Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

invitatie...mai bine fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogdan R, on 17th January 2012, 12:45, said:

Adevarat, insa intrebarea  ''De ce sunteti in Spania si nu in Ro? '' e cel putin aiurea. Pauze lungi intre locurile de munca poti avea si in Spania, si in Romania si in orice alta tara.

Iar nu am fost concret, pauzele lungi intre locurile de munca pot fi peste tot in lume, dar cat timp tu esti deja pentru Spania un imigrant care nu are stabilitate in munca si vii cu un contract de munca fresh la interviu, conteaza. In contextul potrivit nu e deloc aiurea, si anume sa demonstrezi ca nu esti un potential imigrant in SUA, cand deja tu esti imigrant intr-o alta tara.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 17th January 2012, 21:06, said:

Cu siguranta, motivul respingerii sa fi fost mai incurcat si nu sut convins ca nu s-ar fi intamplat la fel daca persoana ar fi fost rezidenta in Ro.
Si eu cred ca s-ar fi intamplat la fel (respingere) mai ales, si cu atat mai mult, daca tinem cont ca in Romania, pentru acelasi job, veniturile/starea materiala ar fi fost substantial mai scazute.
Imi mentin parerea ca pentru o persoana generica Icsulescu, rezidenta intr-un stat european occidental nu ar trebui sa fie o bila neagra in procesul de obtinere a vizei, ci mai curand una alba. De exemplu consider ca eu, Bogdan R daca as fi cerut o viza turistica pe vremea cand locuiam in Romania as fi avut mai putine sanse sa o primesc decat daca as aplica acum, din Finlanda. La fel, cred ca si initiatoarea topicului ar fi avut sanse mai mici daca locuia in Romania decat acum, ca locuieste in Spania (evident, faptul ca nu are un serviciu bun la momentul actual o trage serios in jos insa nici un ipotetic serviciu in Romania, platit mult mai slab decat un ipotetic serviciu in Spania nu ar fi ajutat-o prea mult).
Vorbim la modul teoretic, asta referitor la ''De ce sunteti in Spania si nu in Ro? :)



View PostMembruAnonim, on 17th January 2012, 21:19, said:

In contextul potrivit nu e deloc aiurea, si anume sa demonstrezi ca nu esti un potential imigrant in SUA, cand deja tu esti imigrant intr-o alta tara.
OK, si unul care zice am serviciu stabil in Romania si castig 1000 lei/luna nu-i la fel de potential imigrant in SUA? Ba este, si chiar mai mult, as zice eu...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Omiteți cumva și logodnicul din situația actuală ? faptul că initiatorul declara deschis ca doreste sa ramana acolo ilegal ? ca altfel vorbim fara sens aici. Din pacate statistica ei de refuz se pune tot pentru Romania !

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 17th January 2012, 22:04, said:

Omiteți cumva și logodnicul din situația actuală ? faptul că initiatorul declara deschis ca doreste sa ramana acolo ilegal ? ca altfel vorbim fara sens aici. Din pacate statistica ei de refuz se pune tot pentru Romania !

Dupa cum spuneam:

   Vorbim la modul teoretic, asta referitor la ''De ce sunteti in Spania si nu in Ro?

Cazul initiatoarei e unul particular...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai la modul teoretic putem discuta la infinit. Teoretic, unele persoane pot folosi situatia in care esti inlcusiv tu in avantajul lor, nu insa toti se afla in pozitia ta ...

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 17th January 2012, 22:27, said:

Pai la modul teoretic putem discuta la infinit.
Nu, nu discutam la infinit, am analizat doar cum se poate pune problema in astfel de cazuri, precis sunt si alti forumisti interesati de aspectele obtinerii unei vize turistice.
Personal, pentru mine problema nu prezinta interes, anul asta (sau cel tarziu anul viitor) voi dobandi cetatenia finlandeza asa ca voi beneficia de avantajele visa waiver  :coolspeak:

Edited by Bogdan R, 17 January 2012 - 22:49.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Succes, dar fiecare forumist are o situatie anume in tara adoptiva si putem discuta de la caz la caz analizand situatia fiecaruia exact ca un consul. Consider ca nu toate persoanele pot fi avantajate daca lucreaza intr-o tara straina. Putem intra in detalii daca vrei sa spunem avantajele si dezavantajele.

Se da un român care locuiește în Spania de ... 2 ani. A avut diverse job-uri, nimic concret. Câștigă undeva sub 1,500 EUR pe lună. Stă în chirie, nu are proprietate pe numele lui, o mare parte din bani se duc pe chirie. Ii mai ramane o suma de bani mare la prima vedere, bani din care trebuie sa-si asigure transportul, mancarea si alte cheltuieli personale, preturile sunt de Spania raportate la castigul lui. La sfarsitul lunii, omul nu mai este asa bogat, situatia lui nu se schimba foarte mult fata de cea din Romania, ii mai raman poate niste bani in plus care se duc la economii sau acasa in Romania unde vrea sa-si faca o casa. De Spania nu-l leaga mare lucru, de Romania nici atat, ca de aceea se afla in Spania.

Ce sanse i-ai da ?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 17th January 2012, 22:57, said:

Se da un român care locuiește în Spania ...
........
........
Ce sanse i-ai da ?

Ceva mai bune
decat daca acelasi roman ar locui in Romania, ar avea un salariu de 1500 lei etc etc

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să zicem că amândoi suntem ofițeri consulari, teoretic.

Eu i-aș acorda un spor pentru faptul că este în România. Ar avea un salariu de 1500 RON și ar fi sanse mai multe ca proprietatea in care locuieste sa fie pe numele lui. Teoretic. Imi prezinta legatura de tara, buna sau rea cum e ea.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007
Da, gandim diferit problema.
Posibil ca si ofiterii consulari sa gandeasca diferit in fata unei astfel de solicitari.
Bineinteles, pot exista instructiuni care sa prevada ca avantajat este solicitantul care locuieste in tara natala si atunci problema e rezolvata. La fel, pot exista si instructiuni care sa prevada ca avantajat e solicitantul care are venituri la nivel occidental.  
Despre treaba asta insa ne putem doar da cu parerea, nu avem niciun insider care sa ne lamureasca...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact :-) Noi să fim sănătoși.

#30
estigia80

estigia80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.12.2011
Ce ma leaga aici sunt parintii iar logotnicul meu e spaniol insa din cauza birocratiei nu am putut sa ne casatorim. Cunosc persoane aici in Spania fara proprietati nici aici nici in Romania carora le-au fost acordata viza. Pana la urma....din tot ce am citit aici pe forum aproape mereu depinde de noroc. Daca eram in tara nu aveam nimic, nici proprietati nici nimic. Aici cel putin am o masina (nu ca asta ar conta prea mult). Si ptr ce am venit in Spania??? Pentru parinti si asta chiar nu e minciuna.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LOGDINCUL fir-ar mă-sa sa fie.

Mi-e greu sa cred ca nu se pot casatori persoane din cauza birocratiei, o prietena de-a mea este casatorita in Valencia si a fost extrem de simplu, sotul ei fiind cetatean spaniol.  

Eu te inteleg ca ai venit in Spania de dorul parintilor, dar nu-ti foloseste la nimic la ambasada. Nu-ti foloseste nici faptul ca logoDnicul tau este in SUA ilegal, daca cumva te gandesti sa-l mentionezi.

Eu am iesit din acest topic.

Succes.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 18th January 2012, 00:59, said:

Mi-e greu sa cred ca nu se pot casatori persoane din cauza birocratiei
Asa-i, pare destul de bizara poveste insa or mai fi dedesupturi pe care nu le cunoastem

View PostMembruAnonim, on 18th January 2012, 00:59, said:

Eu te inteleg ca ai venit in Spania de dorul parintilor, dar nu-ti foloseste la nimic la ambasada.
Ba da, parintii in Spania intra la categoria legaturi cu tara adoptiva.

#33
estigia80

estigia80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.12.2011
Daca povestea nu e cum vreti voi e bizara. Prietenul meu e jumatate dominican jumatate spaniol, nascut in Rep. Dominicana neavand certificatul de nastere spaniol  si din mai pana in octombrie a treb sa asteptam certificatul lui. Ca sa ne casatorim trebuie sa ma asteptam cel putin inca doua luni timp in care pierdea munca ce i-a fost propusa in USA . SI nu...nu am de gand sa-l mentionez la ambasada. Chiar asa tampita nu sunt...

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogdan R, on 18th January 2012, 08:09, said:

Asa-i, pare destul de bizara poveste insa or mai fi dedesupturi pe care nu le cunoastem


Ba da, parintii in Spania intra la categoria legaturi cu tara adoptiva.

Sa zicem ca stiu cateva informatii extra, si nu, nu intra :-) Bineinteles, nu poti sa ma crezi pe cuvant.

Daca imi aduc aminte, legaturile puternice trebuie sa fie cu România, parca asa scrie pe site

Cand o sa fie cetatean spaniol, atunci vor trebui sa fie cu Spania sau Romania, pana atunci sunt doar cu Romania.

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 18th January 2012, 15:12, said:

Daca imi aduc aminte, legaturile puternice trebuie sa fie cu România, parca asa scrie pe site
IMHO, situl se adreseaza cetatenilor cu domiciliul in Romania.
Uite ce scrie acolo:  Ei trebuie de asemenea sa arate ca au legaturi puternice cu România si ca exista motive solide pentru a reveni dupa o calatorie scurta.
Asta inseamna ca unui ipotetic cetatean Icsulescu, profesionist/antreprenor de succes in Europa de vest, cu proprietati si venituri, sa zicem, de 100.000 - 200.000+ euro/an, care nu mai are nici cel mai mic gand de intoarcere in Romania, i-ar fi refuzata viza pe motivul respectiv? Eu nu prea cred...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca se adreseaza cetatenilor romani.

S-au refuzat aplicații pentru de viza turistica unor persoane mai bogate material decat cetateanul Icsulescu.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2012 - 16:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate