Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#7615
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Pai si alea calciu nu au acid ? Sau ce au .

Sincer sa fiu acum cativa ani am spalat si eu una  cu apa de fantana , am puso la incarcat cu apa , apoi am adaugat acidul , am mai trecut o iarna cu ea pe masina .

#7616
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcavit, on 17 aprilie 2018 - 20:56, said:

Gelul e bun doar pentru aplicatii float standby, pentru ciclice este inadecvat deorece nu pot fi incarcate in timp util, pot fi  rehidrate, dar trebuie pus cate putin o perioada lunga de timp.
Bine. Si care sunt bune.
Nu spune litiu. Sau opz.
Peste tot pe piata se vand agm sau gel.
Deci pentru astia sarantoci dornici de verdeata.
Nu prea avem ce alege.

#7617
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Tubulare flooded semitractiune, ex TAB sunt rezonabile si la pret si  la performanta.

#7618
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postst3fan19, on 22 aprilie 2018 - 08:11, said:

Bine. Si care sunt bune.
Nu spune litiu. Sau opz.
Peste tot pe piata se vand agm sau gel.
Deci pentru astia sarantoci dornici de verdeata.
Nu prea avem ce alege.

cumpara module Tesla de 24v, pe ebay gasesti.  de la masini tesla S90 busite
avantajele sunt net superioare ,La bani ,  cam la fel .
Si sa ma pomenesti....Posted Image

Edited by goctav2000, 24 April 2018 - 16:19.


#7619
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Daca ar garanta ca sunt doar din masini busite si cel putin cu jumatate din viata poate merita , dar  dar...... unii rup asfaltul sub roti si apoi le vand ca bune .

Mai bine nou orice categorie  nu se compara cu nimic second  , acum nu poti avea incredere nici in frate.

#7620
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Ce parere aveti despre Fiam 12FLB300? 75Ah la 27 kg, AGM, pot duce 10 ani ? cu DOD 30%

#7621
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
DOD 30%, 10 ani nu există, în schimb există mult marketing și minciună în domeniul acumulatorilor cu plumb !!! În cel mai bun caz AGM-urile Fiamm te vor ține vreo 3-4 ani, iar dacă vrei 10 ani atunci 10% DOD este scorul corect la descărcare. Producătorii pun cifrele astea optimiste pentru că nici un client nu le va intenta vreun proces după expirarea perioadei de garanție al acumulatorului, iar 10 ani ar însemna că Fiamm dau de înțeles că acumulatorii lor rezistă 3650 cicluri 30% DOD, o minciună mai gogonată nu există !!!  Posted Image

Dacă găsești acumulatori tubulari de tracțiune folosiți la electrostivuitoare, sunt cei mai buni pentru că au plăci groase și sunt pentru aplicații industriale PRO, pe ăștia îi poți descărca 30%  !

Edited by Viorelsolar, 25 April 2018 - 10:02.


#7622
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Mda, pt 600 lei(2 buc), desi bugetul era de 500 pt. un amarat de 50Wh.....niste routere si cctv-uri...sper sa reziste. As vrea sa merg pana la un 12.3v

Edited by razvanu, 25 April 2018 - 10:09.


#7623
wanttowin

wanttowin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.11.2010
Eurobat “High Performance” - 10-12 years reprezinta  "design life". Adica in conditii de laborator (20 grade, doar in float), dupa 10 ani o sa mai ai 80% din capacitate.
vezi aici: http://www.mtm.at/do...mplete_2008.pdf

Tensiunea de 12,3V din acel tabel este tensiunea de rapaus, nu are legatura cu tensiunea in sarcina.

Eu nu vad marketing mincinos aici, nu da nicaieri de inteles ca ar potrivite pentru descarcari adanci, nici ca rezista 10 ani la descarcari 30%.
Astea nu-s baterii destinate aplicatiilor solare cu descarcari zilnice, nici macar pentru acel "amarat" de consum (zilnic) pe care-l declari. In regimul tau de lucru ajungi in cateva saptamani/luni la capacitate 80%. Asta nu inseamna ca nu le mai poti folosi cativa ani pana devin inutilizabile.

#7624
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nici macar bateriile stationare mari didin statii de peste 50Mwh nu tin 10 ani in caa 8 ani mor toate celulele.

Ca 10 ca 30 % dod agm nu tine mai mult de 3 ani daca este ciclata zilinic si poate 7-8 ani daca este folosita ocazional.
Am 3 buc nsb 100 ft sunt la mine de3 ani le folosesc de cateva ori pe an si inca merg, probabil au vreo 2-8 ani in total, am pus apa in ele cand le-am luat caci erau uscate.

NSB100ft  originale, am avut si duse de tot, placile sunt facute prin impaslire cu fibra de sticla sunt mult mai durabile.

Plumbul nu au viata ciclate, mai ales cele cu placi Pb Ca Sn cu consum redus de apa cum sunt AGM si GEL deoarece nu pot fi incarcate in ciclul circadian al unui sistem fotovoltaic, am avut unele sulfatate care si-au revenit dupa ce au stat 2 luni pe un panou de 12v 50w.

Pentru ciclare flooded sunt bune am 10 tubulare de semitractiune TAB de 90 ah care au mers 2 ani offgrid cu tot ce trebuie prin casa, frigider, masina de spalat aspirator, si alte aparate utilizate mai putin.

Insa LTO sunt mai ieftin de exploatat pe termen lung, in plus sunt celule separate, in caz ca se duce una se poate inlocui doar aceea, sistemul va furniza mai multa energie deorece acestea au randamntul mult mai bun, peste 90%.

#7625
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Bine de stiut pt TAB Motion, dar rezista 10 ani cu 30% DOD ? ei dau 1200 cicli la 50% DOD. Dar oricum nu erau pe stoc, trebuie comanda speciala...etc. Vedem ce-o fi si cu LTO, poate se mai ieftinesc.

Edited by razvanu, 26 April 2018 - 00:01.


#7626
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nici un plumb nu rezista 10 ani, poate doar in float 8 ani, Lto trec de 10 ani si le poti incarca de mai multe ori pe zi, nu le deranjaza.

Aia cu design life este in conditii de laborator tempereatura fixa specificata si mentinere in float.

Daca nu doresti sa intri pe teren necunoscut ia Nicd vor tine sigur mai mult decat plumbul. segasesc la rusi.

Totusi ni cd au niste neajunsuri trebuie atentie la carbonatare si sunt mai toxice si mai poluante ca cele cu plumb.

#7627
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
A folosit cineva desulfatorul CLEAN 400 ? Merita banii sau nu pe 48v.

#7628
tiberiuss

tiberiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 16.09.2005
Un sfat, o parere.....Ce parere aveti despre bateriiile tesla? Se pot modifica pe 48v? Ce bms au? Oare ce durata de viata au? Am gasit din 2017 fabricatie ,la 1000 euro modelul d90 de 5,6kw? Ce pompa de racire se poate folosi?.......

#7629
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 18.10.2006
pe 48V merg daca ai un invertor care poate sa coboare cu low voltage pana la 38V. Daca nu, mai sunt necesare 2 pachete in serie de cca 200Ah ca sa poti urca tensiunile mai sus, eu le tin in zona 56-51 V.  Am 4 bucati pe 2 stringuri in paralel. De pompa nu ai nevoie decat daca vrei sa tragi din ele la greu, dar in principiu merge cam orice pompa capabila sa duca 1-2l/m si un radiator cat de cat.
Sa le verifici bine sa nu fie dezechilibrate pachetele interne si daca iei mai multe sa fie de preferabil din acelasi lot.
BMS-ul lor nu are LVD si HVD, face doar monitorizare si egalizare in zona de sus, dar in principiu se poate comunica cu el si lua decizia pe un dispozitiv extern. Astept din China un BMS pentru teste sa vad ce si cum.
O sa ma ocup si de partea de comunicare vara asta cand ma mai eliberez putin cu munca. Pe ansamblu in ce ma priveste, sunt cea mai buna optiune vs banii dati ca investitie. Vezi posturile mele din urma. Are si @goctav 2,  a mai scris si el.

#7630
tiberiuss

tiberiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 16.09.2005
Multumim de raspuns. As avea nevoie de o stocare mai mare intre 56kw-84kw , mai greu de egalizat. Invertorul merge pe plaja 40 - 64 v. Investitia e mare si e dificil de gasit o solutie rentabila. Mai era varianta mercedes home sau BYD box pe lifepo4 , se pare ca raportul capacitate/pret/calitate pt tesla sa fie cel mai bun...
Este o zona in care se construiesc in jur de 9 case , fara retea...

Edited by tiberiuss, 09 May 2018 - 08:57.


#7631
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Posttiberiuss, on 09 mai 2018 - 08:55, said:

Multumim de raspuns. As avea nevoie de o stocare mai mare intre 56kw-84kw , mai greu de egalizat. Invertorul merge pe plaja 40 - 64 v. Investitia e mare si e dificil de gasit o solutie rentabila. Mai era varianta mercedes home sau BYD box pe lifepo4 , se pare ca raportul capacitate/pret/calitate pt tesla sa fie cel mai bun...
Este o zona in care se construiesc in jur de 9 case , fara retea...

Tiberiu sunama si  o sa-ti povestesc.
sau vino la mine sa vezi cum merg batt tesla cu gelul in paralel .

#7632
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 18.10.2006
16 bucati te rezolva si la 40V esti ok, putin peste 3.3V ca si LVD.  Practic e un banc complet tesla si ai cam 85-90Kwh. la 16k Euro. Nu iei cu banii respectivi acea capacitate utila la nici o alta combinatie.  Totul e sa fie exploatati cu bun simt sa te si tina. Vei avea nevoie de 25-30Kw de panouri minim ca sa-i poti incarca in timp util si iarna. La capacitatea respectiva cu generatorul doar o sa-i gadili :). E mai rentabil consumul direct din generator cred...
Daca vin din acelasi lot si de pe aceeasi masina, nu o sa ai probleme cu egalizarea o perioada, dar cum ziceam,  intra BMS-ul automat daca urci peste 4.10-4.15V. Da, investitia e mare, dar la capacitatea respectiva...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate