Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#37
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
@mihaipavelescu....tot luni semnez si eu antecontractul, de fapt cred ca suntem chematii toti noii proprietari (vb de cele 3 blocuri care se construiesc acum) pt a semna.
din cate stiu eu(....de la un coleg ce se ocupa cu terenuri) daca nu`s ok actele cu terenul nu primesti intabularea....deci sa speram ca va fi ok si ca nu vom avea surprize neplacute.

#38
Norocel28

Norocel28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2009
Eu locuiesc in acest complex de 1 luna si jumatate si totul e Ok. Este adevarat ca a mai fost nevoie de ceva finisaje, insa daca insisti mereu muncitorii vin in cele din urma si rezolva problema respectiva.Asa cum spunea un alt coleg de pe forum, ideal ar fi sa va rezervati cateva zile in care sa stati doar acolo si sa rezolvati toate aceste probleme.
Referitor la preluarea contractelor, la Enel a fost gata in aproximativ 10 zile, iar la gaze dureaza cel putin 30 de zile.Mai trebuie schimbate numele la taxe si impozite si schimarea buletinelor.
Multa bafta tuturor viitorilor vecini.

#39
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
@norocel28..multumim pt lamuriri...
inca ceva....la centrala ai autorizatia de punere in functiune??
si daca nu sunt indiscret ce fel de centrale au acum imergas sau ariston?

#40
Norocel28

Norocel28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2009

 aditzuBA, on 21st November 2009, 12:42, said:

@norocel28..multumim pt lamuriri...
inca ceva....la centrala ai autorizatia de punere in functiune??
si daca nu sunt indiscret ce fel de centrale au acum imergas sau ariston?

Noi avem centrala Ariston. Da, au autorizatie de instalare atat pentru centrala, cat si pentru contuarul de gaze.Noi am primit acest document cam acum o saptamana, dar este datat din octombrie. Pentru garantia centralei trebuie sa sunati la Ariston ( dupa caz ) si va veni cineva care va completa certificatul de garantie. Foarte important este sa nu rupeti folia de pe centrala ( are un cod pe undeva, fara care nu puteti obtine garantia ).

#41
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
am avut nitica treaba in zona si am zis sa trec pe acolo..
am vazut ca au turnat placa de beton  (un sens..momentan) bucata dintre pod si fabrica de oxigen , deci usor usor s-a rezolvat cu ""astfaltul"" pana in Iuliu Maniu.

#42
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009
am fost  azi sa vad ce s-a mai intamplat si am observat (pe langa faptul ca se toarna beton pana in Iuliu Maniu )ca s-au miscat destul de bine; la finisaje nu pare sa fie probleme, cel putin pana acum,  la mine de sapt.viitoare imi fac compartimentarea apartamentului si sper sa nu ma dezamageasca. ....cu toate ca nu am timp sa ma duc sa stau langa ei ...Au pus gresie faianta in baie si m-am uitat azi mai atent si la prima vedere totul este Ok.
S-a scris pe forum  ca in viitor o sa apartinem de Bucuresti... ???are cineva mai multe informatii?  atata timp cat ma simt bine in casa mea nu ma deranjeaza deloc ca apartin de Rosu.
    Multumesc,

#43
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
incep deja compartimentatea......mihai in ce bloc ai luat apartamentul..??

#44
PopescuMarian

PopescuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2009
[quote name='InnOcente_ro' date='8th July 2009, 20:58' post='6751874']
Chiar nimeni?


Eu locuiesc de 7 luni de zile la militari residence...vad tot felul de comentarii si ma intreb daca oameni astia stiu despre ce vorbesc sau pur si simlu nu au ce face in fata calculatorului...Mocirle,drumuri pe care nu poti merge decat daca ai masina etc... de la McD faci 4 minute pe jos MAX si cum ai trecut de bariera te simti in siguranta si ca acasa...Eu unul ma bucur ca m-am mutat acolo.

#45
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009

 aditzuBA, on 21st November 2009, 20:03, said:

incep deja compartimentatea......mihai in ce bloc ai luat apartamentul..??
am cumparat in blocul 2 la parter ca nu am mai avut sub nicio forma de unde sa fac rostde bani pentru a lua la etaj; iau cu credit prima casa; tu in ce bloc ai luat?

#46
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
eu am luat in blocul 3 la et 6 ( acum ii pun geamurile)...din acelasi motiv, si tot cu prima casa.
te au anuntat ei ca se apuca de compartimentare? te-au chemat sa ti alegi gresia si faianta??

oricum cred ca ne vom cunoaste face to face luni, vecine :D

#47
mihaipavelescu

mihaipavelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.11.2009

 aditzuBA, on 22nd November 2009, 13:03, said:

eu am luat in blocul 3 la et 6 ( acum ii pun geamurile)...din acelasi motiv, si tot cu prima casa.
te au anuntat ei ca se apuca de compartimentare? te-au chemat sa ti alegi gresia si faianta??

oricum cred ca ne vom cunoaste face to face luni, vecine :D
da mi-au zis sa-mi aleg gresia, faianta si parchetul deoarece inca nu s-a pus in apartamentul pe care l-am luat (s-au apucat dupa ce mi-am ales modelele);  si mie mi-au pus geamurile caloriferele si centrala iar compartimentarea le-am zis de la bun inceput ca vreau sa o faca asa cum le zic eu; mi-a zis ca este mai dificil sa faca compartimentarea diferit de proiect (motivul  credit prima casa " evaluatorul"...) dar   cand vine evaluatorul sper sa nu faca fitze ( mai am prieteni care au cumparat cu prima casa si apartamentul a fost modificat fata de proiect si nu a zis nimik evaluatorul de la BCR unde fac si eu credit.... sper sa nu zica la mine) daca inca nu ti-au facut compartimentarea poti sa vb. cu domnul CAPATANA  cu siguranta se rezolva. In planul apartamentului pe care l-am rezervat intre bucatarie si sufragerie nu este perete si nu prea imi convenea asa ca am solicitat de la bun inceput sa mi se faca perete 9sotia gateste foarte mult acasa si.....)


apropos ce suprafata are apartamentul tau?? eu am masurat apartamentl meu si nu prea imi iese cum au zis ei (62.09 - ap. 2cam) imi iese vreo 58...

#48
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
pai in proiect are 49.8..acum , la fata locului, inca nu  l-am masurat...vezi ca ei baga si balconul in suprafata utila....
maine o sa am o discutie cu ei , sa vad exact cine si de ce se ocupa...ca daca nu`l compartimenteaza cum vreu eu....nu`l iau.
eu merg cu BRD`ul..mi s-au parut o idee mai ieftini..
mai vb maine....acum plec la munca :crying:

#49
CatalinJS

CatalinJS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2009

 aditzuBA, on 22nd November 2009, 14:07, said:

pai in proiect are 49.8..acum , la fata locului, inca nu  l-am masurat...vezi ca ei baga si balconul in suprafata utila....
maine o sa am o discutie cu ei , sa vad exact cine si de ce se ocupa...ca daca nu`l compartimenteaza cum vreu eu....nu`l iau.
eu merg cu BRD`ul..mi s-au parut o idee mai ieftini..
mai vb maine....acum plec la munca :crying:



Mi-am luat si eu apartament prin programul prima casa luna trecuta,atati eu cat si soti si copilul meu suntem fericiti ca am reusit sa ne luam casa visurilor noastre...Ma gandesc sa il aduc si pe varul meu sa isi cumpere o locuinta aici pentru ca toate sunt asa cum ar trebui sa fie...Nu mai pui ca in curand o sa dea drumul si la piscina,sala de fitness si sauna... Este Perfect

#50
lostprophet

lostprophet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2007
buna seara :)
si noi suntem vrem sa ne luam casuta tot in militari residence.
din cate am citit aici e chiar ok. vinerea viitoare am stabilit prima intalnire cu ei, dupa o convorbire telefonica.
suntem curiosi sa vedem cum e acolo, ne era cam frica de drumul "inaccesibil,"dar ma bucur sa citesc ca problema e pe cale de rezolvare :)
si noi tot prin prima casa am vrea sa ne luam si avem o nelamurire: avansul cerut de dezvoltator se da la banca si este virat in contul constructorului?
pe noi ne-ar interesa un apartament de 2 camere, in principiu tot la parter/etaj ultim din cauza banilor..
va mai citim si poate ne ajutati cu niste sfaturi utile, ca sigur vom avea nevoie.. o seara buna!

#51
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
depinde ce intelegi prin avans..eu am platit 1000 euro rezervarea si maine  (.....la ora la care scriu  , e de fapt azi :D ) la incherea antecontractului urmeaza sa mai dau inca 2000 de euro...bani platiti direct dezvoltatorului.

#52
kmn_86

kmn_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2009
Buna ziua,
Si eu am procedat la fel ca @aditzuBA acum o luna si jumate.
Am luat la etajul 6 in blocurile deja construite, in privinta finisajelor are dreptate @Norocel28 dar daca ai timp si stai
pe langa ei se rezolva, apartamentul meu este aproape gata si in doua zile sper sa semnez contractul de vanzare cumparare. Dezvoltatori sunt ok din punctul meu de vedere.
Partea electrica (prize/intrerupatoare) le-am cumparat eu in jur la 7 mil.
Deocamdata nu ma aflat cat se plateste la intretinere si cui? poate ne lamureste cineva care deja sta de cateva luni aici.
Multumesc mult si ii felicit pe toti care au luat apartemente sau urmeaza sa isi ia.

#53
lostprophet

lostprophet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2007
neata si multumesc mult pentru raspunsuri :)
eu ma refeream pe de-o parte la avansul pentru prima casa ( asa am inteles ca pt credit prima casa trebuie sa dai un avans si la banca care ma gandeam eu ca e virat in contul dezvoltaturului si asa scapam de avansul ala de care ne-au zis ei la tel)
pe de alta parte le dam 3000 de euro direct lor..adica procedam cum ati facut voi.. dam 1000 pt rezervare si 2000 la semnarea antecontractului ( ceea ce mi se pare ok ) ; insa daca facem credit cu prima casa mai dam si la banca avans? nu de asta, dar parca sunt cam multe avansuri :)
nu stiu daca m-am exprimat foarte clar :D
cred ca ne lamuresc ei ei vineri, dar astept cu interes si raspunsurile voastre..
multumesc si o zi usoara:D!

#54
kmn_86

kmn_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2009
Si eu tot prin prima casa, acuma depinte cati bani iei prin prima casa, dar
oricum tot asa se procedeaza 1000e rezervarea  + 2000e la semnarea antecontractului pe care ii
dai la notar la semnarea antecontractului.

Edited by kmn_86, 23 November 2009 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate