Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

TRĂIM NOI ÎN PREZENT ÎN TIMPUL PREZENȚEI LUI CRISTOS?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
680 replies to this topic

#163
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postkruger, on 30th May 2012, 20:22, said:

Cine a inventat regula asta? Daca eu vreau sa fac o lucrare pentru Domnul, trebuie sa demonstrez vreunui om ca posed darurile din 1 Corinteni 12 ? Nu ti se pare asta o regula inventata de tine, ca se potriveste cu logica ta?


desigur,

Dar daca va voi Domnul, voi veni in curand la voi, si atunci voi vedea nu vorbele, ci puterea celor ce s-au ingamfat. (1Cor.4:19)

asta vreau sa-mi demonstrezi, nu vorbe, ci daca ai Duhul (puterea crestinului este Duhul Sfant)

Ca sa nu mai aduc acest verset indubitabil:

Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora. (1Cor.12:7)


View Postkruger, on 30th May 2012, 20:22, said:

Uiti ca, in capitolul urmator din 1 Corinteni, scrie ca darurile alea vor trece... dar dragostea va ramane.  Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârși; limbile vor înceta; cunoștința va avea sfârșit. Pai tu consideri manifestarile astea trecatoare ca fiind probe care demonstreaza prezenta Duhului Sfant intr-o persoana?

nu fi copil ! vrei sa discutam acest verset? nu i-am explicat lui Eugen ca versetul spune evident, ca atunci cand trec limbile si prorociile, trece si cunostinta, ori in prezent nu a trecut cunostinta, inca cunoastem in parte ! cand vom cunoaste pe deplin, abia atunci vor trece toate, nemaifiind nevoie de ele! (ce sa faci cu proorocii sau limbi in Cer ?)

#164
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 30th May 2012, 10:13, said:

nu mai fa comparatie cu primul secol, atunci erau apostolii cei care conduceau bisericile crestine, astazi martorii nu au slujba aceasta!

Tocmai asta e ideea.  Așa cum în secolul I apostolii și bătrânii de la Ierusalim luau decizii și informau congregațiile, tot la fel, în zilele noastre hrana spirituală este oferită de canalul de comunicare instituit de Isus, despre care se vorbește în Matei 24:45-47.




View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 07:41, said:

abia atunci vor trece toate, nemaifiind nevoie de ele! (ce sa faci cu proorocii sau limbi in Cer ?)

dancing, tu înainte de toate trebuie să înțelegi motivele pentru care Dumnezeu le-a dat creștinilor din sec. I darul de a vindeca, de a profeți, etc.  Numai așa vei putea înțelege dacă acestea mai sunt sau nu valabile în prezent.

Să nu pierzi din vedere faptul că învățătura predată de Isus a schimbat radical modul în care evreii îi aduceau închinare adevăratului Dumnezeu.  Evreii în general l-au respins pe Isus, nu au crezut în el.  În plus, cei care l-au urmat pe Isus au fost puțini la număr.  În timpul respectiv era nevoie de dovezi puternice care să-i ajute pe oameni să înțeleagă faptul că Dumnezeu nu mai colaborează cu poporul evreu, ci doar cu acele persoane care îl urmează pe Isus.  

În prezent nu se mai discută această problemă, mai ales că vestea bună despre împărăția lui Dumnezeu este predicată și celor care se consideră creștini, care cred în Isus, dar care nu au o cunoștință exactă despre el, despre Tatăl său și despre scopul divin.

De aceea, semnul de identificare al adevăraților creștini constă în faptul că "se iubesc unii pe alții", nu în faptul că fac vindecări miraculoase sau în faptul că profețesc.

(IOAN 13:34, 35) 34 Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiți unii pe alții; așa cum v-am iubit eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. 35 Prin aceasta vor ști toți că sunteți discipolii mei: dacă aveți iubire între voi“.

În plus, adevărații creștini, care primesc de la Dumnezeu Duhul Sfânt, se remarcă prin faptul că respectă următoarele criterii:

1) Îl glorifică pe Iehova ca singurul Dumnezeu adevărat, preamărindu-i numele. — Ps. 83:18; Mat. 4:10; Ioan 17:3.

2) Recunosc pe deplin rolul vital al lui Isus Cristos în scopul lui Iehova, în calitate de justificator al suveranității lui Iehova, de Reprezentant Principal al vieții, de Cap al congregației creștine și de Rege mesianic care domnește. — Rev. 19:11–13; 12:10; Fap. 5:31; Ef. 1:22, 23.

3) Urmează îndeaproape Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, întemeindu-și toate doctrinele și normele de conduită pe Biblie. — 2 Tim. 3:16, 17.

4) Se păstrează separați de lume. — Iac. 1:27; 4:4.

5) Mențin un înalt nivel de puritate morală în rândul membrilor ei, pentru că Iehova însuși este sfânt. — 1 Pet. 1:15, 16; 1 Cor. 5:9–13.

6) Depun toate eforturile ca să îndeplinească lucrarea prezisă de Biblie pentru zilele noastre, lucrarea de predicare a veștii bune a Regatului lui Dumnezeu în întreaga lume, ca mărturie. — Mat. 24:14; Mat. 28:19, 20.

7) În pofida imperfecțiunii umane, membrii ei cultivă și produc rodul spiritului lui Dumnezeu: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoința, bunătatea, credința, blândețea, stăpânirea de sine. Ei fac lucrul acesta într-o așa măsură, încât se deosebesc de lume în general. — Gal. 5:22, 23; Ioan 13:35.

Din moment ce canonul biblic a fost încheiat, nu mai avem nevoie de profeți sau de manifestări supranaturale ale puterii divine.

Edited by Eugen3, 31 May 2012 - 08:15.


#165
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Eugene, tu chiar nu-ti dai seama ce contrazicere flagranta ai facut ???

compara:

View PostEugen3, on 31st May 2012, 09:14, said:

Tocmai asta e ideea.  Așa cum în secolul I apostolii și bătrânii de la Ierusalim luau decizii și informau congregațiile, tot la fel, în zilele noastre hrana spirituală este oferită de canalul de comunicare instituit de Isus, despre care se vorbește în Matei 24:45-47.

deci canalul de comunicare functioneaza ca un profet, deoarece ai facut asemanarea cu apostolii si prezbiterii din Ierusalim care, dupa cum se stie, nu luau decizii de capul lor ci intrebau pe Duhul Sfant (Fapte 15:28)

cu ce ai scris aici:

View PostEugen3, on 31st May 2012, 09:14, said:

Din moment ce canonul biblic a fost încheiat, nu mai avem nevoie de profeți sau de manifestări supranaturale ale puterii divine.

domnule, ca sa cercetezi Scripturile si sa emiti preziceri pentru viitor (asa cum fac si au facut adeseori liderii martorilor), se cheama ca ai Duhul si esti profet.

daca acei lideri de la Brooklyn sunt, dupa cum tu insuti spui, "canalul de comunicare intre Dumnezeu si om", atunci i-ai facut automat profeti !

#166
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 08:43, said:

Eugene, tu chiar nu-ti dai seama ce contrazicere flagranta ai facut ???

compara:



deci canalul de comunicare functioneaza ca un profet, deoarece ai facut asemanarea cu apostolii si prezbiterii din Ierusalim care, dupa cum se stie, nu luau decizii de capul lor ci intrebau pe Duhul Sfant (Fapte 15:28)

cu ce ai scris aici:



domnule, ca sa cercetezi Scripturile si sa emiti preziceri pentru viitor (asa cum fac si au facut adeseori liderii martorilor), se cheama ca ai Duhul si esti profet.

daca acei lideri de la Brooklyn sunt, dupa cum tu insuti spui, "canalul de comunicare intre Dumnezeu si om", atunci i-ai facut automat profeti !

dancing, nu mai încerca să afirmi ceea ce eu nu am afirmat niciodată, nu-mi suci postările și nu le da interpretări personale.  Se pare că aceeași metodă o aplici și Scripturii ...

Eu nu am afirmat niciodată că, canalul de comunicare numit de Isus acționează ca un profet.  Acesta nu face altceva decât să-i ajute pe cei care i se închină adevăratului Dumnezeu să înțeleagă sensul corect al Scripturii.  Persoanele care alcătuiesc această clasă studiază asiduu Biblia și se străduiesc să înțeleagă mesajul pe care Dumnezeu vrea să-l transmită întregii omeniri.  Așa cum a profețit Daniel în vechime, adevărata cunoștință avea să crească în zilele din urmă.

(DANIEL 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ține ascunse aceste cuvinte și sigilează cartea până la timpul sfârșitului. Mulți vor umbla încoace și încolo și adevărata cunoștință va crește“.

Ți-am mai spus clar de câteva ori.  După moartea apostolilor au încetat și profețiile și darul vindecărilor miraculoase.  De atunci adevărații creștini depun eforturi pentru a predica vestea bună despre regatul lui Dumnezeu și pentru a face discipoli din oamenii tuturor națiunilor, așa cum a poruncit Isus. vezi Matei 28:19, 20; Matei 24:14.

Să nu uiți cuvintele lui Isus de mai jos:

(MATEI 7:22, 23) . . .Mulți îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profețit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău și n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Și totuși, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecați de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!

Edited by Eugen3, 31 May 2012 - 09:54.


#167
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 31st May 2012, 10:52, said:

Eu nu am afirmat niciodată că, canalul de comunicare numit de Isus acționează ca un profet.    Persoanele care alcătuiesc această clasă studiază asiduu Biblia și se străduiesc să înțeleagă mesajul pe care Dumnezeu vrea să-l transmită întregii omeniri.

pai daca nu actioneaza ca profet, in ce sens este aceasta "clasa" diferita de alti credinciosi???????!!!!! doar prin simplul fapt ca studiaza Biblia? dar asta o fac si eu si multi altii, cu toate acestea nu ne consideram o clasa speciala ci doar crestini !!!!!!!!


View PostEugen3, on 31st May 2012, 10:52, said:

Ți-am mai spus clar de câteva ori.  După moartea apostolilor au încetat și profețiile și darul vindecărilor miraculoase.  i

omule, pai ce spui tu nu valoreaza o ceapa degerata pentru mine, oricat de "clar" mi-ai spune ! ai adus argumente biblice care sa ateste asemenea idei ???? nu ai adus !!! atunci cum atata aroganta si tupeu ?????

tu stii pentru ce sunt darurile Duhului Sfant? profetia zideste pe cel credincios !!!! nu mai e nevoie de zidire? nu mai e nevoie de vindecare?  motivele pentru care au fost date darurile in primul secol sunt si astazi valabile !

domnule,
ia Biblia si citeste nu revistele acelea frumos colorate:

asa ca nu duceti lipsa de niciun fel de dar, in asteptarea aratarii Domnului nostru Isus Hristos. (1Cor.1:7)

in asteptarea Domnului (si noi astazi asteptam, ca Domnul inca nu a venit !), trebuie sa avem toate darurile si sa nu ducem lipsa de niciunul! Pavel o spune, nu eu !!!!

#168
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 08:41, said:

desigur,

Dar daca va voi Domnul, voi veni in curand la voi, si atunci voi vedea nu vorbele, ci puterea celor ce s-au ingamfat. (1Cor.4:19)

asta vreau sa-mi demonstrezi, nu vorbe, ci daca ai Duhul (puterea crestinului este Duhul Sfant)

Ca sa nu mai aduc acest verset indubitabil:

Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora. (1Cor.12:7)
Dar de ce aplici versetele astea darurilor (despre care stii ca sunt acordate in mod diferit fiecarui om, iar despre unele poate nici nu poti stii ... )?
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor. Toate roadele astea sunt in folosul celor din jur... si ele se vad, indiferent de darul pe care il are credinciosul respectiv. Poate darul lui, talantul lui este un salariu mare , pe care il investeste in "comori ceresti" . In cazul asta, el nu trebuie sa demonstreze nimic celorlalti credinciosi, pentru ca ar insemna sa "trambiteze" binele pe care il face. La el se va putea vedea roada Duhului, nu neaparat si darul pe care il are.

Daca tu vii si ii ceri sa vorbeasca in limbi sau sa faca o minune, considerand ca prin asta dovedeste prezenta Duhului Sfant in viata lui, pai te poti insela amarnic. Satan se paote transfirma in inger de lumina, iti dai seama ca el ar putea trece testul in care te increzi tu ? Stii ca exista oameni prin care Satan face miracole?

Edited by kruger, 31 May 2012 - 13:24.


#169
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postkruger, on 31st May 2012, 14:16, said:

Daca tu vii si ii ceri sa vorbeasca in limbi sau sa faca o minune, considerand ca prin asta dovedeste prezenta Duhului Sfant in viata lui, pai te poti insela amarnic. Satan se paote transfirma in inger de lumina, iti dai seama ca el ar putea trece testul in care te increzi tu ?

tu separi darurile de roade, retine tinere, ca Duhul le da si pe unele si pe altele, iar in alta ordine de idei, satana vine cu iubire la tine (in necromantie, vine sub forma unei rude apropiate, plina de...iubire si afectiune) si diavolul poate contraface si darurile dar si roadele (insa efectul actiunilor sale este intotdeauna unul rau, indiferent ca vorbim de roade sau de daruri, totusi in prima instanta, satana le poate mima pe ambele)

#170
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 11:05, said:

pai daca nu actioneaza ca profet, in ce sens este aceasta "clasa" diferita de alti credinciosi???????!!!!! doar prin simplul fapt ca studiaza Biblia? dar asta o fac si eu si multi altii, cu toate acestea nu ne consideram o clasa speciala ci doar crestini !!!!!!!!

În sensul că Dumnezeu colaborează doar cu ei, lor le dezvăluie adevărata semnificație a cuvântului său, Biblia, așa cum în trecut Dumnezeu vorbea poporului său prin Moise, prin Judecători, prin profeți ... etc.  

Dumnezeu dă Spiritul său Sfânt acestui grup de persoane și îi ajută să înțeleagă mesajul Bibliei progresiv. vezi Daniel 12:4.

Cine nu recunoaște acest canal de comunicare în prezent, nu poate înțelege adevăratul sens al Scripturilor.  Iată de ce majoritatea religiilor au ajuns să creadă în doctrine umane și în filozofii omenești precum "chinuirea veșnică a celor răi în focul iadului", "sufletul nemuritor", "trinitatea", "viața în cer pentru toți creștinii", "distrugerea literală a planetei și a universului" ... etc.    ;)

#171
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 14:26, said:

tu separi darurile de roade, retine tinere,                 ca Duhul le da si pe unele si pe altele)
Corect ... si corect.

De ce am facut separarea asta? Pentru ca tu judeci pe omul care vrea sa faca o slujba, in functie de darurile pe care tre sa poata sa le demonstreze.
Biblia spune clar, negru pe alb, ce conditii trebuie sa indeplineasca omul acela ... iar tie ti se pare insuficient (adica satan poate sa mimeze conditiile alea) si deci mai adaugi faza cu darurile ... chit ca Satan poate sa le mimeze si pe alea.

Clarifica, te rog.

View PostEugen3, on 31st May 2012, 18:21, said:

Dumnezeu dă Spiritul său Sfânt acestui grup de persoane și îi ajută să înțeleagă mesajul Bibliei progresiv. vezi Daniel 12:4.
Deci nu toti credinciosii au Duhul Sfant, ci numai un grup select de credinciosi ?

#172
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostEugen3, on 31st May 2012, 18:21, said:

În sensul că Dumnezeu colaborează doar cu ei


Amos 3 : 7 ai citit vreodata?

daca colaboreaza cu ei, inseamna ca sunt profeti, desteptule !

aaaa...o sa zici ca nu sunt profeti, din dorinta meschina de a le "scuza" profetiile complet gresite ! mare smecher esti, dar nu tine !

View Postkruger, on 31st May 2012, 18:33, said:

Corect ... si corect.

De ce am facut separarea asta? Pentru ca tu judeci pe omul care vrea sa faca o slujba, in functie de darurile pe care tre sa poata sa le demonstreze.
Biblia spune clar, negru pe alb, ce conditii trebuie sa indeplineasca omul acela ... iar tie ti se pare insuficient (adica satan poate sa mimeze conditiile alea) si deci mai adaugi faza cu darurile ... chit ca Satan poate sa le mimeze si pe alea.

Clarifica, te rog.

discutia nu era despre ce conditii trebuie sa indeplineasca episcopul, ci daca darurile sunt sau nu valabile pentru perioada noastra + pe baza caror dovezi putem trage concluzia ca cineva are Duhul Sfant.

#173
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 19:27, said:

discutia nu era despre ce conditii trebuie sa indeplineasca episcopul,
Ba asa am vazut, ca ai zis:

View Postdancingcolors, on 30th May 2012, 17:25, said:

tot ce am spus este ca cine spune ca e crestin si vrea sa faca o lucrare in numele Domnului, trebuie sa demonstreze ca are Duhul Sfant si proba este simpla, prin manifestarile expuse de Pavel la 1 corinteni cap. 12.
A sunat ca si cum ... credinciosul trebuie sa dea un test, inaintea celorlalti, ca sa primeasca "acreditarea" lor pentru slujba si acel test consta in demonstratia ca are un dar din acela.

Iar despre partea asta:

View Postdancingcolors, on 31st May 2012, 19:27, said:

ci daca darurile sunt sau nu valabile pentru perioada noastra + pe baza caror dovezi putem trage concluzia ca cineva are Duhul Sfant.
Nu iti cere nimeni sa tragi concluzia ca un om are Duh Sfant sau nu si credinciosul nu trebuie sa demonstreze vreunui om ca are Duhul Sfant, daca vrea sa faca o slujba pentru Domnul.

Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Sai si ai recunoscut ca "demonstratii" poate sa iti faca si Satan ... ce-o sa crezi, ca si el are Duhul Sfant? Iti face minuni, iti vorbeste in limbi, vindeca... dupa tine, gata, are Duh Sfant.

Edited by kruger, 31 May 2012 - 18:50.


#174
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postkruger, on 31st May 2012, 19:49, said:

A sunat ca si cum ... credinciosul trebuie sa dea un test, inaintea celorlalti, ca sa primeasca "acreditarea" lor pentru slujba si acel test consta in demonstratia ca are un dar din acela.

vorbeam in contextul in care distinsul domn Eugen3 se considera mandatat de Isus ca sa-L reprezinte, predicand Cuvantul, si eu am spus ca o astfel de "ispravnicie" poate fi primita numai de omul care este condus/calauzit de Duhul Sfant, prin urmare trebuie sa faca dovada ca are Duhul Sfant (dupa cum zice Pavel foarte clar, credinta celor care asculta trebuie sa se bazeze nu pe intelepciunea cuvantului ci pe puterea lui Dumnezeu, demonstrata prin Duhul sfant care face semne, minuni si da daruri)

View Postkruger, on 31st May 2012, 19:49, said:

Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Sai si ai recunoscut ca "demonstratii" poate sa iti faca si Satan ... ce-o sa crezi, ca si el are Duhul Sfant? Iti face minuni, iti vorbeste in limbi, vindeca... dupa tine, gata, are Duh Sfant.

analiza se face in felul urmator: darurile sa fie conforme cu Scriptura, roadele sa existe din plin !


View Postkruger, on 31st May 2012, 19:49, said:

Nu iti cere nimeni sa tragi concluzia ca un om are Duh Sfant sau nu si credinciosul nu trebuie sa demonstreze vreunui om ca are Duhul Sfant, daca vrea sa faca o slujba pentru Domnul.

ba da, pentru ca o slujba pentru Domnul constituie o "chemare" si are influenta asupra altor credinciosi, o influenta pozitiva daca lucrarea e prin Duhul Sfant sau una negativa daca lucrarea e instrumentata de duhurile amagitoare.

#175
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View Postkruger, on 31st May 2012, 18:49, said:

Nu iti cere nimeni sa tragi concluzia ca un om are Duh Sfant sau nu si credinciosul nu trebuie sa demonstreze vreunui om ca are Duhul Sfant, daca vrea sa faca o slujba pentru Domnul.
Preaiubiților, să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieșit mulți proroci mincinoși. 1 Ioan 4:1


Și Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, învățători; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor și vorbirii în felurite limbi. Oare toți sunt apostoli? Toți sunt proroci? Toți sunt învățători? Toți sunt făcători de minuni? Toți au darul tămăduirilor? Toți vorbesc în alte limbi? Toți tălmăcesc?


Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune. Orice pom care nu face roade bune este tăiat și aruncat în foc. Așa că, după roadele lor îi veți cunoaște. Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Și n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?" Atunci le voi spune curat: "Niciodată nu v-am cunoscut; depărtați-vă de la Mine, voi toți care lucrați fărădelege."

Edited by Vali29, 31 May 2012 - 22:31.


#176
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012

View PostVali29, on 31st May 2012, 23:30, said:

Așa că, după roadele lor îi veți cunoaște.

Sunt atei mult mai morali ca multi oameni care in Dumnezeu. Daca pomul este cunoscut dupa roade, atunci si ateul care are "roade bune" va fi judecat dupa roadele lui, nu pt ca spune "Eu cred in Dumnezeu".

#177
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

View Postordinaryfantasy, on 31st May 2012, 23:40, said:

Sunt atei mult mai morali ca multi oameni care in Dumnezeu. Daca pomul este cunoscut dupa roade, atunci si ateul care are "roade bune" va fi judecat dupa roadele lui, nu pt ca spune "Eu cred in Dumnezeu".

Te contrazice Biblia:

(Matei 7:21) ... 21 Nu oricine îmi zice: "Doamne, Doamne" va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voința Tatălui meu care este în ceruri.

(Ioan 17:3) ... 3 Aceasta înseamnă viața veșnică: să asimileze cunoștință despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, și despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.

(Matei 24:14) ... 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

#178
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostCatalin-, on 1st June 2012, 23:56, said:

(Matei 7:21) ... 21 Nu oricine îmi zice: "Doamne, Doamne" va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voința Tatălui meu care este în ceruri.

pai tu nu trebuie sa faci voia Tatalui, ca nu vrei sa intri in regatul cerurilor, tu vrei sa ramai aici, pe pamant. :thumbdown:

#179
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 2nd June 2012, 09:39, said:

pai tu nu trebuie sa faci voia Tatalui, ca nu vrei sa intri in regatul cerurilor, tu vrei sa ramai aici, pe pamant. :thumbdown:

Așa cum a predat Isus .... iar tu respingi categoric învățătura lui și susții filozofia oamenilor ....

(MATEI 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ.

Te afli pe un drum greșit, larg și spațios ...  :D  vezi Matei 7:13, 14.

#180
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
mai, de ce prostesti lucrurile? voia lui Dumnezeu se face pe pamant, de catre cei placuti Lui, nascuti din nou, care formeaza "biserica crestina", asta a dorit Domnul.

Isus nu spune ca trebuie sa ne rugam ca in prezent voia lui Dumnezeu sa se faca pe intreaga planeta TERRA, deoarece lucrul asta e imposibil, lumea aceasta fiind a lui satana insa fiecare crestin, poate face, pe pamant (adica in spatiul unde locuieste), voia lui Dumnezeu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate