Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Remorca 1 punte vs. remorca 2 punti (tandem)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Care sunt in principal dezavantajele la cele doua sisteme ?

Am inteles ca remorcile tandem, daca vehiculul tragator (sa-i zicem "tractor", chiar daca nu-i cazul intotdeauna...) este descarcat (adica mai usor), si remorca este incarcata, pe drum cu inclinari succesive, te cam ridica de fund ... asa-i ?

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 horia66, on 15th February 2012, 13:51, said:

Care sunt in principal dezavantajele la cele doua sisteme ?

Am inteles ca remorcile tandem, daca vehiculul tragator (sa-i zicem "tractor", chiar daca nu-i cazul intotdeauna...) este descarcat (adica mai usor), si remorca este incarcata, pe drum cu inclinari succesive, te cam ridica de fund ... asa-i ?

Eu am transportat din Germania utilaje cu platforma (cu o singura axa si cu doua-tandem) trasa de autoturisme.  
Le inchiriez de aici  http://www.inchirier...tforme-auto.php, cea cu nr. de ordine 71 si 73.
Avantaj la tandem - capacitate de incarcare mai mare. Si stabilitate mai mare, le rastorni mai greu :). Cea cu o singura axa, cu o semanatoare de paioase, cu centrul de greutate sus, mi-a cam dat emotii pe drumurile din Romania. Dar poate ca pericolele erau doar in mintea mea...
Atentie la incarcare, sa nu se puna prea in fata sa apese pe carlig, nici prea in spate ca sa forteze invers, sa ridice carligul. Parerea mea este ca stabilitatea tine de modul in care distribui incarcatura pe remorca, mai degraba decat de configuratia ei - monoax sau tandem.

Remorcile cu MTMA de 2000kg, 2700kg, 3500kg sunt toate tandem.
Cea cu o singura axa avea MTMA 1500kg.

La tractor am folosit semiremorca ( un singur ax) si remorca cu doua axe, dar departate (RM-7). M-am oprit la semiremorca pentru ca este mai usor de manevrat

Edited by rand, 15 February 2012 - 14:10.


#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 horia66, on 15th February 2012, 13:51, said:

Care sunt in principal dezavantajele la cele doua sisteme ?

Am inteles ca remorcile tandem, daca vehiculul tragator (sa-i zicem "tractor", chiar daca nu-i cazul intotdeauna...) este descarcat (adica mai usor), si remorca este incarcata, pe drum cu inclinari succesive, te cam ridica de fund ... asa-i ?

Da, te cam muta de fund, dar cred ca asa face si cea cu o axa. Oricum, din experienta mea, pot zice ca semiremorcile tandem sunt mult mai stabile, si mai usor de manevrat, mai ales la merdul cu spatele.

Am patit cand eram in configuratia asta:

Attached File  16082010.jpg   124.38K   165 downloads, din cauza unor sleauri de pe sosea sa ma mute destul de binisor de fund, desi nu depasisem 60 km/h. Noroc ca drumul era liber si am reusit sa o redresez. :)

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Deci, doar ca dezavantaje, tandem-urile nu ar avea dezavantaje in plus fata de monoax-uri (?)


P.S. Wow, frumos foc ce e in remorca ! Ce e, opel kapitaen ?

#5
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Negativ. Buick Roadmaster '56. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate