Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

baptisti vs adventisti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#181
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 12:18, said:

"Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, si scrisul era scrisul lui Dumnezeu, sapat pe table." (Exod.32;16)
cerul,soarele,pamantul,toate sunt considerate a fi LUCRAREA lui Dumnezeu
mai mult omul este creatia lui Dumnezeu dupa asemanarea SA,
so,simplu fapt ca au fost scrise de mana Sa,nu poate fi considerat un argument.

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 12:24, said:


"...ci tot Israelul a calcat Legea Ta si s-a abatut astfel ca sa n-asculte de glasul Tau. De aceea ne-au si lovit blestemele si juramintele scrise in Legea lui Moise, robul lui Dumnezeu, pentru ca am pacatuit impotriva lui Dumnezeu. (Dan.9:11
dea,cine te contrazice........?Posted Image
crestinii nu mai sunt sub incidenta decalogului.
daca ar mai fi atunci,ioc mantuire,caci toti pacatuim................

Edited by tanoit, 05 January 2014 - 12:40.


#182
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 tanoit, on 05 ianuarie 2014 - 12:32, said:

cerul,soarele,pamantul,toate sunt considerate a fi LUCRAREA lui Dumnezeu
mai mult omul este creatia lui Dumnezeu dupa asemanarea SA,
so,simplu fapt ca au fost scrise de mana Sa,nu poate fi considerat un argument
tot ceea ce a creat Dumnezeu se supune Legilor Sale.
pentru om, a dat o singura Lege, o singura Jertfa prin credinta, un singur Mijlocitor, deci o singura Cale.
mai departe n-ai decat sa iti dai tu legi dupa pofta inimii.
iti doresc doar succes.

eu unul, sunt sigur ca daca promisiunea Duhului e una reala, acceptând rescrierea Legii Sale in inima si minte imi va oferi un loc mai bun decat fiilor si fiicelor Ierusalimului:
"Strainul care se alipeste de Domnul sa nu zica: "Domnul ma va desparti de poporul Sau!" Si famenul sa nu zica: "Iata, eu sunt un copac uscat!"Caci asa vorbeste Domnul: "Famenilor care vor pazi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este placut si vor starui in legamantul Meu,le voi da in Casa Mea si inauntrul zidurilor Mele un loc si un nume mai bune decat fii si fiice; le voi da un nume vesnic, care nu se va stinge." Isa.56

 tanoit, on 05 ianuarie 2014 - 12:32, said:

dea,cine te contrazice........?Posted Image
crestinii nu mai sunt sub incidenta decalogului.
daca ar mai fi atunci,ioc mantuire,caci toti pacatuim................
toti pacatuim, insa Jertfa lui Isus ne face desavarsiti prin credinta in urma pocaintei.
insa, obiectivul ramane unul sus: Legea lui Dumnezeu, pe care Duhul o va scrie in inimile si mintile noastre a.i. in acel final, chiar vom ajunge desavarsiti cum El o cere.

#183
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 05 ianuarie 2014 - 11:57, said:

Bine, să fii tu sănătos și perfect precum Dumnezeu. Ceea ce evident nu ești...
Eu si niciun alt om nu poate fii, insa tu asta spui, ca cei care tin ei, baieti buni, poruncile, de fapt sambata, ca asta va doare, sunt sfinti. Iar eu ti-am arata ca NU POTI TINE PORUNCILE.


Quote

Dar cine a spus că va fi mântuit prin ținerea Legii? Ontopic: nici baptiștii, nici măcar adventiștii.
Tu si cu coana mare, stimabile. Nu spui tu ca daca ti sabatul esti mantuit (ca sa nu mai bagam ...decalogul, ca, de fapt la sambata vrei sa ajungi)?

#184
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 12:48, said:


"Strainul care se alipeste de Domnul sa nu zica: "Domnul ma va desparti de poporul Sau!" Si famenul sa nu zica: "Iata, eu sunt un copac uscat!"Caci asa vorbeste Domnul: "Famenilor care vor pazi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este placut si vor starui in legamantul Meu,le voi da in Casa Mea si inauntrul zidurilor Mele un loc si un nume mai bune decat fii si fiice; le voi da un nume vesnic, care nu se va stinge." Isa.56

Isaia 56;7
..Arderile lor de tot si jerfele lor vor fi primite pe altarul Meu..............
faci tu asta??
daca nu,atunci te rog,nu mai veni cu argumente ce nu au legatura cu timpul prezent......

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 12:48, said:

tot ceea ce a creat Dumnezeu se supune Legilor Sale.
pentru om, a dat o singura Lege, o singura Jertfa prin credinta, un singur Mijlocitor, deci o singura Cale.
mai departe n-ai decat sa iti dai tu legi dupa pofta inimii.
iti doresc doar succes.

toti pacatuim, insa Jertfa lui Isus ne face desavarsiti prin credinta in urma pocaintei.
insa, obiectivul ramane unul sus: Legea lui Dumnezeu, pe care Duhul o va scrie in inimile si mintile noastre a.i. in acel final, chiar vom ajunge desavarsiti cum El o cere.

multumesc...ptr nimic
Legea la care faci tu referire este LEGEA IUBIRII,nu decalogul aducator de moarte.

#185
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 12:24, said:

Adam o avea scrisa in inima [asa cum va trebui sa o avem noi astazi]. deteriorata odata cu pacatul.
Noe, o avea scrisa intr-un mod deteriorat partial
O avea scrisa in mod deteriorat partial? Tu realizezi ce poti scrie??! Ai gasit verset care sa ne arate ca Adam, Noe, Avraam sau Lot au tinut cumva Sabatul? nu scrie!

#186
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:46, said:

macar ei fac asta:
"Sa ne uitam tinta la Capetenia si Desavarsirea credintei noastre, adica la Isus, care, pentru bucuria care-I era pusa inainte, a suferit crucea, a dispretuit rusinea, si sade la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu...Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti. (Evr.)
Pai scrie ca Hristos este teleioten τελειωτὴν si tu spui ca adventistii FAC asta.
Cum vine?

Quote

adica, ei nu desfiinteaza porunca lui Dumnezeu a zilei a 7-a, pentru a pune in loc porunca omului a zilei a 1-a asa cum o faci tu.
Desi scrie ca Hristos este τελειωτὴν acum incepi sa bagi ca voi tineti porunca. Si porunca de a fi desavarsiti o puteti tine? Da sau nu? Puteti voi fi desavarsiti ca Tatal? Prin propria voastra munca?
Ca daca a facut-o Hristos, atunci tot Hristos a facut la fel si cu odihna=mantuirea. El a tinut-o.
Atunci de ce nu mai taiati miei odata pe an, ca nu scrie sa nu mai faci asta.

Quote

te-ai intrebat vreodata de ce semnul fiarei este si pe frunte si pe mana, pe când cel al lui Dumnezeu e doar pe frunte? Posted Image
Stimabile, mana si fruntea reprezinta spiritual vointa. Si sfintii au pecetea Dumnezeului lor pe frunte si n-am vazut niciun sfant cu semn pe frunte.

Mana:

Geneza 16:6
Avram a răspuns Saraiei: ,,Iată, roaba ta este în mîna ta; fă -i ce-ţi place!`` Atunci Sarai s'a purtat rău cu ea; şi Agar a fugit de ea.

Aici adventistii sustin ca Sara era culturista si tinea fizic pe Agar in mana, dupa cum si semnul fiarei este fizic si pe mana.

Mana si piciorul sunt sinonime dpdv spiritual:

Matei 18:8
Acum, dacă mîna ta sau piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-le şi leapădă-le dela tine. Este mai bine pentru tine să intri în viaţă şchiop sau ciung, decît să ai două mîni sau două picioare, şi să fii aruncat în focul vecinic.

Faptele Apostolilor 4
28ca să facă tot ce hotărîse mai dinainte mîna Ta şi sfatul Tău.

Semnul de pa mana nu va niciodata fizic, stimabile. Semnul fiarei de pe mana reprezinta cei care fac voia fiarei.

2 Timotei 2:26
şi, venindu-şi în fire, să se desprindă din cursa diavolului, de care au fost prinşi ca să -i facă voia.

Insa, deh, e greu cand nu vezi dpdv duhovniceste Scrptura. Scrie ca NICI NU POTI, ceea ce este evident.

Edited by zexelica, 05 January 2014 - 13:22.


#187
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 zexelica, on 05 ianuarie 2014 - 12:57, said:

Eu si niciun alt om nu poate fii, insa tu asta spui, ca cei care tin ei, baieti buni, poruncile, de fapt sambata, ca asta va doare, sunt sfinti. Iar eu ti-am arata ca NU POTI TINE PORUNCILE.
Aici ai dreptate, în puterea noastră nu pitem ține poruncile (chiar în ce privește sabatul, căci simpla abținere de la muncă nu înseamnă respectarea poruncii a IV-a în spiritul ei). Dar nu uita:

Pot totul în Hristos care mă întărește!


Cunoști acest verset?


 zexelica, on 05 ianuarie 2014 - 12:57, said:

Tu si cu coana mare, stimabile. Nu spui tu ca daca ti sabatul esti mantuit (ca sa nu mai bagam ...decalogul, ca, de fapt la sambata vrei sa ajungi)?
Habar n-ai!

#188
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 05 ianuarie 2014 - 13:43, said:

Aici ai dreptate, în puterea noastră nu pitem ține poruncile (chiar în ce privește sabatul, căci simpla abținere de la muncă nu înseamnă respectarea poruncii a IV-a în spiritul ei). Dar nu uita:

Pot totul în Hristos care mă întărește!


Cunoști acest verset?


Habar n-ai!

Stimabile, cei care tin poruncile sunt numai cei mantuiti. Si nu le tin ca sunt ei buni, ci Dumnezeu LE DA si vointa si infaptuirea.
Iar, in cadrul poruncilor exista si cea de a fi perfet ca Tatal, iar tu zic ca poti tine legea.

#189
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 zexelica, on 05 ianuarie 2014 - 14:18, said:


Stimabile, cei care tin poruncile sunt numai cei mantuiti. Si nu le tin ca sunt ei buni, ci Dumnezeu LE DA si vointa si infaptuirea.

Da, așa este. Deci zici că cei ce nu țin poruncile sunt pierduți?

#190
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 05 ianuarie 2014 - 18:08, said:

Da, aşa este. Deci zici că cei ce nu ţin poruncile sunt pierduţi?

Pai si atunci de ca bagi ca voi tineti poruncile sau ca mantuirea se pierde?

#191
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 november_soul, on 05 ianuarie 2014 - 13:17, said:

O avea scrisa in mod deteriorat partial? Tu realizezi ce poti scrie??! Ai gasit verset care sa ne arate ca Adam, Noe, Avraam sau Lot au tinut cumva Sabatul? nu scrie!
in mod sigur, Adam inainte de pacat, e modelul de om la care noi va trebui sa ajungem.
nu-i punem la socoteala pe cei 144000 care sunt altceva...
iar Adam, fiind facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, avea Legea lui Dumnezeu scrisa in inima si in minte.
dupa cadere, munca lui fizica in limitele placerii, s-a terminat.
avea sa-si rupa oasele 6 zile muncind pamantul, si in mod sigur a 7-a zi se odihnea.

nu am citat, dar mecanismul e acesta: de la Adam cu Legea lui Dumnezeu scrisa in inima/minte, s-a ajuns la un Noe, Avraam, Moise cu Legea din inima deteriorata pana la nivelul limita in care omul nu mai stia de Dumnezeu.
atunci a intervenit Dumnezeu scriindu-le Legea Sa pe table de piatra.
pana la Hristos, când, prin Duhul, Legea avea sa le fie scrisa oamenilor din nou pe tablele de carne ale inimii/mintii.

 tanoit, on 05 ianuarie 2014 - 13:09, said:

Isaia 56;7
..Arderile lor de tot si jerfele lor vor fi primite pe altarul Meu..............
faci tu asta??
daca nu,atunci te rog,nu mai veni cu argumente ce nu au legatura cu timpul prezent......
iata ca inca din vechime, cei credinciosi cunosteau ca jertfa placuta Domnului este rugaciunea, dupa cum spune si inteleptul Solomon:
"Jertfa celor rai este o scarba inaintea Domnului, dar rugaciunea celor fara prihana Ii este placuta." - (Prov.15:8)

deci, ceea ce reveleaza Ioan, era arhicunoscut intre cei drepti:
"...avand fiecare cate o lauta si potire de aur pline cu tamaie, care sunt rugaciunile sfintilor. (Apoc.5:8)"

 tanoit, on 05 ianuarie 2014 - 13:09, said:

multumesc...ptr nimic
Legea la care faci tu referire este LEGEA IUBIRII,nu decalogul aducator de moarte.
esti in Babilon Tano.
daca spui ca Legea lui Dumnezeu era aducator de moarte, trebuie negresit sa stii ca incalcarea in picioare a sângelui Legamantului celui Nou[adica a "legii iubirii"] iti aduce moarte la puterea a 10-a.
deci, pedeapsa sub "legea iubirii" e moarte la puterea a 10-a.
vezi cazul simplist al Ananiei si Safirei...

pe de alta parte, iubirea e ceea ce spune Scriptura ca este:"Si dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui."
la care va mai trebui sa adaugi si marturia lui Isus.
abia atunci vei fi identificat de Dumnezeu cu ramasita semintei ei

daca nu esti de acord cu definirea scripturistica a iubirii, demonstreaza-i idolatrului ca inchinarea la icoana nu e iubire de Dumnezeu.
demonstreaza-i lui Robin Hood ca a fura de la bogat sa dea la sarac, e tot furt ordinar.
demonstreaza-i celui ce lupta pentru "apararea tarii" nu e u criminal atunci când participa la razboaiele starnite de politicienii manipulati de Satan...
samd...

#192
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 05 ianuarie 2014 - 19:00, said:

Pai si atunci de ca bagi c... ca mantuirea se pierde?


Fiindac am liber atbitru dupa salvare

Deci daca Fiul va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi. (Ioan.8:36)

Si pot vrea sau nu vrea sa implinesc poruncile.

I-am dat vreme sa se pocaiasca, dar nu vrea sa se pocaiasca de curvia ei! (Apoc.2:21)

Quote

Pot totul în Hristos care mă întărește!
Cunoști acest verset?

da


Dumnezeiasca Lui putere ne-a daruit tot ce priveste viata si evlavia, prin cunoasterea Celui ce ne-a chemat prin slava si puterea Lui, (2Pet.1:3)

Caci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frica, ci de putere, de dragoste si de chibzuinta. (2Tim.1:7)



Deci   " pot totul  prin credinta  ...."

Pot sa ma pcaiesc  

El mi-a dat pocainta
sa cred  El mi-a dat credinta Sa, ......mantuirea Sa.

N-am scuze.

Nu merge cu nu pot


Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!" (Marc.9:23)

Edited by husand, 05 January 2014 - 20:45.


#193
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 05 ianuarie 2014 - 13:20, said:

Pai scrie ca Hristos este teleioten τελειωτὴν si tu spui ca adventistii FAC asta.
Cum vine?
Hristos e Telefon , sau ce? Posted Image

nu te mai sumetii, ca si pe vremea lui Isus nu fariseii cunoscatori de koine si ivirit ca tine au fost mantuiti, ci amaratii care nu le cunosteau dar credeau lucrurile simple ale Legii lui Dumnezeu...pe care tu nu vrei sa le crezi...

Dumnezeu a spus:"...adu-ti aminte de ziua a 7-a", insa tu, omul spui:"adu-ti aminte de ziua a 1-a...".

Edited by Dude_2nd, 05 January 2014 - 20:43.


#194
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 november_soul, on 05 ianuarie 2014 - 13:17, said:

Ai gasit verset care sa ne arate ca Adam, Noe, Avraam sau Lot au tinut cumva Sabatul? nu scrie!

Nu fiindca odihna este in Domnul

Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna. (Mat.11:28)

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 20:42, said:

Dumnezeu a spus:"...adu-ti aminte de ziua a 7-a", insa tu, omul spui:"adu-ti aminte de ziua a 1-a...".


Deci aici Dumnezeu se contrazice nu ?




9. Ramane, dar, o odihna de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.



Legea  avand umbra celor adevarate

care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos. (Col.2:17)

Edited by husand, 05 January 2014 - 21:03.


#195
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 05 ianuarie 2014 - 20:55, said:


Nu fiindca odihna este in Domnul

Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna. (Mat.11:28)
da, odihna ce o da El e garantia ca desi pacatosi, avem un Mijlocitor care S-a jertfit pentru noi.
dar cei rai, n-au odihna, pentru ca ei in "odihna" lor calca "poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus", inchinandu-se legii faradelegii.
"nici ziua, nici noaptea n-au odihna cei ce se inchina fiarei si icoanei ei si oricine primeste semnul numelui ei!" (Apoc.14:11)
caci semnul fiarei este calcarea "poruncilor lui Dumnezeu si a marturiei lui Isus Hristos" pusa pe fruntea celor rai, in locul Legii lui Dumnezeu scrise de Duhul conform Noului Legamant.

#196
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 19:25, said:

Si dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui."


De fapt: "Sa nu preacurvesti, sa nu furi, sa nu faci nicio marturisire mincinoasa, sa nu poftesti" si orice alta porunca mai poate fi, se cuprind in porunca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." (Rom.13:9)



.

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 21:04, said:

dar cei rai, n-au odihna, pentru ca ei in "odihna" lor calca "poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus"


Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege - despre ea marturisesc Legea si Prorocii - (Rom.3:21)

Tot astfel, si David numeste fericit pe omul acela pe care Dumnezeu, fara fapte, il socoteste neprihanit. (Rom.4:6)

Altceva?

Edited by husand, 05 January 2014 - 21:15.


#197
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 28.12.2012
Mai copi, ia mai scutiti-ma cu "domnul" (domnii, doamnele) vostru
(vostrii, voastre).
incetati cu superstitiile, misticismele si alte elaborari imbecile.
Sa ne traiasca ateismul!

#198
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 21:04, said:

semnul fiarei este calcarea "poruncilor lui Dumnezeu

Cu iudeii m-am facut ca un iudeu, ca sa castig pe iudei; cu cei ce sunt sub Lege m-am facut ca si cand as fi fost sub Lege (macar ca nu sunt sub Lege), ca sa castig pe cei ce sunt sub Lege; (1Cor.9:20)


Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har. (Rom.6:14)




.pentru ca, odata socotiti neprihaniti prin harul Lui, sa ne facem, in nadejde, mostenitori ai vietii vesnice. (Tit.3:7)


19. caci Legea n-a facut nimic desavarsit - si, pe de alta, se pune in loc o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu.

Edited by husand, 05 January 2014 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate