Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Casa mica P+E

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#181
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postmarkro20, on 17 martie 2013 - 18:21, said:

S-a uscat Posted Image  dar nu am avut timp sa il dau saptamana trecuta, iar zilele astea a fost prea rece, cel putin noaptea, si am inteles ca trebuie sa fie peste 5grade, in urmatoarele 24 ore, de la aplicare pentru a intra in profunzimea lemnului. Ramane aceasta activitate pentru saptamana/weekend-ul ce urmeaza.



Se prezinta foarte bine, adica uscat, fara nicio infiltratie. Cred ca daca faci placa de peste beci putin mai mare decat amprenta (la mine depaseste cu aprox 1m), atunci ai putea sa renunti la hidroizolatie. Dar, cred ca depinde foarte mult si ce fel de pamant este la tine, si cat de sus este panza freatica.


Am ramas dator, pentru cei interesati, cu foto cu terasa acoperita.

Attachment P1090599.jpg

o inchizi si tu sau ramane terasa?...

#182
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006
Va ramane deschisa, poate doar sa blochez un lateral ca se cam fac curenti de aer "daunatori", vom mai vedea dupa ce ne mutam.

#183
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Tabla pleaca chiar din marginea zidariei si termosistemul va veni peste ea adica va fi intrerupt de ea sau e un spatiu lasat sa intre polistirenul si apoi se pune o margine de tabla ca sa nu intre apa?

#184
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
In beciul ala nu ai folosit niuci macar aditiv in beton sa-l impermeabilizezi? Nimic nu ai?
Ma gandeam si eu la o bucatica de beci pe langa hidrofor si ma gandeam sa pun o solutie in beton sau sa-l comand asa de la statie, desi varianta 2 cred ca e mai scumpa.
Tu ai placa de sus vizibila? eu as pune pamant peste ea, vezi tu...

#185
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

View PostTechno, on 18 martie 2013 - 13:44, said:

Tabla pleaca chiar din marginea zidariei si termosistemul va veni peste ea adica va fi intrerupt de ea sau e un spatiu lasat sa intre polistirenul si apoi se pune o margine de tabla ca sa nu intre apa?

Nu este niciun gol, sau in fine 2-3cm, termosistemul va veni cu mult peste el, iar la imbinare va fi montata marginea de tabla (parca se numeste bordura calcan). O sa vedem cum facem exact la momentul respectiv.

View Postlalea, on 18 martie 2013 - 16:25, said:

In beciul ala nu ai folosit niuci macar aditiv in beton sa-l impermeabilizezi? Nimic nu ai?
Ma gandeam si eu la o bucatica de beci pe langa hidrofor si ma gandeam sa pun o solutie in beton sau sa-l comand asa de la statie, desi varianta 2 cred ca e mai scumpa.
Tu ai placa de sus vizibila? eu as pune pamant peste ea, vezi tu...

In posturile #129,134,142 sunt foto cu beciul in diferite stadii de constructie. Peste placa s-a construit o magazie, care este si acoperita, deci partea cu acoperirea de pamant este exclusa.
Cat despre hidroizolatie si impermeabilizare nu am facut nimic special, doar betonul B250, iar banii pe aceste operatii i-am investit in magazie (structura lemn + OSB +invelitoare). Acum, ca tot veni vorba despre ce nu am mai facut la beci, nu i-am facut radier de beton, ci  este doar pietris (margaritar).

Daca beciul era separat complet de casa, si fara nici o alta protectie, atunci ma gandeam si eu foarte serios la protectia la umezeala.

Dupa cum am spus, dupa iarna aceasta, din care mare parte a fost supus direct la zapada (acoperisul l-am facut de abia in februarie), nu au fost infiltratii prin pereti.

Sa ai in vedere, desi nu pare, ca investitia finala cu beciul este "consistenta", insa racoarea, mai ales in timpul verii, "nepretuita" Posted Image

#186
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cam 500 de euro beton cu manopera, ramane sa vad cata armatura mai e. Ma gandeam sa torn in cifa niste aditiv de impermeabilizare si sa-l fac odata cu altceva, gard, talpa casei, ceva, ca decat sa platesc cifa de 2 ori parca mai bine platesc niste cofraj care imi ramane, nu?
Am uitat pozele alea, tu ai constructie deasupra, eu nu vreau. Urasc betonul, pacat ca ma costa prea mult sa renunt la trotuare. :(

Iti cam intrerupe izolatia acolo, nu?

#187
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006
Pai 500 E este foarte bine, dar conteaza cat beton intra, la mine au fost aprox 9mc (pereti + placa) + armatura, in jur de vreo 250 E (daca folosesti plasa sudata poate iesi mai ieftin). De turnat betonul, ar fi bine sa il torni cand faci si alte lucrari, si nu cred sa poti turna si peretii si placa in acelasi timp.

La izolatie nu cred sa se intrerupe, probabil o sa facem cumva sa prinda tabla ca intr-un sandwich.

#188
pian

pian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 13.06.2007
Buzzz:)) Ceva poze noi??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate