Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#757
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postm_maru, on 31 ianuarie 2015 - 14:26, said:

...Nu mai asociati paulownia cu lemnele de foc ca nu are nimic comun la clima din Ro...
Rămâne atunci strict ornamental ?
Pentru foc nu, pentru cherestea cam greu...
Pentru ce-s jde miile de hectare cultivate (inventate) atunci ?

Cât tot alerg prin țară (și nu puțin), am văzut o singură tentativă sfirijită pe ruta Brașov-Codlea.

#758
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

View Postm_maru, on 31 ianuarie 2015 - 14:26, said:

Incepem sa discutam discutii.Nu mai asociati paulownia cu lemnele de foc ca nu are nimic comun la clima din Ro.
La mamicta ei merge si in foc,ladite,ambalaje de acord.Aici se cultiva ca lemn semipretios pt. o exploatare superioara.
Am mai spus de atitea ori ca recoltarea se face la 5 ani.
Calculati cit creste o salcie rosie care este ok pt foc chiar daca este salcie sau al lemn de foc in 5 ani.
Pe acestea nu cheltuiti 5 euro la plantare.
Cum D-zeu sa credem ca acolo unde creste spontan si intalneste toate conditiile de care are nevoie planta sa dea un lemn bun doar de foc si ladite si aici unde trebuie sa te scremi destul de mult pt a o tine in viata sa rezulte un lemn semipretos .......nu ca asta aduce clar a povestea cu melcii ......
  Buna comparatia cu salcia  ..... dar asta se inmulteste f usor   si nu se putea cere 5    sau chiar 50 de euroi la plantare    atunci trebuia gasit un copac mai exotic si... ce sa vezi paunlownia  intruneste toate conditiile.....si peste noapte devine semipretios..
   Eu tot nu inteleg de ce  investitorii se arunca la infiintarea  plantatiilor de paulownia, a carui intretinere este destul de costisitoare si nu cumpara busteni de la  mamica lui ,ca si asa acolo e bun doar de foc, si sa ii transforme in cheresteaua semipretioasa care le va aduce castig imediat? Oare ne-am transformat toti intr-un popor de ecologisti....?
  Stiu oricum ca in cel putin 2 ani voi fi luminat de colegii de forum ce au plantatii in anul 3 .Mult succes!

#759
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
@scaiba & dumi
Invitatia de a vedea este valabila si pentru voi.
La bv-codlea ai pretentii sa cultivi paulownia ? La tine la tm si la mine mai da.
Sper ca acei colegi de forum care au avut curiozitatea si au venit la mine sa confirme ce spun.
Semipretios nu a devenit peste noapte ci este consacrat.
Intretinerea nu este costisitoare.Infiintarea este costisitoare ca asa este in RO. iar cei ce vind materialul saditor vor sa se inbogateasca peste noapte.

Edited by m_maru, 31 January 2015 - 21:09.


#760
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Eu nu consider a fi argument pro cel de mai sus.
Mă așteptam poate la așa ceva:

Attached File  Tomentosa.pdf   881.17K   64 downloads

Este un argument acel studiu de mai sus, din păcate cam pe invers...
Mai aşteptăm, de ce nu.

@cărniță cel imparțial:
Baza-i pe tine, pui photo peste cinci ani.
Să nu te dai rănit că o pui.

#761
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Am vazut un filmulet la bulgari, despre taierea ramurilor la un copac inalt de paulownia, si tipul folosea o unealta telescopica, un fel de coasa ( :) ). Cum se numeste acea unealta si daca stiti unde s-ar gasi pe la noi?

@m_maru:
N-am uitat ca trebuie sa te sun, dar am avut o problema si nu mi-a mai stat capul la paulownia. Dar sigur o sa luam legatura curand.

Multumesc!

#762
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postdomar, on 01 februarie 2015 - 00:11, said:

... Cum se numeste acea unealta si daca stiti unde s-ar gasi pe la noi?...
Are o denumire foarte complicată Posted Image
Caută după "foarfecă cu prelungitor" ori "foarfecă telescopică".

#763
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Foarfeca telescopica găsești în Baumax iar fierăstrău telescopic găsești în Hornbach si Bricostore. Am fost eu sa caut anul trecut. Pregăteștete cu bani între 50 si 100 euro echivalent în lei.

#764
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri!
Cred ca este fierastrau, atasez o imagine sa vedeti la ce ma refeream... Nu stiu acum cat de lung sa fie manerul telescopic, dar in doi ani o sa ma edific eu... :)

Attached Files



#765
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postscaiba, on 31 ianuarie 2015 - 23:15, said:

Eu nu consider a fi argument pro cel de mai sus.
Mă așteptam poate la așa ceva:

Attachment Tomentosa.pdf

Este un argument acel studiu de mai sus, din păcate cam pe invers...
Mai aşteptăm, de ce nu.

@cărniță cel imparțial:
Baza-i pe tine, pui photo peste cinci ani.
Să nu te dai rănit că o pui.

De acord cu tine. Cunosc materialul si cred ca am postat si eu.Deasemenea am fost intr-un ocol silvic unde si astazi mai sunt ceva exemplare cs s-au aclimatizat.
La vremea respectiva nu era vorba de clone si imbunatatiri genetice.
Nu stiu daca mai este nevoie sa poatez din nou foto de la mine.Am o senzatie ciudta, ca in urma disputei noastre mai mult sau mai putin obiectiva(peste care se pare ca am trecut amindoi) uni colegi de forum sunt timorati.
Asteptam reactii si sustineri obiective din partea celor ce au venit la mine si au vazut cu ochii lor o plantatie de 3 ani.
am afirmat intotdeauna ca nu este o afacere cum sustii tu, melci etc.De aceea am avut intotdeauna probleme cu cei ce vind"plantute" obtinute in baie,la preturi super si din seminte de copacul de la coltul strazii.Este o afacere din care se cistiga mai bine decit la cultura agricola si nu ai atitea griji, decit a hotilor de lemn.

@ domar
Gasesti si la noi doar sub forma de coasa mica de cca 25-30 cm si ii poti lungi minerul cu fibra.
Nu are partea de fierastrau.Daca nu gasesti achizitionez eu si curier dupa aia.

Pentru aducere aminte si pt cei ce posteaza fara a parcurge topicul.
Foto de la mine din 2013/2014 din primavara pina la caderea frunzelor.
Am inceput cu planta din butas la 12 zile dupa plantare, continuind cu plantele din care in noiembrie am obtinut butasii pt. 2015 si foto din plantatia de 3 ani.La sfirsit foto cu unul dintre vo,i dar nu mai stiu cine esti ca am multe persoane care cocheteaza cu paulownia si vin sa vada.

Attached Files


Edited by m_maru, 01 February 2015 - 09:59.


#766
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Nu mă mai pot abține și pun și eu o întrebare
Ce înțelegeți domniile voastre prin îmbunătățiri genetice și clonare? Ce presupune procedeul? Că văd pe mulți cu gura plină de termenul ăsta clonare... în vitro și alte alea.

#767
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
"Pentru lădițe și paleți poate... Pentru turnuri de 140 m sigur nu, pentru linguri și străchini sigur da.
Creștere de 170 mc/an/ha... dream on.
Softpedia nu se desființează în 3 - 4 ani... mai vedem atunci, dacă se țin de cuvânt unii de pe aici.
Acum chiar că am încheiat..."

Aceasta era postarea si parerea domniei tale despre paulownia.
Consider astfel ca nu este necesar sa mai raspund intrebarii.
Multumesc de intelegere.

Edited by m_maru, 01 February 2015 - 17:13.


#768
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Daca sunt, off o trag.Sper sa nu se considere.
"Clonarea reprezintă procesul de a crea o copie identica genetic a unui original. Clonarea
in sensul biologic reprezintă un organism multicelular care poseda exact aceleaşi gene cu un alt
organism viu.
In biotehnologie:
clonarea se refera la procesele folosite pentru a crea copii ale fragmentelor de ADN /clonarea
moleculara/, ale celulelor /clonarea celulara/ sau organismelor.
Clonarea oricărui fragment ADN presupune în esenţă patru paşi: fragmentare, ligaturare,
transformare  şi selecţie."

Edited by m_maru, 01 February 2015 - 18:16.


#769
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postm_maru, on 01 februarie 2015 - 17:47, said:

Daca sunt, off o trag.Sper sa nu se considere.
Clonarea reprezintă procesul de a crea o copie identica genetic a unui original. Clonarea
in sensul biologic reprezintă un organism multicelular care poseda exact aceleaşi gene cu un alt
organism viu.
In biotehnologie:
clonarea se refera la procesele folosite pentru a crea copii ale fragmentelor de ADN /clonarea
moleculara/, ale celulelor /clonarea celulara/ sau organismelor.
Clonarea oricărui fragment ADN presupune în esenţă patru paşi: fragmentare, ligaturare,
transformare  şi selecţie.

Am citat intergral, fiindcă colegul are obiceiul să editeze, iar eu scriu prea repede.

View Postm_maru, on 01 februarie 2015 - 17:47, said:

Daca sunt, off o trag.Sper sa nu se considere...
La fel o pățești și dacă îți asumi cuvinte spuse de alții.
Voi considera fie că faci post hunting, fie că ne consideri într-un mare fel și nu am auzit de google.
Că premier n-ai șanse...

Mai scrii încă odată așa ceva, ți-o iei.
Regulamentar.

Sursele de inspirație pentru copy/paste i-au fost acestea: link  şi link

#770
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am văzut vreo doi Paulownia (sper) maturi într-o curte. Mâine pe zi o să fac și poze poate îmi puteți spune ce varietate este. Așa pe seară am văzut ciorchinii ăia orientați în sus și cu niște biluțe și unii sunt pe deasupra trotuarului. Să iau un ciorchine din ăla poate mai găsesc semințe în el?

#771
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Meri bade și ia.
Le vârâm în pâmânt și ne rupem în figuri după, că suntem experți în paulownia.
Gogu' este cu noi Posted Image
Oferim și consultanță. În PM, desigur, să nu se însemne dușmanii.

Deschidem și topic pe bursă, să vezi ce de bani facem.

#772
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu prefer răspuns de la vreun coleg care a mai făcut asta. Tu vorbești dintr-o experiență generală pe care probabil o ai în domeniul ăsta și nu ți-o contest, dar dacă sunt colegi pe aici care și-au pus singuri așa ceva prin curte mi-ar plăcea să ascult sfatul lor.
Ideea era că dacă iau niște semințe de la un copac din zona mea, la 1KM depărtare mă aștept ca acel paulownia să fie aclimatizat și să nu degere la iarnă.
Nu pot face afacere cu Paulownia nici să vreau pentru că nu dețin decât un teren de casă și e atât de mic încât nu cred că am loc pentru mai mult de unul și oricum nu prea e soare.

Edited by XrainX, 01 February 2015 - 20:43.


#773
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
N-am nicio experienţă cu paulownia, exceptând câţiva amici care şi-au luat țeapă.
Restul postului se voia o glumă (nereușită, văd acum) la adresa acelor specialiști copy/paste.

Aștept și eu cu interes opiniile documentate ale specialiștilor în domeniu.

#774
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
pai, umila mea parere e ca unui moderator nu prea-i sta bine sa faca glume nereusite, cauzeaza la imagine....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate