Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

baptisti vs adventisti ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
206 răspunsuri în acest subiect

#145
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2014 - 16:48, said:

din ce brosurica ai scos-o?
Nu tot lui Moise i-a dat si setul al doilea de table?

#146
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 04 ianuarie 2014 - 16:49, said:

Nu tot lui Moise i-a dat si setul al doilea de table?
ceea ce a fost Legea lui Moise a fost ceea ce a scris Moise intr-o carte, ca sa fie "martora impotriva ta".
acolo, in urma mjlocirii lui Moise, evreul necredincios putea sa-si lase nevasta, sau sa-si ia 10 neveste;
de asemenea, putea sa ucida orice pacatos prins in act.

Legea lui Dumnezeu insa, este ceea e a scris si a rescris Dumnezeu pe 2 table de piatra.
perfect valabil si astazi, la fel cum e El e Acelasi, si precum scrie la profetia lui Ieremiah referitor la Noul Legamant.

intre cele doua Legi, exista o contradictie evidenta.
inlaturata de Hristos , "caci de la inceput nu a fost asa..."

#147
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2014 - 16:57, said:

intre cele doua Legi, exista o contradictie evidenta.
inlaturata de Hristos , "caci de la inceput nu a fost asa..."
Da, si de aia suntem sub legea lui Cristos si nu sub legea mozaica. Legea lui Cristos-slujba Duhului. Ai inteles!

#148
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 04 ianuarie 2014 - 18:51, said:

Da, si de aia suntem sub legea lui Cristos si nu sub legea mozaica. Legea lui Cristos-slujba Duhului. Ai inteles!
ti-am mai spus ca in Biblie, Hristos nu a dat nici o Lege, deci nu exista nici o lege a lui Hristos.
iar slujba Duhului = scrierea Legii lui Dumnezeu in inimile crednciosilor
slujba duhului care da la o parte Legea lui Dumnezeu din Noul Legamant, este lucrarea omului faradelegii numita taina faradelegii.

#149
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2014 - 19:01, said:

ti-am mai spus ca in Biblie, Hristos nu a dat nici o Lege, deci nu exista nici o lege a lui Hristos.
iar slujba Duhului = scrierea Legii lui Dumnezeu in inimile crednciosilor
slujba duhului care da la o parte Legea lui Dumnezeu din Noul Legamant, este lucrarea omului faradelegii numita taina faradelegii.

Daca Isus nu a dat nicio lege, asta nu inseamna ca legea Noului legamant, nu poarta numele de - legea lui Cristos. Nici Moise nu a dat Legea ce-i poarta numele...

#150
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 04 ianuarie 2014 - 19:20, said:

Daca Isus nu a dat nicio lege, asta nu inseamna ca legea Noului legamant, nu poarta numele de - legea lui Cristos. Nici Moise nu a dat Legea ce-i poarta numele...
Moise, a dat el insusi o Lege, ca urmare a mijlocirii intre Legea lui Dumnezeu perfecta si omul pacatos imperfect, scrisa intr-o carte, dupa cum spune el insusi:"Dupa ce a ispravit Moise in totul de scris intr-o carte cuvintele Legii acesteia, a dat urmatoarea porunca levitilor care duceau chivotul legamantului Domnului: "Luati cartea aceasta a Legii si puneti-o langa chivotul legamantului Domnului Dumnezeului vostru, ca sa fie acolo ca martora impotriva ta." Deut.31.

Hristos insa, nu a dat nici o Lege, El fiind doar implinitor al Legii dupa cum El Insusi spune: "sa nu ganditi ca am venit..."
Treaba lui Hristos era de a fi Mantuitor, nu Legiuitor.
abia mai tarziu, dupa cincizecime apare slujba Duhului care avea sa scrie Legea lui YHWH Dumnezeu in inimile credinciosilor, dupa cum era profetizat.

Daca primul Mijlocitor a trebuit sa schimbe nitzel Legea in favoarea omului pacatos, al doilea Mijlocitor avea sa schimbe inima credinciosului pentru a-l face compatibil cu Legea lui Dumnezeu, dupa cum spunea prorocul.

#151
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2014 - 14:02, said:

despre "lupul satul si oaia intreaga", scrie si Apocalipsa, când spune despre acei oameni ca "pazesc poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus Hristos".

Aha, deci adventistii tin si porunca asta:

Matei 5
48Voi fiţi dar desăvîrşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvîrşit.

Deci, adventistii sunt desavarsiti ca Tatal. Nu e rau.

#152
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 04 ianuarie 2014 - 19:33, said:

Moise, a dat el insusi o Lege, ca urmare a mijlocirii intre Legea lui Dumnezeu perfecta si omul pacatos imperfect, scrisa intr-o carte, dupa cum spune el insusi:"Dupa ce a ispravit Moise in totul de scris intr-o carte cuvintele Legii acesteia, a dat urmatoarea porunca levitilor care duceau chivotul legamantului Domnului: "Luati cartea aceasta a Legii si puneti-o langa chivotul legamantului Domnului Dumnezeului vostru, ca sa fie acolo ca martora impotriva ta." Deut.31.

Hristos insa, nu a dat nici o Lege, El fiind doar implinitor al Legii dupa cum El Insusi spune: "sa nu ganditi ca am venit..."
Treaba lui Hristos era de a fi Mantuitor, nu Legiuitor.
abia mai tarziu, dupa cincizecime apare slujba Duhului care avea sa scrie Legea lui YHWH Dumnezeu in inimile credinciosilor, dupa cum era profetizat.

Daca primul Mijlocitor a trebuit sa schimbe nitzel Legea in favoarea omului pacatos, al doilea Mijlocitor avea sa schimbe inima credinciosului pentru a-l face compatibil cu Legea lui Dumnezeu, dupa cum spunea prorocul.

Moise nu a fost mijlocitor. Tapii si boii adusi ca jertfa "mijloceau", adica sangele lor adus pe altar. Asta pentru legea veche, numita biblic "legea lui Moise", chiar daca nu a dat-o Moise ci Dumnezeu. Dar Moise a primit-o. Isus nu a dat nicio lege, El a implinit legea lui Moise, fiind evreu nascut sub aceasta lege. Dar Dumnezeu a prevazut pentru crestini, slujba Duhului, numita biblic si legea lui Cristos. Ce contine ea, aflam daca citim Noul testament. Spre exemplu, dispare divortul dupa bunul plac, cu carte de despartire, dispare poligamia. Dispar ceremonialele, zilele de sarbatoare, lunile noi, sabaturile. Dar apare porunca de a-ti iubi si dusmanul. Etc.

#153
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 05 ianuarie 2014 - 09:37, said:

Moise nu a fost mijlocitor. Tapii si boii adusi ca jertfa "mijloceau", adica sangele lor adus pe altar. Asta pentru legea veche, numita biblic "legea lui Moise", chiar daca nu a dat-o Moise ci Dumnezeu. Dar Moise a primit-o. Isus nu a dat nicio lege, El a implinit legea lui Moise, fiind evreu nascut sub aceasta lege. Dar Dumnezeu a prevazut pentru crestini, slujba Duhului, numita biblic si legea lui Cristos. Ce contine ea, aflam daca citim Noul testament. Spre exemplu, dispare divortul dupa bunul plac, cu carte de despartire, dispare poligamia. Dispar ceremonialele, zilele de sarbatoare, lunile noi, sabaturile. Dar apare porunca de a-ti iubi si dusmanul. Etc.
macar un lucru ai invatat din ce discutam aici, si tot e bine.
si anume ca Hristos nu a dat nici o Lege.

trebuie sa mai inveti si ca orice duh va veni sa dea la o parte Legea lui Dumnezeu din N.L nu este Duhul Sfant, ci este duhul lui Antihrist, omul faradelegii care avea sa introduca faradelegea in Biserica...
pentru ca, Duhul Sfant azi nu are o alta slujba decat scrierea Legii lui Dumnezeu in inimile celor ce cred.
Posted Image

Editat de Dude_2nd, 05 ianuarie 2014 - 11:07.


#154
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postnovember_soul, on 04 ianuarie 2014 - 16:49, said:

Nu tot lui Moise i-a dat si setul al doilea de table?
Păi cui ai fi vrut să i le dea? Lui Tutmes al III-lea?

#155
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:01, said:

macar un lucru ai invatat din ce discutam aici, si tot e bine.
si anume ca Hristos nu a dat nici o Lege.
Asta nu e ceva ce sa fi invatat, am spus de prima data. Cristos nu a dat nicio lege. El nu a schimbat nicio lege. El doar a venit sa implineasca Legea lui Moise, in mod perfect. Astfel, a devenit "al doilea Adam", oferind ceea ce primul Adam pierduse, si anume curatia, neprihanirea. S-a jertfit, ca al doilea Adam, deci ca om, nu ca Dumnezeu (caci Dumnezeu nu poate muri!) in folosul nostru. Tatal aplica aceasta jertfa, pentru fiecare dintre cei credinciosi. Viata neprihanita a celui de-al doilea Adam, pentru viata ta pacatoasa.

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:01, said:

pentru ca, Duhul Sfant azi nu are o alta slujba decat scrierea Legii lui Dumnezeu in inimile celor ce cred.
Nu mai spune! Probabil glumesti.

#156
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 05 ianuarie 2014 - 11:14, said:

Asta nu e ceva ce sa fi invatat, am spus de prima data. Cristos nu a dat nicio lege.
nu glumesc deloc.
probabil astazi, daca voi avea suficient timp, o sa fac o compilatie a afirmatiilor tale unde spui ca Hristos a dat o noua lege.

#157
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:01, said:

macar un lucru ai invatat din ce discutam aici, si tot e bine.
si anume ca Hristos nu a dat nici o Lege.

Legi scrise,nu
doar invataturi,unele in contradictie cu vechile legi

so,tu dupa care te ghidezi?
ochi pentru ochi si dinte pentru dinte
sau acceptii noile principii ale lui Hristos?
Dar Eu va spun;
Mate 5;38.......44

#158
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 05 ianuarie 2014 - 11:14, said:

Nu mai spune! Probabil glumesti.
iata deci ceea ce consideri tu a fi o gluma ,
si anume profetia Noului si singurului Legamant facut de Dumnzeu cu omul:

"Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou....iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu...caci le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor.""

astazi, mule secte/biserici crestine spun: Noi suntem poporul lui Dumnezeu! sauNoi suntem dreapta credinta!
insa, e usor de verificat.
in primul rand, in N.L. nu omul se numeste ci Dumnezeu o face.
pe baza unui singur lucru: acceptarea scrierii Legii lui Dumnezeu in inima si in minte.
cat despre cei ce nu accepta aceasta scriere, ei insisi sunt cei ce fac pacatul impotriva Duhului sfant, neacceptandu-I slujba datatoare de viata...

#159
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006
1. Legea pusa de Duhul in inimile crestinilor, este noua legea a slobozeniei, nicidecum Legea lui Moise.
2. Duhul face mai multe lucruri decat cel expus mai sus...

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:18, said:

probabil astazi, daca voi avea suficient timp, o sa fac o compilatie a afirmatiilor tale unde spui ca Hristos a dat o noua lege.
Mai, nu Cristos a dat noua lege. Dar a contribuit la noua lege. Legile sunt date numai de Tatal, retine. Si numai Tatal are dreptul sa le schimbe. Legea noua, cea a slobozeniei, mai este numita: legea lui Cristos si slujba Duhului.

#160
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttanoit, on 05 ianuarie 2014 - 11:19, said:

Legi scrise,nu
doar invataturi,unele in contradictie cu vechile legi

so,tu dupa care te ghidezi?
ochi pentru ochi si dinte pentru dinte
sau acceptii noile principii ale lui Hristos?
Dar Eu va spun;
Mate 5;38.......44
in Legea lui Moise - dupa cum am mai spus - existau mai multe lucruri in contradictie cu Legea lui Dumnezeu.
printre care: scrisoarea de divort, sau uciderea pacatosului prins in act.
acestea au fost eliminate de Hristos, caci "de la inceput nu a fost asa".
nici o atingere insa la Legea lui Dumnezeu - cele 10 porunci.

nu uita insa ca perceptele invatate de Hristos erau cunoscute in vechime de marii oameni ai credintei.
vezi cazul lui Iov...

Editat de Dude_2nd, 05 ianuarie 2014 - 11:27.


#161
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:25, said:

nici o atingere insa la Legea lui Dumnezeu - cele 10 porunci.
Ei nu ! Romani 7:6. Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova.7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? Nicidecum! Dimpotriva, pacatul nu l-am cunoscut decat prin Lege. De pilda, n-as fi cunoscut pofta, daca Legea nu mi-ar fi spus: "Sa nu poftesti!" (porunca nr. 10)

#162
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:25, said:

in Legea lui Moise - dupa cum am mai spus - existau mai multe lucruri in contradictie cu Legea lui Dumnezeu

may,nu putem discuta despre legea lui Moise,
ci de Legile date de Dumnezeu PRIN Moise

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:23, said:


si anume profetia Noului si singurului Legamant facut de Dumnzeu cu omul:

"Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou....iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu...caci le voi ierta nelegiuirea si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatul lor.""

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2014 - 11:25, said:


nici o atingere insa la Legea lui Dumnezeu - cele 10 porunci.


corecteaza-ma daca am inteles gresit
tu pleci de la premiza;Decalogul=Noul Legamant?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate