Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#235
Focus13

Focus13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.01.2006
Este vorba de un sat care este "mascat" de un deal...zona Crangu-Furculesti. Antena GSM este montata pe un pilon pe care se mai afla si antena TV. Am testat semnalul cu un telefon Alcatel OT525 in mod service: pe Orange aveam semnal de la vreo 4 BTS-uri, pe Cosmo de la 2, iar Connex........ insa daca ma urc pe deal am semnal si de la connex :coolspeak:

#236
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, am auzit deja de Furculesti. :) Mi se pare ca mai este cineva pe forum de acolo.
Ah, ce magnifica este harta de acoprire Orange la tine în zona... -_-
Attached File  map.gif   3.56K   72 downloads
/Sorry de offtopic/

#237
Focus13

Focus13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.01.2006
Sa vezi ce magnifica e harta de acoperire connex

#238
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFocus13, on Feb 21 2006, 14:35, said:

Sa vezi ce magnifica e harta de acoperire connex

minciuni adevarate... parca a fost un film cu numele asta in care juca arnold guvernatorul nu? :lol:

#239
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View PostCosconor, on Feb 21 2006, 12:16, said:

Da, am auzit deja de Furculesti. :) Mi se pare ca mai este cineva pe forum de acolo.
Ah, ce magnifica este harta de acoprire Orange la tine în zona... -_-
Attachment attachment
/Sorry de offtopic/
Macar are ceva semnal... :D

Edited by raducristin, 21 February 2006 - 17:43.


#240
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004
Salut,chiar nu mai stie nimeni nimic daca se lucreaza unde mai exact cineva care a mai vazut miscare sau imbunatatire semnificativa a semnalului?Exista un site in buc care il urmaresc de ceva timp sa vad daca o sa faca up grade la el momentan nimic.

#241
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postchriss, on Feb 22 2006, 10:40, said:

Exista un site in buc care il urmaresc de ceva timp sa vad daca o sa faca up grade la el momentan nimic.
Nu ma mira prea tare, nu cred ca prioritatea lor pentru moment este de a instala EGSM în Bucuresti. ;)

#242
carcotasu'

carcotasu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.02.2006
pot sa spun ca a mai aparut o antena pe un bloc in cartierul baneasa (aproximativ visavi de piata) --- cred ca au facut grecii angajari in masa si nu mai facea fata celula :)

#243
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Integratori Cosmote.

Attached Files

  • Attached File  CSMT.jpg   68.84K   253 downloads


#244
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postcarcotasu', on Feb 22 2006, 15:32, said:

pot sa spun ca a mai aparut o antena pe un bloc in cartierul baneasa (aproximativ visavi de piata) --- cred ca au facut grecii angajari in masa si nu mai facea fata celula :)

Crezi gresit; site-ul se cheama CARLEI, poate o sa pun si poze...

#245
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Asadar din artcicol reiese ca acoperirea Cosmorom este acum de 55% din teritoriu.
Prin comparatie daca nu ma insel Connex are ~ 80% iar Orange si Zapp cam ~ 85-87% acoperire teritoriala.

Edited by Masterboy, 02 March 2006 - 05:11.


#246
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View PostMasterboy, on Mar 2 2006, 03:09, said:

Asadar din artcicol reiese ca acoperirea Cosmorom este acum de 55% din teritoriu.
Prin comparatie daca nu ma insel Connex are ~ 80% iar Orange si Zapp cam ~ 85-87% acoperire teritoriala.

Nu stiu insa daca nu e trasa putin de par... Orasul Iasi e normal acoperit dar daca intru in casa scarii s-a terminat cu vorbitul la telefonul meu Cosmote...

#247
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Problemele astea se vor rezolva când vor introduce EGSM si pe la tine prin cartier. In Iasi stiam ca este deja EGSM implementat, dar poate sa site-ul care te acopere nu este înca dualband. :(

#248
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
stie cineva daca cosmote a introdus acoperire in zona oravitza-moldova noua???

#249
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Ce chestie interesanta la Cosmote!
Eu stau in Suceava,cart Burdujeni acolo Cosmorom a pus un BTS de 1800 mhz,prin 2002,ca sa acopere mai bine orasul,iar de pe la sfarsitul lui ianuarie 2006 Cosmote a pus un Egsm/1800 acolo ,alaturi de 1800 mhz.Pana acum vreo 2 saptamani,foloseam cartela Cosmote pe un nokia 3210 si aveam semnal.Ieri am trecut pe langa releu,cu maxi,mergand la facultate si am observat ca au dat jos 1800 mhz -le si a ramas numai cel Egsm/1800,am incercat sa folosesc iar cosmote pe nokia 3210 si nu imi mai intra in retea,am dat network search si numai ro dialog (Orange) si Connex GSM atat gaseste si stau la mai putin de 100 m de BTS,iar de pe balcon vad releul!
De ce oare? Nu este compatibil Nokia 3210 cu egsm? De ce nu intra in retea pe 1800 mhz?
Astept opiniile voastre!

#250
Focus13

Focus13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.01.2006
Am tot auzit vorbindu-se pe acest forum de EGSM. Imi poate spune si mie cineva ce inseamna EGSM? Eu am telefon dualband insa standardul american 900/1900Mhz(samsung e715). Pana anul trecut nu
"intra" COSMOTE(COSMOROM) in nici o zona din Bucuresti. Acum "intra" aproape peste tot. Are legatura cu trecerea la EGSM?

#251
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View PostFocus13, on Mar 3 2006, 19:59, said:

Am tot auzit vorbindu-se pe acest forum de EGSM. Imi poate spune si mie cineva ce inseamna EGSM? Eu am telefon dualband insa standardul american 900/1900Mhz(samsung e715). Pana anul trecut nu
"intra" COSMOTE(COSMOROM) in nici o zona din Bucuresti. Acum "intra" aproape peste tot. Are legatura cu trecerea la EGSM?

daca vrei sa beneficiezi de acoperirea "full" cosmote ia-ti un tel. dualband 900/1800 (toate tel facute in ultimii ani au egsm). daca ai 900/1900 schimba-l.

#252
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostFocus13, on Mar 3 2006, 19:59, said:

Am tot auzit vorbindu-se pe acest forum de EGSM. Imi poate spune si mie cineva ce inseamna EGSM? Eu am telefon dualband insa standardul american 900/1900Mhz(samsung e715). Pana anul trecut nu
"intra" COSMOTE(COSMOROM) in nici o zona din Bucuresti. Acum "intra" aproape peste tot. Are legatura cu trecerea la EGSM?
cand a aparut cosmote romania grecii au vrut sa foloseasca banda de 900 mhz dar banda are 124 canale 1-63 la connex si 64-124 la orange aproximativ si cei doi giganti nu au putut renunta la locurile deja ocupate,
atunci cosmote a ales banda e-gsm ea foloseste tot 900 mhz dar emite un pic mai sus insa exista o mica mare problema nu toate telefoanele sunt compatibile cu egsm numai cele care au fost facute dupa anul 2000,modelele vechi gen nokia 5110.3210 si altele nu pot fi utilizate cu cartela cosmote
deci cosmote foloseste banda de 900 mhz  egsm si cea de 1800 mhz fa o scanare de retea si daca iti apare in lista  de retele cosmorom/cosmote atunci poti intra cu telefonul respectiv in retea daca nu ia ti model mai nou
ai de unde alege;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate