Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#1171
pusttiu

pusttiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.11.2005
salut,
am niste acumulatori sunlight de 2V si 100Ah, unii din ei dupa 5ore ajung la 0,3V .
cum fac sa ii resuscitez? am auzit ca pot fi spalate placile si apoi schimbat acidul si isi revin.
multumesc, revin cu o poza cu unul din ei.

#1172
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpusttiu, on 27 octombrie 2014 - 08:21, said:

salut,
am niste acumulatori sunlight de 2V si 100Ah, unii din ei dupa 5ore ajung la 0,3V .
cum fac sa ii resuscitez? am auzit ca pot fi spalate placile si apoi schimbat acidul si isi revin.
multumesc, revin cu o poza cu unul din ei.
sunt in scurt ! ... doar masurand rezistenta, cu un ohm-metru, ii descarci la zero ! ...
goleste si filtraza acidul, pe urma spala-i de cateva ori cu apa distilata, fara sa-i agiti tare,
si pune-i la incarcat la curent mic si tensiune dubla decat a lor ! ... ptr 12V ar fi 24V 0,5A ! ...
pana cand fiecare element are 2,25-2,35V fara sa fie conectat incarcatorul ! ... daca nu ajungi la aceasta
tensiune, sorry ! ... dealtfel, procesul poate dura saptamani ! ... sansele sunt de cca 70% !
bafta

Edited by 9victor, 27 October 2014 - 09:11.


#1173
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postpusttiu, on 27 octombrie 2014 - 08:21, said:

salut,
am niste acumulatori sunlight de 2V si 100Ah, unii din ei dupa 5ore ajung la 0,3V .
cum fac sa ii resuscitez? am auzit ca pot fi spalate placile si apoi schimbat acidul si isi revin.
multumesc, revin cu o poza cu unul din ei.

Acest lucru ți s-a întâmplat deoarece cei care au folosit acești acumulatori au golit la „blană” tot curentul din ei Posted Image  astfel mai mult ca sigur sunt sulfatați și au depuneri mari de dendrite pe plăcile pozitive.Sunt slabe speranțe că-i mai poți resuscita,iar eu aș experimenta ceea ce a făcut Victor adică spălați bine cu bicarbonat de sodiu dizolvat în apă de ploaie curată,lăsați mai bine zis cu această soluție câteva zile și schimbată soluția de vreo două ori apoi clătit acumulatorul de câteva ori doar cu apă demineralizată sau cu cea de ploaie și în cele din urmă schimbat electrolitul inițial pe bază de acid sulfuric cu „Allume” sau „Alaun” (sulfat dublu de aluminiu și potasiu) pentru a încerca să le redai o nouă viață.Apropo câți acumulatori ai de acest tip ?Posted Image

#1174
sorinzaharie

sorinzaharie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2013
Ce parere aveti? La pretul unor acumulatori: http://www.gdstechnologies.ca

#1175
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsorinzaharie, on 27 octombrie 2014 - 09:54, said:

Ce parere aveti? La pretul unor acumulatori: http://www.gdstechnologies.ca

Văd în sistemul ăla în interior două motoare electrice care se antrenează unul pe altul,mi se pare o „abureală” de perpetuum mobile care nu cred că va funcționa vreodată excedentar,dar mă rog !Posted Image

#1176
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 27 octombrie 2014 - 10:14, said:

Văd în sistemul ăla în interior două motoare electrice care se antrenează unul pe altul,mi se pare o „abureală” de perpetuum mobile care nu cred că va funcționa vreodată excedentar,dar mă rog !Posted Image
Viorel, dupa legile fizicii este sigur subunitar ! ... "baga 1 si scoate 0,97 ! ... energia necesara ptr electroliza apei , si transformarea in HHO, este mai mare decat energia electrica scoasa din atatea transformari de energie ! ...
totusi are ceva "smecherie" daca functioneaza autonom ! ...

Edited by 9victor, 27 October 2014 - 12:50.


#1177
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Interesant este ca nu da nici un fel de date despre consum. Spune doar ca dupa ce primesti generatorul sa umpli rezervorul cu 4 galoane de apa (15L).

#1178
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Apa cu care te poti spala pe cap.

#1179
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
nu e nici o smecherie, are doua baterii acolo. E un scam nenorocit. Sunt destui prosti pe lume care pun botul.

#1180
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 27 octombrie 2014 - 15:29, said:

nu e nici o smecherie, are doua baterii acolo. E un scam nenorocit. Sunt destui prosti pe lume care pun botul.
nu e smecherie ! ... e scam ! ... jejejejejejeje
"pitica mea" se incarca f bine ! ... cu 0,9 A urca cca 0,2 V pe ora ! ... asta insemna ca "inghite" bine ! ....Posted Image
este o baterie urata ca naiba ! ... dar este ieftina si eterna ! ....

Attached Files


Edited by 9victor, 27 October 2014 - 16:02.


#1181
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Ce sa zic La mai multe, si pe urma te poti gandi la o ambalare corespunzatoare ideea este sa ai mai multe sa poti face si o comparatie la cat sant de stabile

#1182
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsorinzaharie, on 27 octombrie 2014 - 09:54, said:

Ce parere aveti? La pretul unor acumulatori: http://www.gdstechnologies.ca

Încă unii care zic că vând generatoare de produs energie „moka” la 4.5 Kwh cu 2.100€,garantate 40 de ani,alimentate de la Doamne,Doamne !!! Posted Image http://www.iconicon....-ora-commercio/ ,curată nebunie moncher să fie adevărată această „dumă” !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 28 October 2014 - 00:19.


#1183
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Vezi pe ce brevete se bazeaza produsele lor: http://wardenclyffe.us/patentes.html
Important de retinut este faptul ca specifica foarte clar in final ca nu au nici o legatura cu Fundatia Keshe, respectiv cu iranianul Keshe, care au niste produse relativ asemanatoare. Un mic exemplu:
http://www.keshefoun...r-cells-en.html

#1184
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Intrebare de amator, pentru 9victor si Viorelsolar ca sunt mai avizati in domeniu, care ar fi diferentele comparabile V si A intre doua celule ( gen din poza lui 9victor ), una cu placile de 15x20 cm si alta cu placile de 30x50 cm? Placile avand aceeasi grosime, structura, numar si aceeasi solutie in celula.

Multumesc anticipat.

#1185
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostSuper Chief, on 28 octombrie 2014 - 09:42, said:

Intrebare de amator, pentru 9victor si Viorelsolar ca sunt mai avizati in domeniu, care ar fi diferentele comparabile V si A intre doua celule ( gen din poza lui 9victor ), una cu placile de 15x20 cm si alta cu placile de 30x50 cm? Placile avand aceeasi grosime, structura, numar si aceeasi solutie in celula.

Multumesc anticipat.

Păi placa mai mare va avea un potențial peste dublu dacă luăm în considerație suprafața plăcii,deci tensiunea va rămâne constantă !

#1186
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Viorel,ce ai rezolvat cu cablul acela pentru conectarea calculatorului la inverter?

#1187
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 28 octombrie 2014 - 00:19, said:

Încă unii care zic că vând generatoare de produs energie „moka” la 4.5 Kwh cu 2.100€,garantate 40 de ani,alimentate de la Doamne,Doamne !!! Posted Image http://www.iconicon....-ora-commercio/ ,curată nebunie moncher să fie adevărată această „dumă” !!!Posted Image
stai linistit ! ... am gasit forumuri de prin America Latina, care spun ce si cum: "patronul inventator" este José Miguel Martín, acelasi care a creat
cealata mare excrocherie care a fost NEOX ! ... dar care , baiat destept, plateste la Google si Facebook, curatenia de pe net ! ... este greu sa gasesti
ceva compromitator ! ... bafta la cumparaturi !

View PostSuper Chief, on 28 octombrie 2014 - 09:42, said:

Intrebare de amator, pentru 9victor si Viorelsolar ca sunt mai avizati in domeniu, care ar fi diferentele comparabile V si A intre doua celule ( gen din poza lui 9victor ), una cu placile de 15x20 cm si alta cu placile de 30x50 cm? Placile avand aceeasi grosime, structura, numar si aceeasi solutie in celula.

Multumesc anticipat.
V si A, insemna U si I, nu ? ... Posted Image
in primul rand, partea din spatele celulei nu lucreaza ! ... suprafata unei celule de baterie, este suprafata placilor care se afla fata-in-fata ! ...pozitiv si negativ!
tensiunea celulei o da reactiile chimice din fiecare baterie ! ... intensitatea este legata de suprafata, starea placilor si a electrolitului !
4 placi, 2 negative si 2 pozitive de 1m2 vor avea aceasi tensiune dar intensitate superioara, in comparatie cu 2 placi de 1 m2 ! ...
bafta

View Post9victor, on 27 octombrie 2014 - 15:40, said:

"pitica mea" se incarca f bine ! ... cu 0,9 A urca cca 0,2 V pe ora ! ... asta insemna ca "inghite" bine ! ....Posted Image
este o baterie urata ca naiba ! ... dar este ieftina si eterna ! ....
dupa 24 ore de incarcare (cca 20Wh), am pus-o la descarcat ! ... cu sarcina de 1,65A isi mentine tensiunea ! ... asta e bine !
sa vedem cate ore ! ... normal bateria se formeaza dupa cateva cicluri ! ... dupa 6-7 ar trebui sa ajunga la "ce poate ea" !

Attached Files


Edited by 9victor, 28 October 2014 - 12:38.


#1188
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdocris, on 28 octombrie 2014 - 11:49, said:

Viorel,ce ai rezolvat cu cablul acela pentru conectarea calculatorului la inverter?

Am cumpărat un adaptor model „Delock 61425”de genul ăsta :http://olx.ro/oferta...html#3c91ced712 cu cipset „FTDI” altfel nu poți programa direct din computer acest invertor PIP 4048-MS ci doar de pe butoane,dar nu prea mă împac cu „hieroglifele” de pe display.Am crezut că acel cablu serial RS232 to USB este ceva simplu doar niște fire care trebuie adaptate de la o mufă la alta,dar m-am înșelat amarnic încercând ca nebunul să-mi fac unul de am pierdut o zi întreagă,pentru că înăuntru carcasei RS232 al acestui adaptor se află un controller chipset (integrat) care decodează informațiile RX și TX (recepție și transmisie date),la cele mai ieftine cipset-ul se cheamă „Prolific” proiectat și construit în Taiwan,dar nu este cel mai bun pentru că multe device-uri se blochează și dau multe erori,dar pentru programarea unui invertor cum este PIP4048-MS este arhisuficient,în schimb există pe piață un cablu serial RS232 to USB cu chipset „FTDI” produs în Marea Britanie pe care-l folosesc majoritatea celor pretențioși și profesioniști având performanțe superioare față de chipset-ul Prolific.Până nu m-am pus să studiez problema în profunzime pe internet mă „strofocam” degeaba să-mi construiesc un cablu DIY.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate