Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Android 5.0 va avea compatibilitate limitata

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
bioslaen

bioslaen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2011
Daca google ar fi fost interesat de acest delay, ar fi negociat un termen maxim scurt pentru actualizarile de soft.

#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvhory, on 5th April 2012, 20:44, said:

Google a avut o idee geniala, sa puna un kernel de linux pe mobile, intr-un mod user friendly.
Vrei sa vezi idee geniala? Ubuntu are in plan sa faca o versiune care sa mearga pe viitoarele telefoane quad cu Android. Compatibilitatea hardware a Ubuntului adusa pe telefoanele cu Android. Instalarea si update-urile o sa fie simple, nu sa sa mai fim la mana producatorilor.

http://www.ubuntu.com/devices/android

#21
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postlucifer76, on 6th April 2012, 07:40, said:

Vrei sa vezi idee geniala? Ubuntu are in plan sa faca o versiune care sa mearga pe viitoarele telefoane quad cu Android. Compatibilitatea hardware a Ubuntului adusa pe telefoanele cu Android. Instalarea si update-urile o sa fie simple, nu sa sa mai fim la mana producatorilor.

http://www.ubuntu.com/devices/android
Asta este o stire interesanta.
Daca imi cumpar, sa zicem, Glaxy S2, vin acasa cu el, pot sa dau jos Androidul si sa pun Ubuntu ?

#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Proiectul e in lucru. http://www.ubuntu.co...tures-and-specs
Un mic video, cu Ubuntu pus pe un Atrix2: http://www.viddler.com/v/644c9ce0
Ideea e ca nu o sa fie limitat doar la cateva device-uri, ca Android 5, si nu o sa mai fim la mana producatorilor pentru un amarat e update.

#23
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postlucifer76, on 5th April 2012, 19:17, said:

Eu nu pot sa instalez in prezent pe telefonul meu FF sau Chrome. Desi "Requires Android: 2.0 and up", avand 2.3 totusi nu e compatibil. Mi se pare ca nu ii convine procesorul. Si mai zic unii ca aifonul cu IOS-ul lui e limitat, ca nu e configurabil, dar nici nu Android nu mi-e jena.
Ok, ai niste limitari care vin de la hardware, dar ai multe alternative cu aceeasi functionalitate; pe iOS este mai greu cu asa ceva...
Eu unul nu le-as compara, din punctul asta de vedere.

Edited by Barboso, 06 April 2012 - 18:10.


#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pardon, cand si un nenorocit de browser e limitat doar la o anumita configurare hardware, e clar ca ceva pute. Chrome e facut de Google, deci nu se mai poate da vina pe producatorii telefoanelor ca blocheaza updateurile pentru a ne forta sa cumparam alte dispozitive. Pai asta e chiar politica Google.

#25
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
1. E foarte corect ceea ce a zis MD.
2. Cei care spuneti ca nu primiti update-uri oficiale, vedeti ca aveti ROM-uri custom cate vreti; sunt si foarte bine optimizate (vezi CyanogenMod fata de ROM-uri originale Sammy, LG, HTC etc).
3. Eu spun ca, totusi, e bine sa ai la indemana putere de calcul mai multa. E drept si ca se incearca introducerea telefoanelor quad-core mult prea devreme, deoarece abia ce a aparut dual-core si nici macar nu a fost bine exploatat.
4. Nu Google produce procesoare sau telefoane (Google isi face telefoanele lui in colaborare cu HTC, Sammy sau altii; ei vin cu softul iar producatorul de telefoane mobile vine cu hardware-ul); Google nu poate controla evolutia telefoanelor, e clar ca Sammy, LG, Motorola, HTC, Sony etc. fac ce vor ei, cred.
5. Toate astea-s pareri personale, deci ,va rog, fara flame :D .

#26
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View Post12trei, on 2nd April 2012, 22:35, said:

Insa noile procesoare multi-core isi opresc singure core-urile care nu sunt necesare la un anumit moment. Astfel, pe parcursul unei zile, un dual core de 1 GHz s-ar putea sa consume mai putin decat un single core de 1.5 GHz.

Un quad core de 1 GHz s-ar putea sa nu-ti consume decat cu putin mai mult decat un single core de 1 GHz la aceeasi utilizare, insa la nevoie ai mult mai multa putere de calcul in buzunar :)

Dupa cate stiu, de la Cortex A8 in sus majoritatea procesoarelor isi optimizeaza consumul prin reducerea vitezei atunci cand nu au solicitari.
Un procesor mai puternic va insemna totdeauna un consum mai mare.


View Postvhory, on 5th April 2012, 17:48, said:

Nu este Google vinovat de aceasta situatie.
Google a lansat varianta finala de Android 4 ICS din octombrie 2011. Constructorii de deviceuri sunt cei care taraganeaza, evident castiga mai mult daca vand telefoane noi. Din up-date ei nu castiga nimic.
Sunt convins ca cei de la Google cunosc situatia. La peste 5 luni de la lansare ICS este utilizat de o mana de useri Android. Nu stiu cat de incantati sunt de lalaiala fabricantilor de mobile si cat timp vor accepta situatia asta !?
De aceea am spus mai sus ca, Google va orienta Androidul spre Motorala Mobile, care cred ca va fi si rebranduita. In prezent Androidul este suficient de folosit si cunoscut.
Androidul trebuie adaptat de producatori inainte de a-l implementa pe device-urile lor.
Au o armata de programatori care lucreaza la asa ceva. Sunt adaptari care se fac pe procesor, trebuiesc drivere, etc. Intarzierea este justificata, mai ales daca acceptam ca trebuiesc lansate doar versiuni stabile.
Sa nu uitam ca primii care au scos o tableta ICS au fost chinezii de la Ainol. Doar asa s-au facut cunoscuti, pana atunci nu se prea auzise ei...

Referitor la tema acestei discutii, imi amintesc de vremea cand Microsoft a lansat Win 3.11 si acesta a prins.
Stiti de ce ? Datorita compatibilitatii cu MS DOS si cu procesoarele X86. Daca Google va face un pas prin care va pierde compatibilitatea cu versiunile anterioare este posibil sa se excluda singuri.
Poate fi o chestiune de marketing, in special pentru a lupta impotriva producatorilor chinezi care domina piata, dar si pentru a obliga clientul sa achizitioneze din nou si din nou acelas produs, doar cu specificatii mai bune. Dar oare se merita?
Mai ales in conditiile in care vine acum MS cu versiunea Win.8 pentru procesoare ARM si matura toata concurenta.
Nu credeti ca este posibil?

#27
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postmishu6969, on 9th April 2012, 01:22, said:

.... dar si pentru a obliga clientul sa achizitioneze din nou si din nou acelas produs, doar cu specificatii mai bune. Dar oare se merita?
Mai sunt unii mari si tari care au procedat la fel ca si strategie si acum nu stiu pe unde sa isi mai scoata camasa, sunt campati in finlanda dar zboara din tara in tara in speranta ca tepele financiare date guvernelor ii vor mai scoate nitel din foame  :console:

Un model de bussniesc care sa asigure cheia succesului trebuie inspirat din evolutia x86. Si ei (si nu numai) stiu foarte bine dar deocamdata e mai profitabil sa te stranga de coaie pe ici pe colo si nu sa iti ofere libertate totala.

Daca MS ar scoate un OS independent de hardware (gen SO desktop, cerinte minime si atat) cat de cat bunicel ar rupe in doua piata

Edited by Bobby_ro, 09 April 2012 - 00:34.


#28
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View PostBobby_ro, on 9th April 2012, 01:34, said:

........................
Daca MS ar scoate un OS independent de hardware (gen SO desktop, cerinte minime si atat) cat de cat bunicel ar rupe in doua piata

Din pacate nu cred ca este posibil. De cand a inceput nebunia asta se lanseaza intr-o veselie procesoare ARM noi, fara a exista standarde clare.
Si cu sistemele destop au fost probleme pana sa inventeze (IBM parca) sistemul "plug and play" care stabilea anumite standarde si care permite sistemului sa-si autodetecteze configuratia hardware. Pana atunci trebuia sa fii toba de informatica sa poti instala un driver pentru o placa noua. Trebuia configurata manual, de la A la Z, incluzand intreruperi alocate, adrese de memorie etc. ceea ce era foarte greu, pentru ca daca nu cunosteai la perfectie sistemul se generau conflicte greu de rezolvat.
Daca au asa ceva in plan si daca vor gasi totusi solutii, chiar ca vor da lovitura!

Edited by mishu6969, 09 April 2012 - 08:50.


#29
robert9702

robert9702

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.12.2011
eu am primit update oficial de luni la nexus s la 4.0.4 !!! DA DA 4.0.4 pe nexus s i9023 si pot sa spun ca sunt mai multumit ca niciodata softul se comporta de 1000 de ori mai bine ca fostul 2.3.6!! si pe mine m-a exasperat acest lucru cu jelly bean , deoarece ics nici nu a aparut bine pe cateva telefoane si deja o sa se invecheasca !!!
eu ma gandeam ca poate google nu o sa uite de nexus one ,dar se pare ca a uitat lasandu-l sa moara , el fiind urmat de nexus s !!:((  
pacat ce era acum cativa ani cu telefoanele cand aveai un telefon sa vb nu sa te dai mare cu el!!!

#30
mishu224

mishu224

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 31.01.2012
adevarat graiesti dar in ziua de azi e o necesitate pt cei care stiu cum sa le foloseasca....eu sunt la al doilea cu android in prezent am EVO 3D si parca imi lipseste ceva daca nu- l am cu mine.in schimb ma dezamagesc anumiti operatori de telefonie.....la abonament nu ai nici un avantaj spun eu.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate