Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Primul joc care l-ati jucat pe PC...

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Va mai amintiti care a fost primul joc care v-ati jucat ?
Sau macat care a fost primul joc pe care il mai tineti minte din cele pe care care le-ati jucat ..
Eu m-am jucat ceva demult cam acu 10-11 ani in dos un joc cu un ninja micutz.Iar jocuri de inceput de care imi amintesc bine sunt :
Quake 2, Red Alert ,Warkraft. /hihihi_NO  /Bigglasse

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Era un GOLF meserias ce rula pe un 386 SX (asta vorbind de PC-uri ofcourse...) ! Apoi a urmat Dune 2 :D:D:D:D MARFA  :yeah baby

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
off topic: primul joc pe care l-ati jucat.... parca suna mai bine,nu? :P

Era, daca imi mai aduc aminte, ceva cu ninja sau cu robocop, pe chip. Pe pc.....dyna....

#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Ne mai amintim si noi de vremurile acelea :)

#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
eu am jucat parca.....wolf3d ....dar la un vecin pe un 386sx ca eu nu aveam comp pe vremea aia

shi am mai jucat dyna pe la CPI cand aveam cursuri pe acolo

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
The Adventures of Larry Laffer ... sau altfel spus, Larry 1, rula pe un XT shi 512 Kbytes de RAM, placa hercules (adica eram meseriash fatza de cei cu CGA) procesor intel 8086, anul 1987 parca, daca retzin exact

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Imi aduc aminte de un Quake 2...
Mama.. ce am chinuit tastatura... :)

#8
Guest_Sorek_*

Guest_Sorek_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
primul joc a fost Dyna si Mario ...
in clasa a 9 -a ...
inca i-mi mai adu aminte cand era sa sterg din gresela directorul la "Dos" si era sa o fac de bahao. ..

apoi a urmat Fifa 98 la dublu, tot la orele de informatica ..

good old times...

#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Pe PC , Prince of Persia, dar am avut o gramada pe HC. Nici in ziua de azi nu cred ca sunt in stare sa termin Manic Miner, ...amias picioarele in el de joc

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Endless: daca vrei, in timp ce joci Manic Miner baga secventza "6031769" shi intri intr'un fel de "God Mode".

asha potzi sa'l termini... altfel e IMPOSIBIL ....

I remember the Mutant Amoebatrons :)

Bafta :)

#11
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
LOTUS

ah ce misto era jocul ala!

#12
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
pe pc un wolf 3d acum 8 ani...pe un amiga am jucat mai de mult price of persia, biliard....ceva cu amshini...turrican etc etc....si totusi primul joc a fooost de mult cand ma jucam la mare la aparatele alea cu avioane fotbal,batai..etc

#13
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002

Quote

Originally posted by arty
The Adventures of Larry Laffer ... sau altfel spus, Larry 1, rula pe un XT shi 512 Kbytes de RAM, placa hercules (adica eram meseriash fatza de cei cu CGA) procesor intel 8086, anul 1987 parca, daca retzin exact

B-WahhahahahhaHAhah !!!

LL, pe scurt ... hehe, ce joc ! Tin minte ca la-nceput iti punea niste-ntrebari ca sa te lase-n joc.

Ba da voi ati inceput jocurile pe PC destul de tarziu ...
La mine a fost in 90, pe un 286 (cu HD de 40 mega :D ) Block 3D (tetris in 3D) si GP (Grand Prix, primul primul) si Prince (ala vechi) A, si Wolf3D, cum as putea sa uit !

Hehe ... si pe urma au urmat vrajeli ca Lotusu (asta prin 94-95, daca nu ma-nsel) si alte-alea. cum ar fi MK1 (mortal kombat) :D

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Gioro, tarziu ? abia aparuse XTul .... nici nu aveam HDD pe vremea aia... bootam de pe floppy de 5.25... oricum, primul HDD pe care l'am avut a avut 10 MBytes ! ... era un Seagate MFM :) instalat pe un 80186(am avut shi dinala... dupa XT)

#15
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
He he, era pe vremea HC-urilor, se incarca de pe caseta si evident, nu mai stiu cum se numea ...
A urmat Tetris, pe CubZ-uri, cu sistem de operare CPM, ce se incarca de pe diskete de 5,25.
Pe PC inceputul l-am facut cu Lemmings si Prince of Persia, cred ca prin 1990-91.

#16
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
primul joc pe PC a fost Dune 2, cel mai tare joc de strategie din toate vremurile :)
pe HC cred ca Elite a fost primul. Sau poate Locomotion. Nu mai stiu sigur.

#17
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Primele jocuri au fost Dyna, Prince of Persia si a mai fost unul cu "batai, karate" nu mai stiu cum se numeste.
Dar jocul care pot sa zic ca l-am jucat cu adevarat a fost Dune 2, si noapte visam cum atacam, construiam si adunam spice. Dupa Dune 2 a urmat Warcraft II, la care am jucat vreo 2 luni de zile numai versiunea demo, iar cand am facut rost de cea full nu ma puteam dezlibi de calculator.
Dar aceste vremuri au cam apus ....

#18
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
deci pe primul meu calculator am jucat fifa 97...
dar ce am jucat mai printre primele mele jocuri au fost indiana jones, lotus, doom1, wolf1, command and conquer 1, warcraft1, dyna...:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate