Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#11179
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 TupaC, on Nov 17 2008, 11:52, said:

Nu are nici o treaba nici antivirusul nici nimic, pur si simplu chiar downloadez cu 10000 kbs adica 1mb/s doar pe torrente imi este limitat la 425 Kb/s.
Nu te mai amagi... :) Daca pe torenti ai 425 KBps, e foarte clar. La teste obtii mai mult din diverse cauze (anumiti antivirusi (de fapt serviciile lor de scanare/interceptare in timp real) sunt raspunzatori de asta). Ai facut testele totusi si fara antivirus, ai incercat macar (cu el dezinstalat eventual)?

Cum iti explici atunci ca esti limitat pe la 3.4 Mbps la download pe torenti? (adica fix aproape de rata maxima pe care o atinge un Clicknet de 4 Mbps real) Ai incercat downloaduri si de pe diverse siteuri si ai calculat rata de transfer reala? Nu zic ca rezultatele postate de tine nu sunt reale (sunt facute de pe PC-ul tau), spun doar ca sunt incorecte, atat timp cat modemul se sincronizeaza la 4 Mbps...

Edited by soft0811, 19 November 2008 - 00:25.


#11180
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Uite cum sta treaba la mine.
Cand downloadez ceva de pe orice site sta in 300-400 Kb/s pana pe la vreo 40 - 50% apoi viteza sare brusc la 1 -2 mb/s.

#11181
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 TupaC, on Nov 19 2008, 10:46, said:

Uite cum sta treaba la mine.
Cand downloadez ceva de pe orice site sta in 300-400 Kb/s pana pe la vreo 40 - 50% apoi viteza sare brusc la 1 -2 mb/s.
Hai pune si tu un screenshot cum downloadezi un fisier cand esti la 50% ca se se stabilizeze viteza. (fisierul sa fie cel putin de de 50MB).

Abonament 6 mega
Cu av
[ http://www.speedtest.net/result/358763549.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara av
[ http://www.speedtest.net/result/358766817.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 19 November 2008 - 21:02.


#11182
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006

 vaduvaciprian, on Nov 18 2008, 10:21, said:

pina la urma aceasta oferta este si pentru vechii abonati?
parerea mea este ca ar trebui sa fie valabila si pentru vechii abonati,eu o consider discriminare,eu am in acest moment voce seara si weekend +clicknet 4Mbps si platesc 17.3 euro iar un nou abonat va plati 10.6 euro, adica eu la fel ca si altii in situatia mea vom plati in plus 6.7 euro, cu ambele servicii sunt in afara perioadei contractuale, cred ca va urma o reziliere a serviciilor RTC,

#11183
Cobr@18

Cobr@18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 14.08.2007

 nflorinel, on Nov 20 2008, 23:51, said:

parerea mea este ca ar trebui sa fie valabila si pentru vechii abonati,eu o consider discriminare,eu am in acest moment voce seara si weekend +clicknet 4Mbps si platesc 17.3 euro iar un nou abonat va plati 10.6 euro, adica eu la fel ca si altii in situatia mea vom plati in plus 6.7 euro, cu ambele servicii sunt in afara perioadei contractuale, cred ca va urma o reziliere a serviciilor RTC,
Eu cred ca tu platesti 17,3 Euro pentru ca nu beneficiezi de 50% reducere din cauza ca ai beneficiat de o alta oferta (calculator,Lcd, Multifunctional,etc).Eu cand am facut abonamentul acum 2 ani am avut 1 Mbps la pretul de 14,5 Euro, iar acum am 4 Mbps la pretul de 9,5 Euro

#11184
dsi

dsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.10.2006

 nflorinel, on Nov 20 2008, 21:51, said:

parerea mea este ca ar trebui sa fie valabila si pentru vechii abonati,eu o consider discriminare,eu am in acest moment voce seara si weekend +clicknet 4Mbps si platesc 17.3 euro iar un nou abonat va plati 10.6 euro, adica eu la fel ca si altii in situatia mea vom plati in plus 6.7 euro, cu ambele servicii sunt in afara perioadei contractuale, cred ca va urma o reziliere a serviciilor RTC,


Eu am reusit sa trec la noua oferta chiar daca eram client existent, insa nu cu peripetii.
Contractul obligatoriu de 2 ani expirase in august.

1. Sambata: Am sunat la 1930, doamna mi-a zis ca se poate trece la noua oferta, si ma sfatuieste sa merg la un magazin Romtelecom.
2. Marti: Merg la magazin, intreb la Info cum sa procedez, ma trimite la un birou la o doamna. SURPRIZA! Doamna de la birou imi spune ca nu se poate, oferta e doar pt noi abonati. Eu ii spun atunci ca reziliem si facem un nou contract. Doamna: nu se poate sa reziliati si sa va reabonati pe perioada promotiei (bullshit). O intreb unde scrie asta, sa vad si eu? Moment in care incepe sa se ratoie si continua cu nu se poate. Renunt cu doamna ca am vazut ca nu am ce discuta.
3. Merg la alt magazin (noroc ca sunt mai multe), din nou la informatii, insa o noua persoana, o doamna mult mai cumsecade si linistita, ii explic ce vreau sa fac, imi spune ca se rezolva. Incearca sa faca schimbarea din program, dar bineinteles, ca nu reuseste, oferta fiind doar pt clientii noi, nu avea cum sa migreze ambele servicii (si telefonie si internet) la noua oferta (pt care e musai sa ai doar telefon sau nimic). Da doamna un telefon, cauta solutia, fara ca eu sa spun ceva, si imi spune ca daca vreau sa pot beneficia de oferta trebuie sa reziliem contactul de internet si sa facem altul. BUUUN, asta si asteptam sa zica. Fac cererea si pleca acasa.
4. Marti seara nu mai mergea internetul.
5. Miercuri diminata am fost sunat sa merg sa iau modemul si sa semnez noul contract.
6. Miercuri seara mergea din nou internetul.

Concluzie? Fiti perseverenti :) Eu acum platesc aproape jumate din cat plateam inainte pentru exact aceleasi servicii

Si in plus am ramas si cu un modem in plus, pe care ma gandesc sa il vand, ca doar ce sa mai fac cu el

Edited by dsi, 21 November 2008 - 12:29.


#11185
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006

 Cobr@18, on Nov 21 2008, 06:30, said:

Eu cred ca tu platesti 17,3 Euro pentru ca nu beneficiezi de 50% reducere din cauza ca ai beneficiat de o alta oferta (calculator,Lcd, Multifunctional,etc).Eu cand am facut abonamentul acum 2 ani am avut 1 Mbps la pretul de 14,5 Euro, iar acum am 4 Mbps la pretul de 9,5 Euro
17,3 euro vine asa :7.8 e voce seara si weeked + 9.5 e clicknet 4Mbs, si nu am beneficiat de nici-o oferta mentionata.

 dsi, on Nov 21 2008, 12:22, said:

Eu am reusit sa trec la noua oferta chiar daca eram client existent, insa nu cu peripetii.
Contractul obligatoriu de 2 ani expirase in august.

1. Sambata: Am sunat la 1930, doamna mi-a zis ca se poate trece la noua oferta, si ma sfatuieste sa merg la un magazin Romtelecom.
2. Marti: Merg la magazin, intreb la Info cum sa procedez, ma trimite la un birou la o doamna. SURPRIZA! Doamna de la birou imi spune ca nu se poate, oferta e doar pt noi abonati. Eu ii spun atunci ca reziliem si facem un nou contract. Doamna: nu se poate sa reziliati si sa va reabonati pe perioada promotiei (bullshit). O intreb unde scrie asta, sa vad si eu? Moment in care incepe sa se ratoie si continua cu nu se poate. Renunt cu doamna ca am vazut ca nu am ce discuta.
3. Merg la alt magazin (noroc ca sunt mai multe), din nou la informatii, insa o noua persoana, o doamna mult mai cumsecade si linistita, ii explic ce vreau sa fac, imi spune ca se rezolva. Incearca sa faca schimbarea din program, dar bineinteles, ca nu reuseste, oferta fiind doar pt clientii noi, nu avea cum sa migreze ambele servicii (si telefonie si internet) la noua oferta (pt care e musai sa ai doar telefon sau nimic). Da doamna un telefon, cauta solutia, fara ca eu sa spun ceva, si imi spune ca daca vreau sa pot beneficia de oferta trebuie sa reziliem contactul de internet si sa facem altul. BUUUN, asta si asteptam sa zica. Fac cererea si pleca acasa.
4. Marti seara nu mai mergea internetul.
5. Miercuri diminata am fost sunat sa merg sa iau modemul si sa semnez noul contract.
6. Miercuri seara mergea din nou internetul.

Concluzie? Fiti perseverenti :) Eu acum platesc aproape jumate din cat plateam inainte pentru exact aceleasi servicii

Si in plus am ramas si cu un modem in plus, pe care ma gandesc sa il vand, ca doar ce sa mai fac cu el
am fost si eu la un magazin si mi-a spus ca se va interesa si ce modalitate exista pentru a trece la noua oferta.ps:din ce localitate esti si nu voi renunta asa usor.

#11186
dsi

dsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.10.2006
Sibiu

#11187
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 TupaC, on Nov 19 2008, 10:46, said:

Uite cum sta treaba la mine.
Cand downloadez ceva de pe orice site sta in 300-400 Kb/s pana pe la vreo 40 - 50% apoi viteza sare brusc la 1 -2 mb/s.

Este doar un Browser sau Windows Bug, ca in Linux nu am avut problema aia pe care o ai tu. Foloseste un download manager gen Flashget sau Internet Download Manager ;)

#11188
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006
Cei care au contractul expirat pot beneficia de noua oferta prin metoda reziliere si abonare din nou. Nimeni nu poate sa opreasca acest lucru, este imposibil. Singurul risc pe care il traversati in acest procedeu este sa nu gasititi porturi libere imediat (posibil cind reziliezi sa ia un alt nou abonat portul) dar e greu de crezut ca mai sunt probleme cu porturile....


Pe mine din pacate m-au pacalit. Am Voce si Dolce pe numele mamei mele, Internetul era pe numele meu, am sunat la 1930 sa fac mutarea internetului de pe numele meu pe numele mamei mele pentru a avea o singura factura. In momentul transferului m-au intrebat pe cit timp inchei noul contract (pe numele mamei mele) pe un an sau pe doi, am spus ca pe nici un an dar mi-au spus ca nu se poate si a ramas 1 an. Prin urmare am ramas sub contract si nu am beneficiat de nimic. Daca reziliam ma alegeam cu un modem si cu 6 luni gratis, era ceva asa insa.....


voce seara & weekend = 7,8
internet 6 Mbps = 12,5
dolce = 3,9

O medie lunara de aprox. 110 lei (TVA inclus)

#11189
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006

 oldcalin, on Nov 21 2008, 18:20, said:

Cei care au contractul expirat pot beneficia de noua oferta prin metoda reziliere si abonare din nou. Nimeni nu poate sa opreasca acest lucru, este imposibil. Singurul risc pe care il traversati in acest procedeu este sa nu gasititi porturi libere imediat (posibil cind reziliezi sa ia un alt nou abonat portul) dar e greu de crezut ca mai sunt probleme cu porturile....


Pe mine din pacate m-au pacalit. Am Voce si Dolce pe numele mamei mele, Internetul era pe numele meu, am sunat la 1930 sa fac mutarea internetului de pe numele meu pe numele mamei mele pentru a avea o singura factura. In momentul transferului m-au intrebat pe cit timp inchei noul contract (pe numele mamei mele) pe un an sau pe doi, am spus ca pe nici un an dar mi-au spus ca nu se poate si a ramas 1 an. Prin urmare am ramas sub contract si nu am beneficiat de nimic. Daca reziliam ma alegeam cu un modem si cu 6 luni gratis, era ceva asa insa.....


voce seara & weekend = 7,8
internet 6 Mbps = 12,5
dolce = 3,9

O medie lunara de aprox. 110 lei (TVA inclus)
da intradevar pentru a beneficia de oferta de servicii la pachet singura solutie este rezilierea contractului de internet si abonare din nou,dar peste tot unde m-am interesat(1930 si magazine romtelecom ) rezilierea se face cu preaviz de 30 zile ,cred ca datorita multor cereri de rezilieri si abonari pentru a beneficia de oferta la pachet care este mai avantajos din punct de vedere financiar si cu riscul de a pierde portul in centrala.

#11190
oldcalin

oldcalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2006
Ab. 6 Mbps, pe linga Arad ora 18:30, nu vreau sa ma gindesc cum o sa mearga la ora 20. Oare ce se intimpla....  de mai bine de 2 saptamini e asa seara...


[ http://www.speedtest.net/result/359839473.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/359840422.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/359841157.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 nflorinel, on Nov 21 2008, 18:33, said:

da intradevar pentru a beneficia de oferta de servicii la pachet singura solutie este rezilierea contractului de internet si abonare din nou,dar peste tot unde m-am interesat(1930 si magazine romtelecom ) rezilierea se face cu preaviz de 30 zile ,cred ca datorita multor cereri de rezilieri si abonari pentru a beneficia de oferta la pachet care este mai avantajos din punct de vedere financiar si cu riscul de a pierde portul in centrala.

Avind in vedere balul declansat de rezilieri si reabonari, Romtelecom trebuia sa se gindeasca la ceva (un fel de fidelizare) pentru clientii care au contractele expirate.... pacat....  este frustrant...

Cam pe acum incepe expirarea contractelor de la Dolce, oare se va intimpla la fel?

#11191
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
No problems here !
[ http://www.speedtest.net/result/359867115.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/359867880.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/359869061.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/359872371.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx1402, 21 November 2008 - 19:32.


#11192
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
Si in judetul Botosani-DOROHOI merge groaznic de rau de cateva zile.Am abonament de 6 mb si le platesc IP FIX-2 euro luna,cred ca o sa ma supar daca nu se remediaza si rup toata afacerea cu romtelecom.Am de la ei

1.Telefon fix
2.Internet 6mbps
3.IP-FIX-2 euro luna
4.Dolce
5.Cosmote

In cel mai scurt timp adio romtelecom cu toate jucariile


[ http://www.speedtest.net/result/359878949.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/359885077.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/359887927.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gelu_dh, 21 November 2008 - 19:59.


#11193
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
De cateva saptamani chiar ca e nasol seara. Am cam 400-500kbps pe download din 6Mbps (cat e contractul). Testul e facut chiar in ftp-ul de test Romtelecom. Inseamna ca e congestie pe reteaua interna nu pe extern. Sunt din Mures si ies spre Bucuresti prin BRAS Cluj. Nu stiu unde e congestia. Pe tronsonul Tg. Mures-Cluj sau Cluj-Bucuresti dar nu ma intereseaza. E jenant sa nu poti sa-ti faci management la propria retea. Si cand ma gandesc ce laudat e backbon-ul de fibra Romtelecom. Rahat cu perje. Daca prind vre-un aplaudac RTC ca ma contrazice ii dau un PM de-i fac mucii cravata.

#11194
HTU

HTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2008
Ce pot sa spun e ca sint client romtelecom , mai exact clicknet si nu recomand nimanui serviciul asta. E o mare nesimtire ceea ce face rtc in relatia cu clientii - preturi diferite pentru acelasi serviciu, viteze care stau pe loc in timp ce la concurenta cresc mereu. In scurt timp voi renunta la serviciile lor. La plusuri pot sa pun doar stabilitatea. Minusurile sint : vitezele, lipsa LAN si pretul. Cu toate ofertele lor "extraordinare"  am platit intr-un an cit altii in doi si asta in conditiile in care viteza in extern e de cel putin 2,8 ori mai mica fata de concurenta. In concluzie RTC nu merita, POATE doar daca nu ai alternativa.

#11195
teqi

teqi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.09.2007

 lepov, on Nov 21 2008, 20:24, said:

De cateva saptamani chiar ca e nasol seara. Am cam 400-500kbps pe download din 6Mbps (cat e contractul). Testul e facut chiar in ftp-ul de test Romtelecom. Inseamna ca e congestie pe reteaua interna nu pe extern. Sunt din Mures si ies spre Bucuresti prin BRAS Cluj. Nu stiu unde e congestia. Pe tronsonul Tg. Mures-Cluj sau Cluj-Bucuresti dar nu ma intereseaza. E jenant sa nu poti sa-ti faci management la propria retea. Si cand ma gandesc ce laudat e backbon-ul de fibra Romtelecom. Rahat cu perje. Daca prind vre-un aplaudac RTC ca ma contrazice ii dau un PM de-i fac mucii cravata.
da asa este si la mine tot din MS

#11196
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Problema este ca au venit foarte multi abonati in ultima vreme si sunt unele mici probleme. Aveti putina rabdare ca se rezolva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate