Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

casa Otopeni, P+M, suprafata desfasurata 160 m2

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#19
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
intra pe jurnal la claub
http://forum.softped...t...36674&st=18
O sa vezi ca proiectul lui seamana f mult cu al tau, tot acolo o sa gasesti si mai multe comentarii legat de compartimentare. De luat in seama mi se pare solutia pt baia de la etaj ( renunti la balcon si faci 2 bai normale in loc de una imensa)
Sa iei in calcul ca pe D-D si C-C o sa ai grinzi in interiorul dormitoarelor.
Treptele scarii in zona de curbura nu sunt f comode. O solutie ar putea fi o scara cu podest iesit in consola (in caz ca iti permite si spatiul din curte)

#20
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
imaginea cu pozitia centralei termice :) initial era cu o extensie neacceptata !
deci, e ok? credeti ca pot sa o instalez in acea pozitie? daca nu, unde? parca nu as vrea in bucatarie din cauza zgomotului :(

Attached Files


Edited by namonotp, 25 February 2012 - 14:13.


#21
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postalexwspp, on 25th February 2012, 13:23, said:

intra pe jurnal la claub
http://forum.softped...t...36674&st=18
O sa vezi ca proiectul lui seamana f mult cu al tau, tot acolo o sa gasesti si mai multe comentarii legat de compartimentare. De luat in seama mi se pare solutia pt baia de la etaj ( renunti la balcon si faci 2 bai normale in loc de una imensa)
Sa iei in calcul ca pe D-D si C-C o sa ai grinzi in interiorul dormitoarelor.
Treptele scarii in zona de curbura nu sunt f comode. O solutie ar putea fi o scara cu podest iesit in consola (in caz ca iti permite si spatiul din curte)
merci mult pt sugestii, in special pt jurnalul lui clau :)
in privinta bailor, consider ca sunt suficiente 2 in toata casa (vom fi maxim 4 persoane, momentan 2  :)  )
nu inteleg exact ce ar presupune partea cu scara cu podest iesit in consola? pls trage doua linii pe desen daca ai timp sa-nteleg mai bine. :P

#22
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011

View Postnamonotp, on 25th February 2012, 15:33, said:

merci mult pt sugestii, in special pt jurnalul lui clau :)
in privinta bailor, consider ca sunt suficiente 2 in toata casa (vom fi maxim 4 persoane, momentan 2  :)  )
nu inteleg exact ce ar presupune partea cu scara cu podest iesit in consola? pls trage doua linii pe desen daca ai timp sa-nteleg mai bine. :P
Gandeste-te ca este imensa baia aia. Are aproape 8mp. Mai vorbea cineva aici de senzatia de intimitate care lipseste cu desavarsire intr-o baie f mare :)
Daca este vorba de costuri , o poti finisa si utila la momentul potrivit.

Attached Files



#23
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postalexwspp, on 26th February 2012, 14:23, said:

Gandeste-te ca este imensa baia aia. Are aproape 8mp. Mai vorbea cineva aici de senzatia de intimitate care lipseste cu desavarsire intr-o baie f mare :)
Daca este vorba de costuri , o poti finisa si utila la momentul potrivit.

Acum am inteles...Am in luat in calcul si acest tip de scara, dar din pacate nu ne permitem sa iesim din consola din pricina faptului ca terenul este ingust si nu am mai putea parca masina.
Oricum multumesc mult pentru schita. In ceea ce priveste dimensiunea bai nu e chiar atat de mare pt ca va contine si un spatiu de depozitare ce va fi compartimentat ulterior din rigips (pentru masina de spalat, cos rufe, detergenti etc).

In privinta centralei termice ce parere ai? Pot sa o montez sub scara?

#24
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Eu pt mine am luat in calcul sa montez centrala in bucatarie. Daca e centrala pe gaz s-ar putea sa existe cateva restrictii legat de dimensiunea minima a camerei si a ferestrei la camera respectiva. Din pacate nu cunosc detalii. Daca nu iti da nimeni raspunsul aici poti sa pui intrebarea la sectiunea instalatii.
Un alt model de scara poti gasi in planurile de pe jurnalul meu.

#25
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
inainte de orice iti sugerez sa te interesezi de utilitati si ce inseamna sa le aduci la tine;
dintre toate curentul ar putea sa fie o mare problema;
nu stiu cum e cu gazele acolo dar si alea te vor costa;
dupa ce ai un plan si un necesar de materiale fa un calcul ce inseamna materialele;
unele le poti estima altele nu;
pe langa cele care sunt uzuale si care iti sar in ochi o sa vezi ce inseamna n lucruri de care proiectantul nu-ti spune; si nici echipa si nici altcineva; si o sa deschizi o lista...
treba cu finisatul doar la parter si etajul mai tarziu poate fi o solutie dar cum vei face rost de bani?

in fine, nu vreau sa te descurajez ci doar sa-ti spun, ca, in demersul pe care-l incepi, unele lucruri sunt dureroase abia cand te lovesti de ele;

#26
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View PostSir_Mario, on 26th February 2012, 22:30, said:

inainte de orice iti sugerez sa te interesezi de utilitati si ce inseamna sa le aduci la tine;
dintre toate curentul ar putea sa fie o mare problema;
nu stiu cum e cu gazele acolo dar si alea te vor costa;
dupa ce ai un plan si un necesar de materiale fa un calcul ce inseamna materialele;
unele le poti estima altele nu;
pe langa cele care sunt uzuale si care iti sar in ochi o sa vezi ce inseamna n lucruri de care proiectantul nu-ti spune; si nici echipa si nici altcineva; si o sa deschizi o lista...
treba cu finisatul doar la parter si etajul mai tarziu poate fi o solutie dar cum vei face rost de bani?

in fine, nu vreau sa te descurajez ci doar sa-ti spun, ca, in demersul pe care-l incepi, unele lucruri sunt dureroase abia cand te lovesti de ele;
cheltuielile cu utilitatile sunt destul de consistente, dar nu cred ca o sa depaseasca sumele pe care le-am mentionat intr-un post anterior. :)



Modificari de plan!!! Din cauza faptului ca fatada din spate e cam plana, arhitectul a propus sa prelungim livingul cu un bovindou ( jumatatea aia de hexagon ).
Credem ca ar arata frumos livingul cu spatiul ala pe ” rotund” si cu ferestrele mai inalte.  La mansarda peste bovindou rezulta un balcon de 90 cm.
Ce parere aveti? Ce costuri/complicatii suplimentare implica extensia aceasta?

Attached Files



#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu nu as face nici un bovindou (inebunesti ce nume mai gasesc si astia) maine pomaine ne trezim cu furculition
efect prea mic la costuri prea mari

#28
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postpetre69, on 4th March 2012, 14:01, said:

eu nu as face nici un bovindou (inebunesti ce nume mai gasesc si astia) maine pomaine ne trezim cu furculition
efect prea mic la costuri prea mari
merci pt parere...ai cumva si o estimare de pret? Cam cat ar costa bovindoul acesta? :)

Edited by namonotp, 04 March 2012 - 14:18.


#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postnamonotp, on 4th March 2012, 14:18, said:

merci pt parere...ai cumva si o estimare de pret? Cam cat ar costa bovindoul acesta? :)
nu am asa ceva dar gandeste logic
varianta dreapta =geam si la revedere
furculisionul=stalpi-zidarie-armari-fiare-betoane-geamuri-acoperis-jgheab-si mai sunt cateva
eu as face terasa mai mare ,adica sa cuprinda si living-ul si neaparat acoperita , iar acolo daca as vrea ceva de efect in locul geamului as pune french doors care sa se deschida la 180 grade si uite asa transformi livingul intr-un indoor/outdoor spatiu pe timp de vara ,niste scaune dealea de rachita foarte confortabile si esti inginer
bucataria este aproape asa ca berea va fi in zona ,tv si net la fel
ia stai sa mai ma uit la ceva

gata am vazut ,usa de la bucatarie care da la terasa as elimina-o iar bucataria as face-o cu o insula sau o peninsula

#30
gabiwilhelm

gabiwilhelm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.05.2009

View Postnamonotp, on 4th March 2012, 14:18, said:

merci pt parere...ai cumva si o estimare de pret? Cam cat ar costa bovindoul acesta? :)

Dupa cum vezi parerile sunt impartite functie de anumite aspecte. Eu mi-am ales in planul meu de arhitectura ceva asemanator, deoarece nu-mi doresc o casa cub , iar terenul ingust ma obliga la imaginatie. Referitor la costuri ,intr-adevar sunt diferite fata de varianta clasica ( perete drept cu geamuri ) dar singurii care decid daca merita acest efort financiar sunt propietarii. Noi am decis cu sufletul si am luat in consideratie efortul financiar, prefer sa ma mut cu un an mai tarziu (noroc ca avem unde sta lejer pana la finalizare) dar sa construiesc o casa la care sa fac cat mai putine concesii de reducere. Iar functional castig singurul balcon al casei mele ( deoarece mi-am proiectat terasa in spate) unde privesc apusul de soare cu o bere in mana intr-un scaun balansoar. Pt. mine merita !

View Postnamonotp, on 4th March 2012, 14:18, said:

merci pt parere...ai cumva si o estimare de pret? Cam cat ar costa bovindoul acesta? :)

Dupa cum vezi parerile sunt impartite functie de anumite aspecte. Eu mi-am ales in planul meu de arhitectura ceva asemanator, deoarece nu-mi doresc o casa cub , iar terenul ingust ma obliga la imaginatie. Referitor la costuri ,intr-adevar sunt diferite fata de varianta clasica ( perete drept cu geamuri ) dar singurii care decid daca merita acest efort financiar sunt propietarii. Noi am decis cu sufletul si am luat in consideratie efortul financiar, prefer sa ma mut cu un an mai tarziu (noroc ca avem unde sta lejer pana la finalizare) dar sa construiesc o casa la care sa fac cat mai putine concesii de reducere. Iar functional castig singurul balcon al casei mele ( deoarece mi-am proiectat terasa in spate) unde privesc apusul de soare cu o bere in mana intr-un scaun balansoar. Pt. mine merita !

#31
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
[quote name='gabiwilhelm' date='10th March 2012, 10:22' post='11222188']
Dupa cum vezi parerile sunt impartite functie de anumite aspecte. Eu mi-am ales in planul meu de arhitectura ceva asemanator, deoarece nu-mi doresc o casa cub , iar terenul ingust ma obliga la imaginatie. Referitor la costuri ,intr-adevar sunt diferite fata de varianta clasica ( perete drept cu geamuri ) dar singurii care decid daca merita acest efort financiar sunt propietarii. Noi am decis cu sufletul si am luat in consideratie efortul financiar, prefer sa ma mut cu un an mai tarziu (noroc ca avem unde sta lejer pana la finalizare) dar sa construiesc o casa la care sa fac cat mai putine concesii de reducere. Iar functional castig singurul balcon al casei mele ( deoarece mi-am proiectat terasa in spate) unde privesc apusul de soare cu o bere in mana intr-un scaun balansoar. Pt. mine merita !

Asta cam asa este...intr-un final am decis sa ramanem la varianta cu bovindou... :console:

In urma cu o saptamana a iesit Certificatul de urbanism si se cer urmatoarele:
- 5 avize:
- enel, gaze, salubritate, admin drum, mediu;
- studiu geotehnic;
- declaratie de la vecin pt aproierea la 1 m distanta.
Saptamana asta m-am ocupat personal de fiecare dintre ele si a mers destul de ok mai putin la ENEL (aici, desi oficial mi s-a spus ca in 15 zile avizul ar trebui sa se elibereze, in realitate s-ar putea sa dureze pana la 30 de zile :(( ). Prin diversi intermediari am primit oferte cuprinse intre 100-200 euro pentru avizul de la Enel obtinut in 3 saptamani, dar mi s-a parut destul de mult ca pret.
Cam atat... :) Astep sa treaca cele 15 zile ca sa ma pot duce peste cei de la ENEL sa ma cert cu ei  :cursing:
:P Sper ca in felul asta sa cedeze si sa-mi dea avizul mai repede.

Edited by namonotp, 24 March 2012 - 13:12.


#32
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postnamonotp, on 24th March 2012, 13:29, said:

Astep sa treaca cele 15 zile ca sa ma pot duce peste cei de la ENEL sa ma cert cu ei  :cursing:
:P Sper ca in felul asta sa cedeze si sa-mi dea avizul mai repede.

stai linistit ca poate obtii un aviz negativ...

#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,275
  • Înscris: 17.03.2009
[quote name='namonotp' post='11278259' date='24th March 2012, 13:29'][quote name='gabiwilhelm' date='10th March 2012, 10:22' post='112221
Cam atat... :) Astep sa treaca cele 15 zile ca sa ma pot duce peste cei de la ENEL sa ma cert cu ei  :cursing:
:P Sper ca in felul asta sa cedeze si sa-mi dea avizul mai repede.[/quote]
Termenul pt avizul de amplasament este de 15 zile iar pt ATR de 30 zile,iar cu scandalul nu rezolvi nimic,mai ales ca sunt motivati de marele volum de documentatii care trebuiesc analizate.

#34
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012

View Postanaki, on 25th March 2012, 11:07, said:

Termenul pt avizul de amplasament este de 15 zile iar pt ATR de 30 zile,iar cu scandalul nu rezolvi nimic,mai ales ca sunt motivati de marele volum de documentatii care trebuiesc analizate.

Merci pt. sfat...o sa fie pasnic  :notangel:  
E vorba de 15 zile calendaristice?

#35
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
mi-au iesit toate avizele de o saptamana cu exceptia celui de la Enel! Astia sunt de departe cei mai putin competenti :). Constatarea din teren au facut-o in 3 min acum 10 zile si de atunci astept sa puna "maretul" rezultat din teren pe "pretiosul" aviz (am fost prezent la constatare pt ca nu au fost capabili sa gaseasca locatia  :death: ). Sun la ei in fiecare zi si imi servesc aceeasi replica "solicitarea dvs este in prelucrare"  :cursing:

Edited by namonotp, 09 April 2012 - 22:18.


#36
namonotp

namonotp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2012
Am o oferta de la o echipa de muncitori pentru toata faza "la rosu" de 7500 de euro la suprafata desfasurata de 180 mp. Asta ar insemna aprox 42 euro/m2 construit.
Ce parere aveti? As aprecia foarte tare daca mi-ati putea da ceva sfaturi care sa ma fereasca de eventuale costuri "ascunse"/"suplimentare" pe care constructorul ar putea sa le invoce ulterior!!!

Edited by namonotp, 09 April 2012 - 22:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate