Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tigaie/Grill fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am gazut la metro o tigaie gen grill de fonta de 38x38 (mare) cu 50 RON, din aceea care se pune pe ochiul aragazului (tigaie/grill clasica).
Era si un model mai mic.

Am acasa un grill tefal din teflon dar parca nu sunt multumit. Parca nu se incalzeste corespunzator.


Cum este grill-ul de fonta ? Probabil ca este mai sanatos oricum decat teflonul?

Face mult fum ? Se incalzeste greu? Se incalzeste uniform?

Recomandati?

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Tigaie din aia din metro am cumparat si eu. E foarte buna! Conditia esentiala e sa respecti ce recomanda producatorul (gasesti instructiuni in interior).

De retinut: pe masura ce o folosesti, mancarea iese tot mai buna :)

Cei mai buni mici la tigaia aia i-am facut :coolspeak:
Si pestele iese beton.


Deci, recomand!

Edited by Klaudio, 21 February 2012 - 09:56.


#3
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 Klaudio, on 21st February 2012, 09:54, said:

Tigaie din aia din metro am cumparat si eu. E foarte buna! Conditia esentiala e sa respecti ce recomanda producatorul (gasesti instructiuni in interior).

De retinut: pe masura ce o folosesti, mancarea iese tot mai buna :)

Cei mai buni mici la tigaia aia i-am facut :coolspeak:
Si pestele iese beton.


Deci, recomand!
Multumesc.
Citeam pe undeva ca rugineste. Este adevarat?
Ma astept sa faca fum, dar face totusi cat sa vina vecinii din blocul de vis-a-vis :)

Cred ca ma duc sa o iau atunci.

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Du-te si ia-o, daca nu esti multumit ti-o platesc eu :D
La chestia cu fumul si la cea cu rugina gasesti raspuns in instructiunile de care vorbeam.

#5
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 popovicias, on 21st February 2012, 10:07, said:

Citeam pe undeva ca rugineste. Este adevarat?
Ma astept sa faca fum, dar face totusi cat sa vina vecinii din blocul de vis-a-vis :)
Daca n-o intretii corespunzator rugineste.
Fum nu scoate aproape deloc dupa ce este asezonata (daca nu este deja din fabricatie).
Grilul de fonta se apropie el mai mult de gratarul clasic in ce priveste gustul alimentelor.

#6
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010
Attached File  2012_03_11_18.55.26.jpg   2.38MB   400 downloadsAttached File  2012_03_11_18_59_32.jpg   178.19K   420 downloads_32.jpg]

Salut,
Sunt un fan al mancarurilor facute pe fonta.Si eu iti recomand sa-ti cumperi tigaie de fonta dar mare grija!!! nu toata fonta e la fel mai ales la 50 RON este 100% fabricata in China.Nu am nimic cu chinezii dar la pretul asta de vanzare pretul de productie este undeva pe la 1 max 2 EUR/buc.Or avea ei forta de lucru ieftina dar si materialul mai costa ceva.Fonta e o combinatie de fier si carbon.Daca nu respecta procentele de fier si carbon iese un aliaj care duce mai mult spre fier.Uitate la firme mari cum ar fi LODGE,CREUSET unde se testeza fiecare sarja de productie sa vada daca produsul final a iesit conform retetei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MgTKTh1UfiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am luat si eu de curiozitate o tigaie de fonta de la Auchan deoarece era super ieftina.Din punctul meu de vedere este zero fata de o tigaie de fonta adevarata
Nu trebuie sa cumperi neaparat de la Lodge sau Creuset am dat doar un exemplu poti gasi si alte marci pe piata.
Eu am vrut doar sa-ti spun ca la pretul de 50 ron nu vei avea adevarata satisfactie.
Eu mi-am achizitionat o tigaie fonta marca Ronnebybruk de 200 ron si  sunt foarte multumit de ea
Vezi ce-ti cumperi.

#7
monica14

monica14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2012
Buna,
Ai dreptate Mita72 si eu am cumparat din Metro o tigaie de fonta si nu e buna de nimic.
Am avut o tigaie de la bunica mea si nu se compara cu chinezaria de la Metro.
Problema e ca am fost neglijenta si am scapat-o pe jos si s-a fisurat.
Am vazut pozele tale si arata bine tigaia.Poti sa ma ajuti si pe mine sa-mi spui de unde ai cumparat-o
Asa neagra ai luat-o din magazin?seamana mult cu cea a bunicii?

#8
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 monica14, on 13th March 2012, 19:40, said:

Buna,
Ai dreptate Mita72 si eu am cumparat din Metro o tigaie de fonta si nu e buna de nimic.
Am avut o tigaie de la bunica mea si nu se compara cu chinezaria de la Metro.
Problema e ca am fost neglijenta si am scapat-o pe jos si s-a fisurat.
Am vazut pozele tale si arata bine tigaia.Poti sa ma ajuti si pe mine sa-mi spui de unde ai cumparat-o
Asa neagra ai luat-o din magazin?seamana mult cu cea a bunicii?
Tigaia e ca o femeie : daca nu te ti de ea ,Te lasa :)
Ceea ce am cumparat eu este o tigaie de 28 cm si este assezonata din fabrica.
Singurul lucru care trebuie sa-l faci este sa o intretii corespunzator si o ai pe viata.
Am cumparat-o de  AICI
Ai grija sa nu o scapi si pe asta e cam grea(3-4Kg)

#9
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Eu am luat-o pe cea de la Metro si sunt foarte multumit. Scorul este 10-1 intre ea si Grillul tefal luat cu peste 100 ron la reducere acum vreo 2-3 ani.
Ce criterii aveti voi testare a tigaii?

Nu zic ca nu este facuta in China. De fapt nu stiu. O sa ma uit daca scrie ceva pe ambalaj. De ce o tigaie facuta in Ro este mai buna decat una facuta in China sau in alta tara?

In china se fac acum de la lucruri de lux la ultimele stifturi. Poate nu stiti ca China este cel mai mare consumator de lux din lume de la BMW la Mercedes.

#10
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 popovicias, on 14th March 2012, 14:16, said:

Eu am luat-o pe cea de la Metro si sunt foarte multumit. Scorul este 10-1 intre ea si Grillul tefal luat cu peste 100 ron la reducere acum vreo 2-3 ani.
Ce criterii aveti voi testare a tigaii?

Nu zic ca nu este facuta in China. De fapt nu stiu. O sa ma uit daca scrie ceva pe ambalaj. De ce o tigaie facuta in Ro este mai buna decat una facuta in China sau in alta tara?

In china se fac acum de la lucruri de lux la ultimele stifturi. Poate nu stiti ca China este cel mai mare consumator de lux din lume de la BMW la Mercedes.

Buna,
Daca esti multumit/a de tigaia de 38X 38 cm de la Metro e foarte bine, foloseste-o in continuare.
Eu am dat doar cateva sfaturi pe care le-am argumentat dealtfel prin poze ,filme etc.Fiecare ia decizia care crede el ca e mai buna.
Te intreb eu ,care este diferenta intre o Dacie si un BMW ,ambele sunt masini,ambele merg pe sosea,ambele consuma combustibil etc? Totusi una e mai buna ca cealalta si costa si cevvvva mai mult.
Nu ai de unde sa cunosti diferenta pana nu le incerci.Degeaba iti spun eu ca tigaia mea inmagazineaza caldura mai bine,ca mancarea este mai zemoasa etc. ca tot nu-ti vei da seama.In concluzie trebuie doar sa incerci sa vezi care e diferenta.
Te mai intreb ceva apropo de chinezi: Daca sunt asa de buni consumatori de lux de ce cumpara BMW si Mercedes? De ce nu-si cumpara masinile fabricate in China?

#11
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 popovicias, on 14th March 2012, 14:16, said:

Eu am luat-o pe cea de la Metro si sunt foarte multumit. Scorul este 10-1 intre ea si Grillul tefal luat cu peste 100 ron la reducere acum vreo 2-3 ani.
Ce criterii aveti voi testare a tigaii?

Nu zic ca nu este facuta in China. De fapt nu stiu. O sa ma uit daca scrie ceva pe ambalaj. De ce o tigaie facuta in Ro este mai buna decat una facuta in China sau in alta tara?

In china se fac acum de la lucruri de lux la ultimele stifturi. Poate nu stiti ca China este cel mai mare consumator de lux din lume de la BMW la Mercedes.

Buna,
Daca esti multumit/a de tigaia de 38X 38 cm de la Metro e foarte bine, foloseste-o in continuare.
Eu am dat doar cateva sfaturi pe care le-am argumentat dealtfel prin poze ,filme etc.Fiecare ia decizia care crede el ca e mai buna.
Te intreb eu ,care este diferenta intre o Dacie si un BMW ,ambele sunt masini,ambele merg pe sosea,ambele consuma combustibil etc? Totusi una e mai buna ca cealalta si costa si cevvvva mai mult.
Nu ai de unde sa cunosti diferenta pana nu le incerci.Degeaba iti spun eu ca tigaia mea inmagazineaza caldura mai bine,ca mancarea este mai zemoasa etc. ca tot nu-ti vei da seama.In concluzie trebuie doar sa incerci sa vezi care e diferenta.
Te mai intreb ceva apropo de chinezi: Daca sunt asa de buni consumatori de lux de ce cumpara BMW si Mercedes? De ce nu-si cumpara masinile fabricate in China?

#12
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 mita72, on 14th March 2012, 17:35, said:

Buna,
Daca esti multumit/a de tigaia de 38X 38 cm de la Metro e foarte bine, foloseste-o in continuare.
Eu am dat doar cateva sfaturi pe care le-am argumentat dealtfel prin poze ,filme etc.Fiecare ia decizia care crede el ca e mai buna.
Te intreb eu ,care este diferenta intre o Dacie si un BMW ,ambele sunt masini,ambele merg pe sosea,ambele consuma combustibil etc? Totusi una e mai buna ca cealalta si costa si cevvvva mai mult.
Nu ai de unde sa cunosti diferenta pana nu le incerci.Degeaba iti spun eu ca tigaia mea inmagazineaza caldura mai bine,ca mancarea este mai zemoasa etc. ca tot nu-ti vei da seama.In concluzie trebuie doar sa incerci sa vezi care e diferenta.
Te mai intreb ceva apropo de chinezi: Daca sunt asa de buni consumatori de lux de ce cumpara BMW si Mercedes? De ce nu-si cumpara masinile fabricate in China?
Ok. Nu te contrazic. Pot sa spun ca tigaia de fonta de la metro este cea mai buna tigaie pe care am avut-o. Nu am mai avut de fonta, doar de teflon, dar sa zicem "branduri" gen Tefal.
Ca or fi altele mult mai bune, posibil. Nu stiu. Momentan sunt multumit de ea.

Pai tu daca ai fi chinez, ti-ai lua masina chinezeasca sau Bmw? oricum pot sa-ti spun ce cea mai mare piata de desfacere pt. masinile de lux (cel putin nemtesti) este China.

#13
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 popovicias, on 14th March 2012, 17:46, said:

Ok. Nu te contrazic. Pot sa spun ca tigaia de fonta de la metro este cea mai buna tigaie pe care am avut-o. Nu am mai avut de fonta, doar de teflon, dar sa zicem "branduri" gen Tefal.
Ca or fi altele mult mai bune, posibil. Nu stiu. Momentan sunt multumit de ea.

Pai tu daca ai fi chinez, ti-ai lua masina chinezeasca sau Bmw? oricum pot sa-ti spun ce cea mai mare piata de desfacere pt. masinile de lux (cel putin nemtesti) este China.

Nu este nici o problema,chiar daca ma contrazici ,de asta exista forumuri,lumea sa se informeze.
Acuma te intreb eu : Tu daca ai fi sa alegi intre tigaia de la metro si tigaia de care am luat-o eu, care ai alege-o?fa-i o poza macar si hai sa le punem una langa alta.
Iti spun eu: lucrurile bune sunt si scumpe
Apropo tu ai fost vreo data in china? Eu am fost  si vreau sa-ti spun ca acolo numai cei bogati(putred)au masini

#14
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Si eu sunt un iubitor al tigailor, vaselor din fonta, in curand am sa arunc toate tigaile cu teflon. Pe lista mea de achizitii se afla o oala de la STAUB si FONTIGNAC
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmzJRTazvcI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu o am pe cea din ikea (de fapt cele, una mare, una mica, nu alea emailate, fonta simpla). Le recomand.
Si da, probabil sunt facute in China. :D

#16
adrianaadri

adrianaadri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.03.2012

 Dev, on 14th March 2012, 18:36, said:

Eu o am pe cea din ikea (de fapt cele, una mare, una mica, nu alea emailate, fonta simpla). Le recomand.
Si da, probabil sunt facute in China. :D
Mai Dev,
tu nu ai inteles nimic din ce a spus Mita 72
Tu esti multumit de ce tigai ai dar habar nu ai ce insemna "mai bun"
Pariez ca ai dat si tu 50 ron pe toate tigaile

#17
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

 BARBULESCUV, on 14th March 2012, 18:31, said:

Si eu sunt un iubitor al tigailor, vaselor din fonta, in curand am sa arunc toate tigaile cu teflon. Pe lista mea de achizitii se afla o oala de la STAUB si FONTIGNAC
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmzJRTazvcI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bravo tie,
Explicale si celorlalti ce inseamna calitate ca poate cred ca eu sunt snob.

#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 adrianaadri, on 14th March 2012, 17:54, said:

Mai Dev,
tu nu ai inteles nimic din ce a spus Mita 72
Tu esti multumit de ce tigai ai dar habar nu ai ce insemna "mai bun"
Pariez ca ai dat si tu 50 ron pe toate tigaile
Bine ai venit :rolleyes: Important e ca ai inteles tu.

Draguta, la mine in bucatarie exista si Stau si Le Creuset si Bodum si Fissler si Demeyer. :naughty:  Deci am testat si ce inseamna "mai bun" (tu?!).
Tigaia lui mita e 150 lei, aia de la Ikea e 35 de euro (vad ca-i 120 lei in Ro). Deci in aceeasi gama de pret. Ma gandesc ca recomandand oale de 200 euro unei persoane ce intreaba de una de 50 e putin deplasat.
Da' nah, ce sa intelegi tu?! :rolleyes:

 BARBULESCUV, on 14th March 2012, 17:31, said:

Si eu sunt un iubitor al tigailor, vaselor din fonta, in curand am sa arunc toate tigaile cu teflon. Pe lista mea de achizitii se afla o oala de la STAUB si FONTIGNAC
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmzJRTazvcI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fontignac nu cunosc. Staub sunt ok, daca-ti iei oala (ce-ai pus tu e oala nu grill :P), iti recomand din aia ovala si mai marisoara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate