Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Comanda eastbay. vama, T.V.A si transport

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,

Am facut cu ceva timp in urma o comanda de pe eastbay.com. Valoarea produselor a fost de aprox. 400 ron (cu transport), +vama a fost 200 ron,  + tva a fost 100 ron. Si uite asa o comanda de 400ron (cu transport inclus) a ajuns 700ron.  Exista vreo posibilitate de redecere a costurilor? Prin folosirea de vouchere ? sau..

Multumesc,
Mircea

#2
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostM22, on 29th February 2012, 17:19, said:

Salut,

Am facut cu ceva timp in urma o comanda de pe eastbay.com. Valoarea produselor a fost de aprox. 400 ron (cu transport), +vama a fost 200 ron,  + tva a fost 100 ron. Si uite asa o comanda de 400ron (cu transport inclus) a ajuns 700ron.  Exista vreo posibilitate de redecere a costurilor? Prin folosirea de vouchere ? sau..

Multumesc,
Mircea


da, exista... sa comanzi de pe ebay, versiunea britanica si sa cumperi in asa fel incat expeditorul sa fie in UE.

#3
ncai97o

ncai97o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 19.06.2011
Da' ce-ai comandat de a fost mai mare taxa vamala decat TVA-ul?

#4
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009

View Postncai97o, on 29th February 2012, 17:49, said:

Da' ce-ai comandat de a fost mai mare taxa vamala decat TVA-ul?
3 perechi de adidasi. Nu stiu cum sta treaba cu vamuirea, cu firmele care se ocupa de vama si ce taxe implica. Nu credeam ca o sa fie asa mare. (daca stiam exact probabil nu mai comadam)

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Vama se plateste la produsele care nu vin din UE, si tie ti-a venit din America.
De TVA nu scapi nici din UE.

#6
ncai97o

ncai97o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 19.06.2011
@M22
Ai fost inselat! La valoarea in vama de 400 de lei se aplica o taxa vamala de 2,5% iar apoi un TVA de 24% la suma dintre valoarea in vama si taxa vamala. Mai departe fa si tu calculul sa vezi cat ar fi trebuit sa platesti. Bine, de fapt ar mai fi trebuit sa te intreb de la cine vine coletul: de la o persoana juridica sau de la o persoana fizica?

#7
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009

View Postdon_dannielo, on 29th February 2012, 18:20, said:

Vama se plateste la produsele care nu vin din UE, si tie ti-a venit din America.
De TVA nu scapi nici din UE.
Merci, stiam, cand am spus ca nu stiu cum sta treaba cu vamuirea ma refeream la acele agentii care se ocupa de asa ceva. Ma refeream la, nu stiu, ceva comisioane in plus.

Edited by M22, 29 February 2012 - 18:38.


#8
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Postncai97o, on 29th February 2012, 18:35, said:

@M22
Ai fost inselat! La valoarea in vama de 400 de lei se aplica o taxa vamala de 2,5% iar apoi un TVA de 24% la suma dintre valoarea in vama si taxa vamala. Mai departe fa si tu calculul sa vezi cat ar fi trebuit sa platesti. Bine, de fapt ar mai fi trebuit sa te intreb de la cine vine coletul: de la o persoana juridica sau de la o persoana fizica?
Ai cumva un catalog de produse si taxele lor vamale aferente? :D

View PostM22, on 29th February 2012, 18:36, said:

Merci, stiam, cand am spus ca nu stiu cum sta treaba cu vamuirea ma refeream la acele agentii care se ocupa de asa ceva. Ma refeream la, nu stiu, ceva comisioane in plus.
Ce agentii? Tu de unde ai ridicat coletul?

#9
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009

View Postncai97o, on 29th February 2012, 18:35, said:

@M22
Ai fost inselat! La valoarea in vama de 400 de lei se aplica o taxa vamala de 2,5% iar apoi un TVA de 24% la suma dintre valoarea in vama si taxa vamala. Mai departe fa si tu calculul sa vezi cat ar fi trebuit sa platesti. Bine, de fapt ar mai fi trebuit sa te intreb de la cine vine coletul: de la o persoana juridica sau de la o persoana fizica?
De la o persoana juridica, adica eastbay.com catre mine (persoan fizica). transort realizat de catre UPS.

Doar 2.5%? wow  Vamuirea s-a realizat prin nu stiu ce firma de brokeraj, bla, bla

View PostRandomHero, on 29th February 2012, 18:40, said:

Ai cumva un catalog de produse si taxele lor vamale aferente? :D


Ce agentii? Tu de unde ai ridicat coletul?
Nu am catalog

L-am ridicat de la ups sibiu, iar cand am fost sunat am fost informat ca trebuie sa plateste 300 ron(vama+tva). De la Timisoara am fost sunat sa ofer datele pentru vamuirea etc, copie buletin.

#10
ncai97o

ncai97o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 19.06.2011
@M22
Aaaaaaa! Pai asa zi mestere! Te-ai boierit si ai primit comanda prin UPS. Pai normal ca diferenta de bani dintre drepturile vamale datorate si cei 300 de lei o reprezinta comisionul lor, al celor de la UPS. Nu inteleg de ce comandati de pe site-uri dubioase IMHO, gen acest eastbay. Eu doar de pe ebay.de fac comenzi si cu plata doar prin PayPal ca sa fiu sigur ca nu sunt tepuit. Legislatie gasesti pe EUR-LEX si pe www.customs.ro.
Exemplu: http://eur-lex.europ...023:0057:RO:PDF

#11
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Asa ne-am lamurit cu totii, daca venea la vama de la Posta, altfel statea treaba.

#12
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
@ncai97o, vrei sa spui ca au avut comision cei de la ups!? Mda aha, nu am avut obtiunea de a-mi alege curierul :)). Merci de raspuns.

#13
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Ti-a fost trimis pachetul ca si gift?

#14
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Nu, m-am gadit la gift, dar nu aveam unde. A trebuit sa il platesc si s-a emis factura. ;)

#15
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View PostM22, on 29th February 2012, 22:14, said:

Nu, m-am gadit la gift, dar nu aveam unde. A trebuit sa il platesc si s-a emis factura. ;)

Foarte dubios atunci, taxele vamele la haine si adidasi sunt in general undeva la 20%, cateodata scapi mai ieftin, ultima data cand am comandat de pe eastbay acum 2-3 ani am platit undeva la 170 de lei TVA+Taxe vamale la o comanda de 700.

#16
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Un lucru este clar, de pe eastbay nu mai comand, a fost prima comanda din US si probabil ultima. Mi se par mari taxele pentru o comanda de 400 ron sa mai platesti inca 300 ron (vama si TVA).

#17
ncai97o

ncai97o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 19.06.2011
La Vama nu conteaza daca coletul este trimis ca si cadou sau contra plata. Referitor la UPS, e clar ca te-au "lucrat". Bine, nu trebuie sa intelegi ca te-au "lucrat" intentionat ci la modul cat se poate de normal din punctul lor de vedere, in sensul ca in fata Vamii ei au fost comisionari vamali deci te-au reprezentat la Vama si au indeplinit formalitatile de "punere in libera circulatie a bunurilor/marfurilor". Cam 150 de lei - 200 de lei si chiar mai mult(in functie de complexitatea formalitatilor vamale) costa aceasta operatiune de reprezentare a unei persoane fizice/juridice la Vama da catre un comisionar vamal.

#18
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Sunt o gramada de persoane care aduc de acolo diferite chestii la cerere. SI eu am comandat de pe eastbay, am platit doar 5E pentru un singur produs in plus si atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate