Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3007
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Se chituiau cu ceva chit de ciment si/sau de geamuri.

#3008
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles ;
Daca pentru astfel de tuburi , imbinate dupa cum scrie mai sus , incerc sa bat in zona ca sa le scot din zidarie , risc apoi sa curga ?  Pe de alta parte ,  in timp , acest chit se deterioreaza ? este rezistent la presiune apa ?

#3009
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Am intrebat un instalator cu vechime 50ani.
Tuburile de fonta sunt etansate cu sfoara (gudronata pentru presiune) si apoi cu plumb sau ciment.

Adica acolo la mufare, dupa introducere in mufa, se bate sfoara de jus imprejur pentru fixare.
Apoi sus se toarna plumb (si se bate usor) sau toarna ciment.

Credit:
socru - dupa nickname "moshu"

Edited by radurus, 06 September 2021 - 14:24.


#3010
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles si multumesc ;  si  dupa 40-50 ani de la constructie , acesta imbinare este predispusa sa curga ?

O alta problema :
Vreau sa cumpar un sarpe / cablu pentru desfundat , de la dd . Conducta are diametru de 90mm si cot dublu de 80 gr la o lungime de 8m ; nu stiu ce diametru sa cumpar ; am pipait unul de 10 mm si mi s-a parut cam tare pentru a se arcui sa treca prin coturi . Ce ma sfatuiti ? exista o uzanta intre diametru si tipul de cot acceptat ?

#3011
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari.
Am o intrebare si poate ma puteti lumina si pe mine: am avut o discutie cu un instalator sa vina sa imi faca instalatia in casa, si in urma discutie a reiesit ca la wc-uri trebuie "aerisitor"...ca altfel se intampla o intamplare (n-am reusit sa inteleg fenomenul descris) si raman "fara garda hidraulica in sifon" si vin mirosurile in casa de la fosa.
Acu eu am trait la bloc toata viata, dar nu reusesc sa inteleg de ce la bloc nu am acea conducta de aerisire ("minim 50mm diametru") trasa pana in podul blocului sau undeva afara, si cu toate astea nu imi vine nici un miros din canalizare. Adica mai pe romaneste spus, si la bloc am tot buda, si la casa a fi tot buda... acu ca poate pun cu rezervor ingropat... eu tot nu inteleg de ce trebuie trasa acea teava pana sus in pod, sau undeva afara prin fatada, ca doar rezervorul ala nu e inchis etans in masca/zid, tot trece aer pe langa clapeta si se egalizeaza presiuni, etc...
Multam anticipat de explicatii!

Edited by l_stoian79, 27 September 2021 - 20:51.


#3012
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 09.08.2006
In momentul in care tragi apa la buda se poate forma vacuum, care iti trage apa din inchiderile hidraulice. Fara apa, vine mirosul.
La bloc ar trebui sa ai acea aerisire. Chiar daca nu o vezi.

Edited by yo9hrb, 27 September 2021 - 21:03.


#3013
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
bun, si e musai sa duc duda aia prin plafon pana in pod/afara? sau poate fi gen o grila de aerisire in masca  unde se monteaza vasul wc, si de acolo sa traga aer din incapere, ca sa egalizeze presiuni/vacuum-uri/etc... ?

La bloc am rezervor normal, aplicat pe perete, nu e ingropat...deci trage aer din incapere. de aia zic, daca masca nu e etansa in jurul rezervorului ingropat, teoretic eu inteleg ca se va intampla identic fenomenul...adica nu se va face vacuum, sau imi scapa mie ceva?

Edited by l_stoian79, 27 September 2021 - 21:25.


#3014
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Aerisitorul ala nu se pune pe rezervor, ca se pune pe teava de canalizare, adica pe teava aia groasa de 110 mm pe unde pleaca caca catre fosa. Pe canalizare trebuie aerisitor si nu pe rezervor.
La bloc, teava de canalizare 110mm (coloana) este scoasa pina deasupra blocului, numai ca nu te-ai dus tu sa o vezi
In cazul tau, fie scoti o teava pina deasupra casei, fie pui undeva in baie un aerisitor cu membrana. Ideal este sa-ti duci teava pina in pod, daca se poate si eventual sa pui in pod aerisitor cu membrana ca sa nu-ti miroase in pod. Aerisitoarele aste cu membrana se mai strica in timp si nu-i prea bine sa le pui in casa, daca poti sa le pui in pod.

#3015
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
posibil sa fie cum spui pe coloana de canalizare sus in podul blocului.
Necazul la mine e ca "podul" este planuit sa fie mansarda in timp, deci daca duc aerisitorul acolo, mut doar problema mai sus.... am sa studiez pe unde pot scoate afara fara sa afectez fatadele prea mult. Multumesc de info la amandoi.

#3016
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Aerisirea aceea clasica de la bloc (diametru de 75mm) este de fapt o "gazare" a vecinilor si a dv. cu "gaze de teava de canalizare" ca sa ma exprim plastic. De aceea se monteaza undeva sus pentru a se folosi dispersia mirosului in aer departe de nasul oricarui locuitor din zona in timpul in care nu functioneaza ca priza de aer pentru pistonul de apa de la WC. In principiu "aerisitorul automat" este o simpla supapa de sens cu membrana flexibila care lasa aerul sa intre in spatele pistonului de apa format la tragerea apei de la WC asemanator cu aerisirea clasica si care se monteaza in incaperea wc-ului. Diametrul acestui aerisitor automat trebuie sa fie suficient de mare ca vidul creeat de pistonul de apa sa nu poata trage apa din sifonul de scurgere de la lavoar sau pardoseala (acea garda hidraulica impotriva mirosului).
Ca idee, aceasta aerisire poate fi montata pe peretele fara ferestre al imobilului intr-o zona fara vecini cu acelasi efect util. Este de preferat sa nu se reduca diametrul deoarece apare limitarea debitului de aer prin aceasta aerisire.

@hspinache: daca teava este de fonta si aveti infundare serioasa atunci sarpele acela este ok mai ales ca este distanta mare de deplasare unde sarpele trebuie sa ramana rigid. Daca este prea "moale", la prinderea "dopului" riscati sa se infasoare in bucla in teava (tehnica simpla implica rotatia in acelasi sens combinata cu mentinerea tensionata a sarpelui prin tragere continua pentru a evita acest efect). O inclinatie usoara a varfului de inaintare il ajuta sa inainteze in acel cot ceva mai usor. Teava de fonta poate curge la imbinari din cauza substantelor de curatare care ataca plumbul si care in timp isi fac loc mai ales daca teava a avut multe cicluri de dilatare/contractie. Un mester bun poate reface garnitura de plumb. Dar atentie ca dupa atata timp teava de fonta poate ajunge "foita de tigare" la grosime si atunci chiar trebuie schimbata mai ales ca exista riscul de a crapa pe lungime. Din ce cunosc, cimentul este de evitat mai ales ca este atacat de apa, asa ca nu stiu de ciment...

#3017
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 l_stoian79, on 27 septembrie 2021 - 21:46, said:

posibil sa fie cum spui pe coloana de canalizare sus in podul blocului.
Necazul la mine e ca "podul" este planuit sa fie mansarda in timp, deci daca duc aerisitorul acolo, mut doar problema mai sus.... am sa studiez pe unde pot scoate afara fara sa afectez fatadele prea mult. Multumesc de info la amandoi.
O poti scoate direct prin perete in fatada si montezi o grila de ventilatie acolo.

#3018
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

 l_stoian79, on 27 septembrie 2021 - 21:46, said:

posibil sa fie cum spui pe coloana de canalizare sus in podul blocului.
Necazul la mine e ca "podul" este planuit sa fie mansarda in timp, deci daca duc aerisitorul acolo, mut doar problema mai sus.... am sa studiez pe unde pot scoate afara fara sa afectez fatadele prea mult. Multumesc de info la amandoi.
Cand se va face mansarda, aerisirea se va prelungi pana in podul mansardei sau pana afara.
Nu iti fa tu griji.

#3019
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Suntem în 2021, pune supapă, lasă soluțiile de acum 100 de ani cu țevi care aruncă duhoare în propria ogradă. Dacă făceai un bloc cu minim 2 etaje mai ziceam să pui țeavă, dar tu ai o casă care trebuie să aibe minim un etaj astfel încât să ai problema la parter! Sunt unii meșteri care gândesc ca acum 100 de ani și nu pot evolua niciodată.

Nu știu care zicea că se strică membrana. Posted Image

Descriere si specificatii tehnice
Aeratorul cu membrana 75/110 este destinat echilibrarii presiunii in sistemul de canalizare interioara. In plus, impiedica degajarea mirosului din sistemul de canalizare in incaperea in care este instalat.

Acesta functioneaza in cazul aparitiei unei presiuni negative in coloana de canalizare menajera, atunci cand obiectele sanitare sunt folosite. Scurgerea apei prin conductele de canalizare poate crea presiuni negative in aval, ceea ce duce la succtiunea apei din sifoanele de pardoseala. Aeratorul cu membrana are rolul de a asigura patrunderea aerului in reteaua de canalizare in vederea egalizarii presiunii in conducta de canalizare.
In interiorul aeratorului un disc (membrana) din cauciuc regleaza debitul de aer ce intra in coloana de canalizare. Acesta membrana inchide orificiul de aerisire in cazul in care in canalizare presiunea este egala cu presiunea atmosferica sau exista o suprapresiune si astfel impiedica aerul (sau mirosul) din canalizare sa se degaje. Acesta este si motivul pentru care aeratorul trebuie instalat in pozitie verticala.
Aeratorul trebuie instalat intr-un spatiu (locatie) care sa asigure un volum suficient de aer necesar egalizarii presiunii in conducta de canalizare. (adică să nu îl pui într-o scafă mică în care nu poate intra aer deloc sau să îl zidești)
Durata medie de viata a produsului este de 50 ani.

Sublinierile îmi aparțin.
End of story!

Edited by XrainX, 28 September 2021 - 10:57.


#3020
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din practica iti spun ca aeratorul cu membrana este consumabil si in mod real tine o zecime din cat ai scris tu acolo.
Solutia care tine 50 de ani este sa scoti pe undeva teava de aerisire prin acoperis. Nu se simte nimic in ograda.

#3021
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Iar aeratorul cu membrana permite doar aspiratia de aer in coloana, nu si refularea in sens invers, si chiar daca ar permite-o, daca aeratorul e tot in casa e degeaba. Nu acolo vrei sa ventilezi gazele de canalizare.

#3022
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

 kolfleading, on 28 septembrie 2021 - 14:23, said:

Din practica iti spun ca aeratorul cu membrana este consumabil si in mod real tine o zecime din cat ai scris tu acolo.
Ce mai îmi place când românașii sunt deștepți și restul planetei sunt niște proști. Adică ăia vând în 45 de țări 87 de milioane de aeratoare și vine românașul nostru care ne spune că țeava sus pe acoperiș e unica soluție.
Din practica ta de instalator, ne arăți și nouă vreun aerator cu membrana distrusă? I-ai făcut măcar o poză? Ca să știi dintre care să alegi caută modelul a cărui descriere am citat-o mai sus, este vorba de modelul Hypair de la Capricorn.
Nici măcar nu contează că cine a întrebat îl folosește într-o casă (nu într-un bloc cu 10 etaje) și că utilizarea lui este minimă. Dăm cu părerile la întâmplare.

 sebulbus, on 28 septembrie 2021 - 15:47, said:

Iar aeratorul cu membrana permite doar aspiratia de aer in coloana, nu si refularea in sens invers, si chiar daca ar permite-o, daca aeratorul e tot in casa e degeaba. Nu acolo vrei sa ventilezi gazele de canalizare.
Posted Image  Posted Image  Posted Image
Hei, alo, nu ventilezi niciun gaz de canalizare pentru că acele gaze nu trec dincolo de membrană. Din baie intră aer în canalizare, nu invers! Că de aia se mai numește supapă.

Eu am două asemenea aeratoare pe două coloane distincte de 3 ani și nu am nici cea mai mică problemă cu mirosul. Majoritatea dintre voi sfătuiți din imaginație sau din ce auziți la tot felul de meșteri peste care timpul trece degeaba. Mai rău, vă și trag în jos cu soluțiile înapoiate.

Și nu neapărat că zic eu, dar poate ne uităm la un rating de 5 stele din peste 800 de recenzii, ca să nu fiu chiar eu românașul ăla deștept,

Edited by XrainX, 28 September 2021 - 22:41.


#3023
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Why make it simple when you can complicate it?

Tubul scos in pod/afara inseamna "no maintenance/no worries".

Daca solutia cu aerisire sus/afara e prea complicata datorita situatiei, atunci aeratorul ala este solutia buna.

#3024
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Firma Capricorn nu este un etalon de calitate in domeniul instalatiilor sanitare.
Produsele lor sunt in general mediocre.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate