Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Casa mica P+E

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

 casuta_papusilor, on 31st May 2012, 21:27, said:

alt jurnal mai bun si mai instructiv nu ai gasit de citit?
ti-ai pierdut vremea!
deja ai o bila neagra de la mine, si am ajuns si moderator cu puteri [semi]dumnezeiesti pe aici.

ai inceput cu impamantarea, lucru care te spala de toate pacatele pana la sfarsitul vietii acestui jurnal.
daca iti faci si etrierii din noduri prieteni, te ridic la rangul de beatificat.
mai ai nitel si devii sfant, daca nu bagi apa in beton la turnari si umbli cu vibratoru la tine la fiecare turnare.

Intrucat, de obicei cel mai bine invatam din greseli, cred ca se pot invata multe din jurnalul tau.
Oricum pentru mine a fost un fel de serial de tip "24" sau "Prison Break", la care nu poti sa renunti decat dupa tot sezonul, mai ales ca l-am citit dintr-o bucata  :rolleyes:, iar actorul principal "mosu" putea sa joace cu succes in oricare din serialele mentionate.  B)
SIgur voi avea si eu problemele mele, insa sper sa trec cu bine de ele.

Apropo de impamantare, am vazut ca la tine te-ai ridicat cu platbanda din fundatie, insa dupa ce ai turnat placa nu se mai vedea pe nicaieri. Pe unde ai scos-o din fundatie? Sau ai cautat si dupa aia, ca la tevile de apa/canalizare?  :naughty:

Bila neagra se accepta  :peacefingers: .

#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 markro20, on 31st May 2012, 23:10, said:

Apropo de impamantare, am vazut ca la tine te-ai ridicat cu platbanda din fundatie, insa dupa ce ai turnat placa nu se mai vedea pe nicaieri. Pe unde ai scos-o din fundatie? Sau ai cautat si dupa aia, ca la tevile de apa/canalizare?  :naughty:
am scos-o cam pe la nivelul solului cred.
practic, cred ca am strecurat-o pe langa scandurile care cofrau elevatia, pe exteriorul lor, cam la nivelul solului, ca sa nu-i fac indoitura prea mare.
am si condus-o spre exteriorul betonului de fundatie inca de pe vremea cand nu turnasem betonul in pamant.
oricum, ea se vede si e scoasa pe exterior in intregime pe toata inaltimea elevatiei si e ridicata vreo 60 cm deasupra solului.
daca am vreo poza mai concludenta, revin.

Edited by casuta_papusilor, 31 May 2012 - 22:19.


#21
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

 anaki, on 31st May 2012, 21:13, said:

Majoritatea au avut proiecte de complezenta ,pt obtinerea autorizatiilor,iar cele referitoare la prizele de pamant au fost chiar hilare,ca sa nu mai vorbesc de constructori care au ,,recomandat" ca priza de pamant sa fie facuta dupa ridicarea constructiei,iar daca beneficiarul a acceptat , asta e.
,,Taria" terenului nu are legatura cu modul de calcul ,ci conductibilitatea solului,in functie de compozitia sa.

Facute de cine? <_< Dupa sudura se da nu cu spray cu zinc ,ci cu smoala topita la tub ,etc.
Posteaza si schema tabloului,eventual si memoriul tehnic.

Nu stiu daca este ceva util, dar asta am scos din copia pe care o am cu privire studiul geo. Daca este cineva care a efectuat un studiu geo, in capatul str. Independentei sau Ciulin este rugat sa impartaseasca detalii din manuscrisul final.  :worthy:

Attached File  geo.jpg   449.89K   96 downloads

Am retinut, sudat si dat cu smoala la tub. Am vazut pe alte jurnale cum se face. Problema rezolvata.

Pentru cei interesati, schema TEG.

Attached File  Schema_TEG.jpg   719.04K   128 downloads


 casuta_papusilor, on 31st May 2012, 23:18, said:

am scos-o cam pe la nivelul solului cred.
practic, cred ca am strecurat-o pe langa scandurile care cofrau elevatia, pe exteriorul lor, cam la nivelul solului, ca sa nu-i fac indoitura prea mare.
am si condus-o spre exteriorul betonului de fundatie inca de pe vremea cand nu turnasem betonul in pamant.
oricum, ea se vede si e scoasa pe exterior in intregime pe toata inaltimea elevatiei si e ridicata vreo 60 cm deasupra solului.
daca am vreo poza mai concludenta, revin.

La mine cred una din iesiri va fi nevoie sa o scot in zona TEG-ului, pentru a fi distanta cat mai scurta, cealalta va fi scoasa in zona CT, pentru a lega echipamentele de acolo (inclusiv borcanele bulion si muraturi  :naughty: ) la ea, pentru echilibrare potential.

#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 17.03.2009

 markro20, on 31st May 2012, 22:36, said:

cealalta va fi scoasa in zona CT, pentru a lega echipamentele de acolo la ea, pentru echilibrare potential.
Nu asa se face in situatia asta,de aia vreau sa vad memoriul tehnic.Multi cred ca priza de pamant inseamna tarusii aia bagati in pamant,dar fara sa gandeasca mai departe la cum trebuie sa interactioneze cu instalatia in sine.

Edited by anaki, 01 June 2012 - 15:04.


#23
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

 anaki, on 1st June 2012, 16:02, said:

Nu asa se face in situatia asta,de aia vreau sa vad memoriul tehnic.Multi cred ca priza de pamant inseamna tarusii aia bagati in pamant,dar fara sa gandeasca mai departe la cum trebuie sa interactioneze cu instalatia in sine.

Aici e partea din memoriul tehnic, ce priveste priza de pamant si paratrasnet.

Attached File  Electrice.memoriu1.jpg   47.41K   54 downloads Attached File  Electrice.memoriu2.jpg   380.33K   65 downloads Attached File  Electrice.memoriu3.jpg   245.15K   55 downloads

#24
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006
Sperand ca "necunoscutele" mele privind instalatia de impamantare, le voi rezolva cu ajutorul lui anaki, sau cu oricine altcineva interesat de subiectul aceasta, as vrea sa deschid o alta discutie cu privire la instalatia de pregatire ACM.

Conform solicitarii mele, proiectul de instalatii termice a fost intocmit cu integrarea unui panou solar, conectat la un boiler bivalent, care sper sa imi asigure independenta de ACM pe timpul verii. Insa, intrucat, sunt in asteptarea programului "Casa Verde 2012" (care cel mai probabil se va desfasura in 2013), as vrea sa trag macar conductele, pentru un cat mai mic deranj ulterior, la instalarea propriu-zisa a panourilor.

Astfel ca, as avea cateva intrebari pentru cei care au instalate sisteme similare sau care se ocupa de instalarea lor:
- in ce fel este afectata tigla metalica si izolatia, la instalarea panoului solar ?
- conductele tur/retur, unde este bine sa fie aduse in pod, pentru o conectare ulterioara cat mai simpla?
- ce tip de conducte sunt recomandate? In proiect este mentionat teava cupru 18x1mm. Se poate folosi ulterior la orice panou solar?

#25
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Pe tigla metalica se poate monta relativ usor , existenta in comert a suruburilor cu garnitura tip lindab  in diverse dimensiuni rezolvand mare parte din problema. Pentru tevi  e bine sa mai cauti. Eu am avut la unele proiecte problema cu tevile de 18, sunt multe panouri care merg cu 22 sau mai mai mult. Afla exact ce  fel de teava de cupru si ce fel de lipituri sunt necesare, uneori temperaura ajunge la 120-140 de grade si stiu de pe aria de instalatii au fost ceva discutii referitoare la subiectul asta.
Bafta la construit.
La fel ai grija la izolatia folosita. Eu am patit acum vreo 2 saptamani o supraincalzire la centrala cu lemne si izolatia aia gri tip armaflex s-a topit pur si simplu pe tevi in conditiile in care supapele de presiune si temperatura au purjat la 110-120 de grade, deci teoretic temperatura din tevi era mai mica de atat.

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 17.03.2009

 markro20, on 1st June 2012, 20:06, said:

Sperand ca "necunoscutele" mele privind instalatia de impamantare,
Dupa cum ma astepam,memoriul tehnic este bun,dar eu doream sa vad daca este precizat ceva anume in el.oricum la etapa respectiva proiectantul va verifica.

#27
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

 anaki, on 1st June 2012, 16:02, said:

Nu asa se face in situatia asta,de aia vreau sa vad memoriul tehnic.Multi cred ca priza de pamant inseamna tarusii aia bagati in pamant,dar fara sa gandeasca mai departe la cum trebuie sa interactioneze cu instalatia in sine.
Exact asta este problema cu care ma confrunt, adica cum ar trebui scoasa platbanda, ca sa ajuga in zona TEG si in CT? Pentru coborarile de paratrasnet este mai simplu, din ce vad in proiect, adica acestea sunt pe peretele exterior.

Din ce scrie in memoriul tehnic, platbanda, care vine de la instalatia subterana, se scoate pana la 30cm de pardoseala, unde se instaleaza piesa de separatie.
De la piesa in sus, ce se foloseste? conductor normal sau tot platbanda.

#28
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 markro20, on 2nd June 2012, 20:34, said:

Exact asta este problema cu care ma confrunt, adica cum ar trebui scoasa platbanda, ca sa ajuga in zona TEG si in CT? Pentru coborarile de paratrasnet este mai simplu, din ce vad in proiect, adica acestea sunt pe peretele exterior.
nu cred ca vrea sa te duci cu platbanda prin placa 0, in casa, pana langa tablou, oriunde ar fi el.
cred ca vrea sa ai o limba scoasa afara, langa elevatie, cam in dreptul TG, si sa te duci de la bara de echipotential a tabloului cu un conductor de 16 papucit ca la carte, pana afara la platbanda.
asa cred eu ca vrea el sa faci tu.

#29
butucbogdan

butucbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2009
Salut !

Ai inceput constructia ? si eu vreau sa construiesc tot in Berceni o casa cam de acelasi dimensiuni !

bafta !

Edited by butucbogdan, 28 June 2012 - 20:16.


#30
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006

 butucbogdan, on 28th June 2012, 20:15, said:

Salut !

Ai inceput constructia ? si eu vreau sa construiesc tot in Berceni o casa cam de acelasi dimensiuni !

bafta !

Salut,

Constructia va incepe probabil saptamana viitoare, asa ca acum fac ultimele pregatiri.
Intre timp am facut instiintarea de incepere a lucrarilor catre primarie si Inspectoratul de Stat in Constructii, ca sa fie totul in regula.

Pe unde construiesti, in ce zona?

Bafta si tie.

#31
butucbogdan

butucbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2009
Doar ce am cumparat terenul ( Berceni , zona Calugareni ) , la anul speram sa ne apucam de construit . Acum caut proiecte si facem planuri!

Edited by butucbogdan, 06 July 2012 - 09:39.


#32
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 butucbogdan, on 6th July 2012, 10:39, said:

Doar ce am cumparat terenul ( Berceni , zona Calugareni ) , la anul speram sa ne apucam de construit . Acum caut proiecte si facem planuri!
Cat ai dat pe mp ?

#33
markro20

markro20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.07.2006
Saptamana trecuta am inceput sapaturile la fundatie (adancime 120cm), iar astazi am reusit, in sfarsit, sa fac cateva fotografii. Intrucat este prea tarziu si nu mai am timp sa le prelucrez, le voi atasa in format original, sper sa nu fie prea mari (aprox 5Mb/buc).

Maine ar trebui sa avem prima turnare de beton simplu bloc fundatie C8/10 (aprox 40mc), stalpii suprastructurii fiind pregatiti si axati conform proiectului iar tarusii instalatiei de impamantare  (15 bucati L=2m) la locul lor, sudati cu platbanda aferenta.

Rog cunoscatorii sa semnaleze, atat partile bune, dar mai ales pe cele rele, sa putem repara greselile sau omisiunile constructorului, in masura posibilitatilor.

Attached File  P1070963.JPG   4.74MB   145 downloads Attached File  P1070965.JPG   5.01MB   146 downloads Attached File  P1070966.JPG   4.94MB   118 downloads Attached File  P1070968.JPG   4.95MB   115 downloads
Attached File  P1070969.JPG   4.94MB   100 downloads Attached File  P1070970.JPG   4.81MB   109 downloads Attached File  P1070971.JPG   4.87MB   91 downloads Attached File  P1070972.JPG   4.74MB   94 downloads
Attached File  P1070976.JPG   4.77MB   110 downloads Attached File  P1070979.JPG   4.51MB   87 downloads Attached File  P1070983.JPG   5.05MB   76 downloads Attached File  P1070987.JPG   4.41MB   82 downloads
Attached File  P1070994.JPG   4.8MB   91 downloads Attached File  P1070996.JPG   4.85MB   76 downloads Attached File  P1070997.JPG   4.56MB   71 downloads Attached File  P1070999.JPG   5.11MB   67 downloads
Attached File  P1080003.JPG   5.12MB   74 downloads Attached File  P1080012.JPG   5.03MB   100 downloads Attached File  P1080013.JPG   5.04MB   67 downloads Attached File  P1080022.JPG   4.75MB   69 downloads
Attached File  P1080023.JPG   4.93MB   62 downloads Attached File  P1080024.JPG   4.59MB   66 downloads Attached File  P1080025.JPG   4.59MB   68 downloads

#34
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Nu ai beton de egalizare. Mai rau e ca ti se sprijina armatura stalpilor direct pe pamant.
Macar ridica stalpii pe pietre, sa ai ceva beton intre pamant si fier.

#35
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009

 radu_vasile59, on 15th July 2012, 22:06, said:

Nu ai beton de egalizare. Mai rau e ca ti se sprijina armatura stalpilor direct pe pamant.
Macar ridica stalpii pe pietre, sa ai ceva beton intre pamant si fier.


Acum cred ca toarna talpa - probabil 50 - 80 cm - mie mi se pare impecabil.
E ok si asa, mai mult, fierul ramas in pamant ajuta la impamantare. Acum e mai greu sa ridice stalpii - se strica axarea

#36
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Pune planurile de rezistenta ca sa poata lumea sa-si dea cu parerea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate