Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Nelamurire inventor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
Sal. Vreau sa ma ajutati cu un sfat.. doresc sa extrudez acest tip de roata dintata dar ma impiedica conturul.. practic incerc sa unesc cele 2 linii prin comanda extend dar nu imi permite sa selectez ceea ce am nevoie. Am incercat sa adaug manual segmentul dar la extrudare nu recunoaste toate entitatile ca si un contur, nu inteleg de ce. Sunt 0 grade intre linia de inceput si continuare (au continuitate).
Ms. pt ajutor.

Attached Files

  • Attached File  01.png   49.01K   38 downloads
  • Attached File  02.png   60.32K   24 downloads
  • Attached File  Capture.JPG   39.11K   45 downloads

Edited by cammelia08, 20 February 2012 - 15:19.


#2
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Incearca definind cercul de baza ca fiind o entitate, (cercul care apare la tine ca fiind alb), apoi uneste segmentele de cercul respectiv. Apoi, tai partile care nu te intereseaza si faci extruziunea.

Daca tot nu merge, fa o extruziune cercul de diametru maxim, si apoi un decupaj profilul dintelui, pe care mai apoi il vei repeta de cate ori ai nevoie.

Edited by LordRaptor, 20 February 2012 - 15:40.


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
Prima varianta am incercat-o si nu a functionat..cred ca nu percepe cele 2 puncte ca fiind pe aceeasi linie.. desi sunt.
Intr-un final am reusit decupand "golul" si nu dintele; daca as fi scos dintele ar fi fost nevoie sa tai si baza lui in arc de cerc (contur inchis).. deci practic cam ce am pus aici.. e bine ca varianta asta a functionat.
Ms

Attached Files


Edited by cammelia08, 20 February 2012 - 16:00.


#4
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Yeah, anyway!
You got the ideea! :D

E bine ca a mers. Da-i bataie mai departe. :D

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Ma bucur de fiecare data cind imi vad piesele ca subiecte de invatare. Bravo ! Da-i bataie, nu e o piesa grea. Ah, si nu e o roata dintata, e o roata de clichet, rotile dintate au altfel profilul dintilor.
LE: uite piesa modelata aici in CATIA, o poti transpune usor in Inventor: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XskE0ezMt6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut76, 20 February 2012 - 16:53.


#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011

View Postionut76, on 20th February 2012, 16:45, said:

Ma bucur de fiecare data cind imi vad piesele ca subiecte de invatare. Bravo ! Da-i bataie, nu e o piesa grea. Ah, si nu e o roata dintata, e o roata de clichet, rotile dintate au altfel profilul dintilor.
LE: uite piesa modelata aici in CATIA, o poti transpune usor in Inventor: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XskE0ezMt6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca e una din variantele bune de a te acomoda cu ceea ce ai invatat deja.. progresul insa doar pe baza unor tutoriale.
Am reusit intr-un final cu indiciile lui LR caruia i-am multumit , randarea in Inventor insa lasa putin de dorit :rolleyes:
Muncesti mai mult (mai multe click-uri) in Catia.. cred ca doar in varianta aceea veche.

Attached Files


Edited by cammelia08, 20 February 2012 - 17:06.


#7
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View Postionut76, on 20th February 2012, 15:45, said:

Ma bucur de fiecare data cind imi vad piesele ca subiecte de invatare. Bravo ! Da-i bataie, nu e o piesa grea. Ah, si nu e o roata dintata, e o roata de clichet, rotile dintate au altfel profilul dintilor.
LE: uite piesa modelata aici in CATIA, o poti transpune usor in Inventor: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XskE0ezMt6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vezi ca piesei tale ii lipsesc niste tolerante de pozitionare a gaurilor.
Si niste tolerante de paralelism intre fetele piesei. Si multe altele, nu intru in detaliu. :D

Ma rog, pentru hlizeala in Inventor merge, insa daca ii dai unui individ sa-ti faca piesa aia, o sa-ti iasa o varza.
Just being annoying, stiu. :D

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Stiu ca lipsesc conditii, insa ea a fost gindita NUMAI pentru modelare, pentru executie e alta poveste, In general, desenele de piese din cartile de desen tehnic sunt simplificate (daca pot spune asa) pentru a li se evidentia numai geometria. Remarca, totusi, ca am pus cota tolerata la canalul de pana, mi-a scapat, stiu ;)

#9
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Remarca, totusi, ca am pus cota tolerata la canalul de pana
Da, aia am remarcat-o. :D

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
cred ca LR ma cearta si pe mine..indirect. Probabil ca ionut le-a pastrat in varianta cu adaos de prelucrare si scapa astfel nevamatat :D. N-am prea inteles insa de ce subestimezi Inventor (hlizeala).

Edited by cammelia08, 20 February 2012 - 19:01.


#11
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

N-am prea inteles insa de ce subestimezi Inventor (hlizeala).

Pentru ca mi-am adus aminte de perioada cand lucram pe proiecte in asa ceva, dupa ce facusem cam doi ani intensivi de Pro\Engineer!
Si mereu Inventor mi s-a parut mult mai "infantil" ca modalitate de proiectare.

Da' nu-i nimic. :D

Quote

Probabil ca ionut le-a pastrat in varianta cu adaos de prelucrare si scapa astfel nevamatat
Da, unde sunt unghirile de draft, bre? :P

It's a joke! :D

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Pentru ca mi-am adus aminte de perioada cand lucram pe proiecte in asa ceva, dupa ce facusem cam doi ani intensivi de Pro\Engineer!
Si mereu Inventor mi s-a parut mult mai "infantil" ca modalitate de proiectare.

In prezent cel cu care te complaci cu lejeritate.. are prioritate..s-a schimbat politica de la 2011 incoace; 2012 e f. reusit si ergonomic..cel putin comparandu-l cu SW.. subiectivism  ^_^

Edited by cammelia08, 20 February 2012 - 19:19.


#13
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Ultima versiune de program CAD serios pe care am pus mana, era Pro\E Wildfire 4.
N-am mai pus mana pe Inventor de prin 2007.

Sooo, vorbesc din amintiri. :D
Dar amintirile mele spun o poveste de "program neserios".

Probabil intre timp s-a schimbat, dar cand pusesem eu mana pe el (parca era pe la Inventor 9, sau 10) nu mi-a facut o impresie prea buna.

#14
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Nu da pattern la schita. Parca in primele poze asa ai vrut sa faci. Daca vrei sa ai control nu fa schite complicate, 5-6 linii maxim. Foloseste constringerile apoi cotele. Nu iesit din schita pina nu este 100% constrinsa. Vezi ca cind ai constrins tot schita isi schimba culoarea.

@Lordu: Pro/E 2001 era cel mai bun soft. Ce a venit dupa a fost un rahat mare. Referitor la Inventor, toate au rele si bune. In unele locuri, de exemplu unde lucrez si eu, se foloseste Inventor din cauza pretului mai scazut. N-am nevoie de nimic mai special, fac constructii sudate. Ceea ce-mi lipseste cel mai mult e functia "rename on disk/on session" si "reorient view" din Pro. Incepind cu versiunea 2011 au reusit si cei de la Autodesc sa implementeze "replace model" la nivel de desen.

#15
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Dood, tu lucrezi cumva la Cambric in Brasov?

#16
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Am plecat de la ei in dec 2006. Pe de o parte imi pare rau ca am facut-o, deoarece am invatat multe acolo si am facut citeva lucrari de care sunt mindru si acum. Pe de alta parte salariul de acolo e putin peste cel minim pentru studii superioare, iar programul e in doua schimburi.

Sorry pt off-topic.

#17
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Si io am plecat de la ei cam in aceeasi perioada (ma rog, prin martie 2006).
Sigur nu ne-am intersectat?

Edited by LordRaptor, 20 February 2012 - 21:24.


#18
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Eu am lucrat in departamentul unde se faceau aceste lucrari. Chiar imi recunosc piesele pe motor. Vreo 3 ani am fost si in Germania, la client.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate