Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Sex Inainte De Menstruatie

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Rashid, anticonceptionalele sunt ma bine suportate de organism comparativ cu pilula de a doua zi. Mai citeste, intereseaza-te, etc.
Apropo, unele tratamente cu anticonceptionale sunt recomandate in cazul aparitiei unor chisturi ovarieni.

Sa vedem:

Quote

Mod de administrare: 1 tableta, in decurs de o ora de la contactul sexual. In cazul repetarii contactului sexual, este recomandata administrarea unei alte tablete, in interval de 8 ore dupa prima. In general, se recomanda 1-2 tablete lunar, dar nu mai mult de 4 tablete. In cazul in care este necesara administrarea mai frecventa, este recomandata aplicarea unei alte metode contraceptive.

Quote

Efecte secundare: Cele mai obisnuite efecte secundare sunt: greturi, ameteli sau sangerare intermenstruala la 2-3 zile dupa administrare, care inceteaza spontan. Daca sangerarea este profuza sau se prelungeste, este recomandat un examen ginecologic. Rar, pot aparea cefalee si senzatie de tensiune in sani.

Nu e chiar asa misto, nu?

Edited by Cristist50, 23 October 2005 - 17:04.


#38
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCristist50, on Oct 23 2005, 16:56, said:

Rashid,
Apropo, unele tratamente cu anticonceptionale sunt recomandate in cazul aparitiei unor chisturi ovarieni.
Pãi cam ãsta e tratamentul pentru ovare polichistice.

#39
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmaktub, on Oct 23 2005, 17:52, said:

Exista asa ceva?  :w00t:
Se pare ca exista... poate sunt eu paranoic, dar nici nu vreau sa aud de efecte adverse ...

View PostCristist50, on Oct 23 2005, 17:56, said:

Rashid, anticonceptionalele sunt ma bine suportate de organism comparativ cu pilula de a doua zi. Mai citeste, intereseaza-te, etc.
Apropo, unele tratamente cu anticonceptionale sunt recomandate in cazul aparitiei unor chisturi ovarieni.

Sa vedem:


Nu e chiar asa misto, nu?
Sunt constient ca pastila de a doua zi e mult mai ...hmmm... "nociva" (scuze n-am gasit alt cuvant...) decat contraceptivele normale, dar in situatii de criza nu prea ai ce face. Mie prezervativul mi se pare momentan cea mai buna solutie, cel putin acum cat suntem tineri nu vreau sa ia pastile...

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrashid, on Oct 23 2005, 17:28, said:

EDIT: Inca ceva, eu unul nu am vrut sa-mi las prietena sa ia anticontraceptive...

rashid, citeste cuvantul bolduit
:D   despre asta erai intrebat daca exista.

daca-ti mentii raspunsul afirmativ, vino, te rog, cu exemple, sa mai invatam si noi cate ceva. si spune-mi cand se recomanda chestiile alea despre care zici tu - cand sunt pe tratament cotraceptiv si aud intr-o dimineata la horoscop "azi e cea mai potrivita zi pentru a ramane gravida"???

#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Contraanticontraceptive. :w00t: Ptiu, imi incurc limba, nu mai dau view new posts. No no no...

Edited by AlexIP, 23 October 2005 - 23:28.


#42
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmianna, on Oct 24 2005, 00:23, said:

rashid, citeste cuvantul bolduit
:D   despre asta erai intrebat daca exista.

daca-ti mentii raspunsul afirmativ, vino, te rog, cu exemple, sa mai invatam si noi cate ceva. si spune-mi cand se recomanda chestiile alea despre care zici tu - cand sunt pe tratament cotraceptiv si aud intr-o dimineata la horoscop "azi e cea mai potrivita zi pentru a ramane gravida"???


View PostAlexIP, on Oct 24 2005, 00:28, said:

Contraanticontraceptive. :w00t: Ptiu, imi incurc limba, nu mai dau view new posts. No no no...
ce bou sunt :w00t: ...scriam in graba... anticonceptionale  :)
EDIT: ce scrisesem eu era o combinatie intre anticonceptionale si pastile contraceptive :)

Edited by rashid, 24 October 2005 - 00:00.


#43
geovy

geovy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2005
am si eu o intrebare si daca cineva poate sa-mi raspunda:daca o fata ramane insarcinata dupa un contact ce a avut loc cu cateva zile inainte sa-i vina menstruatia, aceasta ii mai vine sau nu?
lucrurile stau cam asa:
pe 26 noiembrie am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea...nu am ejaculat in ea, dar o mica cantitate de sperma a ajuns pe ea...menstruastia ia venit normal pe 30noiembrie(dar ea mia zis ca ia curs mai putin decat deobicei)...pe 24 decembrie am avut din nou contact sexual.de data aceasta am folosit prezervativul, dar s-a rupt. pt mai multa siguranta ea a luat Postinor2 (cam dupa 12 ore de la contact si cea de-a doua pastila dupa 12 ore de la prima pastila)...trebuia sa-i vina menstruatia pe 28 decembrie...azi suntem in 30 si inca nu ia venit...stiu ca pe prospect scrie ca in majoritatea cazurilor menstruatia vine normal sau cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu...

intarzierea i se datoreaza postinor-ului?
daca a ramas insarcinata dupa contactul de pe 26noiembrie ii mai venea menstruatia pe 30?

PS: oricum am de gand sa cumpar in urmatoarele zile un test de sarcina, dar as vrea sa stiu daca e sa fie insarcinata, dupa ce contact a ramas:cel din 26nov sau din 24dec?

Edited by geovy, 30 December 2005 - 12:08.


#44
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

View Postgeovy, on Dec 30 2005, 11:38, said:

am si eu o intrebare si daca cineva poate sa-mi raspunda:daca o fata ramane insarcinata dupa un contact ce a avut loc cu cateva zile inainte sa-i vina menstruatia, aceasta ii mai vine sau nu?
lucrurile stau cam asa:
pe 26 noiembrie am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea...nu am ejaculat in ea, dar o mica cantitate de sperma a ajuns pe ea...menstruastia ia venit normal pe 30noiembrie(dar ea mia zis ca ia curs mai putin decat deobicei)...pe 24 decembrie am avut din nou contact sexual.de data aceasta am folosit prezervativul, dar s-a rupt. pt mai multa siguranta ea a luat Postinor2 (cam dupa 12 ore de la contact si cea de-a doua pastila dupa 12 ore de la prima pastila)...trebuia sa-i vina menstruatia pe 28 decembrie...azi suntem in 30 si inca nu ia venit...stiu ca pe prospect scrie ca in majoritatea cazurilor menstruatia vine normal sau cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu...

intarzierea i se datoreaza postinor-ului?
daca a ramas insarcinata dupa contactul de pe 26noiembrie ii mai venea menstruatia pe 30?

PS: oricum am de gand sa cumpar in urmatoarele zile un test de sarcina, dar as vrea sa stiu daca e sa fie insarcinata, dupa ce contact a ramas:cel din 26nov sau din 24dec?

Deci hai sa iti explic tie si probabil altora cum e treaba,fara a avea pretentia ca e perfecta explicatia sau nu suporta retusuri.Din ce vad eu fata ta are ciclul regulat,la 28 de zile(imi trebuie defapt mai multe date,dar sa zicem asa:ca e regulat la 28).Prima zi a ciclului se socoteste prima zi in care menstrueaza(singereaza).Ea ovuleaza(adica unul din ovarele ei elibereaza un ovul in trompele uterine ce poate fi fecundat in a 14-a zi.Deci la jumatatea ciclului de 28.Spermatozoizii tai(eventuali :D ) si ovulul ei pot timp de citeva zile sa fie numai buni de cuplare.Adica rezista in organism.De aceea se recomanda(si aici zilele difera mult) ca sa nu fie facut sex neprotejat cu citeva zile inainte de 14 si citeva dupa 14.Ia si tu o marja mai mare de eroare si sa zicem zilele 10 si 19.Deci intre a 10-a zi si a 19-a a ciclui menstrual exista posibilitatea sa o lasi insarcinata.Dar in medicina exista un cuvint foarte important:DEPINDE.
Ce ti-am zis eu se aplica unui ciclu regulat.Daca stie ea ca ii vine la 28 zile.Daca raceste,are mai stiu eu ce boala,urmeaza vreun tratament,etc,poate ovula si "aiurea".Adica nu in a 14-a zi.Si a picat tot rationamentul.De aceea parerea mea este ca nu aveai cum s-o lasi gravida cu 4 zile inainte de inceperea unui nou ciclu menstrual(ai zis ca pe 26 ati facut si pe 30 a venit).Pt ca teoretic ea a ovulat cam pe 16 si nu avea cum pina pe 26 sa rezistea nenea ovulul.Asa ca eu zic sa mai astepti 2-3 zile.Daca nu,fuga la doctor,ca nu te incadrezi in ce am zis mai devreme.Spor

#45
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

View Postgeovy, on Dec 30 2005, 11:38, said:

am si eu o intrebare si daca cineva poate sa-mi raspunda:daca o fata ramane insarcinata dupa un contact ce a avut loc cu cateva zile inainte sa-i vina menstruatia, aceasta ii mai vine sau nu?
lucrurile stau cam asa:
pe 26 noiembrie am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea...nu am ejaculat in ea, dar o mica cantitate de sperma a ajuns pe ea...menstruastia ia venit normal pe 30noiembrie(dar ea mia zis ca ia curs mai putin decat deobicei)...pe 24 decembrie am avut din nou contact sexual.de data aceasta am folosit prezervativul, dar s-a rupt. pt mai multa siguranta ea a luat Postinor2 (cam dupa 12 ore de la contact si cea de-a doua pastila dupa 12 ore de la prima pastila)...trebuia sa-i vina menstruatia pe 28 decembrie...azi suntem in 30 si inca nu ia venit...stiu ca pe prospect scrie ca in majoritatea cazurilor menstruatia vine normal sau cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu...

intarzierea i se datoreaza postinor-ului?
daca a ramas insarcinata dupa contactul de pe 26noiembrie ii mai venea menstruatia pe 30?

PS: oricum am de gand sa cumpar in urmatoarele zile un test de sarcina, dar as vrea sa stiu daca e sa fie insarcinata, dupa ce contact a ramas:cel din 26nov sau din 24dec?

1. Dupa contact sexual (protejat sau nu) inainte de menstruatie probabilitatea ca aceasta din urma sa intarzie e destul de mare.
2. Intarzierea e cauzata de postinor.
3. Despre sarcina pe 26 noiembrie nu poate fi vorba, iar daca postinorul a fost luat la 12 ore dupa contact, de asemenea sansele de a ramane insarcinata din 24 decembrie sunt foarte mici.
4. Testul de sarcina e concludent din cate-mi aduc aminte la o saptamana de sau 2 de la contactul neprotejat.

Mai cauta si tu pe forum...

Edited by Alinux, 30 December 2005 - 12:12.


#46
radio_gugu

radio_gugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2006
am o prietena care acum doua saptamani a avut parte de primul contact sexual.protejat.dupa care i-a venit ciclul(mai devreme cu 2 saptamani decat in mod normal,dar ea sustine ca nu are un ciclu prea regulat).toate bune si frumoase.intre timp a avut parte si de o mica raceala la ovare,care a lasat-o sa treaca de la sine.acum,dupa 2 saptamani de la ciclu iarasi i-a venit.de ce a venit a doua oara in aceeasi luna?...in mod normal,daca ar avea un ciclu regulat,in perioada asta ar trebui sa-i vina.dar...atunci de ce i-a venit si acum 2 saptamani?ce e in neregula cu ea?

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
mi s-a spart globul de cristal si pana mi se aduce altul mai dureaza  :D

dar am o intrebare: de unde stie c-a avut raceala la ovare, daca a trata-o cu indiferenta? (nu mai intreb de ce, nici nu ma apuc sa explic consecintele, in fond si la urma urmei is ovarele ei, nu ale mele).

#48
radio_gugu

radio_gugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2006
pai...banuia probabil.sau ceva de genu da' nu o facut nimic ca sa-i treaca..so?:D care-i faza cu menstruatia de doua ori in aceeasi luna?

Edited by radio_gugu, 18 August 2006 - 23:45.


#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
so, nici macar n-am de unde sa stiu c-a fost menstruatie sau sangerare de alt gen. si repet, daca pe ea n-o intereseaza, nici pe mine.

#50
radio_gugu

radio_gugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2006

View Postmianna, on Aug 19 2006, 00:55, said:

so, nici macar n-am de unde sa stiu c-a fost menstruatie sau sangerare de alt gen. si repet, daca pe ea n-o intereseaza, nici pe mine.

a fost mentruatie.si...iti garantez eu ca o intereseaza.

#51
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postradio_gugu, on Aug 19 2006, 00:23, said:

nu o facut nimic ca sa-i treaca..


yeah right. o intereseaza, asa-i  :D (de aparatul reproducator vorbeam, mey. adica ala care trebuie sa fie integru pentru a face copii. nu, nu in seara asta, ci candva intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat).

tu chiar crezi ca stii diferenta intre menstruatie si alta sangerare genitala?

Edited by mianna, 19 August 2006 - 00:43.


#52
radio_gugu

radio_gugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2006
okey.sa presupunem ca le stii tu pe toate,iar eu nimic.
explica-mi si mie care ar putea fi cauzele sagerarii?...sa presupunem o data ca e menstruatie si alta data sapresupunem ca e vreosangerare genitala.

#53
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cea mai cunoscuta-i fibromul uterin. auzisi despre dansul?

daca tot stii mai multa medicina decat mine, nu ma mai implic. succes!  :P

#54
radio_gugu

radio_gugu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2006
nup.nu stiu cu ce se mananca fibromul uterin.explica,te rog.
si nu,nu am zis eu ca stiu mai multa medicina decat tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate