Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Discuții despre Formula 1

* * * * * 19 votes
  • Please log in to reply
28551 replies to this topic

#23779
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRobert_Kiran, on 03 iulie 2022 - 18:25, said:

Tot nu înțeleg. De ce nu l-au chemat pe Leclerc la schimb pe softuri?  Poate suna ciudat, dar cred ca Ferrari nu vor ca Charles sa câștige campionatul. Fac tot ce e posibil ca el sa nu câștige.
Hamilton a dovedit ca nu e bătrân, si inca e un foarte bun pilot.

Nu cred ca vor sa cada Leclerc. Adica, pana la urma el e pilotul no1.

Hamilton e batran. Dar si Alonso este. Lewis are o chestie care l-a ajutat mult in cariera, dupa parerea mea, dincolo de masina si uneori noroc chior: nu greseste. Foarte, foarte rar ratează un viraj sau face flat-spot fara sa fie fortat.

#23780
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSevrinDantus, on 03 iulie 2022 - 18:35, said:


Exact..max rade rade si rade bine....la piloti azi Charles a pierdut lupta, dar Ferrari a castigat la constructori azi prin aceasta decizie
Puteau câștiga cu locurile 1 si 2 si la constructori daca schimba si Charles. Eu zic ca au pierdut.

#23781
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostSevrinDantus, on 03 iulie 2022 - 18:35, said:

Exact..max rade rade si rade bine....la piloti azi Charles a pierdut lupta, dar Ferrari a castigat la constructori azi prin aceasta decizie
Nu au nici o șansă, nici la piloți, nici la constructori. Perez merge excelent, si aduna punct după punct. Anul, asta e anul Redbull, asta e!

#23782
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020

View PostK-Bobby, on 03 iulie 2022 - 18:37, said:

Puteau câștiga cu locurile 1 si 2 si la constructori daca schimba si Charles. Eu zic ca au pierdut.
nu aveau cum 1-2...pt ca in momentul SC, toti erau foarte apropiati si ferrari fata de mercedes...trebuiau sa faca double stack pe cand la Mercedes era doar o masina.Pierdeau track position. Dar asta nu inseamna ca cu double stack nu ajungeau pe 1 si 3 fata de 1 si 4

View PostRobert_Kiran, on 03 iulie 2022 - 18:38, said:

Nu au nici o șansă, nici la piloți, nici la constructori. Perez merge excelent, si aduna punct după punct. Anul, asta e anul Redbull, asta e!
Eu am zis de luna trecuta ca Ferrari pierd si locul 2 la constructori in detrimentul celor de la Mercedes si cred ca pana si tu nu ma credeai pe atunci...Dar eu ma refeream ca azi, prin strategia de a il baga pe Sainz pe soft , au castigat mai multe puncte la constructori fata de o situatie cu Charles pe soft si Sainz pe hard

Hamilton reuseste si cel mai rapid tur....asta arata cat de mare este revenirea prin upgrade'uri si ce reusesc sa faca inginerii Mercedes fata de cei de la Ferrari

Edited by SevrinDantus, 03 July 2022 - 18:42.


#23783
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003

View PostEstel, on 03 iulie 2022 - 18:34, said:

Nici o penalizare pentru hamilton? Îl scoate pe Leclerc împreună cu Sainz in afara traseului și nimic nimic ??? Amândoi un +5secunde acolo ceva ?

ce zici?

#23784
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020

View Postdmiki, on 03 iulie 2022 - 18:23, said:

Se pare ca Sainz este preferatul lui Binotto. Urat ceea ce au făcut...
Asta ai inteles cand i s-a cerut lui Sainz sa lase o distanta legala de maxim 10 masini intre el si Charles la restart ?! Am impresia ca tu chiar  nu intelegi engleza si dai cu pietre din cauza asta
Invata engleza mai intai ca sa vezi ce li se cer celor 2 piloti si dupa aceeasi poti trage concluzia cine cu cine tine

View Postlogatul, on 03 iulie 2022 - 18:53, said:

ce zici?
nicio penalizare sa fim seriosi....a fost o cursa barbateasca roata la roata. Nici in F2/F3 nu s-au dat penalizari in situatii asemanatoare

Edited by SevrinDantus, 03 July 2022 - 18:55.


#23785
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003

View PostSevrinDantus, on 03 iulie 2022 - 18:30, said:

Voi nu v-ati uitat la cursa sau nu intelegeti limba engleza? Charles a zis ca prefera sa ramana pe HARD (deci a fost decizia PILOTULUI si nu a lui binotica sau despre cine vorbiti ca il saboteaza). Vorbesc strict la cursa de astazi si nu la Monaco unde a fost intr-adevar urata treaba
Sainz a intrat pt schimb

Eu nu stiu de unde ai aceasta informatie, nu a fost intrebat daca vrea sa intre sau nu si nici de cauciucuri. M-am uitat pe stream-ul de pe camera lui si nu s-a intamplat asta. Chiar i-au zis sa nu intre. Si apoi dupa ce a fost anuntat ca aia doi au intrat si a intrebat daca mai poate intra, i-au zis ca nu.
Pare un alt fuckup al echipei de strategi, in cel mai rau caz faceau trenuletul la boxe (desi erau la acel moment 4 secunde intre ei doi) si sainz iesea dupa hamilton cu sanse sa il atace la restart. Asa...l-au tinut pe ala pe harduri cand era clar ca cine a schimbat intra pe softuri si are avantaj......

#23786
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 16.08.2008
Mai crede cineva că Leclerc mai are șanse la titlu? Nu sunt fan Verstappen dar trebuie să recunosc că conduce perfect, când îl ține mașină câștigă lejer... Și anul acesta nu mai face măgării ca anul trecut

Edited by Nexxus2, 03 July 2022 - 19:48.


#23787
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020
Cand se termina contractul, Ferrari il poate pierde pe Charles usor...Merita un strateg de talia omului lui Ham si o echipa in spatele acestui om....
S-a batut cu propria echipa pe pista...Charles trebuia lasat de cand a intrat prima data in zona DRS a lui Sainz si de acolo sa se focuseze doar pe el...Ferrari clar nu au un nr1 si nr 2 ...momentan...dar ceea ce face Charles cu o masina usor bubuita fata de ceea ce face Sainz...este o diferenta prea prea mare. Daca vor campionate, trebuie sa le obtina cat timp mai este Charles la echipa si cat timp nu se satura de deciziile gresite . Ferrari sa inceteze sa creada ca Sainz este un pilot de talia lui Charles....Sainz nu face fata lui Perez ca sa nu mai zic Max...pe cand Charles este intr-o alta liga
Ferrari, nu poti trage de un pilot mai lent precum Sainz cand il ai la dispozitie pe cel mai rapid pilot din F1...pune mana si invata de la RedBull ,din moment ce tu de capul tau esti praf, pana nu este prea tarziu chiar si pt campionatul de anul viitor.  Altfel imi doresc ca Charles cumva sa ajunga la Mercedes langa Russel in 2024 sau langa Norris la Mclaren unde va primi respectul cuvenit

View PostNexxus2, on 03 iulie 2022 - 19:46, said:

Mai crede cineva că Leclerc mai are șanse la titlu? Nu sunt fan Verstappen dar trebuie să recunosc că conduce perfect, când îl ține mașină câștigă lejer... Și anul acesta nu mai face măgării ca anul trecut
Sanse matematice da...dar teoretice nu prea cand ai in spate o echipa incepatoare alaturi de o masina ce mai da si rateuri

View Postlogatul, on 03 iulie 2022 - 19:45, said:

Eu nu stiu de unde ai aceasta informatie, nu a fost intrebat daca vrea sa intre sau nu si nici de cauciucuri. M-am uitat pe stream-ul de pe camera lui si nu s-a intamplat asta. Chiar i-au zis sa nu intre. Si apoi dupa ce a fost anuntat ca aia doi au intrat si a intrebat daca mai poate intra, i-au zis ca nu.
Pare un alt fuckup al echipei de strategi, in cel mai rau caz faceau trenuletul la boxe (desi erau la acel moment 4 secunde intre ei doi) si sainz iesea dupa hamilton cu sanse sa il atace la restart. Asa...l-au tinut pe ala pe harduri cand era clar ca cine a schimbat intra pe softuri si are avantaj......
Da, si eu sunt de acord ca mai degraba faceau double stack/trenuletul, iesea in spatele lui ham si tot era mai bine 1-3 cu Charles loc 1 si Sainz loc 3..
Echipa Ferrari este praf...nu ca tine cu Sainz sau cu Charless.....pur si simplu sunt niste oameni cu o logica infantila...pe aprtea de logica o duc foarte foarte rau
Sa zica Ferrari mersi ca inca au pe Charles in fata lui Sainz si pe locul 4 in clasamentul la piloti...pt ca daca nu era talentul lui Charles...Ferrari trebuiau sa fie pe loc 6-7
Eu zic ca locul Ferrari din 2020 este adevarata fata a acestei echipe, loc 6...noroc ca le-a dezvoltat cineva masina noua dar si asta le-a luat 2 ani de zile si chiar si asa cu probleme de fiabilitate...pe cand RedBull cu dezvoltare mai mult scurta au o masina mai buna si niste strategi superiori
Ferrari are nevoie de 2-3 ani pt o masina competitiva
RedBull are nevoie de 1 an pt o masina competitiva
Mercedes nu conteaza...poate pleca si de la 0 si datorita ingineriilor tot isi revin ei sa fie acolo pe locurile fruntase in cateva luni de zile

View PostNexxus2, on 03 iulie 2022 - 19:46, said:

Mai crede cineva că Leclerc mai are șanse la titlu? Nu sunt fan Verstappen dar trebuie să recunosc că conduce perfect, când îl ține mașină câștigă lejer... Și anul acesta nu mai face măgării ca anul trecut
Dupa mine, om ce nu tine nici cu Charles nici cu Max si cu niciun alt pilot sau echipa..deci obiectiv...dupa performante si calitatea pilotului Charles ar fi castigator Max pe loc secund si undeva la egalitate Alonso/Hamilton/Norris...dar asta inca o data, intr-un campionat unde toti ruleaza pe aceeasi masina si singura diferenta este doar pilotul

Edited by SevrinDantus, 03 July 2022 - 20:00.


#23788
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020
Am analizat si cand era deja SC si LeClerc se apropia de intrarea la boxe NU L-AU CHEMAT PT SOFTURI
Eu am crezut ca Sainz era la 1-2 secunde de LeC si trebuiau sa faca trenulet si Sainz de pe 2 sa ajunga in spatele lui Ham DAR NU...am gresit erau peste 9 secunde sub SC diferenta intre LeC si Sainz...indeajuns sa faca double stack astfel incat SAINZ sa nu astepte nici macar 1 secunda in spatele lui LeClerc la boxe !!!!!!!!
FMMMM DE strategi bashiti...cei mai penibili din campionat...Williams sunt peste...cred ca si un copil de 18 ani ce stie sa citeasca niste timpi pe monitori ar fi un mai bun strateg fata de ce are Ferrari acum !!!! RUSINE Ferrari !Pana si strategii din F2 sunt mai buni

Attached Files


Edited by SevrinDantus, 03 July 2022 - 20:16.


#23789
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
Dar informatia falsa ca el a cerut sa ramana pe harduri nu ai retractat-o Posted Image
Si nu, asa cum am mai spus mai devreme, cand a intrat VSC si apoi SC erau 4,6 sec. Insa timp suficient pt ambii sa schimbe.

Attached File  screencapture-f1tv-formula1-detail-1000005153-2022-british-grand-prix-2022-07-03-21_25_26.png   497.7K   38 downloads

#23790
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 12.07.2008
Oricum, Leclerc a fost băiat de comitet și i-a ținut în spate pe Checo și Lewis câteva ture, altfel era mâncat Carlos, la cât de bine mergeau cei doi, mai ales Checo.

#23791
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Leclerc s-a batut ca un leu,si cu Perez si cu Lewis.
Din pacate nu la fel se bate in duelurile cu Verstappen,am impresia ca este dominat mental de catre Max,nu e vorba doar de diferenta de masini....dar poate e doar impresia mea.

#23792
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Lewis cred ca avea flash-uri din ultima cursa de anul trecut, cand a inceput Checo sa-l atace.

#23793
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020

View Postlogatul, on 03 iulie 2022 - 20:27, said:

Dar informatia falsa ca el a cerut sa ramana pe harduri nu ai retractat-o Posted Image
Si nu, asa cum am mai spus mai devreme, cand a intrat VSC si apoi SC erau 4,6 sec. Insa timp suficient pt ambii sa schimbe.

Attachment screencapture-f1tv-formula1-detail-1000005153-2022-british-grand-prix-2022-07-03-21_25_26.png
Pai asa a fost..a fost decizia lui Charles sa ramana pe hard, de ce sa retractez ceva adevarat, la fel si cu comunicatul din boxe lui Sainz sa lase spatiu cat mai mare intre el si Charles LAP 42?!  DAR Mattia Binotto trebuia sa ii ceara sa intre, sa ii ordone....Cand a intrat SC nu conteaza...acel 4.6s uita-te pe harta unde se afla...eu am pus poza in momentul intrarii la boxe...erau peste 6-7 secunde ceea ce le ofera celor de la Ferrari easy double stack....si chiar daca faceau trenuletul doar Hamilton iesea in fata lui Sainz...si tot aveau asigurat 1-3 (asta in cazul in care Sainz chiar nu putea trece de hamilton)
TOATA LUMEA A AJUNS LA CONCLUZIA ca Mattia Binotto lost a 1-2 for Ferrari in Silverstone !!

View Postalinmpi, on 03 iulie 2022 - 22:43, said:

Leclerc s-a batut ca un leu,si cu Perez si cu Lewis.
Din pacate nu la fel se bate in duelurile cu Verstappen,am impresia ca este dominat mental de catre Max,nu e vorba doar de diferenta de masini....dar poate e doar impresia mea.
Mai verifica primele 2 curse unde s-a putut lupta cu el de la egal la egal...acum nu mai poate din cauza DNF sau tyre degradation....

Edited by SevrinDantus, 04 July 2022 - 07:24.


#23794
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 22.04.2017

View Postlogatul, on 03 iulie 2022 - 20:27, said:

Dar informatia falsa ca el a cerut sa ramana pe harduri nu ai retractat-o Posted Image
Si nu, asa cum am mai spus mai devreme, cand a intrat VSC si apoi SC erau 4,6 sec. Insa timp suficient pt ambii sa schimbe.

Attachment screencapture-f1tv-formula1-detail-1000005153-2022-british-grand-prix-2022-07-03-21_25_26.png

La4,6 sec diferenta nici n aveau timp sa schimbe fara sa se astepte pilotii. Nu mai vorbesc de pregatit ambele schimbari….

Oricum hardurile lui LEC n au fost asta pilaf fata de soft ca era deja rodate. Daca erau noi, dansau astia cu soft in jurul lui.

#23795
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020
Weekend'ul viitor RedBull nu va mai oferi asemenea gratuitati...Ferrari de la easy 1-2 in prima cursa dupa ce RB are probleme cu ambele masini....acum Ferrari abia abia 1-4
Cum se scufunda aceasta echipa condusa de amatori. Daca il pierd si pe Charles, Ferrari va fi o echipa de amatori la mijlocul clasamentului asa cum si merita...oamenii aia isi iau banii degeaba,mai ales echipa de strategi
RED BULL RING va fi o victorie 1-2 RED BULL
Ferrari sa zica mersi daca termina in fata celor de la Mercedes
Saptamana placuta

View Posta_user, on 04 iulie 2022 - 07:34, said:

La4,6 sec diferenta nici n aveau timp sa schimbe fara sa se astepte pilotii. Nu mai vorbesc de pregatit ambele schimbari….

Oricum hardurile lui LEC n au fost asta pilaf fata de soft ca era deja rodate. Daca erau noi, dansau astia cu soft in jurul lui.
pai da...pt ca vorbim de Ferrari.....mercedes si redbull stiu sa faca double stack si cu o diferenta de 5sec intre piloti...si inca o data...diferenta pusa de LeC fata de Sainz inainte de intrarea la boxe a fost de peste 7 secunde.....aveau tot timpul din lume....nu mai scuzati echipa Ferrari pt ca asa va ramane...incompetenta si ramaneti doar ca vis ca Ferrari va castiga vreun campionat
Hardurile nu erau asa pilaf...dar asa ti s-a parut pt ca era LeClerc pe ele...daca era Sainz pe harduri...era depasit de toti pana la Max
Sa nu uitam diferenta aici intre soft si hard pe un tur era cam de 1secunda....iar LeC avea harduri deja cu 16 ture in ele

Edited by SevrinDantus, 04 July 2022 - 07:40.


#23796
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View Posta_user, on 04 iulie 2022 - 07:34, said:

La4,6 sec diferenta nici n aveau timp sa schimbe fara sa se astepte pilotii. Nu mai vorbesc de pregatit ambele schimbari….


Pai, au mai facut altii double-stacking. Ei de ce nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate