Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Val Residence - Prelungirea Ghencea, Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
simonaburciu

simonaburciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.02.2012
Buna seara,

Sunt pe cale sa achizitionez un apartament de 3 camere in Ansamblul Val Residence, la ultimul etaj, motiv pentru care am unele retineri.

Intrebarea mea: Este cineva pe aici care stie ceva despre acest complex?

Multumesc  :thumbup:

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Da, unde e vine asta, că eu stau prin zonă?

#3
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
Cam pe unde sunt prin ghencea, de pe site-ul lor nu imi dau seama.
Daca sunt cele nefacute, cele dupa latin spre bariera, eu zic sa nu te aventurezi, sunt de mult timp asa nefacute.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
După număr(prelungirea ghencea 281), nu are nicio treabă cu Drumul Taberei. E pe la Drumul Funigeilor, pe partea cu Cartierul Latin, vis-a vis de Sere.

Sunt mai aproape de București decât Cartierul Latin.

Edited by Digix, 15 March 2012 - 00:38.


#5
simonaburciu

simonaburciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.02.2012

View PostDigix, on 15th March 2012, 00:37, said:

După număr(prelungirea ghencea 281), nu are nicio treabă cu Drumul Taberei. E pe la Drumul Funigeilor, pe partea cu Cartierul Latin, vis-a vis de Sere.

Sunt mai aproape de București decât Cartierul Latin.


Pe langa drumul Ghindari, de pe prelungire se face stanga in dreptul acelor tarabe cu produse de toamna din strada.
Sunt la strada blocurile, la 150m retragere fata de Prelungirea Ghencea. Blocurile sunt construite complet, finisate, etc.
sunt 4 blocuri unul in spatele celuilalt.

Alt reper ar fi bannerul cu gradinita Maryland de la strada Prelungirea Ghencea.

Ma gandeam ca macar dau peste cateva persoane care stau la ultimul etaj in blocuri relativ noi. Mi-e tare frica de ploaie in casa si caldura naucitoare vara.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Ca zonă, e mai OK decât Cartierul Latin. Du-te în vizită pe acolo prin cartier, sună pur și simplu la o ușă și vorbește cu posibilii viitori vecini. Care e problema, nu mai au decât apartamente de la ultimul nivel la vânzare?

În zonă mai ai și Bloco-cartierul Primăvara, acolo ai încercat?

#7
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postsimonaburciu, on 15th March 2012, 09:09, said:

Pe langa drumul Ghindari, de pe prelungire se face stanga in dreptul acelor tarabe cu produse de toamna din strada.
Sunt la strada blocurile, la 150m retragere fata de Prelungirea Ghencea. Blocurile sunt construite complet, finisate, etc.
sunt 4 blocuri unul in spatele celuilalt.

Alt reper ar fi bannerul cu gradinita Maryland de la strada Prelungirea Ghencea.

Ma gandeam ca macar dau peste cateva persoane care stau la ultimul etaj in blocuri relativ noi. Mi-e tare frica de ploaie in casa si caldura naucitoare vara.


Orice apartament situat la ultimul nivel are aceste dezavantaje. Iarna aportul de caldura necesar incalzirii apartamentului este mai mare decat la un apartament situat la etaj intermediar iar vara aparatele de aer conditionat functioneaza mai mult timp fata de apartamentele mentionate anterior.
In privinta infiltratiilor de apa, e posibil sa nu ai probleme la inceput (depinde de calitatea materioalelor hidroizolante si mai ales de calitatea manoperei!). Insa in timp (dupa mai multi ani de zile), trebuie sa fi constienta ca acest lucru va aparea! La orice bloc apar, mai devreme sau mai tarziu, infiltratii prin planseu la ultimul nivel.
Principalul avantaj la apartamentele de la ultimul nivel este faptul ca au terase mari cat si privelistea mult mai buna! Acum, tine de fiecare ce anume prefera!

#8
simonaburciu

simonaburciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.02.2012

View PostDigix, on 15th March 2012, 11:53, said:

Ca zonă, e mai OK decât Cartierul Latin. Du-te în vizită pe acolo prin cartier, sună pur și simplu la o ușă și vorbește cu posibilii viitori vecini. Care e problema, nu mai au decât apartamente de la ultimul nivel la vânzare?

În zonă mai ai și Bloco-cartierul Primăvara, acolo ai încercat?


Mai au 2 ap de 3 camere mai jos dar sunt mai mici ca dimensiuni si au bucatarie ff mica.
In Primavara la fel..bucatarii de 7mp sau open space. La parcari iar sunt pb mari.

View Postbogdan10, on 15th March 2012, 12:10, said:

Orice apartament situat la ultimul nivel are aceste dezavantaje. Iarna aportul de caldura necesar incalzirii apartamentului este mai mare decat la un apartament situat la etaj intermediar iar vara aparatele de aer conditionat functioneaza mai mult timp fata de apartamentele mentionate anterior.
In privinta infiltratiilor de apa, e posibil sa nu ai probleme la inceput (depinde de calitatea materioalelor hidroizolante si mai ales de calitatea manoperei!). Insa in timp (dupa mai multi ani de zile), trebuie sa fi constienta ca acest lucru va aparea! La orice bloc apar, mai devreme sau mai tarziu, infiltratii prin planseu la ultimul nivel.
Principalul avantaj la apartamentele de la ultimul nivel este faptul ca au terase mari cat si privelistea mult mai buna! Acum, tine de fiecare ce anume prefera!

Da au terase mari si priveliste ok dar pe mine nu asta ma atrage. Apartamentul in sine este f bine impartit, bucatarie maaare nu 7-8 mp ca in celelalte ansambluri.
Mai nasol e ca este orientat catre sud 80% din apartament si mi-e frica sa nu devina nelocuibil in vara.

#9
FLAKHAPPY

FLAKHAPPY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2010

View Postsimonaburciu, on 15th March 2012, 13:04, said:

Mai nasol e ca este orientat catre sud 80% din apartament si mi-e frica sa nu devina nelocuibil in vara.
Daca permiti o parere, orientarea nu e cea mai rea pentru vara (cea mai dezavantajoasa e spre vest) si daca termoizolatia terasei e suficient de groasa (15-20cm) n-ar fi mari probleme (cere proiectul tehnic sau de executie ca sa vezi ce s-a prevazut prin proiect, ce s-a executat ar trebui sa fie documentat in procesele verbale de lucrari ascunse). Daca geamurile sint de dimensiuni normale (nu din pardoseala in tavan) sau sint umbrite de balcoane, copertine, etc. sint sanse sa nu turbezi de cald la ultimul nivel, teoretic situatia e diferita de bloacele comuniste, fie si numai prin prevederile legale ce reglementeaza izolatia termica a cladirilor contemporane.
Ultimul etaj are avantajul ca nu iti bubuie nimeni in cap (tu le bubui altora) si nici consumul energetic pentru incalzire nu rupe basca DACA E CORECT TERMOIZOLATA TERASA.

Edited by FLAKHAPPY, 15 March 2012 - 13:38.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Prin alte părți, penthouse-urile de la ultimele nivele sunt cele mai scumpe. Eu zic că e avantajosă orientarea spre sud din proprie experiență. Așa am și eu casa.

Nu știu cum s-a făcut termoizolația unde vrei tu să cumperi, dar dacă e bine executată, probabil că nu vei avea probleme.
Niște rulouri exterioare te-ar ajuta mult pentru ferestrele amplasate spre sud sau vest vara și spre nord sau est iarna. De fapt ar fi bine de pus la toate ferestrele.

Vezi că tocmai s-a mai finalizat un bloc la intersecția cu Valea Oltului, pe partea stângă cum mergi spre ieșirea din București. Am mai văzut un bloc maro în spatele stației de gaz(la drumul de dale), pe dreapta, cu locuințe.

Mai este minicartierul de vis-a-vis de Profi, unde am fost și eu cu treabă(am închis un balcon) și care era foarte bine izolat și extrem de călduros iarna, pot să-ți confirm din propria mea constatare. Nu știu dacă mai găsești ceva de vânzare pe acolo, că era destul de plin, dar e posibil să mai fie și chiriași unii din ei.

Toate astea trei enumerate sunt mai "în oraș" decât prima ta opțiune.

Edited by Digix, 15 March 2012 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate