Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Atribuirea in proprietate a terenului

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
NickNec

NickNec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2012
In anul 1978, cand am cumparat o casa cu curte in Bucuresti, terenul a trecut, conform legii, in proprietatea statului,
iar eu am primit dreptul de folosinta a acestui teren. In anul 1987 casa a fost confiscata si trecuta in proprietatea
statului. In anul 2002 am depus dosarul de redobandire a casei, conform Legii 10. In 2006, am apelat la justitie
pentru retrocedare, iar in 2008 Curtea de Apel Bucuresti a emis dispozitia de restituire a imobilului. Deoarece Primaria
Capitalei nu s-a conformat acestei decizii, in 2010 s-a procedat la executarea silita, prin care am intrat in sfarsit in
posesia imobilului.

Dupa aceea, am inceput demersurile pentru atribuirea in proprietate a terenului aferent imobilului. Acestea n-au avut
succes, din cauza opozitiei Prefecturii Capitalei, care, in mod repetat, a returnat dosarul cerand sa fie completat cu
"dispozitia de restituire a imobilului emisa de catre Primarul general al Capitale, din care sa rezulte ca am atat
dreptul de proprietate asupra imobilului, cat si dreptul de folosinta asupra terenului"!!!

Absurditatea acestei rezolutii este extrem de greu de inteles, din cel putin doua motive:
    1. Primaria Capitalei s-a opus cu indarjire timp de 8 ani restituirii si de aceea, restituirea s-a putut realiza numai
pe cale juridica.
    2. Prin restituirea imobilului, conform deciziei Curtii de Apel, nu se sub-intelege si acordarea dreptului de folosinta a
terenului? Cum pot sa am acces la imobil fara sa folosesc terenul? Pe calea aerului?

In prezent, nu stiu cum trebuie sa procedez in continuare si as aprecia foarte mult sfaturile Dvs.
Va multumesc,
NN

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate