Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#73
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 Norocel28, on 30th November 2009, 14:48, said:

La 2 camere intretinere vine 100 RON / luna si se achita la dezvoltator ( bani in care intra curatenia, apa rece, liftul, gunoiul ). Separat mai ai de achitat lumina, gazele, internet,Tv, telefon. Dupa ce se va constitui asociatia de proprietari probabil ca se va face altfel calculul.


multumim de raspus...si lumina din complex? adica iluminatul stardal intra tot in milionul asta?
am inteles ca nu e tras din reteaua de iluminat public bucuresti

#74
bejange

bejange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2009
imi puteti spune si mie ce preturi au apartamentele de 2 si 3 camere in acest complex?, cati mp au. Multumesc

#75
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009
dinc e am vazut eu 2 camere 50-53mpu fara balcon..costa 60 000Eur ( ei adauga la cei 53mpu si balconul care are intre 4 si xx mp de aici si pretul)
cele de 3 camere pleaca de la 70-72mpu

#76
ionescuion59

ionescuion59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2009
Vad aici destule informatii dar din pacate nu e chiar totul in roz cum zic unii:
1.distanta din bulevardul iuliu maniu pana la bloc de minim 15 minute de mers pe jos
2.blocurile sunt construite pe teritoriul comunei chiajna,sat rosu si nu vor trece la sector 6 decat daca va trece toata comuna si asta nu se va intampla prea curand
3.finasejele sunt de calitate sub medie
4.meseriasii lucreaza incet si prost daca nu le dai nimic
5.daca vrei sa iti faca treaba buna trebuie sa vii acolo si sa te tii de capul lor altfel ai de tras
6.o problema vad ca e parcarea(deja am inceput sa ne certam pe locuri) noua ni s-a spus ca fiecare apartament are gratuit la suprafata cate un loc ,intrebarea e unde?
7.nu exista spatii verzi iar distanta dintre blocuri e foarte mica da senzatia de sufocare
8.e liniste cand nu se lucreaza adica duminica dupa-amiaza

#77
ionescuion59

ionescuion59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2009
pretul  era 1000 euro/mp dar apartamentul  nu e compartimentat (adica te mai costa ceva)

Edited by ionescuion59, 01 December 2009 - 06:11.


#78
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 ionescuion59, on 1st December 2009, 05:48, said:

pretul  era 1000 euro/mp dar apartamentul  nu e compartimentat (adica te mai costa ceva)

ce zici tu e in mare parte adevarat
cat despre compartimentare te costa daca nu e in standard..gen daca ap are 3 pereti si tu vrei 4 pe al 4 lea il platesti ...dar nu e un cost mare din cate mam interesat

si in plus..la pretul asta ce sa cerem...

ps: nu fac reclama!!!

#79
valentina25

valentina25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.11.2009

 mihaipavelescu, on 29th November 2009, 20:04, said:

salut,

ma bucur ca ti-ai facut o impresie buna. TE ASIGUR CA NU SUNTEM SINGURII, inainte de a-mi cumpara apartament in acest cartier pe langa verificarile care se fac la achizitionatrea unui apartament mi-a venit in minte sa intreb si parerea locatarilor din celelalte blocuri finalizate (eu am semnat antecontarctul pentru un apartament in unul din cele 3 blocuri vis a vis de cele finalizate - langa style resydence) blocuri care apartin aceluiasi dezvoltator. Nu am intrebat un locatar deoarece nu-ti poti face o ideea dintr-o singura parere ( prima fiind excelenta ) dar intreband la mai multi toti erau super multumiti de ce au achizitionat mi-au zis ca locuiesc de 1an si cateva luni si totul este OK (aaa ..... o persoana mi-a zis ca nu este asfaltat o parte din drum ( dar s-a rezolvat aceasta problema) si ca faci cam 15 - 20min.pe jos pana la metrou industriilor sau mai multicel pana la Pacii) dar padure fara uscaturi nu ai sa vezi.... vezi tipul care asculta manele (majoritatea care si-au cumparat acolo sunt tineri care au cautat un loc de liniste si te asigur ca galagiosii nu vor trezista)acelasi lucru l-am facut si la alte ansambluri rezidentiale si cand am intrebat locatarii daca sunt multumiti ... au inceput sa se vaite (Ex : cartierul Latin ca este departe si ca face mult pana la mijlocul de transport - deci sa fiu multumit ca fac 15-20min. pe jos pana la metrou; Domus styl de langa RIN GRAND HOTEL ca vine miros de la Glina ( dar am inteles ca primaria are un proiect in derulare, ca circula un maxi taxi spre Vitan dar la 1 ora..... si multe altele...
Militari residence a fost primul loc unde locatarii incepeau sa-si spuna parerile incepand cu cele pozitive si incheind tot cu pozitive deoarece nu prea aveau negative ; Nu mi-am cumparat apartament pe spusele locatarilor, am pus pe hartie aspecte negative si pozitive , am tras linie si pe podium este militari residence;
sper sa devenim vecini!
o seara buna!
buna

si eu am facut antecontactul pt un apartament 2 camere prin prima casa....dar ce facem daca programul nu va mai fi in 2010? avand in vedere ca apartamentele nu sunt gata

#80
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009

 ionescuion59, on 1st December 2009, 03:45, said:

Vad aici destule informatii dar din pacate nu e chiar totul in roz cum zic unii:
1.distanta din bulevardul iuliu maniu pana la bloc de minim 15 minute de mers pe jos
2.blocurile sunt construite pe teritoriul comunei chiajna,sat rosu si nu vor trece la sector 6 decat daca va trece toata comuna si asta nu se va intampla prea curand
3.finasejele sunt de calitate sub medie
4.meseriasii lucreaza incet si prost daca nu le dai nimic
5.daca vrei sa iti faca treaba buna trebuie sa vii acolo si sa te tii de capul lor altfel ai de tras
6.o problema vad ca e parcarea(deja am inceput sa ne certam pe locuri) noua ni s-a spus ca fiecare apartament are gratuit la suprafata cate un loc ,intrebarea e unde?
7.nu exista spatii verzi iar distanta dintre blocuri e foarte mica da senzatia de sufocare
8.e liniste cand nu se lucreaza adica duminica dupa-amiaza



nu tin cu dezvoltatorii dar tin sa te contrazic putin:
1. FALS- pana in IULIU MANIU faci 7min. mers normal iar daca faci pas intins 5 min. (pana sa cumpar am facut test si nu era asfaltat  am facut pana la metrou industriilor 15min.....
2.ADEVARAT  daca este sat strica cumva imaginea? eu nu cred ... cei care vor  sa apartina de Bucuresti si mai mult in centru sunt destule blocuri  cu destulezerouri  la pret si din pacate cu BULINE ROSII (deci parerea mea  mai bine in sat  Rosu decat  in BULINA ROSIE)
3.FALS-  finisajele de aici sunt mult mai bine facute decat  la alte blocuri care  isi fac publicitate pe acest subiect "finisajul" cu siguranta nu sunt sub medie ( si nu o spun din proprie experienta ci din spusele unor prieteni de la BCR si BRD care au evaluat apartamente acolo (binenteles ca acestioa au evaluat si in alte cartiere rezidentiale si au putut sa-si faca o idee si din spusele unui prieten care este inginer si lucreaza acolo (este adevarat ca nu a laudat constructorul dar mie cel putin imi spunea  daca erau probleme )
4. FALS -  eu ma duc saptamanal la apartament si din cate am observat sunt ca furnicile iar  legat de calitate pot spune ca este una buna (calitate pret) se putea si mai bine pentru acelasi pret.....
5.ADEVARAT - daca  vrei sa-ti faca treaba  mai mult decat bine atunci trebuie sa stai langa ei.
6.FALS te-ai uitat in contract sa vezi  spatiul destinat parcarii impartit la nr.ap.....?
7. ADEVARAT valabil pentru cele date in folosinta  vis a vis de cele 3 la care se lucreaza; dar nu  cred ca se poate spune ca eate o senzatie de sufocare deoarece in jurul lor este camp....
8. ADEVARAT  valabil doar pe perioada lucrarilor; pana termina si cele 3 blocuri  de langa STYLE RESIDENCE dar nu cred ca o sa mai dureze mult.....


Parerea mea este ca daca faci un raport calitate pret  este OK.


 valentina25, on 1st December 2009, 18:25, said:

buna

si eu am facut antecontactul pt un apartament 2 camere prin prima casa....dar ce facem daca programul nu va mai fi in 2010? avand in vedere ca apartamentele nu sunt gata



conform antecontractului  semnat daca programul nu va mai fi se pierde avansul (din pacate)

Edited by mihaipavelescu, 01 December 2009 - 19:07.


#81
valentina25

valentina25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.11.2009

 mihaipavelescu, on 1st December 2009, 19:04, said:

nu tin cu dezvoltatorii dar tin sa te contrazic putin:
1. FALS- pana in IULIU MANIU faci 7min. mers normal iar daca faci pas intins 5 min. (pana sa cumpar am facut test si nu era asfaltat am facut pana la metrou industriilor 15min.....
2.ADEVARAT daca este sat strica cumva imaginea? eu nu cred ... cei care vor sa apartina de Bucuresti si mai mult in centru sunt destule blocuri cu destulezerouri la pret si din pacate cu BULINE ROSII (deci parerea mea mai bine in sat Rosu decat in BULINA ROSIE)
3.FALS- finisajele de aici sunt mult mai bine facute decat la alte blocuri care isi fac publicitate pe acest subiect "finisajul" cu siguranta nu sunt sub medie ( si nu o spun din proprie experienta ci din spusele unor prieteni de la BCR si BRD care au evaluat apartamente acolo (binenteles ca acestioa au evaluat si in alte cartiere rezidentiale si au putut sa-si faca o idee si din spusele unui prieten care este inginer si lucreaza acolo (este adevarat ca nu a laudat constructorul dar mie cel putin imi spunea daca erau probleme )
4. FALS - eu ma duc saptamanal la apartament si din cate am observat sunt ca furnicile iar legat de calitate pot spune ca este una buna (calitate pret) se putea si mai bine pentru acelasi pret.....
5.ADEVARAT - daca vrei sa-ti faca treaba mai mult decat bine atunci trebuie sa stai langa ei.
6.FALS te-ai uitat in contract sa vezi spatiul destinat parcarii impartit la nr.ap.....?
7. ADEVARAT valabil pentru cele date in folosinta vis a vis de cele 3 la care se lucreaza; dar nu cred ca se poate spune ca eate o senzatie de sufocare deoarece in jurul lor este camp....
8. ADEVARAT valabil doar pe perioada lucrarilor; pana termina si cele 3 blocuri de langa STYLE RESIDENCE dar nu cred ca o sa mai dureze mult.....


Parerea mea este ca daca faci un raport calitate pret este OK.






conform antecontractului semnat daca programul nu va mai fi se pierde avansul (din pacate)

mihai,tu iti iei apartament tot prin prima casa?

 aditzuBA, on 22nd November 2009, 13:03, said:

eu am luat in blocul 3 la et 6 ( acum ii pun geamurile)...din acelasi motiv, si tot cu prima casa.
te au anuntat ei ca se apuca de compartimentare? te-au chemat sa ti alegi gresia si faianta??

oricum cred ca ne vom cunoaste face to face luni, vecine :D

si eu mi-am luat apartament in bl1 et6 cu prima casa....voi va faceti creditul la banca prin promisiunea de garantare a fondului sau asteptati sa fie gata apartamentul si sa va faca evaluarea?

#82
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009

 valentina25, on 1st December 2009, 20:16, said:

mihai,tu iti iei apartament tot prin prima casa?



si eu mi-am luat apartament in bl1 et6 cu prima casa....voi va faceti creditul la banca prin promisiunea de garantare a fondului sau asteptati sa fie gata apartamentul si sa va faca evaluarea?


tot ptin programul prima casa mi-am cumparat in bloc 2 parter ca la etaj eta 1000E si ........nu pre as mai astepta sa finalizeze apartamentul, m-as duce sapt.asta la banca sa chem evaluatorul dar am  o retinere " mi-e teama sa nu-l subevalueze adica la 56000E sa zica vreo 50000E ca m-au ruinat.. trebuie sa pun  vreo 3000....  pe langa avansul dat de 3000E.... asa ca inca ma mai gandesc cred ca astept macar sa termine scara ca am inteles ca evaluatorul face poze si la intrare.....

aditzule ce ai mai facut cu apartamentul???? cand chemi evaluatorul??? ti-au facut compartimentarea, ?

 mihaipavelescu, on 1st December 2009, 20:41, said:

tot ptin programul prima casa mi-am cumparat in bloc 2 parter ca la etaj eta 1000E si ........nu pre as mai astepta sa finalizeze apartamentul, m-as duce sapt.asta la banca sa chem evaluatorul dar am  o retinere " mi-e teama sa nu-l subevalueze adica la 56000E sa zica vreo 50000E ca m-au ruinat.. trebuie sa pun  vreo 3000....  pe langa avansul dat de 3000E.... asa ca inca ma mai gandesc cred ca astept macar sa termine scara ca am inteles ca evaluatorul face poze si la intrare.....

aditzule ce ai mai facut cu apartamentul???? cand chemi evaluatorul??? ti-au facut compartimentarea, ?
valentina,ai semnat antecontractul sau contractul? sper sa devenim vecini  :D ]

#83
valentina25

valentina25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.11.2009

 mihaipavelescu, on 1st December 2009, 20:43, said:

tot ptin programul prima casa mi-am cumparat in bloc 2 parter ca la etaj eta 1000E si ........nu pre as mai astepta sa finalizeze apartamentul, m-as duce sapt.asta la banca sa chem evaluatorul dar am o retinere " mi-e teama sa nu-l subevalueze adica la 56000E sa zica vreo 50000E ca m-au ruinat.. trebuie sa pun vreo 3000.... pe langa avansul dat de 3000E.... asa ca inca ma mai gandesc cred ca astept macar sa termine scara ca am inteles ca evaluatorul face poze si la intrare.....

aditzule ce ai mai facut cu apartamentul???? cand chemi evaluatorul??? ti-au facut compartimentarea, ?

antecontractul...de acum o luna cred...eu zic sa mai astepti pana chemi evaluatorul prietenul meu se duce destul de des pe la bloc sa vada ce au mai facut ...si saptama trecuta venise evaluatorul la vecina are garsoniera si nu a mai urcat sus cand a vazut in ce stadiu este  a zis ca el scade din pret exact cat costa ce-ti lipseste adica parchetul gresia faianta etc...eu mai astept cateva zile ...o sa stau pe capul lor pana mi-l termina ...de la banca mi-au zis daca nu-mi fac evaluarea pana pe 15 dec ma amana la anul.
valentina,ai semnat antecontractul sau contractul? sper sa devenim vecini :D ]


#84
ionescuion59

ionescuion59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2009
[quote name='mihaipavelescu' date='1st December 2009, 19:04' post='7425018']
nu tin cu dezvoltatorii dar tin sa te contrazic putin:
1. FALS- pana in IULIU MANIU faci 7min. mers normal iar daca faci pas intins 5 min. (pana sa cumpar am facut test si nu era asfaltat  am facut pana la metrou industriilor 15min.....
2.ADEVARAT  daca este sat strica cumva imaginea? eu nu cred ... cei care vor  sa apartina de Bucuresti si mai mult in centru sunt destule blocuri  cu destulezerouri  la pret si din pacate cu BULINE ROSII (deci parerea mea  mai bine in sat  Rosu decat  in BULINA ROSIE)
3.FALS-  finisajele de aici sunt mult mai bine facute decat  la alte blocuri care  isi fac publicitate pe acest subiect "finisajul" cu siguranta nu sunt sub medie ( si nu o spun din proprie experienta ci din spusele unor prieteni de la BCR si BRD care au evaluat apartamente acolo (binenteles ca acestioa au evaluat si in alte cartiere rezidentiale si au putut sa-si faca o idee si din spusele unui prieten care este inginer si lucreaza acolo (este adevarat ca nu a laudat constructorul dar mie cel putin imi spunea  daca erau probleme )
4. FALS -  eu ma duc saptamanal la apartament si din cate am observat sunt ca furnicile iar  legat de calitate pot spune ca este una buna (calitate pret) se putea si mai bine pentru acelasi pret.....
5.ADEVARAT - daca  vrei sa-ti faca treaba  mai mult decat bine atunci trebuie sa stai langa ei.
6.FALS te-ai uitat in contract sa vezi  spatiul destinat parcarii impartit la nr.ap.....?
7. ADEVARAT valabil pentru cele date in folosinta  vis a vis de cele 3 la care se lucreaza; dar nu  cred ca se poate spune ca eate o senzatie de sufocare deoarece in jurul lor este camp....
8. ADEVARAT  valabil doar pe perioada lucrarilor; pana termina si cele 3 blocuri  de langa STYLE RESIDENCE dar nu cred ca o sa mai dureze mult.....


Parerea mea este ca daca faci un raport calitate pret  este OK.







spre deosebire de tine care vii saptamanal eu locuiesc acolo si in afara de ce vad stiu si  cu ce probleme m-am confruntat inainte de a ma muta si nu numai eu ;tin sa te contrazic in continuare nu ai cum sa faci 7 minute pana in bulevard decat daca alergi iar raportul calitate pret este foarte discutabil

#85
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009
este un proverb "padure fara uscaturi nu exista ..." asa si cu militari residence... nu are cum sa fie totul OK...

#86
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007

 ionescuion59, on 1st December 2009, 21:16, said:

......eu locuiesc acolo si in afara de ce vad stiu si  cu ce probleme m-am confruntat inainte de a ma muta si nu numai eu


te rog din suflet , da detalii...

@mihai..am fost in lunea acea sa-mi aleg gresia si fainta..la ora 18 era seara..si a ramas pe vineri. m-am dus vineri ...nu m-ai aveau ce vroiam eu..asa ca mai astept pana vinerea asta (intre timp au mai primit 2 modele noi..unul dintre ele e de toata jena) si ori vad ce si cum , ori ma duc si-mi cumpar eu ce vreau. compartimentarea inca nu au facut-o , din ce am vorbit atunci cu iulian o sa o facem dupa ce vine evaluatorul.sunt de atunci prins cu jobul zi de zi de la 8 dim la 22 (chiar si in week-end)....acum am ajuns acasa.
sper sa fiu mai liber sapt  viitoare si sa vad ce si cum fac cu evaluatorul. din punctul de vedere al bancii sunt ok veniturile pt suma care vreau eu sa o iau...deci sper sa nu am surprize.
ziceai ca daca evaluatorul ti-o subevalueaza trebuie sa dai tu diferenta????..esti sigur??? ca eu oricum dau cam 13 mii  si iau de la banca 31.800 (..adik sper sa nu comenteze la un 2 camere 50 mp la banii astia)

daca mai aflii ceva zi.


iar cei ce locuiti acolo, RUGAMINTE.....spuneti deschis care sunt problemele , caci orice informatie ne este de folos........zicea cineva ceva""de bine"" de dl.Costel. eu unul deja ""am facut o pasiune pt el""...... :bandit:
poate ca unii dintre noi suntem mai entuziasmati si nu vedem decat jumatatea plina a paharului...de aceea orice sfat si indrumare este bine venita.

va doresc o seara buna , VECINILOR :)

Edited by aditzuBA, 01 December 2009 - 23:16.


#87
fpopescu

fpopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.12.2009

 mihaipavelescu, on 2nd December 2009, 03:04, said:

nu tin cu dezvoltatorii dar tin sa te contrazic putin:
1. FALS- pana in IULIU MANIU faci 7min. mers normal iar daca faci pas intins 5 min. (pana sa cumpar am facut test si nu era asfaltat  am facut pana la metrou industriilor 15min.....
2.ADEVARAT  daca este sat strica cumva imaginea? eu nu cred ... cei care vor  sa apartina de Bucuresti si mai mult in centru sunt destule blocuri  cu destulezerouri  la pret si din pacate cu BULINE ROSII (deci parerea mea  mai bine in sat  Rosu decat  in BULINA ROSIE)
3.FALS-  finisajele de aici sunt mult mai bine facute decat  la alte blocuri care  isi fac publicitate pe acest subiect "finisajul" cu siguranta nu sunt sub medie ( si nu o spun din proprie experienta ci din spusele unor prieteni de la BCR si BRD care au evaluat apartamente acolo (binenteles ca acestioa au evaluat si in alte cartiere rezidentiale si au putut sa-si faca o idee si din spusele unui prieten care este inginer si lucreaza acolo (este adevarat ca nu a laudat constructorul dar mie cel putin imi spunea  daca erau probleme )
4. FALS -  eu ma duc saptamanal la apartament si din cate am observat sunt ca furnicile iar  legat de calitate pot spune ca este una buna (calitate pret) se putea si mai bine pentru acelasi pret.....
5.ADEVARAT - daca  vrei sa-ti faca treaba  mai mult decat bine atunci trebuie sa stai langa ei.
6.FALS te-ai uitat in contract sa vezi  spatiul destinat parcarii impartit la nr.ap.....?
7. ADEVARAT valabil pentru cele date in folosinta  vis a vis de cele 3 la care se lucreaza; dar nu  cred ca se poate spune ca eate o senzatie de sufocare deoarece in jurul lor este camp....
8. ADEVARAT  valabil doar pe perioada lucrarilor; pana termina si cele 3 blocuri  de langa STYLE RESIDENCE dar nu cred ca o sa mai dureze mult.....


Parerea mea este ca daca faci un raport calitate pret  este OK.






conform antecontractului  semnat daca programul nu va mai fi se pierde avansul (din pacate)



Salutare tuturor,

In primul rand vreau sa il felicit pe Mihai pentru ca sunt de parere cu el in ceea ce priveste afirmatia de mai sus si totodata am o rugaminte la cei care au tot vorbit prostii pe acest forum sa se abtina sa nu induca lumea in eroare.
Eu acum vre-o 3 saptamani eram interesat sa cumpar un apartament in acest complex si am intrat pe acest forum citind tot felul de afirmatii nefondate care imi schimbau parerea in rau.Pentru toti cei care vor sa cumpere apartamente in aceste blocuri mai bine va duceti acolo sa vorbiti pentru ca pe forum se vorbesc si multe prostii.Am fost la fata locului m-am documentat si in prezent am semnat antecontractul pentru un apartament  si sunt foarte multumit cum se lucreaza.
Imi face mare placere sa discut atat cu dezvoltatorii cat si cu sefii de santier pentru ca am avut parte de foarte mult ajutor din partea lor.
Felicitari pentru toti care si-au cumparat apartamente in militari rezidence si multe multumiri lui Iulian,Costel si Liviu pentru ajutorul acordat.

#88
Norocel28

Norocel28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2009
[quote name='xtine_bm' post='7417793' date='30th November 2009, 15:13']multumim de raspus...si lumina din complex? adica iluminatul stardal intra tot in milionul asta?
am inteles ca nu e tras din reteaua de iluminat public bucuresti[/quote]

In afara de cei 100 RON pentru intretinere nu mai avem nimic altceva de platit la dezvoltatori. Insa, in momentul in care am schimbat la primarie numele titularilor ( pentru taxe si impozite ), ni s-a spus ca tot la ei vom mai achita si iluminatul stradal, care va fi achitat odata cu impozitul anual.

[quote name='mihaipavelescu' date='1st December 2009, 20:43' post='7425868']
tot ptin programul prima casa mi-am cumparat in bloc 2 parter ca la etaj eta 1000E si ........nu pre as mai astepta sa finalizeze apartamentul, m-as duce sapt.asta la banca sa chem evaluatorul dar am  o retinere " mi-e teama sa nu-l subevalueze adica la 56000E sa zica vreo 50000E ca m-au ruinat.. trebuie sa pun  vreo 3000....  pe langa avansul dat de 3000E.... asa ca inca ma mai gandesc cred ca astept macar sa termine scara ca am inteles ca evaluatorul face poze si la intrare.....

Un sfat pentru cei care asteapta evaluatorul ar fi sa nu il chemati pana cand nu aveti totul montat ( gresie, faianta, centrala, etc. ). Noua ne-a spus clar ca ceea ce nu vede in apartament nu include in calculul final (nu conteaza ca scrie in antecontract ca veti avea centrala termica, de ex., daca nu o vede montata, nu o ia in considerare). Noi am luat creditul prin BRD si de la ei mai vine un reprezerntant care sa faca poze si ar fi bine ca pozele facute de el sa corespunda cu cele din raportul de evaluare.
Noi l-am rugat pe Iulian sa insiste pe apartamentul nostru pentru a chema evaluatorul, si dimineata il sunam sa ii amintim, iar seara mergeam sa vedem ce au facut, dupa care mergeam la el sa ii spunem ce mai este de facut. Am facut asta zi de zi timp de o saptamana si jumatate, iar cand a venit evaluatorul totul a fost OK.
Ah, inca ceva, cand vine evaluatorul trebuie sa fie numerotate apartamentele, pentru ca sunt foarte tematori sa nu le aratati un alt apartament ( pot fi foi scoase la imprimanta, dar pe toate apartamentele nu doar pe usa voastra ).La noi nu a contat aspectul scarii pentru evaluator, insa a vrut neaparat sa fie scrisa strada si numarul blocului pe usa de la intrarea in bloc. Eu am facut niste foi A4 pe care baietii le-au lipit pe usi si pe bloc.
Referitor la compartimentare, la fel, cred ca ar fi bine sa faceti asta dupa ce au fost facute acele poze, pentru ca altfel, planul apartamentului nu va mai fi acelasi cu cel de pe releveu.

Multa bafta tuturor si sper sa aud cat de curand ca ati semnat si ca totul este asa cum v-ati dorit.

Edited by Norocel28, 02 December 2009 - 13:25.


#89
fpopescu

fpopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.12.2009
Salut Norocel,

Saptamana viitoare trebuie sa vina si la mine evaluatorul si sunt tot prin "prima casa" ai ceva mai multe detalii? de exemplu ce suprafata are ap tau si la cat l-a evaluat? sau ce probleme pot sa mai apara la fondul de garantare?

Multumesc mult!
:rolleyes:

#90
valentina25

valentina25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.11.2009

 fpopescu, on 2nd December 2009, 14:27, said:

Salut Norocel,

Saptamana viitoare trebuie sa vina si la mine evaluatorul si sunt tot prin "prima casa" ai ceva mai multe detalii? de exemplu ce suprafata are ap tau si la cat l-a evaluat? sau ce probleme pot sa mai apara la fondul de garantare?

Multumesc mult!
:rolleyes:


si la mine trebuie sa vina saptamana viitoare ..in ce bloc din cele trei ti-ai luat apartamentul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate