Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Transfer titular CNP fara ipoteca

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Am un cnp fara ipoteca persoana fizica  incheiat acum 3 ani pentru a finanta o terta persoana (parinte). Ratele lunare le achita aceasta persoana, dar problema este ca pana la achitarea acestui imprumut eu nu pot contracta un credit in interesul meu propriu si personal (nu sunt suficiente veniturile eligible ramase dupa substragerea acestei rate). Doresc sa contractez un imprumut ipotecar, dar acest cnp in suma de aprox 5.000 eur ma impiedica.

Mentionez ca incheierea unui alt imprumut (de catre tert) pentru stingerea acestui credit nu este o optiune.

As vrea sa stiu care este modalitatea de transfer a titularului creditului, doresc ca beneficiar si platitor al ratelor sa apara aceasta persoana. Stiu ca este dificil, necesita acceptul bancii,al persoanei respective si acte notariale, dar m-ar interesa eventual procedura specifica de urmat. Din cate am inteles, o posibilitate de cesiune a datoriei ar fi asa-numita delegatie perfecta.

Rog pe cine a auzit despre asa ceva sa-si exprime parerile.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
persoana care va prelua imprumutul trebuie sa aiba venituri care sa-i permita acel imprumut. caz in care cel mai simplu ar fi sa ia un credit nou(direct pe numele ei), sa-ti dea tie banii si tu sa acoperi vechiul credit.

#3
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Da, asta ar fi varianta corecta. Doar ca daca se face o analiza de la A la Z, persoana care preia imprumutul nu poate lua un credit nou.
Eu ma gandeam, oricat de fantezist ar parea, sa fortez putin mana bancii, demonstrand cu documente de venit ca nu-mi permit sa mai achit ratele,lasand ca varianta preluarea creditului de catre un tert (cu venituri mult mai importante, dar si cu alte rate).

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
regulamentele privind gradul maxim de indatorare vin de pe la BNR, asa ca nu o sa ai cum forta mana bancii. in cel mai bun caz or sa-ti ofere o esalonare a creditului.

ps: daca ratele la un imprumut de 5000 euro nu-ti dau voie sa accesezi un credit imobiliar, atunci probabil ca nu-ti permiti acel credit imobiliar si ar fi mai bine sa nu-l iei.

#5
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Smiley, nu in toata tara sunt salariile din Bucuresti. Si nu toata lumea lucreaza in IT. Am pe numele meu o rata de 150 de eur la acel imprumut, cand la fel de bine as putea avea o rata de 200 pentru un credit imobiliar.

Asta e, nu-mi ramane decat sa plec din tara. De achitat n-am cum sa achit acest credit "marunt" de 5000 de eur, bani deoparte pentru un imobil poate in vreo 15-20 de ani as strange din economii. Alta solutie nu am.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
apuca-te sa economisesti si in 1-2 ani o sa poti plati creditul asta si sa-ti faci unul nou

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 22.07.2005

View PostEivissul, on 6th March 2012, 21:35, said:


Nu poti man sa faci nimic... nu te baga nimeni in seama daca mergi la banca cu asa ceva, in fapt vei fi ciuca mistourilor. Ai gresit, asta e... bancile astea au instrumente sa te faca sa te tii de cuvant si daca nu le respecti, te ruineaza complet in mod iremediabil.

#8
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
:) pai ce sa mai ruineze, omul e ruinat deja. In tara asta daca nu  faci credit n-ai cum sa-ti construiesti/cumperi o locuinta. Poate doar la tara, daca muncesti 5-10 ani pentru asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate