Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 

Mihai Eminescu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
301 răspunsuri în acest subiect

#19
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.195
  • Înscris: 08.04.2003

View Postflorrea2, on 25th February 2012, 10:33, said:

Exact a fost răpus de o lovitură la cap dată de un om internat în acel ospiciu.
Diagnosticul doctorului Șuțu ie clar:nu a avut sifilis.
La autopsie nu s-au văzut nici măcar urme de sifilis pe creierul lui. Creierul cîntărea aproape 1,5 kg. La sifilis avansat ar fi avut mai puțin de jumătate și ar fi prezentat urme specifice acestei boli.
Eminescu în afară de Veronica Micle a avut numeroase legături sexuale cu diverse femei.Nu a fost nici o reclamație că vreuna ar fi luat sifilis de la el.
Deși mitul cu sifilisul lui Eminescu a fost de mult demontat văd că celor mai mulți le place să creadă că Eminescu a fost nebun  din cauza sifilisului și în același timp genial.
greutatea creierului nu este direct proportionala cu cantitatea si calitatea acestuia.
modul de moarte prematur va ramane mereu un mister. personal, povesti legate de diferite boli sunt inventii ale oamenilor sus pusi. mai degraba aprob titul.

#20
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostCristianDia, on 25th February 2012, 12:14, said:

greutatea creierului nu este direct proportionala cu cantitatea si calitatea acestuia.
modul de moarte prematur va ramane mereu un mister. personal, povesti legate de diferite boli sunt inventii ale oamenilor sus pusi. mai degraba aprob titul.

nici nu am afirmat asta. Am afirmat că sifilisul distruge creierul ori în cazul lui Eminescu nu iera absolut deloc distrus.
Mister? I-a dat unul o piatră în cap și Eminescu a murit. Ăsta nu ie nici un mister.A fost pocnit în cap, din spate, pe cînd se afla în curtea ospiciului și vorbea cu frizerul.În urma loviturii Eminescu a murit.

#21
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.438
  • Înscris: 18.06.2009
Bai, ce nenorociti!

Quote

Abia recent s-a dovedit, prin contribuția unor specialiști în  medicină legală – cum este Vladimir Beliș, fost director al Institutului  de Medicină Legală sau cu aportul doctorului Vuia că mitul bolilor sale  a fost o intoxicare de cea mai joasă speță. Punând cap la cap toate  dovezile strânse ani de zile, Ovidiu Vuia scrie: “Concluziile mele, ca  medic neuropsihiatru, cercetător științific, autor a peste 100 de  lucrări din domeniul patologiei creierului, sunt cât se poate de clare.  Eminescu nu a suferit de lues și nu a avut o demență paralitică”. Lui  Eminescu i s-a făcut autopsia în ziua de 16 Iunie 1889, existând un  raport depus la Academie, nesemnat însă. Creierul său, după autopsie,  s-a constatat că are 1495 de grame, aproape cât al poetului german  Schiller, iar apoi este “uitat” pe fereastră, în soare. Creierul său era  o dovadă stânjenitoare a falsității teoriei sifilisului – deoarece  această boală mănâncă materia cerebrală. În manualele de astăzi continua  însă propagarea operațiunii de dezinformare coordonată de serviciile  secrete al Austroungariei.  “Ținta” Eminescu încă preocupă diferite cancelarii și “grupuri de  prestigiu” – în fapt extensii ale unor grupuri de putere care își  perpetuează misiunea de destructurare a valorilor simbolice ale  României.

Editat de jazzu, 25 februarie 2012 - 12:46.


#22
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.715
  • Înscris: 20.03.2011
a fost o carte pe tema asta, pe vremea cand iliescu era presedinte, a scoso din librarii.

#23
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.438
  • Înscris: 18.06.2009
Liviu Mihaiu: Era 14 martie 1881, pe când România devenea regat.

Comentarii:

Quote

Noi Romanii, nu avem cu adevarat foarte multe momente de glorie. Unul in care am fost inteligenti si gloriosi....

Quote

Din consideratie pentru Carol I si pentru Ferdinand care au fost niste adevarati conducatori a caror memorie trebuie s-o cinstim, ar fi trebuit sa stim foarte bine aceasta data. Din pacate, istoria pe care am invatat-o la scoala a trecut aceasta perioada sub tacere.

Quote

Dupa cum v-am mai spus,imaginati-va Romania fara tot ce-a construit si a realizat monarhia si vedeti cu ochii mintii ce ar mai ramane din ea.

Quote

Din pacate, paginile frumoase ale istoriei nationale nu pot fi rescrise... numai cele murdare, populate de personaje dubioase gen Iliescu sau Basescu....
Ce-i adevar si ce-i minciuna?

Editat de jazzu, 14 martie 2012 - 18:38.


#24
ludacris08

ludacris08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 02.01.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JpKUJV91zJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - documentarul cu andrei gheorghe
iar asta ca a fost ucis de masoni e o bazaconie
speculatiile astea cu masonii sunt un fel de scapegoat

#25
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.438
  • Înscris: 18.06.2009
Ai spart gheata cu Andrei Gheorghe.

#26
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postjazzu, on 14th March 2012, 19:37, said:

Liviu Mihaiu: Era 14 martie 1881, pe când România devenea regat.

Comentarii:
Ce-i adevar si ce-i minciuna?
mergi cu astea pe topicul cu regalitatea.Aici e despre Eminescu.

View Postludacris08, on 16th March 2012, 19:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JpKUJV91zJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - documentarul cu andrei gheorghe
iar asta ca a fost ucis de masoni e o bazaconie
speculatiile astea cu masonii sunt un fel de scapegoat
Știi tu precis? Păi, lămurește-mă și pe mine, că io știu că în sec 19 masoneria a jucat peste tot un mare rol.Pînă și Carol era înscris într-o lijă masonică.
Ce e aia scapegoat? Cine scapă ce pe gît?
De ce nu puteau masonii de atunci să-l omoare pe Eminescu sau pe altcineva? Știi tu că l-a omorît altcineva? Cine l-a pus pe ăla să-i dea o cărămidă în cap? Cum de s-a făcut bine acel nebun după aceea?
Mai e unul ope aici care cică se pricepe la istorie dar care nu-și dă seama că Eminescu nu a avut sifilis și că i-au băgat mercur în el ca să-l înmoaie, să nu mai scrie...Nu e clar că a fost conspirație? E conspirație la nivel de organe de stat. Faptul că unii erau masoni contează mai puțin.
Părerea mea e că au partuicipat masoni la acea conspirație contra lui Eminescu, dar nu în calșitate de masoni ci de funcționari de stat.

#27
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 01.04.2006
Nu înțeleg ce legătură are masoneria cu moartea lui Eminescu ? Pe pagina anterioară tu cu mîna ta ai scris că Eminescu a murit din cauza unei lovituri la cap primită de la un alt pacient al ospiciului în care era internat. Ăsta este adevărul.
De unde ai scos masonii ? Și ce presupui că au facut ei ? L-au recrutat pe nebunul care l-a lovit pe Eminescu, sau ce ?
Și mai comiți o eroare, aceea că cineva ar fi vrut să îl otrăvească cu mercur. Păi nimeni nu știa în secolul XIX că mercurul e toxic. Era folosit ca medicament pe scară largă. Era folosit și pentru lucrări dentare, lol.

Editat de Arraquwain, 02 aprilie 2012 - 01:43.


#28
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.999
  • Înscris: 05.09.2011
cred că pricepi aiurea ce spun eu. Am scris clar din ce cauză a murit Peoetul: lovitură la cap dată de un om internat și el în acel ospiciu. Eu nu am scris că la ucis masoneria. Întîmplător unii dintre dușmanii lui au fost și masoni.Asta e altă căciulă.
Fii atent aici la niște chestii:
-Eminescu critica tare politica de guvernămînt de atunci. Critica tare și politica externă dusă de Carol 1.Era de părere că o politică comună cu Austro-Ungaria și Germania e păguboasă.
-Poetul nu era căsătorit. A avut o legătură de lungă durată cu Veroniuca Micle, care locuia la Iași însă și cu care se vedea cam rar. La București Poetul a avut legături sexuale cu multe femei.Nu există reclamație că vreuna ar fi luat sifilis de la Eminescu.
-una dintre cele cu care Eminescu a avut contact sexual a fost una dintre amantele regelui Carol 1.
-tipul care l-a pocnit în cap pe Poet a fost ulterior externat pt că s-a constatat că.....s-a făcut bine. Tu ai timp să crezi că un nebun se mai face bine? Eu,nu. Deci e absolut sigur că "nebunul" acela nu era nebun ci era unul ce avea misiunea să îl ucidă pe Poet. Ce s-a întîmplat cu acel nebun după ce a fost externat? Eu parcă am citit undeva că a fost numit revizor școlar. O să caut din nou.
Nu știau în sec 19 că e toxic mercurul? Eu zic să te mai informezi.Nu era folosit ca medicament pe scară largă. Folosit în stomatologie, da, dar nu ca medicament.Ei știau precis și că Poetul nu e bolnav. Doctorul Șuțu a pus diagnostic că nu era bolnav și la fel au pus și medicii care l-au tratat la Viena.
Deci eu nu afirm că masoneria l-a ucis. Întîmplător unii dintre dușmanii lui au fost și masoni. Cei care l-au ucis sînt:
nenorocitul de rege Carol 1 și fruntași politici ai Partidului Liberal, atunci la putere. faptul că unii dintre ei au fost și masoni este irelevant.
Fără încuviințarea regelui la acea dată nu se putea face o asemenea acțiune.

#29
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 06.07.2011
Dacă nu era "nenorocitul de rege Carol 1" nu mai exista nicio Românie, sau cel puțin, nu exista în forma de astăzi. El a fost singurul capabil să țină șandramaua asta de țară unită. Și nu-mi băga placa cleioasa cu "putea fi oricine în locul lui", nu putea. Venea din casa regală(imperială mai târziu) cea mai prestigioasă la momentul ăla din
Europa, înrudit și cu Napoleon III și avea relații foarte bune cu Bismarck, adică beneficia de sprijinul celor mai puternici oameni din
Europa. Așa a rezistat statul ăsta vai de mama lui în sec. Imperialismului între trei imperii.

Pe lângă asta, ce interes avea Carol să-l omoare pe Eminescu? Erau parlamentari anti-monarhiști declarați pe vremea aia și nu și-a luat niciunul o cărămidă în cap. Crezi tu că-l incomoda pe Carol geniul lui Eminescu? Care geniu? Ți se pare ție că a scris poezii geniale? Păi poeziile alea le înțeleg și copiii de 14 ani. Eminescu e ridicat în slăvi doar pentru că a fost primul nostru poet pe bune.

Nu se putea da ordin să se omoare un om fără acordul lui Carol? Mă amuzi.

#30
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.999
  • Înscris: 05.09.2011
cred că te trezești vorbind. Romînia a fost făcută de ....un rege? Nici un  rege nu a făcut vreo țară.
dar în ce formă ar fi existat Romînia fără acest Carol?
După ce a crăpat el s-a dezmembrat țara? Ce vorbești tu aici?
Ți-am explicat ce interes avea!!! Văd că nu ești în stare să pricepi.
Parlamentarii ăia nu erau în stare să scrie asemenea articole ca Eminescu.
Eu am spus că îl incomoda pe Carol geniul poetic al lui Eminescu??? De unde dracu scoateți, mă, prostii non stop?? Am spus eu că pt poezie a fost ucis?? Ce vorbești, mpă, tu aici? Îți place să te afli în treabă?
2) Poți să te tot amuzi, că indivizi ca tine se tot rîd într-una de ce nu pricep ei.
Nu , la data aia și la cîtă putere avea în stat Carol nu se putea.
Debitezi idei prostești cu aer superior!

#31
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 01.04.2006

View Postflorrea2, on 2nd April 2012, 09:48, said:

cred că pricepi aiurea ce spun eu. Am scris clar din ce cauză a murit Peoetul: lovitură la cap dată de un om internat și el în acel ospiciu. Eu nu am scris că la ucis masoneria. Întîmplător unii dintre dușmanii lui au fost și masoni.Asta e altă căciulă.
Fii atent aici la niște chestii:
-Eminescu critica tare politica de guvernămînt de atunci. Critica tare și politica externă dusă de Carol 1.Era de părere că o politică comună cu Austro-Ungaria și Germania e păguboasă.
-Poetul nu era căsătorit. A avut o legătură de lungă durată cu Veroniuca Micle, care locuia la Iași însă și cu care se vedea cam rar. La București Poetul a avut legături sexuale cu multe femei.Nu există reclamație că vreuna ar fi luat sifilis de la Eminescu.
-una dintre cele cu care Eminescu a avut contact sexual a fost una dintre amantele regelui Carol 1.
-tipul care l-a pocnit în cap pe Poet a fost ulterior externat pt că s-a constatat că.....s-a făcut bine. Tu ai timp să crezi că un nebun se mai face bine? Eu,nu. Deci e absolut sigur că "nebunul" acela nu era nebun ci era unul ce avea misiunea să îl ucidă pe Poet. Ce s-a întîmplat cu acel nebun după ce a fost externat? Eu parcă am citit undeva că a fost numit revizor școlar. O să caut din nou.
Nu știau în sec 19 că e toxic mercurul? Eu zic să te mai informezi.Nu era folosit ca medicament pe scară largă. Folosit în stomatologie, da, dar nu ca medicament.Ei știau precis și că Poetul nu e bolnav. Doctorul Șuțu a pus diagnostic că nu era bolnav și la fel au pus și medicii care l-au tratat la Viena.
Deci eu nu afirm că masoneria l-a ucis. Întîmplător unii dintre dușmanii lui au fost și masoni. Cei care l-au ucis sînt:
nenorocitul de rege Carol 1 și fruntași politici ai Partidului Liberal, atunci la putere. faptul că unii dintre ei au fost și masoni este irelevant.
Fără încuviințarea regelui la acea dată nu se putea face o asemenea acțiune.
- Eminescu era conservator. A murit în 1889 cînd la putere era guvernul conservator al lui Lascăr Catargiu, pe care Eminescu nu îl critica. Mă tem că Eminescu era deja nebun în 1889.
- Cui îi pasă de legăturile sexuale ale lui Eminescu ? Au vreo legătură cu subiectul ?
- Amantele regelui Carol I, care a fost cel mai auster rege pe care l-a avut România ? Ai și vreo sursă pe care te bazezi sau nu este decît o mică calomnie ?
- Tipul care l-a lovit pe Eminescu a fost externat ? De unde știi asta ? Eu am citit ceva memorii din epocă, inclusiv ale unor prieteni ai lui Eminescu, și nimeni nu pomenește de așa ceva.

Nu a fost descoperită toxicitatea mercurului decît în secolul XX. Asta e ușor de verificat de către oricine care are Internet. Dacă principalul compus care se folosea pentru lucrări dentare, plombe etc. este bazat pe mercur, înseamnă că era folosit pe scară largă. Thiomersalul cred că este și acum folosit în America, în ciuda toxixității. Ah, mercurul era folosit și în tratamentul sifilisului.

Din nou, faci confuzii grave în ceea ce privește istoria României. Regele Carol avea dușmani mult mai mari decît Eminescu, un jurnalist care deja nu mai scria. Cei mai mari dintre dușmanii lui Carol erau de altfel printre liberali. Și la putere erau conservatorii, tabăra lui Eminescu.


-

Editat de Arraquwain, 02 aprilie 2012 - 14:46.


#32
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 06.07.2011

View Postflorrea2, on 2nd April 2012, 14:27, said:

1.cred că te trezești vorbind. Romînia a fost făcută de ....un rege? Nici un  rege nu a făcut vreo țară.
2.dar în ce formă ar fi existat Romînia fără acest Carol?
După ce a crăpat el s-a dezmembrat țara? Ce vorbești tu aici?
Ți-am explicat ce interes avea!!! Văd că nu ești în stare să pricepi.
3.Parlamentarii ăia nu erau în stare să scrie asemenea articole ca Eminescu.
4.Eu am spus că îl incomoda pe Carol geniul poetic al lui Eminescu??? De unde dracu scoateți, mă, prostii non stop?? Am spus eu că pt poezie a fost ucis?? Ce vorbești, mpă, tu aici? Îți place să te afli în treabă?
Poți să te tot amuzi, că indivizi ca tine se tot rîd într-una de ce nu pricep ei.
5. Nu , la data aia și la cîtă putere avea în stat Carol nu se putea.
6.Debitezi idei prostești cu aer superior!

1.Nu știi să citești? Am spus că regele a însemnat un factor de stabilitate pentru România, nu că ar fi făcut-o el. Fără Carol pe tron exista o șansă foarte mare ca România să dispară la fel de rapid cum a apărut. Când a crăpat el, în 1914, totul era deja stabil. Compari mere cu pere. 2.Ar fi existat cum a existat Serbia, cu dinastiile Karadjordjevic si Obrenovic, care în secolul XIX, în care lumea era cât de cât civilizată, încă se omorau unii pe alții ca niște familii interlope ca să pună mâna pe tron.
3. De parcă într-un stat ăla care scrie articole are putere de decizie, nu ăla care e în parlament. Dacă eram vreo țară dezvoltată ca Germania sau Franța mai ziceam să conteze opinia publică, dar la noi cu 95% țărani care nici nu știau să citească era Eminescu un așa mare pericol pentru Carol cât era pentru regina Victoria.
4.Păi așa dai de înțeles, că era Eminescu geniu, că avea creierul de 100kg, că nu știu ce.
5.Câtă putere avea? Dovedește-mi tu că avea atâta putere încât doar el să poată da verde unor asasinate.
6.Mă, dacă ar da măcar o dată în tine un pic de luciditate să vezi ce elucubrații scoți pe-aici, ai intra în pământ, nu alta!

Editat de Punishing, 02 aprilie 2012 - 16:26.


#33
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.720
  • Înscris: 30.07.2011

View PostArraquwain, on 2nd April 2012, 14:35, said:

Mă tem că Eminescu era deja nebun în 1889.

Regele Carol avea dușmani mult mai mari decît Eminescu, un jurnalist care deja nu mai scria.

Cei mai mari dintre dușmanii lui Carol erau de altfel printre liberali. Și la putere erau conservatorii, tabăra lui Eminescu.
De fapt Eminescu, zic unii, ar fi scris chiar pana in ultimele clipe.
Sunt nenumerate marturii ale luciditatii sale in perioada 1883-1889.
In plus cateva din lucrarile sale cele mai importante s-au nascut
in aceasta perioada.

Eminescu a avut un destin foarte asemanator lui Nietzsche.
Amandoi sunt considerati de lingvisti ca avand un aport marcant la
limba literara (unul la romani celalalt la germani). Amandoi
au fost mari creatori. Amandoi au trait cam in aceeasi epoca.
Amandoi au devenit pentru talmudicii Yidden dusmani de moarte.
Totodata, amandoi au fost confiscati la un moment dat
de miscarile extremiste, precum in cazul lui Eminescu de comunistii Yidden
care l-au declarat poet al proletariatului, dupa ce au taiat
masiv din opera sa literara. In Romania comunista Eminescu
a fost cenzurat masiv, indoctrinandu-i insa pe elevi cu
poezia sa facila, gen Doinele, ori cu Imparat si Proletar.
In perioada lui Ceausescu se baga pe gat cu forta elevilor "Epigonii"
sau "Scrisoarea a III-a".

Motiv ca generatiile care traiesc astazi au o viziune deformata
a lui Eminescu, trecuta prin filtrul caduc al unor propagandisti
mediocrii, fideli cerberi ai unor ideologii extremiste. Ei ori
il huduie pe Eminescu ori il fac pe Eminescu simbol al unui
nationalism desuet.

Ca Eminescu a fost victima unui complot e foarte posibil. Destinul
lui si a operei sale o confirma. Nietzsche a murit in circumstante
asemanatoare, ca "nebun" si a intrat pe lista neagra a sionistilor
precum mentorul sau Richard Wagner interzis in Israel.

#34
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 01.04.2006

View Postvlachian, on 2nd April 2012, 17:49, said:

De fapt Eminescu, zic unii, ar fi scris chiar pana in ultimele clipe.
Sunt nenumerate marturii ale luciditatii sale in perioada 1883-1889.
In plus cateva din lucrarile sale cele mai importante s-au nascut
in aceasta perioada.

Discutăm despre ultimul lui an de viață, 1889. Mă tem că momentele lui de luciditate erau rare și că nu mai era în stare să scrie. Citește memoriile și scrisorile lui Titu Maiorescu.
Deci de ce l-ar fi asasinat regele pe un jurnalist nebun, care nu mai era în stare să scrie, și care nu era nici pe departe cel mai important critic sau cel mai mare dușman al regelui ? Și de ce l-ar fi asasinat liberalii sau masonii ?

P.S. de ce scrii "nebun" între ghilimele ? Ai cumva îndoieli că Nietzsche era bolnav mintal în perioada premergătoare morții sale ?
Bolile mintale sînt boli pur și simplu, nu e nimic rușinos în asta, și nici chiar geniile nu sînt imune.

Editat de Arraquwain, 02 aprilie 2012 - 17:28.


#35
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.720
  • Înscris: 30.07.2011

View PostArraquwain, on 2nd April 2012, 18:18, said:

Citește memoriile lui Titu Maiorescu.
tocmai ca partizanii scenariului complotului impotriva lui Eminescu
sustin ca Titu Maiorescu a fost implicat, ca nu poate fi considerat obiectiv.
Printre altele exista o marturie a unui var al lui Titu Maiorescu din Brasov,
care l-a intampinat pe Eminescu in gara din Brasov in drumul sau
de la Bucuresti la Viena, in perioada tratamentului. Aceste marturii
sunt interpretate de sustinatorii complotului ca fiind o demonstratie
ca Eminescu era lucid.

View PostArraquwain, on 2nd April 2012, 18:18, said:

Deci de ce l-ar fi asasinat regele pe un jurnalist nebun,
am zis eu asta?
Sustinatorii teoriei complotului ii acuza pe austrieci ori pe evrei.



View PostArraquwain, on 2nd April 2012, 18:18, said:

Și de ce l-ar fi asasinat liberalii sau masonii ?
cine a spus asta?
Eu stiam de versiunea implicarii austriecilor si a evreilor.
iar evreii isi aveau o organizatie de tip masonic (a nu se confunda cu masoneria)
care la Iasi era in stransa legatura cu conservatorii. Astfel
s-ar fi creat presiunea asupra lui Titu Maiorescu de a-l elimina
pe Eminescu din viata publica.

View PostArraquwain, on 2nd April 2012, 18:18, said:

Deci de ce l-ar fi asasinat regele pe un jurnalist nebun, care nu mai era în stare să scrie
In primul rand ca nu regele l-ar fi asasinat.
In al doilea rand Eminescu scria si era foarte activ, ba chiar Timpul unde scria el
devenise un focar anti-evreiesc foarte puternic. Eminescu avea in acel moment,
in 1883, un rol extraordinar ca formator de opiniei politica. De fapt aici
e buba, ca Eminescu devenise foarte influent.

#36
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 01.04.2006
Titu Maiorescu nu este de încredere ? Adică prietenul lui Eminescu, cel care l-a trimis în străinătate pe banii lui și i-a găsit slujbe ?
Ce ai fumat , că vreau și eu.
Pe evrei și pe austrieci îi durea în cur de un ziarist dintr-o țară mică și fără nici o putere, nebun internat la balamuc și care deja nu mai scria la ziar.

Quote

Eminescu avea in acel moment,
in 1883, un rol extraordinar ca formator de opiniei politica. De fapt aici
e buba, ca Eminescu devenise foarte influent.

1. Eminescu nu era influent decît în rîndurile electoratului conservator, care ca număr era insignifiant în totalul populației. Liberalii și românii obișnuiți, care în majoritatea lor nu aveau drept de vot și nu știau să citească, nu dădeau 2 bani pe Eminescu.
2. 1883 ? Eminescu a murit în 1889 for fuck sake !!!!! Eminescu în 1889 nu avea absolut nici un rol, era o persoană bolnavă.

În rest nu văd decît conspiratită, care e o boală mai gravă decît sifilisul imaginar :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate