Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

regulament rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
laur_1967

laur_1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2012
sunt pe banda 3 pentru viraj la stânga cu semafor roșu și circul pe direcția înainte cu semafor verde.
cum interpretăm această situație?
am trecut pe culoarea roșie a semaforului sau nu am respectat regulile de circulație privind circulația pe benzi?
vă mulțumesc!!!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca nu te-ai incadrat corect pentru a merge inainte daca banda de stanga e semaforizata/exclusiva (adica obligatoriu stanga). Daca banda e stanga sau inainte atunci e oki dar nu mai avea sens semaforul.

Edited by andreic, 11 March 2012 - 17:58.


#3
laur_1967

laur_1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreic, on 11th March 2012, 17:57, said:

Cred ca nu te-ai incadrat corect pentru a merge inainte daca banda de stanga e semaforizata/exclusiva (adica obligatoriu stanga). Daca banda e stanga sau inainte atunci e oki dar nu mai avea sens semaforul.


#4
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postlaur_1967, on 11th March 2012, 17:49, said:

sunt pe banda 3 pentru viraj la stânga cu semafor roșu și circul pe direcția înainte cu semafor verde.
cum interpretăm această situație?
am trecut pe culoarea roșie a semaforului sau nu am respectat regulile de circulație privind circulația pe benzi?
vă mulțumesc!!!
Pai e acelasi drac. Depasitul pe linie continua, circulatul pe interzis, neincadrarea corespunzatoare pe banda, trecutul pe rosu, tot cu o luna de permis suspendata se sanctioneaza, si cred ca amenda e similara.

#5
laur_1967

laur_1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2012

View PostJosef_Mengele, on 11th March 2012, 18:01, said:

Pai e acelasi drac. Depasitul pe linie continua, circulatul pe interzis, neincadrarea corespunzatoare pe banda, trecutul pe rosu, tot cu o luna de permis suspendata se sanctioneaza, si cred ca amenda e similara.
mulțumesc!

#6
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View Postlaur_1967, on 11th March 2012, 17:49, said:

sunt pe banda 3 pentru viraj la stânga cu semafor roșu și circul pe direcția înainte cu semafor verde.
cum interpretăm această situație?
am trecut pe culoarea roșie a semaforului sau nu am respectat regulile de circulație privind circulația pe benzi?
vă mulțumesc!!!
Din pacate e patrunderea in intersectie pe culoarea rosie a semaforului electric asignat benzii de circulatie pe care va deplasati.
Situatia se schimba daca semaforul pt directia inaite are marcaje suplimentare indicand directia inainte (se poate interpreta ca ati respectat semnificatia indicatorului rutier suplimentar.Rol important are si marcajul rutier de pe carosabil.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postlemar, on 11th March 2012, 18:10, said:

Din pacate e patrunderea in intersectie pe culoarea rosie a semaforului electric asignat benzii de circulatie pe care va deplasati.

Nu cred, dacă omul nu a făcut la stînga ci a mers înainte, și semaforul pt înainte era verde, NU este totuna cu trecere pe roșu; încadrarea necorespunzătoare, da, dar... nu e la fel de grav. Personal mi se întîmplă, și tot personal văd pe mulți alții întîmplîndu-li-se, în timp ce trecut pe roșu "curat"  (nu "forțarea" galbenului)... mai rar.

Este o situație f. des întîlnită pt că interesecțiile nu sînt presemnalizate corespunzător, dacă nu cunoști zona ai toate șansele să nimereși pe banda pe care nu vrei și nu mai ai timp să o schimbi, săgeata aia cu oblig. la stg/dr apare f. tîrziu pe carosabil și mai e și ștearsă...

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View PostXON-XOFF, on 11th March 2012, 18:18, said:

...dacă nu cunoști zona ai toate șansele să nimereși pe banda pe care nu vrei și nu mai ai timp să o schimbi...
aud tot mai des scuza asta. daca n-ai timp sa schimbi banda, ramai pe ea SI ii respecti semnificatia. daca e banda de obligatoriu stanga, faci stanga. eu cel putin asa am invatat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate