Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Dacă ați intra în posesia unei informații secrete, dar de interes general, CUM ați proceda?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postf300, on 3rd March 2012, 17:37, said:

Cumva sint tot cercurile alea care ma spameaza cu mailurile alea ca daca nu forwardezi la toti prietenii se inchide yahoo-ul sau alte elucubratii de-astea?

Nu sunt alea de la Antene, si realitatea, cu credibilitate de 100000000000000000%

#20
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 13:44, said:

Bună,

Dacă a?i afla o chestie de interes general pe care a?i vrea să o spune?i, dar dacă a?i face publică acea chestie a?i fi luat drept nebun, voi cum a?i proceda? A?i ?ine-o doar pentru voi sau v-a?i asuma riscul să fi?i luat drept nebun ?i i-a?i anun?a pe to?i?

Exemplu: să zicem că pune?i mâna pe un document secretizat semnat de mai mul?i exper?i ai unor institute de cercetare în care se precizează că ?ansele ca un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter să lovească România în luna martie sunt de peste 95%, iar pentru intervalul 1 martie - 15 mai 2012 de aproximativ 99% a?i spune cuiva sau a?i păstra pentru voi informa?ia?

Până acum, între cei pe care i-am întrebat în afara forumului, părerile sunt împăr?ite.
Multe informatii sunt cacealma! Se numesc servite, si sunt opera ofiterilor de contrainformatii.

Exista celebrul exemplu al asasinului platit de teroristi sa il execute pe presedinte! Cand pregatea luneta, e impuscat in picior! Multimea e in delir, Presedintele, desi inainte avea 30% popularitate, acum castiga!

In opinia mea, oricine ia de bune asemenea informatii, risca sa devina o trompeta, si sa se faca de ras!

View PostSorin84k, on 3rd March 2012, 14:07, said:

Altii si-ar asigura locuintele.
Asigurarile nu-s valabile in cazul evenimentelor exceptionale, precum razboaiele, cutremurele puternice, anumite fapte de natura destructiva mare ce nu pot fi prevazute!

Edited by Josef_Mengele, 04 March 2012 - 00:10.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostJosef_Mengele, on 4th March 2012, 00:09, said:

Asigurarile nu-s valabile in cazul evenimentelor exceptionale, precum razboaiele, cutremurele puternice, anumite fapte de natura destructiva mare ce nu pot fi prevazute!

Sper ca faci misto, si nu esti serios cand afirmi asa ceva...
Asigurarile exact pt. asa ceva se fac, si exista in contracte inclusiv clauza optionala de asigurare pt. caderea unui meteorit.

Ca in caz de dezastru major, unele firme de asigurari nu ar avea cu ce sa plateasca daunele, asta-i cu totul alta poveste, si tine si de cum ai ales personal firma de asigurari, poate si de noroc, insa oricum nu are legatura cu motivele asigurarii.

Adevarul este ca superficialitatea oamenilor este incredibila, ca de altfel si ignoranta si lipsa de cultura elementara, cam in orice domeniu, nu doar in asigurari.

#22
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
e clar ca nu e vb de cutremur. nu are cum sa creasca probabiliatea cu 5% in doar 2 luni..

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde și ce ar conține acele informații. Dacă ar fi vorba despre chestii care periclitează siguranța națională (cu excepția cazurilor în care ar urma să fim tărâți într-o măgărie) sau conțin anumite informații despre prieteni/persoane pe care le simpazizez, nu le-aș publica. Însă informații gen "puterea x vrea să comită măgăria y sau să facă rău țării Z" le-aș publica. Băieții s-ar prinde că am pus mâna pe ele, dar înainte să mor măcar aș face un bine omenirii.  :peacefingers:

#24
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Postfunkypair, on 3rd March 2012, 14:17, said:

Vezi legea sigurantei nationale
Si legea asta a sigurantei nationale priveaza oamenii de informatii critice, de care depind vietile lor?

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 15:45, said:

cutremurele de pământ sunt fenomene naturale care nu pot fi anticipate.
Dar poate pot fi provocate. :naughty:

#25
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Eu  as raspunde intrebarii puse initial, la modul cel mai simplu.

1- O informatie clasificata are  regimul ei.  Daca ai intrat in posesia unei informatii clasificate,  iti tii gura.
    Altfel faci parnaie, Legea nu iarta. Punct.

2- Personal nu cred in predictiile astora. In nici o predictie (cutremure, meto, etc).

    Apoi, astfel de informatie, referitoare la cutremure, nu trebuiesc  clasificate, dimpotriva,  populatia  trebuie informata dinainte, pentru  a-si lua masuri de salvare.  Asta   e  rolul  celor de la Institul  de  Geofizica sau cum s-o numi el. Asta  e datoria lor, sa informeze populatia, sa salveze  vieti si  bunuri.

  Pana acum n-am auzit ca un cutremur  sa poata  fi prevazut  cu o luna inainte.  Va dati seama ce bine-ar  fi sa  se poata asta?
Uitati-va in Japonia! Prevad ei,  cu toate aparatura lor  sofisticata, cutremurile cu o luna inainte?  

Baliverne, basme, pentru cei credului.
BTW:..mai discutam despre asta in luna aprilie, aici?

Edited by Topp, 04 March 2012 - 16:12.


#26
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postady1981, on 3rd March 2012, 17:25, said:

1 Mersi de avertizare. Dar asta deja se stie, umbla pe net in anumite cercuri,
2) Eu asi vinde informatile.
Dar daca doar despre asta este vorba, nu mai faci nimic, deja ai facut public, ce contine documentul.
Dupa cate stiu eu,exista un  document in care, se preconizeaza peste 7000 morti, iar 60% din cladirile din bucuresti se vor prabusi.Si sunt trecute toate zonele din tara care vor fi afectate, cat si pagubele estimate.

Asta este documentul???


se pare ca am avut dreptate.

Quote

Câteva mii de bucureșteni riscă să moară în cazul unui cutremur de intensitatea celui din 4 martie 1977. O estimare exactă nu este posibilă pentru că o mulțime de date importante nu există", declară președintele ONG-ului, într-un comunicat remis duminică, 4 martie, la împlinirea a 35 de ani de la cutremurul din 1977.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitate...l#ixzz1o9rQxEfL

@djl Vezi cercurile in care umbla?

#27
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
RandomHero  .Legea sigurantei nationale este facuta in asa fel incat doar unitatile administrative sa aiba acces la documentele secretizate .In cazul in care exista un pericol de orice natura cu riscurile de pierderi materiale sau omenesti se intruneste CSAT (Consiliul Suprem De Aparare a Tarii ) Dar sa tinem cont ca sunt< N> tipuri de documente secretizate .Unele sunt documente secrete obtinute de serviciile de informatii (care nu sunt putine ,cu toate ca in constitutia Romaniei este specificat clar ca singurul serviciu de informatii activ pe timp de pace este SRI ) iar restul sunt diferite circulare sau contracte care sunt secretizate pe baza de vot .Aici cred ca intra si contractul de instrainare a teritoriului maritim (insula serpilor) Cam atat .

Iar in legatura cu cealalta afirmatie ...... Ai punctat bine .. dar tot ce este posibil ca locuitorii tarii noastre sa aiba habar doar de HAARP .Mi-ar place sa cred ca a scazut rata naivitatii la noi in popor   :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate