Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Prabusirea imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Prabusirea imobiliara e aproape ? (100 member(s) have cast votes)

Se va produce pana in 2015 ?

  1. Da (59 votes [59.00%])

    Percentage of vote: 59.00%

  2. Nu (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (9 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

Va mai rezista Programul Prima Casa ?

  1. Pana in 2102 (31 votes [31.00%])

    Percentage of vote: 31.00%

  2. Pana in 2015 (32 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Nu stiu (37 votes [37.00%])

    Percentage of vote: 37.00%

Vote Guests cannot vote

#667
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgicafranaru, on 3rd August 2012, 11:11, said:

Esti sigur ca 2013-2014 va fi la fel cu 2011-2012? Fii sigur ca nu o sa semene deloc aceste perioade. Ti se pare ca e ceva serios din punct de vedere economic, astfel incat imobiliarele sa stagneze sau sa scada doar cu 10%? E posibil sa fie si asa, numai ca absolut totul, economia, cresterea euro, salariile, locuri de munca putine sau prost platite, someri multi, tarile europene probleme mari, situatia politica la pamant etc etc. Eu cred ca o sa aveti surprize mari in perioada urmatoare 2013-2014. Deja se simte aerul uscat si cald de seceta peste imobiliare, cred ca e suficient. Unde mai pui ca de anu asta incep rambursarile catre FMI, sa vedem cum vor face mesteri astia de la bnr si politicieni sa acopere aceste rate catre fmi, sa vedem cu ce bani vor plati in continuare salariile si pesiile alea mizere etc.
Vom trai si vom vedea ( daca vom trai ).

#668
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Realizez ca apartamentul de la bloc a devenit o mare problema si o piatra de gat. Aproape jumatate din apartamentele de pe scara sunt goale, de vanzare sau de inchiriat, bineinteles la vesnicele preturi delirante de bula. Batranii mor pe capete. Ma gandesc ca vine iarna iar deasupra n-am pe nimeni si o sa platesc caldura de-o sa ma usuce. M-am gandit sa-l vand da'... chiar daca il dau ieftin tot e concurenta mare si omu' vine vede si pleaca sa mai vada si altele. Intrebarea mea pentru bisnitari este cate ierni vor mai reusi sa plateasca intretinerea la apartamente goale? Io cred ca a devenit evident ca cine are un ban acolo pleaca in concedii, isi face o mica vila in camp izolata bine cu mult polistiren, nu alimenteaza bisnita cu debarale comuniste. Deci, ce facem domnilor si doamnelor bisnitari? Asteptam cutremurul? Asteptam tsunami-ul de executari silite? Bancile se imprumuta de la BNR pentru ca imprumutatii nu-si platesc ratele, iar credite cu buletinu' ciuciu. Ce spun clientii, le place sa fie mintiti frumos de catre niste bisnitari amatori si sa stea ani la rand cu debaralele la vanzare? "Moroii electorali", vorba cuiva, nu cumpara debarale, le vand!

Edited by ParapantaFlavia, 03 August 2012 - 12:44.


#669
dianna44

dianna44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.08.2012

View Postgicafranaru, on 3rd August 2012, 10:22, said:

Din punctul meu de vedere, lasand gluma deoparte, acea garsonera nu valoreaza nimic!!!
Cat sa iei chirie pe acel cotetz la anu pe vremea asta 100 de euro? maxim . Ce confort si calitate a vieti iti ofera acei 4 pereti in acea zona? Zero. Mai bine stai intr-o rulota la marginea unei paduri, e mult mai confortabil.
25k euro sunt bani frumosi, mai ales tinand cont de vremurile ce o sa vina, bani astia o sa iti ajunga sa cumperi un ap 2 camere intr-o zona mult mai buna si o suprafata de cel putin 50 mp. Da trebuie sa mai astepti un an, doi.
pana la urma, zi-mi, te rog, cam cati euro valoreaza. e important pt mine. te sa-mi fac niste calcule, sunt legata, cumva de zona, e mai complicat.

#670
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 392
  • Înscris: 28.02.2012
Spune-ne cat platesti chiria ca sa comparam cu pretul locuintei.

Cred ca e mult mai bine sa mai astepti cateva luni sau cativa ani si sa mai strangi 3-5000 de euro pentru a cumpara ceva confort 1.

#671
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View PostGhezor, on 3rd August 2012, 13:50, said:

Cred ca e mult mai bine sa mai astepti cateva luni sau cativa ani si sa mai strangi 3-5000 de euro pentru a cumpara ceva confort 1.
Peste cateva luni/ani cu aceeasi bani va cumpara confort 1 si ii va mai ramane si de o savarina! Nu-i mai duceti de nas pe naivi, este foarte distructiv pentru economia asta care se duce rau la vale.

#672
dianna44

dianna44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.08.2012

View PostGhezor, on 3rd August 2012, 13:50, said:

Spune-ne cat platesti chiria ca sa comparam cu pretul locuintei.

Cred ca e mult mai bine sa mai astepti cateva luni sau cativa ani si sa mai strangi 3-5000 de euro pentru a cumpara ceva confort 1.
chiria e 160 euro.

#673
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 392
  • Înscris: 28.02.2012

View Postdianna44, on 3rd August 2012, 13:55, said:

chiria e 160 euro.

Mda, e o chirie normala raportat la pretul proprietatii. Garsoniera costa 14,5 ani de chirie.

Eu as cumpara doar daca as fi sigur ca o sa pastrez proprietatea mai mult de 7-8 ani.

#674
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

View PostGhezor, on 3rd August 2012, 13:43, said:

Spune-ne cat platesti chiria ca sa comparam cu pretul locuintei.
Raportul pret/ chirie- multiplicatorul chiriei  ( K ) tine de evaluarea proprietatii prin una din cele 3 metode ( capitalizarea veniturilor ).
Acest raport este in mod uzual K=  180 ( chiria pe 15 ani ). El corespunde unei rate de capitalizare r= circa 7 %/ an ( preturi in Euro ).
Asta ar fi in conditii relativ normale ( mai ales sub raportul politicilor statului in domeniul imobiliar ). Adica, de exemplu, daca statul nu ar interveni nici asupra chiriilor, nici asupra preturilor de vanzare sau ar interveni relativ cu aceeasi intensitate asupra ambelor.
Dar Romania nu e un stat normal, din multe puncte de vedere.
Astfel, se intervine prin Prima Casa doar asupra pretului de vanzare, dar nu exista un program similar pentru chirii ( cum exista in alte state ).
Asta face ca raportul K sa fie mai mare decat in mod normal ( 200- 350 ).
De exemplu, exista in provincie apartamente de 2 camere conf 1 sau 3 camere conf 2 ( circa 50 mp ) cu chirii de circa 100 de Euro si suma solicitata ( nu pretul - acesta reprezinta suma oferita efectiv de catre un cumparator hotarat ! ) este 30.000- 35.000 Euro ! K= 300-350, in aceste cazuri ( aberatii- chiria pe 25-30 de ani, fara sa mai calculam gradul de neocupare, impozite, taxe, reparatii etc. ) !
Pretul prin chirii e cel mai relevant, pentru ca este legat mai mult /direct de puterea de cumparare: venituri/ salarii.
La pretul de vanzare intervin si alti factori, care distorsioneaza preturile: interventia statului ( ex: Prima Casa, legislatie, nereglementare- poate premeditata uneori ), evaziunea fiscala/ spalari de bani imprumuturi fictive/ platile cash permise in imobiliare/  - prietenii stiu de ce...vezi niste cazuri si prin massmedia... -, manipularea/ intoxicarea informationala/ propaganda numita publicitate/ marketing - nu dezinteresata, in general !- prin massmedia, internet, forumuri etc.
Asa ca...despre ce vorbim ?

Edited by vacantamijlocie, 03 August 2012 - 13:16.


#675
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 392
  • Înscris: 28.02.2012

View Postvacantamijlocie, on 3rd August 2012, 14:06, said:

Asa ca...despre ce vorbim ?

Vorbim despre nevoia de acoperis a omului.

Deci daca te vezi in garsoniera aia si peste 7 ani... eu zic sa o cumperi.

Altfel mai mult te complici si ramai fara lichiditati (grav).



P.S. euro creste vertiginos, cei 25000 de euro ai tai devin din ce in ce mai valorosi pe zi ce trece. :

#676
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

View PostGhezor, on 3rd August 2012, 14:17, said:

Vorbim despre nevoia de acoperis a omului.

Deci daca te vezi in garsoniera aia si peste 7 ani... eu zic sa o cumperi.
Altfel mai mult te complici si ramai fara lichiditati (grav).
P.S. euro creste vertiginos, cei 25000 de euro ai tai devin din ce in ce mai valorosi pe zi ce trece. :
Asta i-am transmis si eu.
Scaderea posibila a pretului in Euro de 10-20 % din 2013- 2014 se cam compenseaza cu chiria.
Parerea mea... :photo:

Edited by vacantamijlocie, 03 August 2012 - 13:21.


#677
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
In occident,vb despre italia,franta si germania,chiriile sint mai mari decit ratele la banca mai peste totoccidentalii sint de regula cam NOMAZI,unde au serviciul cel mai bun si platit pe masura acolo se muta fara sa se gindeasca prea mult,ei sint mereu in cautarea unui salariu mai bun decit cel primit in prezent,iar de regula,firma ii asigura si cazarea sau o cazare mai ieftina cu o chirie modica lunara.In Roma si in Lazio,chiria de ex la o garsoniera de 45-50 mp,era intre 450-800 euro,depinde de zona,iar eu am platit rate la banca de 335 euro maxim,cu avans de 15%justificabil prin venituri si taxe platite,adica salariu pe card,verificabil si f limpede.Aveam in intentie sa ramin in Italia definitiv,mai aveam doar 16-18 luni de asteptat cetatenia italiana,avind un dosar "lacrima lui ovidiu",doar 2 amenzi si alea platite urgent-de circulatie,radar!-,am facut greseala sa ma intorc in tara crezind ca pot sa cistig la fel ca in italia si asta m a costat oarecum,dar nu mi pare rau,eu unul am de lucru,ciwstig f bine si imi vad de treaba ca si cum criza n ar exista,criza este doar un pretext de fapt pt a distruge o mare parte din cei multi si nevoiasi!Sintem oarecum prea multi,iar aceasta metoda este oarecum mai "dulce",in italia speranta de viata este f ridicata,74-78 de ani media,cu pensii platite vreo 20-25 de ani,iar aici este marea problema cu care se confrunta guvernele,clasa muncitoare devine din ce in ce mai mica ,ca numar,iar pensionarii nu mai vor sa moara,toti occidentalii s au cam smecherit,sint vinzatori de diverse sau constructori mai mici sau mai mari,muta bobul de colo dincolo si nu prea mai platesc taxe,in italia este sportul de baza,economia subterana depaseste orice imaginatie in domeniu,sint facuti,nascuti sa evite taxele si impozitele si stiu ei de ce,stie de fapt toata lumea,dar se merge oarecumpe burta!Bancile,o duc oarecum bine deci,credite sint la discretie,doar ca serviciul face regulile in general,adica te muti unde este bine si nevoie de tine,restul nu mai conteaza...banul sa iasa!Respect,Razvan

#678
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlender_, on 29 februarie 2012 - 17:02, said:

Incepe distractia: pana si agentii imobiliari incep sa recunoasca ca nu se mai poate in situatia actuala.



sursa: http://www.wall-stre...e-locuinte.html

Sistemul piramidal ce s-a numit Bula Imobiliara Romaneasca se apropie de final, nu mai sunt adepti ptr ca nu mai sunt tineri pe de o parte iar pe alta apar prea multe imobile din mosteniri. Si daca asta nu ar fi de ajuns cererea mica este sugrumata de lipsa finantarii.

A fost un joc meschin, s-au investit multi bani in PR prin media romaneasca dar nimic nu a putut sa faca o diferenta dezechilibrul fiind prea mare. In acest context singura sansa a pietei este sa se reinventeze si asta plecand de la niste baze solide ancorate in realitate.

Maine se implineste o noua luna, avem multi indici de actualizat iar semnele nu sunt bune. Evident vor fi oameni in situatii disperate dar asta este capitalismul, se reinventeaza de fiecare data si toata lumea trebuie sa se adapteze.
Lendere a trecut mai bine de un an, ce dracu faca "prabusirea" asta, mai vine sau nu ?

#679
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostParapantaFlavia, on 03 august 2012 - 12:34, said:

...Batranii mor pe capete. Ma gandesc ca vine iarna iar deasupra n-am pe nimeni si o sa platesc caldura de-o sa ma usuce. M-am gandit sa-l vand da'... chiar daca il dau ieftin tot e concurenta mare si omu' vine vede si pleaca sa mai vada si altele.

Mamaie , n-ai murit? /.../ sau mai bine zi-ne si noua cand ai de gand sa mori ca sa-ti luam noi apart la pret de dumping... Posted Image ai reusit sa platesti incalzirea iarna trecuta ca te vad ca inca postezi...

Edited by MembruAnonim, 09 May 2013 - 13:51.


#680
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
People cred ca putem cu succes sa inchidem topicul cu prabusirea.
Nu are cum sa fie nici o prabusire.
Scenariul japonez este de 10 ori mai probabil (IMHO).Ma gandesc cum o fi sa scada anual cu 3-4% timp de 15-20 de ani. Sunt sigur ca nimeni nu va mai fi interesat prin 2020 si topicul de dezbateri imobiliare va fi la fel de animat ca cel de flori de gradina :).

Eu vad incercari din ce in ce mai disperate de a scadea dobanzile la credite si cred ca in curand se vor face plati  (dobanda negativa la credite) la creditele imobiliare :).
In conditiile astea nu poate fi vorba de nici o prabusire.
Suntem la valori de echilibru ? Cu ultimele scaderi de preturi as zice ca raportul pret chirii incepe sa devina predominant sub 200 iar raportul pret venituri .. mai bun dar departe de realitate. (Bineinteles astept celebrele explicatii cu : venituri la negru , interventia statului).  Ceva evenimente fascinante in viitor ? Nu prea .. cam s-a prins lumea cum e cu creditele (unii the hard way) si cu bancile si la fel si cu "cresterea" la case.

#681
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postdon_dannielo, on 29 februarie 2012 - 17:13, said:

Cum face piata cand CAPITULEAZA?
O sa arunce cu aparamentele gratis?

Poi daca n-ai chiriasi dar trebuie sa platesti intretinere si impozit... probabil.

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2013 - 13:51, said:

Mamaie , n-ai murit? /.../ sau mai bine zi-ne si noua cand ai de gand sa mori ca sa-ti luam noi apart la pret de dumping... Posted Image ai reusit sa platesti incalzirea iarna trecuta ca te vad ca inca postezi...

Stai calm nepoate ca n-apuci sa pui coada pe el. Il arunc in aer cand simt io ca sunt pe duca.

Edited by ParapantaFlavia, 14 May 2013 - 20:33.


#682
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostParapantaFlavia, on 14 mai 2013 - 20:33, said:

Poi daca n-ai chiriasi dar trebuie sa platesti intretinere si impozit... probabil.
Probabil ............ Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate