Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 

Leon New vs. Astra New

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
Salut oscilez intre cele 2 dar lista nu este inchisa.

Pe scurt pretul DDP nu ar trebui sa depaseasca 19K. 20K maxim

in privinta motorului as vrea sa fie pe motorina . Nu merg foarte mult pe an INSA merg mult in oras si as vrea sa nu mai fiu sacait de consum cum sunt acum de Dacia 1310 pe care o folosesc.

Bun deci as vrea sa fac alegerea dupa urmatoarele criterii , in ordine :

1. fiabilitate
2. cost intretinere/piese schimb
3. consum
5. performante in aceeasi suma de bani
6. dotari in aceeasi suma de bani
7. aspect ( aici pentru mine are un mic avantaj Leon)

         Daca la punctele 5-6-7 pot sa ma joc si singurel cu diferite configuratoare iar la 3 as putea sa ma incred in ce scriu producatorii pe site la 1 si 2 nu prea am nici o idee si mai ales pentru aceste 2 puncte am mare nevoie de ajutorul vostru avizat.
         Alternative la Astra si Leon care sa se "claseze" mai bine in criteriile 1-7 si sa se incadreze in bani?


       Va multumesc mult.

#2
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
sincer si mie ca aspect exterior imi place leonul dar ca materiale folosite am observat ca astra e mult mai bine facut!
ma refer la plastice!
nu stiu exqact care sunt costurile de intretinere la nici una dar sincer eu ash alege astra!

#3
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ca feeling as merge pe noul Leon.
Insa nu m-am plimbat cu Seaturi prea mult. Pareau ok.

#4
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
Mda , astazi am fost si la SIAB si am vazut ambele modele ( si multe altele pe langa evident :) )
Surprinzator.... Leonul mi-a placut mult mai putin in realitate fata de cum mi-l imaginam eu vazand pozele. SI in interior aveam impresia ca nu e destul loc... toate geamurile sunt ( par ) foarte mici dand senzatia ( mie cel putin ) de vizibilitate redusa.

  Astra in schimb m-a impresionat. Adica ma asteptam sa imi placa mult mai putin decat Leonul si a ajuns dupa ce le-am vazut si am stat in ele sa imi placa mai mult decat Seat-ul. Acum ramane sa mai incerc si un drive test.


   Totusi lista mea cu intrebari ramane deschisa. Mai ales ca am vazut destui posesori de Opel Astra nou pe aici. Fiabilitate / pret piese / probleme / alternative la Astra new?

#5
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Banuiesc ca la SIAB ai vazut si Octavia II, dar Focusul cred ca nu l-ai vazut ca a fost la parcul alde Tiriac. Poate vrei sa arunci o privire si la el. Eu am comandat un Focus2.

#6
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
la focus 2 m-am uitat pe site caci la SIAB nu a fost. Ce sa zic ... arata excelent masina INSA e ceva mai scumpa si la cumparare si , ce ma ingrijoreaza mai mult , la piese si intretinere este foarte scumpa ( din ce am citit pe discutiile pe forum ).
Cat despre Octavia 2 am vazut-o dar nu ma intereseaza adica nu vreau sedan sau break si vreau clasa compacta. Asa este?  tu cum ti-ai facut calculul? Ce focus2 ti-ai luat exact?

  Dupa inca o noapte de gandire si de joaca pe configurator la astra am ajuns la concluzia ca nu prea am timp pana se termina SIAB-ul sa ma hotarasc 100% si probabil ca voi rata si reducerea de 1500 E si dobanda super mica la BCR ( 6.5%) deci probabil la loc comanda si joc de glezne pana la o noua perioada avantajoasa ( decembrie poate? :) ).

   Pana atunci insa ramane sa vorbesc cu voi aiaci , schimbam pareri si vedem cine ce si-a mai luat .

#7
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Stai calm, in perioada sarbatorilor o sa inceapa din nou sarabanda reducerilor si ofertelor :D

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
acum ceva timp a fost la prima un test comparativ....cel putin la ei, campion la costurile cu intretinerea a fost Astra-ul...

#9
xplaur

xplaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2005
Cred ca alegerea este evidenta tinand cont ca Leon este practic, un Golf 5 intr-o prezentare mai deosebita, sub aspect estetic.
PS. Campionul costurilor de intretinere/exploatare in .ro este Renault Clio/Megane.

Edited by xplaur, 12 October 2005 - 12:48.


#10
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
AnjinSan, daca Octavia II ti se pare mare, ce sa mai zic de Focus2-ul care are ampatamentul si latimea chiar un pic mai mari ? :) Inclusiv varianta in 5 usi, desi e mai scurta per ansamblu. Daca totusi te intereseaza Focusul, ca sa nu mai reiau aici : http://www.autoshow....id=10672&page=2
In josul paginii si pe pagina urmatoare gasesti amanunte (inclusiv pret) atat despre varianta mea, cat si a cuiva care si-a comandat un Ghia 5 usi pe motorina (var de 110 CP cred). Tot acolo dadea niste costuri cu reviziile pe care le-ar fi aflat. Pe langa optionalele de acolo, amanunte despre variantele de echipare Trend/Ghia gasesti pe site-urile Ford.ro. Si el a luat tot de la BDT, ca variante mai sunt Collina si Autoford. Evita ROMCAR. Du-te si uita-te la masina si de aproape, unora nu le-au placut plasticele (cica anti-alergice).
PS daca vrei te pun in legatura cu reprezentantul pe care il cunosc, sa iti ofere mai multe amanunte / eventual negociat daca te convingi. Mi se pare de treaba.

Edited by cornel001, 12 October 2005 - 20:34.


#11
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
@cornel001: multumesc mult pentru link si pentru ajutor. am sa citesc maine celalalt topic. Acum e 3 AM si cred ca o sa ma duc la culcare :) .
Da , sunt interesat de Ford 2 dar totusi descurajat de cele auzite si citeite despre nivelul de preturi la aceasta marca ( atat al cumparare cat si la intretinrere )

        Avand in vedere ca Seat-ul a iesit din discutie as schimba titlul topicului in " Opel Astra H vs. altceva din aceeasi clasa" dar nu stiu cum. In felul acesta discutia ar deveni poate si mai interesanta pentru mai multi.

        Alte intrebari :
1) in general , nivelul de consum al carburantului este influentat de  cilindree sau de nr de CP? Stiu ca de obicei aceastea 2 cresc simultan dar totusi la acceasi cilindree 2 motoare unul de 75 CP si altulde 100 ( sa zicem ) vor consuma la fel sau diferit?

2) cat de multa baza sa pun pe diferitele afirmatii ca diesel-urile sunt inca zgomotoase si foarte sensibile ( la tipul de carburant) si relativ fragile ( se defecteaza mai des ) decat motoarele pe benzina?

                  Multumesc pentru ajutor

#12
mojorisin

mojorisin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.11.2005
1. fiabilitate
Opelul e cea mai fiabila masina europea,o spun testele de anul trecut.
2. cost intretinere/piese schimb
VW are un cost de intretinere mai ridicat decat Opel
3. consum
Dieselurile de la Opel sunt cele mai performante de pe piata la ora actuala.
5. performante in aceeasi suma de bani
Opel are foarte multa valoare pt banii dati (more value for the same money)
6. dotari in aceeasi suma de bani
Dotari cu carul pe care nu le gasesti pe masini obisnuite (decat de la BMW in sus)
7. aspect ( aici pentru mine are un mic avantaj Leon)
Astra e o masina de care te indragostesti in fiecare zi

In concluzie: Opel Astra H ! restul sunt povesti....

#13
vladd

vladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.03.2005
Explica-mi si mie te rog. Esti dispus sa dai 19-20k euro pe o masina si iti mai faci probleme de 1 litru in plus sau minus de combustibil fie el benzina sau motorina ???

I'm a little confused...

#14
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postmojorisin, on Nov 14 2005, 16:31, said:

1. fiabilitate
Opelul e cea mai fiabila masina europea,o spun testele de anul trecut.
2. cost intretinere/piese schimb
VW are un cost de intretinere mai ridicat decat Opel
3. consum
Dieselurile de la Opel sunt cele mai performante de pe piata la ora actuala.
5. performante in aceeasi suma de bani
Opel are foarte multa valoare pt banii dati (more value for the same money)
6. dotari in aceeasi suma de bani
Dotari cu carul pe care nu le gasesti pe masini obisnuite (decat de la BMW in sus)
7. aspect ( aici pentru mine are un mic avantaj Leon)
Astra e o masina de care te indragostesti in fiecare zi

In concluzie: Opel Astra H ! restul sunt povesti....
Nu stii ce vorbesti....
De exemplu, Opel este la mare distanta de Skoda in materie de fiabilitate...
Doar pentru ca-ti place tie Opel nu insemna ca trebuie sa induci pe altii in eroare...
Ia arunca o privire aici
Daca nu te conving cei de la BBC iti mai pot da vreo 5 link-uri care sustin acelasi lucru...
In rest... esti amuzant, exista concurenta si este foarte puternica

#15
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pe locul 139... Mercedes E-Class... saracii aia de au luat Mercedes, ce fraieri sunt...  :blink: ce mai E-Classe e masina proasta, nu o iau! Gata m-a lamurit sondajul ala ! :P

#16
mojorisin

mojorisin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.11.2005

View Postvalitudor, on Nov 18 2005, 21:27, said:

Daca nu te conving cei de la BBC iti mai pot da vreo 5 link-uri care sustin acelasi lucru...
In rest... esti amuzant, exista concurenta si este foarte puternica

Dumneatale vorbesti de Car Satrisfaction survey. Astea se fac intreband oamenii pe strada cat sunt de multumiti de masinile lor. Deci imagineaza-ti cum ar raspunde o gospodina british cu sarmale in cap despre masina ei,o Skoda Fabia cu care parcurge 3000 de km pe an. Este clar,foarte "satisfacuta" de masina ei. O tine 4 ani pana implineste 12000 de km,nici nu ii schimba uleiul si o vinde. Deci,avem un client satisfacut.
Dupa aia sa calculam cati oameni isi permit de ex. un Bentley si cati o Skoda Fabia,deci o sa intalnesti mai multi proprietari bucurosi despre masina lor anosta care se cheama Skoda Fabia. Prin urmare Skoda Fabia o sa fie pe locul 9 in top,iar tu o sa dai fuguta sa ti-o cumperi.

Topul fiabilitatii ,in schimb ,releva cat de des/rar ti se strica masina,intelegi ? Acolo vine niste insi si le forjeaza pana le sare fulgii ca sa obtina rezultate clare,nu povesti de satisfactie.
Anul trecut,cea mai naspa masina europeana a fost Peugeot 307 (apropo,ti-ai luat si de aia ? ca s-au vandut vreo 2,5 milioane de la scoaterea pe piata)
Tot baietii de la BBC au pus mânuta lor si au tras urmatoarele concluzii

http://www.topgear.com/drives/E2/A8/
http://www.topgear.com/drives/E7/A3/

Hai noroc !

PS. Te las cu draga inima sa imi conduci masina vreo 30.000 de km sa te convingi singur ca n-o sa ai ce raporta la capitolul probleme (asa cum fac proprietarii de Golf 5 pe forumul lor)

Edited by mojorisin, 22 November 2005 - 12:10.


#17
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
Da , ma gandesc si la acel litru de benzina/motorina in plus sau in minus... Nu zic ca este ceva determinant dar cand am de facut o alegere incerc sa privesc problema din toate punctele de vedere ( chiar si cele mai putin relevante ). Pana la urma totul conteaza.
     Multumesc inca odata pentru idei. Pana la urma avand in vedere ca Seat-ul a iesit din discutie din cauza banilor se pare ca o sa raman la Opel...

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu stiu de ce simt ca un fel.. asta este raman pe Opel. Cand opelul astra nou e superreusit, sunt cativa tipi pe autoshow care au asa ceva si sunt supermultumiti. Incearca sa il iei cu motorul de 1.9 cdti, 150 cp. Ia-o daca poti cu pachet  Sasiu Sport (ESP, jante aliaj cu 5 spite, servo progresiva, comutator regim sport, sasiu sport cu garda joasa) si  cu IDS PLUS (Interactive Driving System) care contine si CDC (Continuous Dampind Control) (date luate de pe autoshow) . Tipul care a luat-o pe langa alte optionale a scos-o dupa discount la un pret de aproximativ 19.600 euro DDP. Si cu aceste optionale o sa ai o mica racheta pe mana..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate