Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

industria romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1857 replies to this topic

#1783
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,712
  • Înscris: 13.06.2004
De mult mi-am dat seama că-s nişte jigodii şi evit să cumpăr de la ei.

#1784
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,712
  • Înscris: 13.06.2004
Gata, s-a dus şI I.M.G.B.-ul. Siniştri au fost comuniştii, dar mai siniştri sunt ăştia de acum, că distrug orice bază pe care se poate construi ceva   :disgust:
Mă întreb totuşi dacă pe cei de la I.M.G.B. nu i-au ajuns blestemele unora din 1990 de când cu "moarte intelectualilor". Au "murit" intelectualii, au "murit" muncitorii... înfrângere pe toate fronturile.

#1785
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdjl, on 18 decembrie 2022 - 14:18, said:

Mă întreb totuşi dacă pe cei de la I.M.G.B. nu i-au ajuns blestemele unora din 1990 de când cu "moarte intelectualilor".

Aia din 1990 sunt deja la pensie, pentru ei chiar nu mai conteaza ca se face Lidl in loc.
Blestemele ne ajung pe noi astia care o sa mai populam acest spatiu niste ani de acum incolo.

N-are rost sa ne facem prea multe griji totusi, economia superba de astazi nu necesita masini grele.
Ai vazut tu la pacanele, amanet, farmacii sau videochat piese turnate-forjate de zeci de tone? Nu. Deci nu e nevoie. Next.

Edited by shefu_de_combinat, 18 December 2022 - 15:11.


#1786
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View PostSidorin, on 08 octombrie 2022 - 18:51, said:

Nu ridic osanale fostului regim, poate au fost și cazuri în care am fost "Gică Contra", dar atunci când intreprinderea unde muncești este vândută de "Emanații revoluției" cu ...40 000$, pentru cine nu crede: patruzeci de mii USD, pentru 500 hectare teren +construcții industriale (numai titan s-a "cărat" de acolo vreo 100 tone, platină, INOX, etc.), condiția fiind "Sa nu i se schimbe obiectul de activitate!!!. A fost închisă, doar nu era să fie transformată în fabrică de biscuiți". Nu-mi vine să cred câtă manipulare există și acum: "Să distrugem tot și apoi mai vedem!". O să cumpărăm  TOTUL de la chinezi, ascultați de mine că-s cam trecut prin viață.

La cum pui problema se vede treaba ca ai trecut prin viata degeaba, sau mai degrabă "de pomana".

#1787
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Sau ca experienta lui de viata difera substantial de a ta. Pana cand n-o sa pricepeti ca exista categorii importante de populatie care nu simt ca fac parte din beneficiarii epocii actuale o sa va tot mirati cand >50% vor raspunde gresit prin sondaje.

#1788
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 24.02.2017
Uite o veste buna, la care chiar nu ma asteptam:

https://www.digi24.r...romania-2190551

Pare ca si industria de aparare a Romaniei va capata o gura de aer.  Asta dupa ce in anii trecuti, licitatia pentru camioane militare imi aduc aminte ca a fost castigata de Iveco........

View PostTarzy, on 18 decembrie 2022 - 15:45, said:

La cum pui problema se vede treaba ca ai trecut prin viata degeaba, sau mai degrabă "de pomana".

Fara atacuri la persoana , topicul ar fi chiar util si placut de lecturat. Ce-ar fi sa ne pastram propriile teorii si concluzii.

#1789
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,679
  • Înscris: 02.10.2009

View PostBogotta, on 20 decembrie 2022 - 14:20, said:

Uite o veste buna, la care chiar nu ma asteptam:

https://www.digi24.r...romania-2190551

Pare ca si industria de aparare a Romaniei va capata o gura de aer.  Asta dupa ce in anii trecuti, licitatia pentru camioane militare imi aduc aminte ca a fost castigata de Iveco........

Ramane de vazut. Pretul e colosal, poti cumpara 5 avioane de lupta F 16 cu banii aceia, cu armament cu tot.
Noi, nu second hand!

Simple drone de supravegere, suficient de mari sa fie usor de observat si dobrat.
Cineva vrea sa scape de elefantii batrani din gradina si si-a gasit fraierii

#1790
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 03.10.2014
Elbit nu e prima data cand face afaceri rentabile aici .

#1791
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
La banii ăia luau Reaper!

#1792
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,779
  • Înscris: 11.03.2007
Cheia aici este alta : ”compania Elbit Systems Ltd fiind obligată, conform acordului încheiat, să realizeze și să consolideze pe teritoriul național, la nivelul unor operatori economici din industria de apărare, o capacitate de producție, integrare, testare și mentenanță în domeniul militar pentru sistemele livrate”, asta dacă se va și respecta contractul. Adică statul ar trebui să rămână cu know how-ul și cu linia de fabricație la finalul contractului, ceea ce este altceva decât simpla achiziționare a unor sisteme. Probabil că mai apoi se pot upgrada, arma, redirecționa în scop propriu, după nevoile interne, dacă-și va mai bate cineva capul cu astfel de amănunte.

Edited by fum, 21 December 2022 - 07:35.


#1793
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Așa în teorie și NG se angaja să facă navele la SNC...
Glumă pe care doar cei din branșă o înțelegeam!

#1794
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,679
  • Înscris: 02.10.2009

View Postfum, on 21 decembrie 2022 - 07:34, said:

Cheia aici este alta : ”compania Elbit Systems Ltd fiind obligată, conform acordului încheiat, să realizeze și să consolideze pe teritoriul național, la nivelul unor operatori economici din industria de apărare, o capacitate de producție, integrare, testare și mentenanță în domeniul militar pentru sistemele livrate”, asta dacă se va și respecta contractul. Adică statul ar trebui să rămână cu know how-ul și cu linia de fabricație la finalul contractului, ceea ce este altceva decât simpla achiziționare a unor sisteme. Probabil că mai apoi se pot upgrada, arma, redirecționa în scop propriu, după nevoile interne, dacă-și va mai bate cineva capul cu astfel de amănunte.

Asta e vrajeala standard bagata la contracte, sa ameteasca cu vorbe mari, de fapt ca sa acopere jaful.
Sunt doar vorbe generale, ca va fi, ca va face. Concret ceva? Loc, data, marime, cost individual? Cand am mentionat avioanele, costul includea antrenamentul si mentenanta.

#1795
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 24.02.2017
Eu zic sa asteptam sa vedem ce iese. Sa nu ne grabim sa spunem ca este un jaf.

#1796
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Iese vreo 54 de milioane de euro pe bucată. Reaper e vreo 35, ultima verificare. Iar Reaper e înarmat "de-a binelea" nu wannabe ca ăsta!

Nvm, 21 de bucăți și 7 centre de comandă:
https://m.defenserom...tie_620175.html
Așa mai vii de acasă!

#1797
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,679
  • Înscris: 02.10.2009
Deci cate trei drone non-stop in max 7 zone.
Pare mult dar se gandesc ca jumate ar fi doborate. Oricum pentru misiuni de observatie numai, dronele arata foarte mari, poate ca au capacitatea de a observa si cerul nu numai in jos.
Sa-i vedem la treaba, cu ele gata inainte de a avea nevoie de ele, nu dupa.

#1798
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
E relativă chestia, sunt gândite să opereze în teatre de operațiuni în care deja ai superioritate aeriană sau amenințarea e cvasiinexistentă.
Dpmdv sunt inutile, aș fi preferat unele înarmate serios dar "atât s-a putut"...

#1799
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,679
  • Înscris: 02.10.2009
Sunt si altii la coada, acum e fabra inarmarilor, contractorii nu fac fata la comenzi. Externalizarea este o solutie dar nu poti sa o faci oriunde.
Oricum e bine sa faca romanii cate ceva, mai capata experienta si poate vor fi in stare sa o foloseasca pentru lucruri autohtone.

Edited by Rosebud09, 22 December 2022 - 21:06.


#1800
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 24.02.2017
Fabrica de Hartie Busteni:   fabrica de hârtie a fost dărâmată in perioada 2010 – 2012

Poze aici:  https://ziardebusten...-de-fotografii/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate