Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Tigaie/Grill fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postmita72, on 13th May 2012, 19:03, said:

Dupa cum arata tigaia in poza nu e pregatita deloc pentru asezonare.
Nu e suficient sa-o speli,trebuie sa-o si cureti pana nu mai este neagra deloc.
Stratul ala negru dispare de la 450 grd C in sus.Poti sa faci chestia asta numai daca ai un cuptor cu curatare automatasau sa o freci bine cu peria de sarma.
Asa cum arata degeaba o pui pe foc o ora ca nu se va curata
Exista spray-urile alea de cuptor care descompun stratul de grasimi "asezonate" si care se folosesc in general pentru a repara o tigaie asezonata gresit. -_- Nu-i nevoie de 450 grade.

Dupa aia, asezonarea nu se face cu mancare condimentanta ci doar cu ulei/grasime pentru a inchide porii fontei.

#38
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostDev, on 13th May 2012, 20:29, said:

Exista spray-urile alea de cuptor care descompun stratul de grasimi "asezonate" si care se folosesc in general pentru a repara o tigaie asezonata gresit. -_- Nu-i nevoie de 450 grade.

Dupa aia, asezonarea nu se face cu mancare condimentanta ci doar cu ulei/grasime pentru a inchide porii fontei.

Mai intai citeste ce contin pe spray-urile alea si dupa aia daca ai tupeu mananca tu dintr-o tigaie curatata cu chimicalele alea.

#39
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postmita72, on 13th May 2012, 20:03, said:

Dupa cum arata tigaia in poza nu e pregatita deloc pentru asezonare.
Nu e suficient sa-o speli,trebuie sa-o si cureti pana nu mai este neagra deloc.
Stratul ala negru dispare de la 450 grd C in sus.Poti sa faci chestia asta numai daca ai un cuptor cu curatare automatasau sa o freci bine cu peria de sarma.
Asa cum arata degeaba o pui pe foc o ora ca nu se va curata

am fost optimist ... a durat 3 ore si jumatate pe un ochi de 3000w dat la maxim (din acela cu 3 cercuri concentrice), la un moment dat era pusa pe 2 ochiuri


stratul negru a disparut, ramanand gri; acum incepe asezonarea ... "home made", vreau sa incep cu ulei de masline ... e o alegere buna?

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,784
  • Înscris: 12.08.2008
Dac-ti place gustul uleiului de masline nu vad de ce . Merge cu orice fel de ulei (eu prefer sa asezonez toate fontele cu ulei/grasime cu gust cat mai neutru deoarece fac mai multe feluri in ele ) doar ca trebuie ars uleiul si se arunca iar de fum... nu mai zic.

#41
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmita72, on 11th March 2012, 22:40, said:

CREUSET unde se testeza fiecare sarja de productie

Le Creuset produce doar in China - incearca Staub ce inca produce in Franta :console:

#42
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostAMDG, on 23rd May 2012, 10:30, said:

Le Creuset produce doar in China - incearca Staub ce inca produce in Franta :console:
Si ce daca produce in China,la cate audituri au nu se pot compara cu produsele chinezesti.
Marile companii produc in China pt forta de lucru ieftina nu pentru a face rabat de la calitate.
Eu am vorbit de produse chinezesti nu de produse ale unor companii de renume care produc in China
Tu ai vazut de ex. NIKE produs in America.Nu cred si nu vei vedea nici o data.
Totusi calitatea e O.K. fata de produsele chinezesti.

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmita72, on 23rd May 2012, 20:17, said:

Si ce daca produce in China

In primul rand ca exista o difereta masiva de calitate/fiabilitate - de exemplu vezi Miele la masini de spalat, sa nu comentez alte domenii, in al doilea rand anumite produse de top nu se produc in China, si in al treilea rand nu e rational sa cumperi produse chinezesti pentru ca in final obtii doar saracie.

Hai sa luam de exemplu un produs ce imbunatateste traditionala tigaie de fonta - tigaia de otel mineral non-inox DeBuyer ( facuta in Franta ) ce e mai usoara si la fel poate fi non-adeziva. Da-mi un exemplu de produs chinez similar.

Edited by AMDG, 25 May 2012 - 08:11.


#44
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostAMDG, on 25th May 2012, 09:11, said:

In primul rand ca exista o difereta masiva de calitate/fiabilitate - de exemplu vezi Miele la masini de spalat, sa nu comentez alte domenii, in al doilea rand anumite produse de top nu se produc in China, si in al treilea rand nu e rational sa cumperi produse chinezesti pentru ca in final obtii doar saracie.

Hai sa luam de exemplu un produs ce imbunatateste traditionala tigaie de fonta - tigaia de otel mineral non-inox DeBuyer ( facuta in Franta ) ce e mai usoara si la fel poate fi non-adeziva. Da-mi un exemplu de produs chinez similar.
Tu cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris eu.
Eu am spus ca produsele companiilor de renume care produc in China sunt bune si nu se pot compara cu produsele chinezilor sau"chinezesti"
Citeste cu atentie ce am scris inainte de a scrie un comentariu

#45
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Uitati aici o comparatie intre materialele din care sunt fabricate vasele de bucatarie.

#46
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmita72, on 25th May 2012, 22:11, said:

Eu am spus ca produsele companiilor de renume care produc in China sunt bune si nu se pot compara cu produsele chinezilor sau"chinezesti"

Prefer sa cumpar produse europene din mai multe motive, intre care se gasesc si cele privind calitatea. Anumite produse de top pur si simplu nu se produc in China  :rolleyes:

#47
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Pentru exemplificare avem doua companii nominal belgiene - Berghoff si Demeyere. Motivul pentru care vasele Demeyere sunt de aproape 5 ori mai scumpe este faptul ca sunt produse in Belgia si nu in China, si desigur ofera finisaje si materiale mai bune. Arata-mi te rog un rival al gamei Demeyere John Pawson ce se produce in China.

#48
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Astazi mi-am cumparat o tigaie de fonta, din pacate nu mi-am permis sa iau ceva de la brand-uri consacrate Staub , Fontignac, am gasit ceva la un pret mai accesibil, Peterhof.
  Am vazut ca e marca austriaca dar care le fac in China, voi vedea cu timpul cat este de buna.
     http://www.peterhof....of/products/987

#49
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,784
  • Înscris: 12.08.2008
Asa e ! Un vas de fonta bun.. ii trebe' timp NENE!

#50
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Off topic.
In Romania problema calitatii produselor chinezesti este, 100% de perceptie. Sa ma explic:
Ai nostri mari comercianti se duc in China cu 1000 US$ si vor sa cumpere marfa cit sa incapa intr-un vapor.
Ramin surprinsi cind chinezul, om practic, ii propune marfa de 3 vapoare, in aceeasi suma. Comerciantul nostru ce zice: da-l naibii de roman, o vind atit de ieftin incit tot prostu' o sa cumpere de la mine, o sa ma imbogatesc!

Evident ca aceea marfa e gunoi curat. Dar chinezul are si marfa de calitate, cu o singura conditie: trebuie s-o platesti!
China are industrie spatiala de decenii; multe componente ale navetelor si satelitiolor sunt produsi in China.
Sa nu uitam ca  siglele Dolby sau DTS, ca sa nu pomenesc decit 2 ce apar pe DVD-uri sunt supuse legilor licentei, ce se plateste pe fiecare unitate produsa. Altfel marfa nu poate fi comercializata, pina si chinezii si-au dat seama de asta. Dar plata licentelor se reflecta in pretul de desfacere. Deja piata de electronice din SUA este dominata de aparate produse in China (atit marci consacrate cit si proprii).

Iar romanul este pus in fata subproduselor ca sa nu scriu mizeriilor aduse de comercianti rapaci. Cind omul ia un casetofon, sau dvd player sau mai stiu eu ce alt aparat ce se defecteaza dupa citeva saptamini, injura grosier pe chinez, ca face marfa proasta...in loc sa-si puna intrebari.
Evident aici intram pe tarimul puterii de cumparare la romani, dar asta este cu totul alta discutie.
In concluzie, chinezii produc marfa pentru toate buzunarele, nu este vina noastra ca nu ni se prezinta decit latura mizerabila a produselor lor, deformindu-ne parerea despre ei.

Edited by costidraghia, 16 April 2013 - 08:46.


#51
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
De vreo 2 ani folosesc un grill din fonta (cred ca e 21 x 21 cm) si zic ca merge impecabil pe aragaz. L-am luat de la un supermarket la promotie cu vreo 21 lei.... adica pomana curata. As fi vrut unul mai mare dar din pacate nu mai aveau in stoc.

Il folosesc numai pentru legume si carne de genul piept, fleica, cotlet si muschi. Nu-l folosesc pentru carnati si mici (fiindca lasa apa / grasime si stropeste in jur). Peştele il coc la aragaz pe o tabla ordinara peste care pun sare grunjoasa sau direct la cuptor in folie de aluminiu.

Din cand in cand, cam la 2-3 utilizari, curat usor grill-ul cu o perie de sarma, fara sa-l zgarai, doar cat sa-i scot cenusa si ce se mai depune pe el. La final il ung bine cu o bucata de grasime si este gata pentru refolosire. Niciodata nu-l spal cu detergent :)

La mine in piata este un individ tuciuriu care vinde grill-uri si tigai din aluminiu insa nu am avut incredere sa cumpar. Omul zice ca a lucrat zeci de ani de zile la o turnatorie si ca stie cum se fac obiectele de bucatarie. Nu stiu de ce, dar eu am senzatia ca aluminiul este toxic....poate ca ma insel.

#52
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postkmailand, on 29 aprilie 2013 - 10:53, said:

Peştele il coc la aragaz pe o tabla ordinara peste care pun sare grunjoasa
Pui sare ca sa nu scoata fum?

#53
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,784
  • Înscris: 12.08.2008
Pestele "adora" SAREA... altfel nu are gust! Oricum iese fum.
@kmailand in loc de folie de aluminiu (care e toxica!) foloseste hartie de copt in cuptor! Eu pun direct in tigaia de fonta, cu un pic de ulei, dar incinsa bine! De ALUMINIU poti sa uiti!!!!

#54
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View PostmihaiC1, on 30 aprilie 2013 - 10:45, said:

Pestele "adora" SAREA... altfel nu are gust! Oricum iese fum.
@kmailand in loc de folie de aluminiu (care e toxica!) foloseste hartie de copt in cuptor! Eu pun direct in tigaia de fonta, cu un pic de ulei, dar incinsa bine! De ALUMINIU poti sa uiti!!!!

Asa e.....o sa incerc si cu hartia de copt. Merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate