Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#8551
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 XTH, on 19 februarie 2022 - 21:47, said:

Garantie la plumb ? Cred ca ori in tara ori pe Aliexpres, tot aia-i , adica nimic.
Motive:exploatare necorespunzatoare, parametrii gresiti, descarcare adinca....bla...
Garantie daca e din start defect si-n cazul asta merita . De pe china , ramai cu el in brate....

#8552
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006

 ciprian_marius, on 16 februarie 2022 - 20:18, said:

De astea am luat.

Alea sunt baterii auto.
Eu am lucrat cu Banner pana acum vreo 5 ani cand a explodat una.
In casa la om.
Si nu era soare afara,deci nu erau supraincarcate.
Noroc ca erau intr-un loc mai ferit.
Mare grija cu ele!!!

Attached Files



#8553
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Eticheta de pe alea pe care le-am cumpărat eu, nu e portocalie, ca la bateriile auto. E albastră, cu tot felul de desene pe ea. Posted Image  Puțin zoom și se vede clar la ce sunt bune. Și la atâtea bucăți, nu cred că s-a jucat vânzătorul cu mine. Și să nu uit, am garanție la ele.

#8554
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Din câte știu eu, astea nu explodează fără motiv. Că dacă era așa, cel puțin paletul pe care au fost aduse bateriile mele până la depozitul de unde le-am ridicat, care -i plin de chestii, dacă nu explozive măcar inflamabile, făcea o mare gaură în blocul de lângă el.
Dar și chestii nasoale se pot întâmpla. O fi fost ghinion. Eu le-am pus într-o magazie închisă, la ceva distanță de casă.

#8555
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Motivul a fost valva de aerisire infundata si un mic contact imperfect la placi sau borne.

#8556
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Probleme la fabricație, garanție... Prea mult pentru Ali.

#8557
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Deci...eticheta conteaza, da, esti pe drumul cel bun..
Orice acumulator pe plumb, inundat, poate sa faca explozie din diferite motive.Mai putin in depozitare, nelegat la nimic, doar atunci este sigur.In rest, in exploatare, este potential pericol.La supratensiune, la scinteia de legare, scinteie interna la placi, degajare gaze combinat cu scinteie externa....toate fac bum sau poc!

Vinzatorul ai dreptate, nu s-a jucat,cu tine,  ti-a vindut baterii.

Edited by XTH, 20 February 2022 - 22:51.


#8558
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu m-am referit la gel nu la acid . Acid n-as folosi in fotovoltaic nici daca as primi acumulatorii gratis.
Tocmai din cauza asta https://forum.softpe...tach_id=2609196

#8559
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@ciprian_marius
Pt legaturi serie am facut punti din cablu de sudura de 35 mmp, cositorit si cu papuci de cupru. La fel, pt legaturile paralel

Attached Files



#8560
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
@danutlupu
Mulțumesc.

#8561
ciprian_marius

ciprian_marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.02.2022
Dacă goagăle se pricepe, fotovoltaicele au apărut înaintea bateriilor litiu. Deci bateriile cu acid au fost folosite ”puternic” înaintea celor  pe litiu. Dacă erau așa periculoase, vedeam pe toate drumurile, pe Dacia 1310 cu releu de încărcare defect, baterii explodate. Sau în cazul bateriilor uitate pe redresor până fierbeau. O baterie defectă din fabricație, poate apărea și în cazul celor pe tot felul de prafuri. Și da, eticheta e foarte importantă. Că doar nu toate sunt la fel. Tehnologia e diferită, în funcție de utilizarea viitoare. Așa că, prefer să folosesc tehnologia testată o grămadă de ani, în locul celei mult lăudate, aici pe topicul pentru baterii pe acid. Cei care aveți litiu, vă doresc să folosiți bateriile 25-30 de ani. Eu prefer plumb / acidul, că am început să învăț, de când citesc paginile de pe forum-ul ăsta și tot caut pe youtube explicații, calcule și sisteme.

#8562
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009

 danutlupu, on 21 februarie 2022 - 19:41, said:

@ciprian_marius
Pt legaturi serie am facut punti din cablu de sudura de 35 mmp, cositorit si cu papuci de cupru. La fel, pt legaturile paralel

Asigura-te ca sunt si sertizate, pentru ca, la curenti mari, se poate topi cositorul. Se recomanda sertizarea intotdeauna, iar cositorirea pentru reducerea rezistentei electrice.

Attached File  Trojan-battery-1.png   282.96K   23 downloads
Attached File  Trojan-battery-2.png   241.7K   20 downloads

 ciprian_marius, on 21 februarie 2022 - 20:12, said:

Dacă goagăle se pricepe, fotovoltaicele au apărut înaintea bateriilor litiu. [...]
Așa că, prefer să folosesc tehnologia testată o grămadă de ani, în locul celei mult lăudate, aici pe topicul pentru baterii pe acid. Cei care aveți litiu, vă doresc să folosiți bateriile 25-30 de ani. Eu prefer plumb / acidul[...]


"Prefer" nu e neaparat argument.
Exista cineva care a folosit 25-30 de ani plumb-acid si nu i-a murit, iar LiFePO4 i-a murit?

#8563
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@sparkyson
Sunt sertizate, mai vezi vreun papuc rotund ? I-am strans la menghina pana a iesit zeama, apoi am cositorit cu lampa si aliaj lipire tevi cupru; munca de chinez batran.
Fiind dimensionat ok, nu se incinge nimic si oricum nu merg pe baterii cu consumatori mari, sunt doar pt seara si ziua ca tampon.

#8564
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Chiar , stiu ca cei cu plumb  au o solutie tehnica  depasita ; si o stiu si ei  . Dar a fost alegerea lor  ; haideti sa facem comparatiile  pe un alt topic - unul nou sau pe Acumulatori cu Litiu - si sa nu mai poluam inutil aici .

#8565
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Corect cu completarea de 10 ori mai ieftina solutia cu pb .
Perfecta ideea unui topic versus cu bune si cu rele Posted Image

#8566
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
La invertorul Growatt SPF 5000 ES 48 V in cazul folosirii acumulatorilor pe plumb, producatorul recomanda cel putin 200 Ah (banuiesc ca si la restul de invertoare in 48 V e la fel) dar e putin si ii omori rapid, trebuind sa setezi un prag de revenire pe retea pe la 48 V sau chiar sub valoarea asta ca sa storci din ei cat mai mult.
Eu am teoretic 400 Ah in 48 V adica 16 bucati la 100 Ah, nu stiu cati din amperii aia mai sunt pe acasa, dar asta consider eu ca ar trebui sa fie pragul inferior ca sa stai oarecum linistit ca nu distrugi plumbul. Sistemul meu merge din iunie anul trecut si am tot experimentat, am setat pragul de revenire pe retea de la 49,x V la 48,Y, ca sa pot utiliza normal acumulatorii fara sa-i bag in ciclare, setarea actuala de 48,6 V mi se pare cel mai bun compromis.

Atentie ca numarul de cicluri depinde de calitatea acumulatorului si de gradul de descarcare, una e sa-l lasi la 12 V sau la 11,8 cand va reusi sa faca acele 1-2000 cicluri si alta e sa-l storci pana la 11 v sau mai rau, cand va face cateva sute sau chiar zeci de cicluri pana isi da duhul. Si nu poti sa te astepti ca un Jaret, DBsolar sau alte pocnitori sa tina atatea cicluri cat un PowerSafe sau Sunlight sau alte marci premium.

La 200 Ah va cobori rapid sub 48 V si ai de ales doua variante:
- ori ii descarci adanc ca sa zici ca nu ii ai degeaba, dar asta inseamna sa-i ciclezi des si implicit sa-i omori in cateva luni sau 2 ani maxim
- ii tii safe la 48,Z V dar nu ai sa vezi mai mult de 2 Kw/h scosi din ei pana sa treci pe retea cu consumul

Spun asta pentru cei care isi planifica sistemul cu configuratia de acumulatori 8 *100 Ah sau 4 *200-220 Ah; e prea putin oameni buni, trebuie cel putin dublu !
M-am uitat atent pe data de fabricatie la acumulatorii mei Sunlight si sunt produsi intre 2013-2015 cu revizie dupa un an si inlocuiti definitiv la 2 ani de functionare in ups de pe statii gsm, toti i-am luat cu peste 12 V dupa cativa ani de depozitare. Va recomand sa cautati baterii premium second hand decat petardele noi ce le-ati dat exemplu de 5-600 RON. Eu ma mai incordez pt inca 16 bucati ....... sa fie

Edited by danutlupu, 22 February 2022 - 14:07.


#8567
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
E scris deja aici de x ori. Nu e prea corect sa zica la un invertor o valoare absoluta pentru capacitatea minima a bateriei. Un plumb normal duce curenti de 10% din capacitate. Daca ai 200Ah la 48V, rezulta 20Ax50V=1000W. Asadar invertorul trebuie setat astfel incat sa nu traga instantaneu mai mult de aceasta valoare, indiferent ce scrie pe el. E cea mai mare pacaleala sa ai invertor "mare" si "banc" mic pentru ca apare tentatia si neglijenta de a cere mai mult, de acolo pac. Toti cei care au omorat plumbul cu curenti mari aveau oare o fuzibila la x amperi? Unde x=0.1C. Daca vreau sa fiu anti-utilizare gresita as spune ca un invertor are nevoie la putere maxima de o baterie capabila sa furnizeze in mod obisnuit atatia amperi (5000W la 50V, adica 100A, adica 1000Ah de plumb sau macar 200Ah de litiu, daca avem un litiu ce se impaca cu 0.5C). Mai rar si mai scump este plumbul cu 0.2C, spun din experienta personala.

Ca, cu automatizarea necesara, un invertor de 5000W cu un banc de 50Ah, poate procesa puteri de 4000W, este o alta provocare. Daca puterea din solar poate acoperi macar partial consumul astfel incat diferenta luata din baterie sa nu depasesca cotele necesare, e foarte ok. Dar cata lume face diferenta dintre puterea de la panouri si puterea consumatorilor sa vada ce se rasfrange pe baterie? La fel ma intreb cata lume are grija sa nu incarce cu curenti mai mari? Ne plangem ca litiu e la pachet cu bms, dar la fel e si plumbul. Un charger cat de cat poate seta valoarea maxima la curentul admis, dar cine isi face automatizarea necesara daca se gandeste la provocarea anterior lansata.

Cap la coada, cred ca este multa informatie aici pe forum, este si multa informatie care poate nu ne intereseaza in mod direct, dar cine studiaza cu atentie cred ca gaseste, prin amabilitatea multor useri, informatii utile.

#8568
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
CONTINUARE DISCUTIA PLUMB VERSUS LITIU AICI
https://forum.softpe...la/page__st__54

Edited by addysoftware, 22 February 2022 - 20:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate