Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Dacă ați intra în posesia unei informații secrete, dar de interes general, CUM ați proceda?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Bună,

Dacă ați afla o chestie de interes general pe care ați vrea să o spuneți, dar dacă ați face publică acea chestie ați fi luat drept nebun, voi cum ați proceda? Ați ține-o doar pentru voi sau v-ați asuma riscul să fiți luat drept nebun și i-ați anunța pe toți?

Exemplu: să zicem că puneți mâna pe un document secretizat semnat de mai mulți experți ai unor institute de cercetare în care se precizează că șansele ca un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter să lovească România în luna martie sunt de peste 95%, iar pentru intervalul 1 martie - 15 mai 2012 de aproximativ 99% ați spune cuiva sau ați păstra pentru voi informația?

Până acum, între cei pe care i-am întrebat în afara forumului, părerile sunt împărțite.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este un exemplu virtual sau chiar asta ai aflat?

#3
vladmR

vladmR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 19.02.2011
Facand referire la exemplul dat de tine ,as pleca cu prima ocazie din Romania ,oricum nimeni nu te va lua in seama daca nu ai o influenta in media ori smth.

#4
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 13:44, said:

Bună,

Dacă a?i afla o chestie de interes general pe care a?i vrea să o spune?i, dar dacă a?i face publică acea chestie a?i fi luat drept nebun, voi cum a?i proceda? A?i ?ine-o doar pentru voi sau v-a?i asuma riscul să fi?i luat drept nebun ?i i-a?i anun?a pe to?i?

Depinde cum prezinti informatia. Daca o vei prezenta la OTV ai sanse mari sa fii considerat inca-un nebun. Dar daca reusesti sa iti sustii informatia cu argumente si exemple concrete si sa o prezinti printr-o sursa media cat mai serioasa cred ca vei fi luat in serios si ai sanse sa dezvolti subiectul.

PS: Caz real sau ipotetic ?

Edited by Corupt, 03 March 2012 - 13:56.


#5
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
Acum depinde, daca este chiar exemplul dat de tine. Inseamna ca ai o minte criminala sa nu spui la toata lumea. Adica totusi e un cutremur.
Depinde de Genul informatiei. Daca e ceva ce ar salva vieti, sau ar putea cumva sa apere omenirea. Ar trebuii spusa.
Daca e vre-o informatie de care ar putea lumea sa profite sa faca rau acelei institutii pastreaz-o pentru tine.
Fii mai explicit..!

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 14:44, said:

Bună,

Dacă ați afla o chestie de interes general pe care ați vrea să o spuneți, dar dacă ați face publică acea chestie ați fi luat drept nebun, voi cum ați proceda? Ați ține-o doar pentru voi sau v-ați asuma riscul să fiți luat drept nebun și i-ați anunța pe toți?

Exemplu: să zicem că puneți mâna pe un document secretizat semnat de mai mulți experți ai unor institute de cercetare în care se precizează că șansele ca un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter să lovească România în luna martie sunt de peste 95%, iar pentru intervalul 1 martie - 15 mai 2012 de aproximativ 99% ați spune cuiva sau ați păstra pentru voi informația?

Până acum, între cei pe care i-am întrebat în afara forumului, părerile sunt împărțite.

Din 2010 specialiștii români ne pregătesc subtil, dar permanent, pentru un astfel de scenariu.

Yup, România va fi lovită de cutremur destul de curând...

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Ai salva unele vieti, daca ai reusi sa fi credibil (o copie a documentului ar fi utila).
Doar cei care au multi bani, sau rude in strainatate cu care se inteleg ok ar reusi sa nu fie in tara in acea perioada.
Altii si-ar asigura locuintele.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Exemplul este prost ales. Mai repede ai fi luat de nebun.

Dar in cazul unei informatii secrete care este insa de interes general o poti face publica fara probleme legale.

Edited by eiffel, 03 March 2012 - 14:15.


#9
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Deja imi plac raspunsurile .. Imi permit sa iti raspund cu o intrebare . De cand serviciile romanesti fac sondaje online ?
Iti spun sa reformulezi intrebarea deoarece ( Sa zicem ca  puneți mâna pe un document secretizat semnat de mai mulți experți ai unor institute de cercetare   ) ceea ce tu ai in posesie este un act obtinut prin infractiune .  Vezi legea sigurantei nationale !!!   Si cam atat ... Un sfat din partea mea ? Incercati sa invatati mai mult la Gradistea ca pe zi ce trece dati rateuri tot mai mari in exercitiu functiunii.  :nonobad:

#10
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Le vand :)

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu are 11,5 grade pe scara Richter in Bucuresti, tot degeaba.

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postfunkypair, on 3rd March 2012, 14:17, said:

ceea ce tu ai in posesie este un act obtinut prin infractiune
Să zicem că afli informația involuntar, nu îți este prezentată ție direct, tu neavând nicio legătură cu serviciile secrete, siguranța națională sau orice alt James Bond îți mai poți imagina tu. Și nimeni nu face sondaje online, m-ai distrat puțin... Era doar o curiozitate personală.

@eiffel: Cred că ai dreptate, poate n-am fost prea inspirată cu exemplul, cutremurele de pământ sunt fenomene naturale care nu pot fi anticipate.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Credeam ca e vorba de alt fel de informatii (gen wikileaks) pentru care poti sa ajungi la puscarie sau alte alea.

Pentru informatii de-astea revolutionare in sens stiintific raspunsul e simplu: daca ai argumentele deja stii si ce sa faci cu ele. Stiinta nu se face prin OTV sau presa asa cum crede lumea (si in particular destui membri softpedia fara vreo pregatire macar la nivelul abecedarului in domeniu). Daca ai ceva nou lumea care stie cu ce se maninca o sa te asculte.
Mai e pe threadul de electronica unul care sustine ca au descoperit unii energia gratis si ca desi au pus video-uri pe youtube, au site-uri pe internet, patente (care sint prin definitie publice), etc cumva lumea in acelasi timp ii ignora dar e speriata de ei. Si inventatorii astia care ar revolutiona ingineria si fizica actuala cumva simultan nu sint crezuti de nimeni dar totusi amenintati de oamenii cu interese. Si incearca sa tina totul secret (desi pun pe youtube ce fac).

Pe scurt, daca nimeni nu se uita in gura ta nu inseamna ca ai gasit un adevar revolutionar fantastic ci doar ca aberezi.

#14
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postf300, on 3rd March 2012, 15:48, said:

Credeam ca e vorba de alt fel de informatii (gen wikileaks) pentru care poti sa ajungi la puscarie sau alte alea.
Și dacă ar fi vorba de documente de acest gen, cum ai considera că e mai bine să procedezi?

#15
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
In cazul asta schimbam putin foaia . Sa presupunem ca se afla informatia din sursa familiara (fiind sotie/sot , fiu/fiica samd ) nemailuand in considerare tratatele de confidentialitate ,te poti folosi de informatie in multe feluri inclusiv prin a beneficia de foloase materiale .Dar depinde in care cercuri sociale te invarti . Cred ca cel mai bine este sa te folosesti singur/a de informatia din dotare . Ar exista multe variante dar fara un exemplu concret .....imagineaza-ti   .....  :)     o zi superba tuturor !!! :thumbup:

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 15:52, said:

Și dacă ar fi vorba de documente de acest gen, cum ai considera că e mai bine să procedezi?
Hehe, wikileaks probabil?
Oricum sincer mi se pare o discutie futila. Exista destule filme cu subiectul asta; poate e interesant pentru cei de 6 ani sa se puna in pielea personajelor, mie nu mi se pare asa tare. Bine, fiecare in final e interesat de altceva, eu as deschide un subiect paralel: daca as deveni Superman cum mi-as plati ratele?

#17
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postinside_spy, on 3rd March 2012, 13:44, said:

Bună,

Dacă a?i afla o chestie de interes general pe care a?i vrea să o spune?i, dar dacă a?i face publică acea chestie a?i fi luat drept nebun, voi cum a?i proceda? A?i ?ine-o doar pentru voi sau v-a?i asuma riscul să fi?i luat drept nebun ?i i-a?i anun?a pe to?i?

Exemplu: să zicem că pune?i mâna pe un document secretizat semnat de mai mul?i exper?i ai unor institute de cercetare în care se precizează că ?ansele ca un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter să lovească România în luna martie sunt de peste 95%, iar pentru intervalul 1 martie - 15 mai 2012 de aproximativ 99% a?i spune cuiva sau a?i păstra pentru voi informa?ia?

Până acum, între cei pe care i-am întrebat în afara forumului, părerile sunt împăr?ite.

1 Mersi de avertizare. Dar asta deja se stie, umbla pe net in anumite cercuri,
2) Eu asi vinde informatile.
Dar daca doar despre asta este vorba, nu mai faci nimic, deja ai facut public, ce contine documentul.
Dupa cate stiu eu,exista un  document in care, se preconizeaza peste 7000 morti, iar 60% din cladirile din bucuresti se vor prabusi.Si sunt trecute toate zonele din tara care vor fi afectate, cat si pagubele estimate.

Asta este documentul???

Edited by ady1981, 03 March 2012 - 17:28.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postady1981, on 3rd March 2012, 17:25, said:

umbla pe net in anumite cercuri,
Cumva sint tot cercurile alea care ma spameaza cu mailurile alea ca daca nu forwardezi la toti prietenii se inchide yahoo-ul sau alte elucubratii de-astea?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate