Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Orasean, ma intorc la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#109
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postsubcarpati, on 5th June 2012, 12:41, said:

am pus rasadurile acum 2 saptamani, plantele sunt deosebit de frumoase. ploaia le-a priit de minune. cele 2 ha din deal sunt verzi si vioaie. intre timp am facut rost si de uscator, adica acel sopron sub care trebuie intinse frunzele pe sfoara. si da, e multa migala, la cules, la intins pe sfoara, la uscat. dar e treaba de 3 luni. si nu e munca zi de zi, ci ai vreo 10 zile de munca in total pentru vreo 5 oameni. dar la un calcul simplu: productie medie de 1400 de kg de frunza uscata / ha , care se plateste cu 1,6 euro/kg de catre importator. apoi statul iti da o subventie de 1300 de euro/ha, la care tot statul iti da in baza avizului de predare a marfii inca 2 euro/kg. plus subventia de 130 de euro/ ha pentru suprafata. la 2 hectare cultivate faceti un calcul daca se merita?

Sunt de acord cu tine colega!
Cultivarea tutunului este cea mai "banoasa" cultura vegetala anuala! De departe!

Sper sa-i convingi pe cat mai multi ca merita .....
Unii se vaita ca e multa munca....ca nu "ies" bani din agricultura....ca soarele verii e prea arzator.....
ca se murdaresc pe manute....
Dar (culmea) toti vor bani....

Am o singura observatie: unele soiuri se usuca la soare si altele la umbra!

Bafta!

Edited by danutz_2009, 05 June 2012 - 22:33.


#110
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postomnitera, on 4th June 2012, 21:19, said:

Buna seara.

La munte creste tutunul ?

Mmm... nu. Ii trebuie pamant gras de campie, apa si multa caldura. Zona aia puternic tutunifera de care vorbeam (fosta...) se afla in Teleorman.

View Postanknic, on 4th June 2012, 23:28, said:

am o vecina care provine dintr-o zona in care se cultiva tutun si mi-a zis tot aia: ca se cultiva prin rasad.
mda, munceau saracii la bunica-mea la tara sa-si faca de prin februarie-martie rasaduri ...

Quote

intre timp ne-am lasat de fumat asa ca am sa pun rasadurile totusi intr-un colt pt.vre-o tigara de foi...ceva :)

Poti sa pui frunzele uscate intr-un saculet de panza in sifonier - este excelent impotriva moliilor.

View Postdanutz_2009, on 5th June 2012, 23:33, said:

Am o singura observatie: unele soiuri se usuca la soare si altele la umbra!
da, da' si alea care se usuca la soare nu se tin mai mult de 3-4 zile, dupa aceea se baga la umbra ... La un tutun prost uscat frunza se sfarma in mana. Foaia trebuie sa se poata intinde fara sa se rupa, sa o asezi pe picior (pe coapsa), sa o intinzi cu mana si sa o rupi in lungul nervurii. Se spune ca trabucurile cubaneze sunt asa de savuroase pentru ca frunzele de tutun sunt intinse si decupate de tinerele cubaneze pe coapsa goala...

#111
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Posthoria66, on 12th June 2012, 00:30, said:

Se spune ca trabucurile cubaneze sunt asa de savuroase pentru ca frunzele de tutun sunt intinse si decupate de tinerele cubaneze pe coapsa goala...

Aha...de asta tot visez fete frumoase cand aprind cate un trabuc....si tot visez....

Cand ma trezesc din vis imi amintesc de ceva:
un amic si-a facut concediul in Cuba. La intoarcere, stiind ca fumez, mi-a facut cadou o
cutie cu trabucuri. Am aprins unul....l-am savurat....i-am multumit....
El mi-a zis apoi ca omu` care le-a facut era epilat total pe coapsa dreapta! Pe coapsa goala
roluia frunzele de tutun si firele de par....ramaneau intre frunzele de tutun!

#112
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdanutz_2009, on 12th June 2012, 21:16, said:

Aha...de asta tot visez fete frumoase cand aprind cate un trabuc....si tot visez....

Cand ma trezesc din vis imi amintesc de ceva:
un amic si-a facut concediul in Cuba. La intoarcere, stiind ca fumez, mi-a facut cadou o
cutie cu trabucuri. Am aprins unul....l-am savurat....i-am multumit....
El mi-a zis apoi ca omu` care le-a facut era epilat total pe coapsa dreapta! Pe coapsa goala
roluia frunzele de tutun si firele de par....ramaneau intre frunzele de tutun!

:roflmaofast: :roflmaofast:  


Citeam pe undeva ca cel mai scump ceai din lume este un soi anume, cules de chinezoaice virgine cu buzele. Treaba e ca dadusera anunt ca angajeaza virgine, indiferent de tara si continent.. :naughty:

#113
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Virgine cu buzele ? Sau doar virgine ? Si ce legatura de cauzalitate este intre virginitate si buze ? Nu pot sa fie virgine si sa aiba faringita gonococica ? De care buze era vorba ?

Aaa... eu nu prea beau ceai de felul meu. Prefer un vin rosu. Sec.

Edited by horia66, 17 June 2012 - 00:01.


#114
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
revenind la cultura, destul de multa munca. deja mai mult decat luasem in calcul, dar ma bucur ca dealurile prind culoare. Plantat rasaduri manual (15 oameni la 2 hectare), dat cu prasitoarea, prasit (din cauza ploilor din primavara au iesit multe buruieni), dat ingrasamant. Acum urmeaza o noua perioada de liniste dupa care asteptam sa se faca plantele mari, sa le culegem. Atunci trebuie rupte florile, aplicare de tratatement la fiecare planta in parte prin picurare, pentru ca floarea sa nu iasa din nou. cules si uscat(in spatiu inchis si nu la soare). Pana  la uscare este insirarea pe ata de canepa, pe care o voi face manual desi dureaza mai mult. la insirat mare grija ca frunzele sa fie destul de aerisite. Apoi puse in baloti si trimise la export. Numai bine. Iar am uitat sa fac poze:)

#115
subcarpati

subcarpati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.03.2012
am cules in doua randuri. pacat de seceta prelungita, pentru ca productia este abia la 50% din media normala. mai am minim 2 recolte asa ca vom vedea ce se intampla.

#116
oil_peak

oil_peak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.08.2011
Tin sa te felicit pentru initiativa si pentru ca le-ai aratat pesimistilor ca se poate face treaba si in agricultura. Astept cu interes bilantul de sfarsit de an si concluziile: la anu' vei face acelasi lucru sau te vei reorienta?

#117
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postsubcarpati, on 17th August 2012, 21:03, said:

am cules in doua randuri. pacat de seceta prelungita, pentru ca productia este abia la 50% din media normala. mai am minim 2 recolte asa ca vom vedea ce se intampla.

In conditiile meteo din 2012, daca scoti 50 % din productia medie estimata, nu e chiar rau!
Tine cont si de faptul ca este primul an cand cultivi planta asta....poate ai mai facut si "ceva" greseli!

Eu zic sa mai incerci si la anu`.... decizia iti apartine numai tie!

La ultima "recolta" iti recomand urmatoarea metoda: zilierii primesc fiecare cate un toporas, taie tulpinile
(semi)uscate de la baza, duci "betele" acasa si acasa recoltezi frunzele apicale. Frunzele apicale vor intra la
ultima categorie calitativa (cea mai prost platita). Poti reteza acasa segmentul apical, cu frunze, si usuci varful
taiat cu frunzele pe el. Ulterior, dupa uscare, recoltezi frunzele (deja uscate) pentru balotare.
Asa eliberezi si terenul si recoltezi si ultimele frunze. Betele pot fi arse pentru alte activitati casnice.

Bafta multa!

#118
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Subcarpati,
Mega-felicitari pentru initiativa si pentru curaj si mult mult succes mai departe!
Si eu sunt la inceput de drum si stiu cum e cand toata lumea te descurajeaza. Azi am citit tot topicul si m-ai impresionat. Bafta! Anul asta a fost tare secetos, la anul o sa fie mai bine.
Eu imi fac o ferma de capre - acum sunt aproape de a cumpara primele (5) animale.
Sa ne-auzim cu bine!

#119
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
Foarte frumos si felicitari. Ar merge si un Doamne ajuta, dar, Dumnezeu ne-a dat creier. Si asta e valabila si pentru ploi. Pacat ca s-a ales praful de sistemul de irigatii, de canale, etc. Cred ca era altfel pe timpul lui Ceausescu. Noi zicem Doamne ajuta, el dadea drumul la robinet. Cei cu experienta pot spune cum arata sistemul de irigatii.... In Iraq, caci aici lucrez, nu au sistem de irigatii, dar trag canale peste canale, si aduc apa unde au nevoie. Cand vor sa ude, ''inunda'' suprafata. Nu e tocmai modelul perfect, dar...

#120
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Pai daca sistemul de irigatii de pe vremea lui Ceausescu era al poporului, poporul l-a dus acasa, bucata cu bucata Posted Image   Problema e ca romanii nu prea au viziune despre viitor, ideea e ca 'Da-mi Doamne ce mi-i da, dar da-mi acu'  

Iar din anii 90' statul roman n-a mai considerat ca e nevoie de irigatii, asa cum n-a considerat ca e nevoie de autostrazi...e o macaiala continua pe maruntisuri, dar nimeni nu se propteste hotarat pe doua picioare si sa faca in tara asta infrastructura, ca de aici pleaca toate

#121
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu e cu nimic mai vinovat statul decat cetatenii lui ! Mai ales ca satenii au fost cei ce au furat cel mai mult. Si au furat ca sa distruga, nu ca sa foloseasca !
Daca erau destepti, pastrau acele sisteme de irigatii, le intretineau, pazeau si foloseau ! Stiu era mai greu, dar...

#122
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
Nu e nici vina noastra. Poporul roman, venea dupa ani buni de comunism, unde am fost tinuti ca in custi. Nu stiam nimic. Cand am scapat, am facut ce era normal sa facem.
   Si mie imi surade ideea zootehniei. Dar mai am cativa ani de pus totul la punct. Informare, in primul rand, invatat despre animale/anatomie/boli/nutritie, analizat costuri pana la ultimul surub, etc, si nu in ultimul rand, colindat un pic pe la elvetieni, austrieci, nemti, poate chiar sa lucrez un pic pe la ei. Plus, poate si ajutorul unor oameni ca Horia, sau wiseguy, oameni care stiu ce se intampla in teren. De la plan, pana la situatia din teren e cale lunga, si diferita cateodata. Oricum, am terminat si eu un liceu cu profil medicina veterinara Posted Image .
   Pana acum, sunt ''decis'' pe capre, lapte de vaci/dar sa nu vand lapte decat la cine mi-ar cere-in rest, cascaval, unt, branza, iaurt, poate cate putin din fiecare. Si nu in ultimul rand, bovine de carne. Dar la aceste animale trebuie teren, destul... cum spunea horia 1.5/2 ha/ cap de bovina, si poate un 0.25/0.5ha/caprine. Deci trebuie pasunat, nu gluma ... a, si ar ramane de inceput, un singur fel. Nu ma arunc la 1000 de tipuri. Si sa incep cu putin, ca sa creasca usor afacerea, sa invat si eu, sa imi fac piata de desfacere, si sa minimalizez pierderile, etc ... e doar marketing Posted Image

#123
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postconstantinleonidagabriel, on 08 ianuarie 2013 - 07:02, said:

Dar la aceste animale trebuie teren, destul... cum spunea horia 1.5/2 ha/ cap de bovina, si poate un 0.25/0.5ha/caprine.

Se poate si mai putin, in cazul in care cultivi furajele.

#124
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
As vrea Horia sa si cultiv, dar stii bine din experienta ta, ca e greu daca nu esti la un nivel mult peste mediu ca fermier.
   Asta ma enerveaza. Eu nu vreau sa cultiv. Vreau pasune, sa am si pentru iarna, iar daca am nevoie de mai multe, sa cumpar. Si ajung in partea de agricultura, unde daca prinzi 3 ani prosti ( ca asa suntem noi, asteptam ca prostii la Dzeu ), in anul 4, evident ca o sa ma rupa la preturi. Deci ne ''ardem'' intre noi. Eu as face cumva, sa ii dau % din ce vand, iar el sa ma lase cu banii, sau cumva...
   Trebuie preluate modele de asociatii de afara. Nu mai avem cum sa inventam roata, si e greu sa reusim de unul singur. De asta ne si miscam greu ... Posted Image((

#125
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postconstantinleonidagabriel, on 08 ianuarie 2013 - 19:03, said:

As vrea Horia sa si cultiv, dar stii bine din experienta ta, ca e greu daca nu esti la un nivel mult peste mediu ca fermier.
Eu n-as fi de acord. Cultivi daca esti fermier, pasti caprele pe imasul comunal daca esti doar taran ...

Nu este o asa mare filozofie sa-ti cultivi furajele, iar rezultatele depasesc, de departe, orice comparatii cu pasunile comunale...

#126
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Din august nu a mai scris nimic subcarpati,sa inteleg ca nu prea i-au iesit socotelile sau e prea ocupat ca-i merge bine? A mai fost un alt coleg Calin de la Sibiu cu gaini ouatoare... entuziasmat de ce face acolo la ferma si dupa o perioada scurta de timp...s-a dat la fund...nu mai stim nimic de ferma lui, poate nu ne uita de tot niciunul dintre ei si ne mai spune si noua cum le merge...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate