Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Top 100 DJs 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
time4music

time4music

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2005
Top 100 DJs 2005 - Rezultatele:
Top10
1   Paul van Dyk
2 Tiësto
3 Armin Van Buuren
4 Sasha
5 Ferry Corsten
6 John Digweed
7 Hernan Catteneo
8 Deep Dish
9 ATB
10 Carl Cox

Paul van Dyk confirma ca este cel mai bun dj din lume, iar publicul mondial care a votat in top, a simntit asta in special prin seturile live ale lui van Dyk. Anul acesta a apartinut clar acelor dj care au incercat mai multe genuri ale muzicii dance, in mixurile lor. Tiesto pierde locul 1 dar va ramane mereu Tiesto. ATENTIE anul viitor la Armin van Buuren, ocupantul locului 3 timp de 3 ani la rand, pentru ca va incepe si el cu seturi live in concert solo pe stadion.

Mai mult pe time4music.dap.ro. Va astept si pe forum-ul site-ului.

#2
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
topul ala nu confirma nimic, poate doar faptul ca niste copii de 16-18 ani, in loc sa mearga la scoala isi pierd timpul votand aiurea !  :death:

#3
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
Armin van Buuren cred ca va fi #1 o data si o data...
ATB deja este o prezenta obisnuita in Top 100, cat despre Paul van Dyk acesta chiar merita locul 1!

#4
time4music

time4music

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2005
Sepguy fara suparare, dar oare cati din cei 123,933 de votanti din 147 de tari au varsta cuprinsa intre 16-18 ani? A nu se confunda cultura muzicala occidentala cu incultura muzicala de la noi. Da, la noi poti afirma ca toti pustii il fredoneaza pe Guta, Salam sau oricare din manelistii la voga acum(subiect de care habar nu am) dar in occident altfel sta treaba. Ahhh! Era sa uit, la ultimile evenimente de la noi(ma refer la cele strict legate de trance), media de varsta a celor participanti este de 27 de ani, deci...sa nu tragem concluzii pripite despre cine are sau cine nu are ce face acasa sau la scoala, probabil ca aceeasi statistica e valabila si in cele 147 de tari.

Edited by time4music, 31 October 2005 - 22:40.


#5
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005
astia de la ProFM de ce zic ca Tiesto e no1 ?

#6
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Global Deejays :first: Sau "asta e mai multi"? :blink:

#7
time4music

time4music

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2005
ProFm promoveaza de mai bine de o luna concertul pe care il va sustine Tiesto pe 11 noiembrie, iar intre timp situatia s-a cam schimbat, i-a prins pe picior gresit topul 100 Dj publicat pe 27 octombrie :rolleyes: .
Cat despre "Global Deejays", sistemul de vot a fost foarte liber, erau 5 campuri in care trebuia sa scrii tu numele Dj-ilor in ordinea preferintelor, probabil ca nu au acumulat numarul necesar de voturi pentru a intra in top 100.

#8
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Time4music
Cateva motive pentru care topul nu are nici o relevanta (atata timp cat nu e facut de profesionisti):
In primul rand, oamenii care voteaza in topul ala  nu prea stiu sa faca diferenta dintre un DJ si un producator (spre exemplu ce cauta ATB pe locul 9 si benny bennassi pe 22??)!.
In al doilea rand topul (in mare parte) este facut dupa preferinte muzicale (adica trance si progressive) si nu dupa calitati; si nu-mi spune ca e greu de mixat trance-ul, ca ma impusc  :)
3.majoritatea sunt din state
4.multi sunt oricum atat de drogati incat putea sa vina si mama sa le puna muzica ca oricum nu-si mai dadeau seama si tot cel mai tare digei era.

Edited by sepguy, 01 November 2005 - 14:56.


#9
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postsepguy, on Nov 1 2005, 14:54, said:

Time4music
Cateva motive pentru care topul nu are nici o relevanta (atata timp cat nu e facut de profesionisti):
In primul rand, oamenii care voteaza in topul ala  nu prea stiu sa faca diferenta dintre un DJ si un producator (spre exemplu ce cauta ATB pe locul 9 si benny bennassi pe 22??)!.
In al doilea rand topul (in mare parte) este facut dupa preferinte muzicale (adica trance si progressive) si nu dupa calitati; si nu-mi spune ca e greu de mixat trance-ul, ca ma impusc  :)
3.majoritatea sunt din state
4.multi sunt oricum atat de drogati incat putea sa vina si mama sa le puna muzica ca oricum nu-si mai dadeau seama si tot cel mai tare digei era.

@sepguy:
Pai ATB parca este si producator si DJ
(Chiar, ce cauta Benassi pe 22??)
Da tu un exemplu de Top 10 DJ (in opinia ta) sa vedem si noi...

Edited by Alvin, 02 November 2005 - 12:51.


#10
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
ALvin,
Este f greu sa compari doi dj fara sa fii subiectiv in cea ce priveste muzica! Spre exemplu, trebuie sa recunosc ca Pvd merita prima pozitie infinit mai mult decat "altii", fiind un profesionist desavarsit(desi nu ma omor dupa muzica lui).
Insa absolut niciodata Tiesto, Atb sau Ferry Corsten nu o sa fie peste Richie Hawtin sau Sven Vath, care se afla mult mai jos in top spre exemplu! Asta ca sa nu mai vb de Villalobos, Laurent Garnier sau Fatboy Slim care se afla sub Above and Beyond (wtf ?!?) si Benny Bennasi  :death: .
Plus mult altii care nici macar nu se regasesc in top!

#11
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postsepguy, on Nov 2 2005, 14:16, said:

ALvin,
Este f greu sa compari doi dj fara sa fii subiectiv in cea ce priveste muzica! Spre exemplu, trebuie sa recunosc ca Pvd merita prima pozitie infinit mai mult decat "altii", fiind un profesionist desavarsit(desi nu ma omor dupa muzica lui).
Insa absolut niciodata Tiesto, Atb sau Ferry Corsten nu o sa fie peste Richie Hawtin sau Sven Vath, care se afla mult mai jos in top spre exemplu! Asta ca sa nu mai vb de Villalobos, Laurent Garnier sau Fatboy Slim care se afla sub Above and Beyond (wtf ?!?) si Benny Bennasi  :death: .
Plus mult altii care nici macar nu se regasesc in top!

Aia au votat cu cine au auzit nu cu cine a meritat (exceptand locul 1).
Daca Paul van Dyk de exemplu este promovat mult mai mult decat Pvd (sincer inca nu am avut ocazia sa aud nimic de la el) bineinteles ca omul "de rand" o sa-l voteze #1
Bine macar ca Hawtin, Vath,etc apar in top...
Gandirea tipica: o fi ei buni dar daca n-am auzit de ei ce rost are

Edited by Alvin, 02 November 2005 - 15:24.


#12
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

View PostAlvin, on Nov 2 2005, 15:18, said:

Daca Paul van Dyk de exemplu este promovat mult mai mult decat Pvd (sincer inca nu am avut ocazia sa aud nimic de la el)
Stai ca n-am inteles-o p-asta :)

#13
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postsepguy, on Nov 3 2005, 02:48, said:

Stai ca n-am inteles-o p-asta :)

Cred ca m-am exprimat ambiguu...
Voiam sa zic ca nu am auzit nici un mix facut de Pvd sau orice altceva de genul asta (am auzit doar de numele lui si atat!)
Spune-mi si mie cati din Romania de exemplu stiu de Pvd?   -_-

Edited by Alvin, 03 November 2005 - 12:59.


#14
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Pvd = Paul Van Dyk  ;)

#15
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postsepguy, on Nov 4 2005, 10:55, said:

Pvd = Paul Van Dyk  ;)

:lol:  :D  :P
Ce teapa!
N-am fost atent deloc!
Auzisem parca in treacat de unul PDV sau PDW (cam obscur ce-i drept)...
I-am confundat!
N-am intalnit prescurtarea Pvd pt Paul van Dyk; in general toti ii zic pe numele complet!
Ca in legile lui Murphy: ceea ce-i evident nu sare in ochi!

My fault! You win!

:notangel:

Edited by Alvin, 04 November 2005 - 11:57.


#16
time4music

time4music

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.10.2005
Tinand cont ca la cocertul lui van Dyk la Bucuresti au fost prezenti in jur de 5000 de oameni, cred ca s-a auzit de el la noi si numai. Sa tinem cont de vestul tarii unde muzica electronica este bine implementata in cultura muzicala a tinerilor, dar care din motive mai mult decat lesne de inteles nu au putut participa.
Am observat greseala ta, ia acest mesaj ca pe o nota informativa. ;)  :console:

#17
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
eu as fi votat Tieso si ATB :D

#18
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Primele locuri: ATB si Deep Dish de departe! Parerea mea  :P

Edited by Invisigoth, 08 November 2005 - 11:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate