Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Folie reflexiva

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Eu mi-am pus folie auto pe tamplaria balconului.
Dar nu din aceea neagra ci cu efect de oglinda, care, de asemenea, mai si intuneca putin.
Pot sa spun ca e chiar ok, am pus-o anul trecut si a rezistat.
Nu mai arde soarele chiar atat de mult.
ma gandeam sa imi pun si la celelalte geamuri care sunt in soare, dar am deocamdata jaluzele de aluminiu si nu le simt nevoia.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am nevoie de ceva de genul pentru doua ferestre unde bate soarele de la 12 la 18 si varianta cu folie e cea mai ieftina asa ca m-am interesat si am gasit la o firma din Timisoara folii solare si folii oglinda. Am vorbit cu cineva de la firma respectiva care mi-a zis ca nu se justifica diferenta de peste 3 euro/mp dintre cele doua tipuri. Ca folia solara apara la fel de bine ca si cea tip oglinda dar cea tip oglinda intuneca mai tare incaperea. Oricum la pretul de 6,5 euro+TVA pe mp mi se pare un pret rezonabil.  Problema e cu montatul. Oare voi reusi s-o pun fara sa apara bulele de aer? Am gasit si o firma din Buc. care cerea 113euro pe 3 mp de suprafata vitrata cu manopera de 33 euro inclusa.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

 shadowhunter84, on 7th May 2012, 18:20, said:

1.Pot fi imitatie de lemn ca geamurile ,sau culoarea geamului fara nici un model.
2.Care sunt mai eficiente termic si mai durabile in timp ,unii spun( inclusiv pe site-ul mentionat ) ca cele de aluminiu au pana la 25-30 de ani durata medie de viata fata de 10 (sau poate nu am vazut eu bine).
3.Daca geamul meu este amplasat la mijlocul peretelui (dpdv al grosimii) ,mai am 10 -15 cm de perete  si polistiren extrudat pana la marginea acestuia pe exterior (din nou atasez poze daca e neclar) cum este recomandat sa il pun,lipit de geam sau la marginea peretelui (chenarului,daca se poate asa ceva as putea folosi plasa de insecte existenta,desi ma tenteaza plasa integrata in rulou)
4.Banuiesc ca daca cel mai mare geam are 1m pe 1,15 ,ruloul acestuia va putea fi actionat cu usurinta de oricine cu snurul,nu va trebui manivela sau motor...
5.Cat de greu /cu ce cheltuieli se poate schimba plasa de insecte integrata in rulou daca este avariata, de exemplu de pisici ,sau de catre oameni neatenti (se mai intampla :D )?

1. Da, Stejar Auriu integral
2. Aluminiu.
3. Lipit de geam, că pe urmă trebuie să-l fixezi în polistiren, și nu se poate.
4. Fără probleme, cu șnur.
5. Cam greu, mai bine pui rulou neîncorporat, la care se intervine mult mai ușor, adică se pune întâi plasa rulou, apoi ruloul propriu-zis.

În pozele puse de mine mai înainte există rulouri cu plase rulou neîncorporate. Uite, îți mai pun și acum unele.

Attached Files


Edited by Digix, 15 May 2012 - 10:13.


#22
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

 Digix, on 15th May 2012, 11:06, said:

1. Da, Stejar Auriu integral
2. Aluminiu.
3. Lipit de geam, că pe urmă trebuie să-l fixezi în polistiren, și nu se poate.
4. Fără probleme, cu șnur.
5. Cam greu, mai bine pui rulou neîncorporat, la care se intervine mult mai ușor, adică se pune întâi plasa rulou, apoi ruloul propriu-zis.

În pozele puse de mine mai înainte există rulouri cu plase rulou neîncorporate. Uite, îți mai pun și acum unele.
1.Ma mai gandesc la culoare inca ,imi plac la fel de mult , am inteles ca cele maro simplu sunt vopsite in camp electrostatic si vor rezista mai mult.O sa ma decid si in funcie de pret.
2,3,4.Inteles, decis.
5.Se va decide la fata locului, banuiesc ca cele existente trebuie scoase ,ca altfel nu o sa am cum sa le deschid.O sa gasesc o solutie.Daca nu iau integrate si o sa am grija pur si simplu de ele.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e nicio diferență de durabilitate atât timp cât sunt din aluminiu, între cele vopsite " lemn" și cele vopsite simplu. Diverența e doar la preț.

Soluția un pic mai scumpă e cu plasele rulou neîncorporate, dar mult mai rezistente și mai ușor de depanat decât cele încorporate, plus că pui plasa strict pe ochiul mobil, fără să mai trebuiască să împarți ruloul mare în mai multe covoare.

Plasele vechi cu balamale, nu o să mai ai ce face cu ele.

Dacă vrei o ofertă, dă-mi cotele pe PM. Până atunci, poți să te uiți la mine pe site(dacă cauți bine, o să-l găsești) la pagina potofoliu, și vei vedea acolo rulouri executate.

#24
montezfolie

montezfolie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2010
Daca aveti intrebari referitor la folie , va stau la dispozitie

Edited by montezfolie, 05 September 2016 - 23:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate