Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Problema cu termopanele!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Do_K

Do_K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.01.2009
Intrebare / problema mare!!!

Va transpira termopanele?????
La mine curg apele siroaie zi si noapte ! Nu mi se pare ok ca la o constructie noua (BL.B - Rezervelor 93) sa se intample treaba asta!

Mai are cineva aceeasi problema? Ce e de facut?

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Exact aceeasi problema o am si eu. Si azi-noapte chiar au facut o pojghita de gheata in partea de jos... Deh afara erau -22 de grade, in casa cald, condens la greu...

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ti se pare tie, dar mai ales daca e constructie noua e OK sa transpire. Peretii sunt umezi cum se spune si in prima iarna condensul e mai pronuntat. E normal sa ai condens daca ai izolatie exterioara, si geamuri de termopan probabil de cele mai ieftine cum se pun pe la ansablurile rezidentiale. Afara sunt -15 grd, in casa 23. Daca ai 2-3 camere la profilul de termopan si rama geamului are putin peste 0 grade pe interior o sa ai condens. Solutia, aeriseste mai des si i-ati un dezumidifcator.

#4
Do_K

Do_K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.01.2009

 filipxxx, on 2nd February 2012, 10:57, said:

Nu ti se pare tie, dar mai ales daca e constructie noua e OK sa transpire. Peretii sunt umezi cum se spune si in prima iarna condensul e mai pronuntat. E normal sa ai condens daca ai izolatie exterioara, si geamuri de termopan probabil de cele mai ieftine cum se pun pe la ansablurile rezidentiale. Afara sunt -15 grd, in casa 23. Daca ai 2-3 camere la profilul de termopan si rama geamului are putin peste 0 grade pe interior o sa ai condens. Solutia, aeriseste mai des si i-ati un dezumidifcator.


In exact acelasi bloc altor vecini nu le transpira nici macar o picatura......peretii nu sunt uzi!
Ma gandesc ca probabil nu sunt reglate corespunzator si intra curent pe la margini.

#5
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Si mie-mi transpira. Si ma gandeam la un dezumidificator.

#6
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009

 Do_K, on 2nd February 2012, 10:44, said:

Intrebare / problema mare!!!

Va transpira termopanele?????
La mine curg apele siroaie zi si noapte ! Nu mi se pare ok ca la o constructie noua (BL.B - Rezervelor 93) sa se intample treaba asta!

Mai are cineva aceeasi problema? Ce e de facut?

ce tamplarie ai: pvc sau aluminiu ??

ce geam termopan ai: simplu sau low-e ??

Edited by mngx, 02 February 2012 - 13:19.


#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
caldura multa in casa si aerisire periodica....iar la cei care le "curge" apa pe ele sa-si schimbe sticla, caci sigur au sticla normala, float

#8
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Termopanul nu transpira. El reprezinta suprafata de separatie intre -22grade de afara si +21 din casa.
Se produce un efect peltier de condensare a vaporilor de apa pe suprafata sticlei din interior.

Voi aveti umezeala ridicata in casa. Masurati umezeala cu un Higrometru si vedeti evolutia ei.
Daca este mai mare de 65% nu e bine. Recomandata este ed 50-55%.

Idem si pentru ziduri. Este acelasi lucru.
Puteti sa va puneti mama termopenelor atata timp cat umezeala in aerul incaparii este peste 65% veti avea condens.
Cu cat mariti temperatura in casa cu atat se va condensa mai bine apa pe geamuri.

De aceea in casele incalzite cu flacara deschise ( semineu, aragaz, arzator , etc) sunt geamurile uscate. Flacara usuca aerul.
Pentru detalii cititi si raspunsul meu dat colegului de la acest topic unde am dat si cifre : http://forum.softped...;#entry11374935

Deci masurati si daca nu rezolvati prin 2 sau 3 aerisiri zilnice cumparati un dezumidificator.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 02.03.2003

 mandrku, on 18th April 2012, 13:54, said:

Termopanul nu transpira. El reprezinta suprafata de separatie intre -22grade de afara si +21 din casa.
Se produce un efect peltier de condensare a vaporilor de apa pe suprafata sticlei din interior.

Voi aveti umezeala ridicata in casa. Masurati umezeala cu un Higrometru si vedeti evolutia ei.
Daca este mai mare de 65% nu e bine. Recomandata este ed 50-55%.

Idem si pentru ziduri. Este acelasi lucru.
Puteti sa va puneti mama termopenelor atata timp cat umezeala in aerul incaparii este peste 65% veti avea condens.
Cu cat mariti temperatura in casa cu atat se va condensa mai bine apa pe geamuri.

De aceea in casele incalzite cu flacara deschise ( semineu, aragaz, arzator , etc) sunt geamurile uscate. Flacara usuca aerul.
Pentru detalii cititi si raspunsul meu dat colegului de la acest topic unde am dat si cifre : http://forum.softped...;#entry11374935

Deci masurati si daca nu rezolvati prin 2 sau 3 aerisiri zilnice cumparati un dezumidificator.

1. Cum e cu efectul Peltier de condensare a vaporilor ???  
2. Cum usuca flacara aerul ? Sunt curios sa aflu fenomenele fizice din spatele acestei afirmatii.

Astept raspunsurile la aceste intrebari.

#10
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 terratec, on 19th April 2012, 16:07, said:

1. Cum e cu efectul Peltier de condensare a vaporilor ???  
2. Cum usuca flacara aerul ? Sunt curios sa aflu fenomenele fizice din spatele acestei afirmatii.

Astept raspunsurile la aceste intrebari.

Ce imi place autoritatea in exprimare, fie ea si nejustificata

Dezumificator Peltier : http://shopu.allshop...ic Purline.html

Dezumidificatoarele pot fi 1.Chimice (gen ceresit) , 2. Cu celula Peltier(ca cel din exemplu dat mai sus), 3. Compresor(precum un minifrigider)

Toate fac acelasi lucru . Iau aerul umed din camera il condenseaza pe suprafata rece unde se formeaza zapada, incalzesc pentru cateva secunde aceea suprafata care se dezheata instantaneu iar picaturile de apa cad intr-un vas unde sunt colectate.

Geamurile au acelasi efect Peltier (El nu este o celula peltier in sine) insa se intampla acelasi fenomen . Fenomenul Peltier
La O celula peltier exista 2 jonctiuni una N si una P. Prin alimentarea cu curent 1 suprafata se incalzeste si 1 suprafata se raceste. Diferenta intre cele 2 suprafere ajungand si la 40 grade in functie de celula.

De aici si denumirea de Efect Peltier. Asta nu inseamna ca geamul este o celula Peltier. El nu se alimenteaza la nimic.
Insa din cauza la exterior are -10 grade si la interior +20grade apare acest fenoment numit Peltier.

si cat priveste flacara deschisa  Aprinde un radiator pe gaz in dormitorul unde ai probleme cu termopanul si ai sa vezi cum iti dispare condensul prin uscarea aerului din camera. se va usca atat de tare incat vei nevoit sa pui un recipient cu apa ca sa-l umezesti un pic.

2 ani m-am incalzit cu un Radiator pe Gaz si nu am vazut picatura de apa pe geam.
Ma refer la acest prosus:
[ http://images8.okr.ro/auctions.v3/700_700/2011/09/21/d/8/61100295726620270038488-1541632-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mandrku, 19 April 2012 - 16:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate