Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum Explicați Holocaustul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1055 replies to this topic

#19
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,750
  • Înscris: 05.03.2004
Guvernul român a emis în martie 2002 o Ordonanta de Urgenta privind "interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii". La art. 6 se prevede pedeapsa cu "închisoare de la 6 luni la 5 ani" pentru "contestarea sau negarea în public a Holocaustului ori a efectelor acestuia".

Edited by zircon, 26 October 2005 - 18:57.


#20
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 Mr. Black, on Oct 26 2005, 19:06, said:


rromii astia sunt norocosi ca au dat de un popor blajin ca romanii ... voi stiti cum de nu prea sunt rromi originari din europa de vest ? simplu ... au fost vanati ca animalele (chiar se organizau vanatori de rromi) si  au fugit de baietii astia pana au ajuns la noi, la bulgari, la polonezi si albanezi ... care erau prea ocupati sa se lupte cu otomanii & shit si nu i-au bagat in seama ...

de ce nu-i dau in judecata pe europenii "civilizati" ca i-au masacrat prin evu mediu ? :huh:
da cine stie, poate le vin idei ...

#21
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

 zircon, on Oct 26 2005, 19:55, said:

Guvernul român a emis în martie 2002 o Ordonanta de Urgenta privind "interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii". La art. 6 se prevede pedeapsa cu "închisoare de la 6 luni la 5 ani" pentru "contestarea sau negarea în public a Holocaustului ori a efectelor acestuia".

Lege care incalca flagrant dreptul la libera expresie prevazut de constitutie.

#22
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

 shobi, on Oct 26 2005, 18:57, said:

rromii astia sunt norocosi ca au dat de un popor blajin ca romanii ... voi stiti cum de nu prea sunt rromi originari din europa de vest ? simplu ... au fost vanati ca animalele (chiar se organizau vanatori de rromi) si  au fugit de baietii astia pana au ajuns la noi, la bulgari, la polonezi si albanezi ... care erau prea ocupati sa se lupte cu otomanii & shit si nu i-au bagat in seama ...

de ce nu-i dau in judecata pe europenii "civilizati" ca i-au masacrat prin evu mediu ? :huh:
da cine stie, poate le vin idei ...


Eu cred ca romanii au noroc ca romii astia isi traiesc inca epoca aculturala si nu isi cunosc drepturile, ca daca si-ar lua legea in miini (by the way, ca evreii de azi), multora le-ar merge fulgii prin instante si prin inchisori pentru afirmatii din astea rasiste si xenofobe.

Edited by Ahava, 26 October 2005 - 19:07.


#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si cum ramane cu articolul 4, aliniatul 2 din constitutie?

Quote

(2) România este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine sociala.

sau cu articolul 29 din aceeasi constitutie?

Quote

(1) Libertatea gândirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrâns sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.

   (2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste în spirit de toleranta si de respect reciproc.


parerea mea este ca e o lege neconstitutionala si ar trebui abrogata.

#24
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,750
  • Înscris: 05.03.2004

 Grave Land, on Oct 26 2005, 19:01, said:

Lege care incalca flagrant dreptul la libera expresie prevazut de constitutie.

Mie mi se pare tare comica partea cu "infractiuni contra pacii si omenirii"

#25
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Topicul asta mi-a adus aminte de un citat din cartea maestrului Petre Tutea, si anume Cugetari memorabile.

"Antisemitismul nu e o reacție spontană a românilor, a germanilor, a polonilor, a francezilor, a americanilor, ci e provocat de evrei, prin exces. E provocat de ei ca spaimă, crezînd că-l previn"


#26
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 Ahava, on Oct 26 2005, 20:06, said:

Eu cred ca romanii au noroc ca romii astia isi traiesc inca epoca aculturala si nu isi cunosc drepturile, ca daca si-ar lua legea in miini (by the way, ca evreii de azi), multora le-ar merge fulgii prin instante si prin inchisori pentru afirmatii din astea rasiste si xenofobe.

daca te referi la afirmatia mea, nu e in nici un fel rasista si/sau xenofoba ... cunosc o gramada de rromi ...

si chiar e pe bune chestia cu vanatorile ... erau considerati animale ...

daca un rrom ma face pe mine "rumân spurcat" asta nu inseamna rasism ? stiu multi romani care fac alti romani "rumâni spurcati" desi sunt si ei romani get-beget ... dar deh, e mai cul sa fii tigan nowadays ...
deci cazul descris de mine poate fii bagat la rasism ?  :w00t: ma gandesc ca procesul poate fii si invers .. nu numai dinspre roman spre tigan  ;)

#27
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

 romaximusro, on Oct 26 2005, 19:06, said:

si cum ramane cu articolul 4, aliniatul 2 din constitutie?
sau cu articolul 29 din aceeasi constitutie?
parerea mea este ca e o lege neconstitutionala si ar trebui abrogata.


Pai legea asta te apara pe tine, romaximusro, de organizatii care ar reclama moartea familiei tale fiindca este de origine.... latina si nu germanica, par example.

Sau de cultul unei personalitati precum Horthy.



 shobi, on Oct 26 2005, 19:12, said:

daca te referi la afirmatia mea, nu e in nici un fel rasista si/sau xenofoba ... cunosc o gramada de rromi ...

si chiar e pe bune chestia cu vanatorile ... erau considerati animale ...

daca un rrom ma face pe mine "rumân spurcat" asta nu inseamna rasism ? stiu multi romani care fac alti romani "rumâni spurcati" desi sunt si ei romani get-beget ... dar deh, e mai cul sa fii tigan nowadays ...
deci cazul descris de mine poate fii bagat la rasism ?  :w00t: ma gandesc ca procesul poate fii si invers .. nu numai dinspre roman spre tigan  ;)


Aha, si daca o haita de tarani beti si analfabeti Austria secolului 18 ii considerau pe tigani animale, asta face afirmatia valida acum, sau cum?

Am io mari dubii ca tiganii au ajuns prin Evul Mediu prin Europa de Vest ca sa se intimple scenariile de care amintesti mai sus, dar o las balta...

#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da, dar legea aia in care esti pedepsit pentru negarea holocaustului e clar neconstitutionala. Si la ea ma refeream. Nu la constitutie. Cu ce drept ma obliga statul sa cred un anumit lucru? Atata timp cat nu incit la ura sau la omoruri etc, statul in aceea lege savarseste un abuz. punct. sa-i multumim lui bombonel si ilici pt legea asta tampita :cursing:

#29
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

 Grave Land, on Oct 26 2005, 19:10, said:

Topicul asta mi-a adus aminte de un citat din cartea maestrului Petre Tutea, si anume Cugetari memorabile.

"Antisemitismul nu e o reacţie spontană a românilor, a germanilor, a polonilor, a francezilor, a americanilor, ci e provocat de evrei, prin exces. E provocat de ei ca spaimă, crezînd că-l previn"

Sa zicem ca este posibil ca un exces de... (de ce, ca nu am inteles) poate provoca o idiosincrazie a unui popor fata de o minoritate din rindul lui, dar atunci ce dracu creaza antisemitism in Romania, unde nu mai vezi picior de evreu?

 romaximusro, on Oct 26 2005, 19:24, said:

da, dar legea aia in care esti pedepsit pentru negarea holocaustului e clar neconstitutionala. Si la ea ma refeream. Nu la constitutie. Cu ce drept ma obliga statul sa cred un anumit lucru? Atata timp cat nu incit la ura sau la omoruri etc, statul in aceea lege savarseste un abuz. punct. sa-i multumim lui bombonel si ilici pt legea asta tampita :cursing:

Tu poti sa crezi ce vrei, articolul pedepseste pentru "contestarea sau negarea IN PUBLIC a Holocaustului ori a efectelor acestuia".

De ce, foarte simplu, pentru ca cei care au bunici si 3 sferturi din familie morti in Auschwitz s-ar putea se simta la fel de ofensati si nedreptatiti ca tine daca l-ai auzi pe Marko Bello la televizor spunind ca romanii au dus-o fantastic sub unguri si aia care n-au dus-o bine au meritat sa li se ia beregata, mama lor de imputiti, fiindca "romanii erau o rasa capitalista care umilea orice fiinta umana".

Place la tine asa? Nu place!

Edited by Ahava, 26 October 2005 - 19:28.


#30
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu conteaza pentru stat(sau nu ar trebui sa conteze) ca tu te simti ofensat de anumite vorbe. Atata timp cat el garanteaza libertatea de gandire, inseamna ca mi-o pot manifesta oriunde.. in pat, la toaleta, impreuna cu alti indivizi, facand marsuri etc. Legea e anticonstitutionala si punct. Noroc cu Poponel ca a fost la guvernare si a facut sa treaca legea asta, ca intr-o tara normala nu cred ca ar putea fi aprobata. Si inca o data repet: atata timp cat o persoana DOAR neaga holocaustul si istoria, si nu incita la ura rasiala si violente , nu ar trebui sa fie sub incidenta legii..

#31
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

 romaximusro, on Oct 26 2005, 19:37, said:

nu conteaza pentru stat(sau nu ar trebui sa conteze) ca tu te simti ofensat de anumite vorbe. Atata timp cat el garanteaza libertatea de gandire, inseamna ca mi-o pot manifesta oriunde.. in pat, la toaleta, impreuna cu alti indivizi, facand marsuri etc. Legea e anticonstitutionala si punct. Noroc cu Poponel ca a fost la guvernare si a facut sa treaca legea asta, ca intr-o tara normala nu cred ca ar putea fi aprobata. Si inca o data repet: atata timp cat o persoana DOAR neaga holocaustul si istoria, si nu incita la ura rasiala si violente , nu ar trebui sa fie sub incidenta legii..

Germania este o tara destul de normala pentru tine? Aia au impus legea aia printre primii in lume, si mi se pare ca este activa in toata lumea civilizata, poate cineva stie mai multe...

Ba da, statul trebuie sa se asigure ca nici majoritatea nici minoritatea nu traieste sub vreo ofensa de tip rasist, ce naiba, atita civilizatie sa existe pe lumea asta.

Repet, tie ti-ar placea sa iti treaca pe sub balcon vreo manifestatie cu portretul lui Horthy? Eventual cu poze ale femeilor gravide spintecate atunci spre sfirsitul razboiului in Transilvania? Linga care sa scrie "Minciuna, in realitate femeile astea nu erau gravide si de fapt ele au abuzat sexual de soldatii maghiari!" ?

Edited by Ahava, 26 October 2005 - 19:46.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu e lege, e ordonanta. o ordonanta de cacat. si io nici macar nu neg nimic :death:

#33
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

 Ahava, on Oct 26 2005, 20:45, said:

Repet, tie ti-ar placea sa iti treaca pe sub balcon vreo manifestatie cu portretul lui Horthy?

Hortyh? Fata de manifestatiile cu homosexuali care incita la depravare morala?Sa fim seriosi...

#34
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 Ahava, on Oct 26 2005, 20:22, said:

Am io mari dubii ca tiganii au ajuns prin Evul Mediu prin Europa de Vest ca sa se intimple scenariile de care amintesti mai sus, dar o las balta...

in primu rand, se organizau ... probabil de "autoritati" dar in fine ... nu mai stiu pe unde am citit chestia ... parca am vazut si la discovery ...
si stai tu linistit ca oamenii care au comis atrocitatile holocaustului nu erau mai culti ... uiti faptul ca, inainte de comunism romanii erau in majoritate analfabeti ...

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Nu stiu in ce state a fost luata decizia asta, insa , PAREREA MEA, ca e o lege de cacao. Fie ca ne place sau nu, fie ca suntem sau nu de acord cu o parere, ea nu trebuie sa fie cauza ca cineva sa fie urmarit de justitie. Am mai zis mai sus..atata timp cat nu incita la ura &shit, nu vad unde e problema. Poate sa afirme ala ca e de pe marte, sau ca a facut un ou in culorile curcubeului sau ca nu crede in holocaust.. e doar o parere, pe care sub rezerva dreptului la opinie pot sa o impartasesc oricui. Ca unora nu le va place.. asta e, de cand trebuie sa placi la toti? Mie mi se pare ca face din rahatul ala de discriminare pozitiva care a innebunit america..

Edited by romaximusro, 26 October 2005 - 19:54.


#36
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

 Grave Land, on Oct 26 2005, 19:47, said:

Hortyh? Fata de manifestatiile cu homosexuali care incita la depravare morala?Sa fim seriosi...

Ei na? A fost Gay Pride in Romania si nu stiam?

Cred ca a luat foc forumul asta...

Anyway, daca Horthy e prea departe, o demonstratie cu portretul lui Ceausescu, na, sau a lui Stalin, sau a sultanului Suleiman, sau a lui Rimaru, chiar, o demonstratie a "criminalilor in serie reabilitati si pasnici" care au cultul lui Rimaru si care urasc femeile care au conspirat impotriva bietului om ca sa fie executat. De ce nu, libertatea exprimarii nu ar trebui ingradita, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate