Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Sfat achizitie smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am un fel de delfin 9, l-am prelungit pe 2 ani, luat deja un telefon, iar ca sa-mi iau un smartphone, trebuie sa iau ditamai optiunea de 10-11 euro si sincer nu am chef sa dau aproape 1 mil pe luna abonament. Deci pica optiunea de la lua telefon nou, mai ales la abonament.

AirGod, merci de idei si impresii, insa pe mine nu ma intereseaza. Scuze ca iti spun. O zi placuta sa ai!

LE: STIU cum e fara garantie, am 3 obiective foto de peste 30 mil impreuna, telefonul, body-ul foto, chiar si rucsacul etc. Deci te rog, nu te mai deranja!

Edited by Lucian_M, 14 March 2012 - 11:08.


#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ia-ti bre Android !

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAirGod, on 14th March 2012, 11:02, said:

am avut tableta - a fost înlocuita în garantie, am avut telefon - a fost înlocuit în garantie.
poate esti tu mai ghinionist. eu am luat o tona de chestii, din care doar cu un stick am avut nevoie de garantie (din zeci de produse).
telefoane SH am luat vre-o doua. unu l-am stricat eu cu manutele mele(defapt cu mouse-u) si celalalt merge in continuare la altcineva.
am luat si multe lucruri SH, care majoritatea merg ok.
pentru 4-5 mil e ok sa iei si SH. daca dai mai mult pe ceva SH, atunci ar fi bine sa te gandesti de doua ori.

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu tot la Explorerul ala ma gandesc, dar eu n-am dileme ca e codat vomafon.

#23
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, insa eu is pe horanghen, iar ca sa-l decodez si sa am dupa aia probleme si sa dau cu sutul la 5 bulioane- parca nu ma indur. Si Explorer nu are autofocus- parca mi-ar place asa ceva si la telefon, sa iasa niste poze mai de Doamne-ajuta. Ca la Boston pozele ies ciment. Am zis!

Adevarul e ca arata bine HTC-ul. Insa si Defy e ok, designul e oarecum intimidant, insa ma doare-n brisca de aspect, la mine conteaza cat tine bateria si cum se misca.

Edited by Lucian_M, 14 March 2012 - 16:55.


#24
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu stiu ce ti se pare ciudat la designul lu' defy, e un ecran cu 4 butoane senzitive sub el. are o constructie solida si se simte bine in mana. butoneaza unul si o sa vezi ca e cea mai buna alegere.

#25
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vorba unui coleg- are un design industrial. SI ma doare fix undeva, la mare distanta, atata timp cat telefonul ruleaza bine. La mine conteaza mai putin aspectul si mai mult functionalitatea. Is oleaca bulversat si, colac peste pupaza, am scos la vanzare dslr-ul, ca vreau musai upgrade la el. Insa am in vedere momentan 3 mobile: defy, explorer si 3g/3gs. Insa primordiala e inlocuirea body-ului. Sa vad, poate pica vreun leu de sus, facem upgrade de spargem :D.

Multam de ajutor si sa stii ca am sa tin cont!

#26
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Mergi pe 3GS decodat, face exact ce vrei tu si inca dupa 3 ani e disponibil ultima vers de sof pe el..asta spunem multe fata de alte tel mai noi care vai steaua lor nu mai pot primi oficial ultima vers de soft..ma refer la android evident

#27
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Luci, 3GS-ul are ecranul slab (165 ppi), rezolutia e mica. Procesorul e de 600mhz .
Explorerul are ecran slab (180 ppi) iar procesorul este mic, 600mhz
Defy are ecran bun (265 ppi (pixels per inch)) iar procesorul bunicel, 800 mhz.
Ecranul e foarte important, din punctul meu de vedere e foarte deranjant sa ai o rezolutie mica la un ecran mare.
Intradevar ai ultimul soft la 3gs dar hardware-ul e depasit. Vei sta o gramada sa deschizi un pdf de exemplu. in plus orice lucru vrei sa il bagi pe iphone trebuie sa sincronizezi cu itunes, care cel putin pentru mine e deranjant desi am doar un ipod classic.

#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Stiu de ambele faze cu ecranul si hardware-ul. Intr-adevar, conteaza mult ecranul, foarte mult chiar si ma felicit ca nu am luat ceva gen 320x240, desi pentru unii este de ajuns. Totusi am mai auzit ceva, anume ca, desi hardware 3g/3gs este oarecum depasit, totusi aplicatiile sunt foarte bine optimizate si cica ar rula foarte bine. Faza e ca nu am butonat decat 2g si 4s, insa m-am lipit oleaca de Galaxy s si inca vreo cateva avioane de peste 15 mil. Da se misca bine, insa si preturile sunt pe masura si sincer nu am chef sa dau asa de multi bani pe un telefon, care nu-mi aduce practic bani sau alte foloase. Pot tine legatura cu oamenii si cu un simplu nokia 1100.
Primul meu telefon a fost un motorola d520, au trecut vreo 14-15 ani de atunci, poate sa facem o treaba si sa-mi iau a doua oara in viata un Moto.
Nu stiu, sa vad. Repet, deocamdata prioritar este body-ul foto.

#29
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Da, partea buna la apple e ca optimizeaza foarte bine sistemul de operare si aplicatiile sunt filtrate astfel incat nu gasesti gunoaie in store. dar cand vrei sa deschizi un pdf de 300 pagini nu mai tine de aplicatie sau sistemul de operare ci ai nevoie si de forta bruta. Ia-ti DSLR si la sfarsit daca iti mai raman bani vezi tu ce smartphone iti iei. Numai bine!

#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
L-am scos la vanzare pe cateva site-uri, sa vedem ce iese. Dintre toate variantele de pe topic, cel mai mult mi-as dori Defy-ul, parca e... altceva. Si mai are si sticla de gorila, sunt o persoana care are grija de lucrurile proprii, insa vorba aia- uneori e nevoie de ceva mai mult.
Defy sa fie, atunci!

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vazut ieri un Defy la mall Arena (BC), insa doar macheta. Aia nu au vrut sa scoata unul din pachet (ce e drept, ii inteleg). Pare micut, insa ecranul e destul de ok pentru gusturile mele. Asa, ca feeling, mi-a placut.

Am butonat un HTC Explorer, camera e semi-infecta. Pozele ies neclare de aproape (cam 30 cm), abia se intelege ce scrie pe prezentarea de pe taraba. Deci oricat de mult mi-ar place Explorer, il las deoparte in special datorita camerei foarte proaste (ceva similar am si pe Boston).

#32
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
HTC touch HD .La sh il gasiti la 450-500 RON in stare foarte buna.
http://www.gsmarena....uch_hd-2525.php


Un iPhone 3gs depaseste bugetul,asta daca e in toate mintile lui si e decodat.

#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Fain si HTC-ul, insa e cam vechiut si cu ecran rezistiv, iar RAM-ul e cam putintel.

Oricum, daca dau Nikonul, nu cred sa am bani prea curand si de diferenta la telefon (am unde sa dau Boston-ul cu 3 mil), insa mi-am stabilit cam ce telefoane mi-as dori. Sa vedem ce ne rezerva viitorul, ca anul asta vrem cam multe upgrade-uri: camera foto, telefon, masina. Vorba aia: vrabia malai viseaza...

#34
asuletz89

asuletz89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2011
Motorola Defy e o alegere buna. Eu personal nu as mai cumpara un 3GS aparut in anul 2008.

#35
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postasuletz89, on 18th March 2012, 01:42, said:

Motorola Defy e o alegere buna. Eu personal nu as mai cumpara un 3GS aparut in anul 2008.
E o alegere bună mai ales în condițiile în care există suport căcălău de la CyanogenMod și MIUI. Așadar vine (nu oficial de la Moto) și ICS în câteva luni.
Eu am avut Defy aproape 6 luni (a decedat din multiple neglijențe cărora niciun alt tel. „dăștept” n-ar fi rezistat).
Să nu uităm că de fapt procesorul lui merge perfect la 1000 MHz, iar Moto are un model cu același procesor tactat la 1200.

Când am vrut să-mi iau altceva în jur de 10 mil n-am putut rezista să nu iau Defy+ (cealaltă variantă era Xperia Ray).

Nu știu ce alt telefon la prețul ăsta are așa specificații hardware, poate Huawei.

#36
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Eu am defy, dar daca as cumpara acum un smartphone m-as orienta spre un ecran de cel putin 4,3 inch, am vazut oferta astasi tare ma bate gandul sa-mi vand defy-ul si sa-mi iau un ZTE Skate (mai raman si cu ceva bani).
O comparatie.

Si o completare importanta ZTE Skate = Orange Monte Carlo, adica o sa fie suport pentru el (am vazut ca deja exista) si diverse accesorii.

Edited by trica22, 19 March 2012 - 07:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate