Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#11647
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

 mihaimihai, on Feb 19 2009, 16:10, said:

Acum din priza telefonica ies cu un splitter chior (adica nu are nimic inauntru electronic) catre telefon si modem. In ceea priveste IP-ul am peste tot 0.0.0.0 chiar daca vad ca modemul si-a incheiat negocierea si afiseaza cele 2 rate de download (8000 si ceva de k si upload la vreo 700k). Am IP static dar nenea guru de la suport a zis ca degeaba imi pun IP-ul fix ca nu ajuta. Valorile postate sunt dintr-un moment fericit cind mergea, dar o sa postez si unele cind totul e mort. Aveam SNR si de 7-8. Cred ca de vina este linia telefonica pina la urma si o sa am de lupta cu ei...
spliterul nu are nimic electronic ACTIV.componentele electronice(are)din ele sunt componente PASIVE(filtre)care stiu sa taie anumite frecvente.si nu iti trebuie razboi,ci pur si simplu suna la nr gratuit,ai rabdare(mai multa)si trebuie sa vina cineva sa rezolve problema.

#11648
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002

 AirBoy, on Feb 20 2009, 13:39, said:

Asta incerc sa explic, NU E DHCP, e vorba de PPPOE, care iti da automat IP-urile in urma fazei SESSION a autentificarii.
Repet, la conectarea prin ADSL a routerului, dupa ce linia se sincronizeaza, isi ia toate "datele", inclusiv IP-ul de la serverul de Authentication Authrization Accounting. NU se numeste DHCP, si nu poate fi comparat cu acesta.


Am scris mai sus... "ai dreptate" dar nu era asta problema care se discuta(cum se face alocarea de IP). Diferenta intre 2,4,6 si 8,20 sta in configurarea portului. Cele configurate pt 8,20 au IP alocat direct(respectiv cel din contract), iar celelalte iau la nimereala din radius. Tu ai deja declarat pe port IP-ul. Restul care sunt pe dinamic, NU. Iar in situatia in care sunt probleme de negociere, este indicat sa ai IP-ul pus pe manual in calc... sa nu ma intrebi "de ce?". Bafta.

#11649
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Sall,

De vreo 4 zile nu imi mai merge netul bine, adica DSL-ul nu se conecteaza, ori se conecteaza si DSL-ul si Internetul, dar dupa cateva secunde/minute cade DSL-ul si evident si netul. Cand se intampla acest lucru, ledul Power nu se face rosu, firele sunt in regula, ieri au venit aia de la RTL, miau pus alte fire, dar tot degeaba. Cat au fost ei aici nu sa deconectat, dar dupa vreo 2ore dupa ce au plecat a inceput iar sa faca probleme. Inainte netul mergea bine, pica doar cand era pana de curent. Stiti cumva care este problema? A mai patit cineva? Modemul este Speedtouch 516v6, abonament de 6mb/s.
Am observat ca uneori Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps] se schimba, adica nu este viteza de 6mb/s ci de 2/3/4mb/s download si 200/300 kb/s upload.
Acesta sa fie problema?

Thanks!!!

#11650
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002

 voltermort, on Feb 21 2009, 09:55, said:

Sall,

De vreo 4 zile nu imi mai merge netul bine, adica DSL-ul nu se conecteaza, ori se conecteaza si DSL-ul si Internetul, dar dupa cateva secunde/minute cade DSL-ul si evident si netul. Cand se intampla acest lucru, ledul Power nu se face rosu, firele sunt in regula, ieri au venit aia de la RTL, miau pus alte fire, dar tot degeaba. Cat au fost ei aici nu sa deconectat, dar dupa vreo 2ore dupa ce au plecat a inceput iar sa faca probleme. Inainte netul mergea bine, pica doar cand era pana de curent. Stiti cumva care este problema? A mai patit cineva? Modemul este Speedtouch 516v6, abonament de 6mb/s.
Am observat ca uneori Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps] se schimba, adica nu este viteza de 6mb/s ci de 2/3/4mb/s download si 200/300 kb/s upload.
Acesta sa fie problema?

Thanks!!!

Incearca sa postezi parametrii - atenuare, SNR...

#11651
Administrator

Administrator

    The One

  • Grup: Administrators
  • Posts: 260
  • Înscris: 10.01.2009
Va rog sa deschideti thread-uri noi pentru diversele probleme ce le intampinati. Acest thread a devenit mult prea mare pentru a mai continua pe el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate