Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Folie reflexiva

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008
Salut.
Datorita temperaturilor neobisnuit de mari pentru aceasta perioada sunt tentat sa montez folie reflexiva pentru a mai reduce temperatura din una din camerele de la etaj care sta sub bataia soarelui pana la 7 ore (expozitie sud-vestica).Temperatura in aceasta camera a crescut pana la aproape 28 de grade (afara sunt 30-32).Casa este bine izolata,sticla termopanului nu mai stiu exact din care este,stiu ca nu e fumurie ,si nu are acel efect puternic de oglinda care il vezi la cladirile de sticla.Cel mai probabil este clara.Cert este ca lucrurile "batute de soare " prin geam se incalzesc, deci chiar daca ar diminua caldura intr-o oarecare masura nu este semnificativ.
As vrea sa stiu daca are cineva cat este de multumit de aceasta investitie,daca au inregistrat o temperatura mai mica in zilele calduroase,cat rezista in timp,cum se aplica ,etc.Aer conditionat nu sunt tentat sa pun inca,mai ales ca nu am curtea complet amenajata si mai sunt multe alte prioritati pe langa asta.
Deci oferta care eu am gasit-o este asta
Pretul vine cam 80 lei /mp daca pui si tva ,iar pentru 3,2 mp cat am eu nevoie ar fi  putin peste 250 lei.Este destul de scump pt o foliedar daca chiar isi face treaba atat de bine si ramane intacta macar 5 ani eu zic ca merita.Am cautat si acum vreo luna dar nu mai stiu exact ,parca 57 lei fara tva care inseamna tot cam atat si fara montaj.Daca puteti, sugerati oferte mai bune.

#2
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Vezi ca saptamana viitoare (10mai) baga la lidl in oferta ceea ce cauti, dimensiuni: cca. 76 x 220 cm @ 37ron.

Attached File  lidl1.PNG   457.19K   267 downloads
Spor!

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
schimbi sticla cu totul

#4
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

 icXu, on 3rd May 2012, 19:07, said:

Vezi ca saptamana viitoare (10mai) baga la lidl in oferta ceea ce cauti, dimensiuni: cca. 76 x 220 cm @ 37ron.

lidl1.PNG
Spor!
Mersi.E bine atunci.O sa iau o folie pe moment sa vad cat e de buna.Mai ales ca o folie ajunge pentru un geam cu o sticla de latime 38 si una de 28,si cu ce ramane pe lungime mai fac si partea de jos a usii de termopan.Sa risc sa o pun pe exterior?Care sunt avantajele?

Quote

schimbi sticla cu totul
Nu prea cred ca ar fi cazul.Mai bine mai pun ceva bani si-mi iau AC.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
AC tot o sa-ti trebuiasca la un moment dat
dar si ACul munceste mai usor (consuma mai putin) daca nu patrunde atat de multa caldura in camera
scoti frumos geamurile din rama (nu-i mare lucru) te duci cu ele la geamgerie (una mai dotata, care face sanvichuri de geam), iti scoate o foaie de sticla si o inlocuieste cu geam (fumuriu) reflexiv (clear sau bronze... 80 respectiv 90 lei mp)

Edited by Nero-d, 03 May 2012 - 21:06.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 shadowhunter84, on 3rd May 2012, 20:53, said:

Mersi.E bine atunci.O sa iau o folie pe moment sa vad cat e de buna.Mai ales ca o folie ajunge pentru un geam cu o sticla de latime 38 si una de 28,si cu ce ramane pe lungime mai fac si partea de jos a usii de termopan.Sa risc sa o pun pe exterior?Care sunt avantajele?


Nu prea cred ca ar fi cazul.Mai bine mai pun ceva bani si-mi iau AC.
Sau iti pui obloane care din proprie experienta sunt extrem de eficiente.

#7
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

 Freddy12, on 3rd May 2012, 22:26, said:

Sau iti pui obloane care din proprie experienta sunt extrem de eficiente.
Ar fi cateva mici probleme.Peretii sunt grosi si ca rezultat geamul este montat la mijlocul grosimii si are cam 15-20 cm de glaf de marmura in fiecare parte.Asta nu ar fi o problema ca as putea sa pun obloanele cu tot cu rama pe marginea chenarului.Dar la camera repectiva am iesit in consola cu bow-window cu trei laturi si asta ar insemna ca atunci cand deschid oblonul la un geam se va duce peste celalalt geam.Am luat in calcul si rulourile, dar cum casa e deja terminata e pacat sa sparg tencuiala ca sa monteze caseta acestora.Momentan am jaluzele de lemn clasice de la Ikea .

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 shadowhunter84, on 4th May 2012, 14:43, said:

care
Ar fi cateva mici probleme.Peretii sunt grosi si ca rezultat geamul este montat la mijlocul grosimii si are cam 15-20 cm de glaf de marmura in fiecare parte.Asta nu ar fi o problema ca as putea sa pun obloanele cu tot cu rama pe marginea chenarului.Dar la camera repectiva am iesit in consola cu bow-window cu trei laturi si asta ar insemna ca atunci cand deschid oblonul la un geam se va duce peste celalalt geam.Am luat in calcul si rulourile, dar cum casa e deja terminata e pacat sa sparg tencuiala ca sa monteze caseta acestora.Momentan am jaluzele de lemn clasice de la Ikea .
Pe vremuri, la geamurile. care se deschideau catre exterior se puneau niste opritori in forma de carlig.

#9
apart95

apart95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.12.2010

 icXu, on 3rd May 2012, 19:07, said:

Vezi ca saptamana viitoare (10mai) baga la lidl in oferta ceea ce cauti, dimensiuni: cca. 76 x 220 cm @ 37ron.

lidl1.PNG
Spor!
Foliile de protectie solara, pentru a reduce temperatura, respectiv transmisia energiei, modifica alti 2 parametri- absorbtia si reflexia. Absorbtia+reflexia+transmisia=100%. Cu cat reflexia+absorbtia este mai mare, cu atat transmisia energiei solare va fi mai mica. Insa de asemeni geamul cu folie va avea o alta absorbtie a energiei solare. De regula este acceptata pentru a evita anumite riscuri o absorbtie de max 40%. Cum se manifesta absorbtia? Incalzeste geamul! Si la un geam clar, fara umbrire neuniforma, fara lowE, orientat catre S-V, dimensiuni 100x100 cm, tamplarie de PVC sau lemn, o folie cu transparenta de 20%, cu reflexia de 49, absorbtia de 38 si transmisia de 13 este OK. Datele astea se schimba si alegand o folei nepotrivita pentru anumite conditii, poate duce la spargerea geamului prin soc termic, sau distrugerea geamului termoizolant, prin pierderea etanseitatii acestuia.
Sfatul meu, este daca nu iti permiti o folie buna, care sa te protejeze 10 ani ( garantia care acopera decolorarea, delaminarea, schimbarea proprietatilor, etc este intre 5-10 ani la o folie profesionala), sa nu risti aplicand singur o folie despre care nu stii nimic, care este garantata de LIDL ( ce acopera garantia?). Daca insa ai anumiti parametri ai acestei folii, intreaba un aplicator de folie, sau un dealer daca poti monta acea folie. Daca esti meticulos insa si iti place lucru bine facut, roaga pe cineva cu experienta sa faca asta in locul tau. Nu e rocket science, insa iti trebuie ceva timp si folie sa poti spune ca ai montat folia perfect.
Sunt multe de spus pe tema asta. Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.
PS. Lucrez cu folii de 7 ani.

Attached Files



#10
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
draperi ai incercat, nu cred ca autocolantul da bine pe sticla, daca te uiti atent vor ramane bule de aer oricat ar sti de bine sa le monteze, daca e umezeala se vor dezlipi la margini...

Am vazut geam de plastic la autobuze, ideal ar fi sa existe geam de plastic in loc de sticla, teoretic se poate practica ne omoara..

#11
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

 apart95, on 6th May 2012, 12:23, said:

Foliile de protectie solara, pentru a reduce temperatura, respectiv transmisia energiei, modifica alti 2 parametri- absorbtia si reflexia. Absorbtia+reflexia+transmisia=100%. Cu cat reflexia+absorbtia este mai mare, cu atat transmisia energiei solare va fi mai mica. Insa de asemeni geamul cu folie va avea o alta absorbtie a energiei solare. De regula este acceptata pentru a evita anumite riscuri o absorbtie de max 40%. Cum se manifesta absorbtia? Incalzeste geamul! Si la un geam clar, fara umbrire neuniforma, fara lowE, orientat catre S-V, dimensiuni 100x100 cm, tamplarie de PVC sau lemn, o folie cu transparenta de 20%, cu reflexia de 49, absorbtia de 38 si transmisia de 13 este OK. Datele astea se schimba si alegand o folei nepotrivita pentru anumite conditii, poate duce la spargerea geamului prin soc termic, sau distrugerea geamului termoizolant, prin pierderea etanseitatii acestuia.
Sfatul meu, este daca nu iti permiti o folie buna, care sa te protejeze 10 ani ( garantia care acopera decolorarea, delaminarea, schimbarea proprietatilor, etc este intre 5-10 ani la o folie profesionala), sa nu risti aplicand singur o folie despre care nu stii nimic, care este garantata de LIDL ( ce acopera garantia?). Daca insa ai anumiti parametri ai acestei folii, intreaba un aplicator de folie, sau un dealer daca poti monta acea folie. Daca esti meticulos insa si iti place lucru bine facut, roaga pe cineva cu experienta sa faca asta in locul tau. Nu e rocket science, insa iti trebuie ceva timp si folie sa poti spune ca ai montat folia perfect.
Sunt multe de spus pe tema asta. Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.
PS. Lucrez cu folii de 7 ani.

Multumesc pentru sfaturi.Din pacate s-a dovedit ca sunt total neiformat in domeniu.Am inteles ,evident ca as dori ca folia sa fie perfect montata si sa reziste in timp, dar din pacate nu am gasit pe internet o firma in care sa am incredere.Am gasit doar linkul postat la inceputul topicului ,sunt singurii care ofera montaj.De garantie 5-10 ani nici macar nu am auzit.De aia nu sunt tentat sa dau atatia bani ,mai bine as investi in AC acum, oricum ar trebui mai incolo.Daca as da de ex 400 de lei in total pe o folie care se va strica in doi ani, atunci mai bine iau AC si suport si consumul lui la factura.Si asa nu o sa lucreze la fel de mult ca atunci cand stateam la bloc, la etajul 4 din 4.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

 shadowhunter84, on 4th May 2012, 14:43, said:

Am luat in calcul si rulourile, dar cum casa e deja terminata e pacat sa sparg tencuiala ca sa monteze caseta acestora.Momentan am jaluzele de lemn clasice de la Ikea .
Rulourile sunt cele mai eficiente. Nu e nevoie să spargi nimic, caseta se suprapune peste tâmplărie.

Attached Files


Edited by Digix, 06 May 2012 - 15:50.


#13
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
aer conditionat e nasol , urla unitatea externa ca naiba si e greu de intretinut , sters praful ... si pt 2 luni de caldura nu se merita, mai bine un ventilator intern , recomand...

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pentru Romania, cea mai buna investitie la un apartament ceausist unde suferi vara de caldura este sa izolezi serios peretii exterior + rulouri la geamuri. Plus ca daca ai de ales intre asta si AC, prima solutie este una pasiva si desi probabil te costa mai mult , adica de vreo 2-3 ori as zice decat montarea a 2 unitati de AC (la un apt. cu 3 camere spre exemplu), recuperezi banii aia in cativa ani de consum cu AC-ul mai ales ca pretul energiei tinde catre infinit se pare.

Cu solutia asta (rulouri + izolat pereti exteriori -hardcore- :naughty: + geamuri "fumurii") am scazut minim 2 grade in interiorul apartamentului vara, aveam si AC dar il foloseam mult mai rar. Si nu vorbesc de Brasov sau Piatra-Neamt ci un oras din Baragan, unul dintre cele mai sufocante vara.

Aici unde locuiesc acum spre exemplu as putea sa pun si trei randuri de termopan, 3 randuri de polistiren pe pereti si oglinzi in loc de geamuri ca tot nu ai putea sa rezisti fara AC mai ales ca aici vara tine minim 5 luni, uneori mai mult si umiditatea e nemiloasa.

#15
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

 Digix, on 6th May 2012, 16:46, said:

Rulourile sunt cele mai eficiente. Nu e nevoie să spargi nimic, caseta se suprapune peste tâmplărie.
Da ,cred ca asta o sa aleg.Nu stiu cum am uitat de rulourile cu caseta aparenta.Am gasit aici o firma ,par destul de seriosi.
Mai am cateva intrebari.
1.Geamurile mele sunt imitatie de lemn ,cam culoarea asta (fac si poze reale daca este cazul :D).Cam cat ar costa in plus fata de cele "basic" de la 37 euro/mp (pvc) si 41 euro/mp (aluminiu)?Pot fi imitatie de lemn ca geamurile ,sau culoarea geamului fara nici un model.
2.Care sunt mai eficiente termic si mai durabile in timp ,unii spun( inclusiv pe site-ul mentionat ) ca cele de aluminiu au pana la 25-30 de ani durata medie de viata fata de 10 (sau poate nu am vazut eu bine).
3.Daca geamul meu este amplasat la mijlocul peretelui (dpdv al grosimii) ,mai am 10 -15 cm de perete  si polistiren extrudat pana la marginea acestuia pe exterior (din nou atasez poze daca e neclar) cum este recomandat sa il pun,lipit de geam sau la marginea peretelui (chenarului,daca se poate asa ceva as putea folosi plasa de insecte existenta,desi ma tenteaza plasa integrata in rulou)
4.Banuiesc ca daca cel mai mare geam are 1m pe 1,15 ,ruloul acestuia va putea fi actionat cu usurinta de oricine cu snurul,nu va trebui manivela sau motor...
5.Cat de greu /cu ce cheltuieli se poate schimba plasa de insecte integrata in rulou daca este avariata, de exemplu de pisici ,sau de catre oameni neatenti (se mai intampla :D )?
Cam atat
EDIT:am facut si pozele ,concret ,ca sa nu va mai incurc.Asa am tamplaria pusa peste tot ,nu stiu de ce ,ca nu am mai vazut la altcineva .Nu arata rau deloc ,oricum.Ar merge culoarea geamurilor (cu model) dar este ok si culoarea marginii plasei de tantari.

Attached Files


Edited by shadowhunter84, 07 May 2012 - 17:39.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-ti pune rulouri de plastic daca ai soare dupa amiaza ca se deformeaza.  In doi ani trebuie sa pui alte rulouri.

#17
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
de lemn se crapa, de plastic se deformeaza, de metal tine cald , cred ca de plastic sunt si mai calitative care rezista

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 ajutorr, on 8th May 2012, 19:21, said:

de lemn se crapa, de plastic se deformeaza, de metal tine cald , cred ca de plastic sunt si mai calitative care rezista
Ar merge si o copertina, dar nu stiu cat ar costa. Eu am obloane din lemn si nu au crapat in 6 ani,in schimb din cauza ca se usuca se dezlipesc lamelele de pe rama. Dar daca s-ar face pe sistemul unor obloane pe care le-am vazut eu acum 30de ani intr-un sat de la poalele Fagarasului cred ca nu ar maifi problema asta. Prin lamele trecea o sarma mai groasa si sarma era fixata in rama obloanelor. Avea avantajul ca lamelele se puteau roti in asa fel incat in perioadele fara soare se putea aerisi incaperea.  Mi s-au parut foarte ingenioase la vremea aceea. Nu stiu daca acum mai gasesti asa ceva.

Edited by Freddy12, 09 May 2012 - 11:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate