Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

casa Otopeni, P+M, suprafata desfasurata 160 m2

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#37
claub

claub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.11.2005
http://forum.softped...m...&p=11344015

#38
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Inca astept avizul de la Enel. Pana in prezent am facut 3 sesizari online si 1 vizita la sediul din Buftea.
Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat ii sunt profund recunoscator.



Am primit de la constructor un deviz cu materialele necesare constructiei la rosu. Daca aveti curiozitatea si disponibilitatea pls dati-mi un feed-back.
Mi-ar fi de mare ajutor ceva pareri:
- cantitatile solicitate sunt ok?
- ceva sugestii pentru locul de unde le-as putea cumpara;
- poate ceva oferte :P

Attached Files


Edited by namonotp, 19 April 2012 - 10:21.


#39
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 10:28, said:

Inca astept avizul de la Enel. Pana in prezent am facut 3 sesizari online si 1 vizita la sediul din Buftea.
Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat ii sunt profund recunoscator.
Au trecut cele 30 de zile de la depunere?

#40
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postanaki, on 19th April 2012, 10:52, said:

Au trecut cele 30 de zile de la depunere?
DA! Conform normelor ANRE asumate de Enel, termenul pt avizul de amplasament este de 15 zile, dar chiar si asa, cererea a fost depusa in data de 17 martie deci au trecut mult peste cele 30 de zile. :(

#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 11:18, said:

DA! Conform normelor ANRE asumate de Enel, termenul pt avizul de amplasament este de 15 zile, dar chiar si asa, cererea a fost depusa in data de 17 martie deci au trecut mult peste cele 30 de zile. :(
Aveam impresia ca ATR-UL,il astepti.

#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
betonul il faci la vartelnita ?

#43
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postpetre69, on 19th April 2012, 12:03, said:

betonul il faci la vartelnita ?
doar pt stalpi! Dc? crezi ca 60 mc nu sunt suficienti pt fundatie si placa parter?

#44
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 13:27, said:

doar pt stalpi! Dc?
proasta idee

#45
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postpetre69, on 19th April 2012, 12:30, said:

proasta idee
te rog sa detaliezi putin ca sa stiu "cum"/"ce sa cer" constructorului!
care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia?

#46
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postanaki, on 19th April 2012, 11:58, said:

Aveam impresia ca ATR-UL,il astepti.
Luni o sa ridic avizul de amplasament si tot atunci voi depune pt ATR. Voi solicita cel mai probabil curent trifazic.
Avand in vedere "aria ta de expertiza" indraznesc sa te rog sa-mi faci o estimare de costuri pentru tot ceea ce presupune bransarea la electricitate a acestei case .
Mentionez ca distanta pana la locul de bransare este de 120 m, iar cablul va traversa aceasta distanta prin ingropare in pamant (drumul este unul de servitute si nu este asfaltat).
Ma multumesc  si cu o estimare globala care sa ma ajute sa-mi fac o parere despre cati bani am de scos din buzunar. :(
Alaturat am anexat imaginea cu locatia si locul de bransare marcate cu linia rosie si "X".

Attached Files


Edited by namonotp, 19 April 2012 - 16:41.


#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 16:40, said:

Luni o sa ridic avizul de amplasament si tot atunci voi depune pt ATR.
Eu te sfatuiesc sa depui pt ATR,printr-un autorizat.

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 16:40, said:

Luni o sa ridic avizul de amplasament si tot atunci voi depune pt ATR. Voi solicita cel mai probabil curent trifazic.
Avand in vedere "aria ta de expertiza" indraznesc sa te rog sa-mi faci o estimare de costuri pentru tot ceea ce presupune bransarea la electricitate a acestei case .
Vezi aici http://forum.softped...t...7435&st=954   date concrete ar fi de folos,una e sa te racordezi la o retea existenta fara obligatii(extinderi facute de altii care trebuiesc despagubiti,conform legii) si cu un disponibil suficient pt nevoile tale si alta presupune xtinderi de retea,etc.

Edited by anaki, 19 April 2012 - 17:36.


#48
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Betonul facut pe santier la lopata/betoniera nu va fi niciodata cel specificat in proiect pentru ca nu ai un control asupra calitatii. Cantitatile sunt puse la ochiometric si nu se amesteca cum trebuie. Pe santier nu faci beton ieftin si bun si scump si prost.

Betonul de la statie este dozat corect si corespunde clasei de rezistenta si lucrabilitatii specificate in proiect.

Edited by buha, 19 April 2012 - 17:38.


#49
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postbuha, on 19th April 2012, 18:37, said:

Betonul facut pe santier la lopata/betoniera nu va fi niciodata cel specificat in proiect pentru ca nu ai un control asupra calitatii. Cantitatile sunt puse la ochiometric si nu se amesteca cum trebuie. Pe santier nu faci beton ieftin si bun si scump si prost.

Betonul de la statie este dozat corect si corespunde clasei de rezistenta si lucrabilitatii specificate in proiect.
Merci pentru lamuriri...in cazul acesta o sa discut mai "aplicat" cu constructorul! Sa inteleg ca sistemul constructiv "zidarie portanta" nu constituie niciun impediment pentru ulizarea betonului de la cifa pentru turnarea stalpilor!?

:thumbup:
In sfarsit am reusit sa adun toata documentatia si sa depun cererea pentru obtinearea AC!!! taxa 830 RON.
Tot azi am batut palma cu o firma care se va ocupa de contractul cu Enel-ul, inclusiv tragerea curentului subteran pe o lungime de 120 m, pt. o suma aproximativa de 7500 RON. Ce parere aveti? Este OK suma? Tipu' mi-a promis ca-n 30 de zile o sa am curent pe santier. Sa-l cred?!?!  ^_^

Edited by namonotp, 25 April 2012 - 22:35.


#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,276
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnamonotp, on 25th April 2012, 22:46, said:

:thumbup:
In sfarsit am reusit sa adun toata documentatia si sa depun cererea pentru obtinearea AC!!! taxa 830 RON.
Tot azi am batut palma cu o firma care se va ocupa de contractul cu Enel-ul, inclusiv tragerea curentului subteran pe o lungime de 120 m, pt. o suma aproximativa de 7500 RON. Ce parere aveti? Este OK suma? Tipu' mi-a promis ca-n 30 de zile o sa am curent pe santier. Sa-l cred?!?!  ^_^
Crede-l,posteaza si ATR-UL  B) EU NU CRED.

#51
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View Postnamonotp, on 25th April 2012, 23:46, said:

Merci pentru lamuriri...in cazul acesta o sa discut mai "aplicat" cu constructorul! Sa inteleg ca sistemul constructiv "zidarie portanta" nu constituie niciun impediment pentru ulizarea betonului de la cifa pentru turnarea stalpilor!?
Nu, nu are nimic!

Edited by buha, 25 April 2012 - 23:58.


#52
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Astazi, cu o intarziere de 10 zile fata de planificare, am obtinut AC :) !

#53
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Atasez forma finala a proiectului...poate incita pe cineva la datu' cu parerea :P
Astept pareri, in special in ceea ce priveste structura de rezistenta.

Attached Files


Edited by namonotp, 11 May 2012 - 21:46.


#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007

View Postnamonotp, on 19th April 2012, 12:45, said:

te rog sa detaliezi putin ca sa stiu "cum"/"ce sa cer" constructorului!
care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia?

Betonul de statie contine aditiv de plastifiere. El contribuie mult la rezistenta betonului, de aceea niciodata nu vei face beton la lopata asa cum il aduce cifa. Indiferent de cantiatile folosite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate