Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Filme Vechi Si Bune!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
le charme discret de la burgeoisie-bunuel-1972
le jurnal d`une femme de chambre-bunuel-1964
ladri di biciclette-vittorio sica-nu stiu anul, cred ca e un 67

#38
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008
Caut un film vechi, o comedia alb-negru , gen filmele alea cu Chaplin , primele, fara sunet real, cu muzica in fundal....Se numea tradus Foto Orchestra ...nu reusesc sa il gasesc pentru ca e foarte posibil sa fi fost tradus aiurea numele...Chiar am cautat din greu , altfel nu apelam la ajutorul vostru.
Multumesc.

#39
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Mai spune ceva, e prea puțin...
Poate era Cinematic Orchestra, nu Foto Orchestra ? Sigur era comedie ?
Rusesc ?

#40
inter_milano

inter_milano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.02.2007
The Apartment

#41
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008

View Postunudoi, on May 9 2008, 11:11, said:

Mai spune ceva, e prea puțin...
Poate era Cinematic Orchestra, nu Foto Orchestra ? Sigur era comedie ?
Rusesc ?

Imi pare enorm de rau...traducerea era in Ro ...dupa cum i-a taiat capul pe aia cred sa traduca la vremea respectiva...foarte posibil sa fie si cum zici tu...si da..era ceva de la rusi sau oricum...din zona asta...slava ca sa zic asa...
p.s. Caut acum detalii despre titlul spus de tine . Multumesc.

#42
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
Există un film rusesc din 1929, pe imdb îi spune "Chelovek s kino-apparatom" sau "The Man with a Movie Camera".
De asemenea există o formație, The Cinematic Orchestra, care a făcut un sountrack pentru filmul ăsta.
Produsul e un dvd cu titlul "Cinematic Orchestra: Man With A Movie Camera".

Pe youtube găsești o mulțime de fragmente din film, unele cu soundtrack The Cinematic Orchestra și altele cu sountrack The Alloy Orchestra (cine or mai fi și ăștia...). Uite mostre link1, link2

Ăsta e ?

Edited by unudoi, 12 May 2008 - 12:31.


#43
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
The.Boondock.Saints

Attached Files



#44
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008

View Postunudoi, on May 12 2008, 13:16, said:

Există un film rusesc din 1929, pe imdb îi spune "Chelovek s kino-apparatom" sau "The Man with a Movie Camera".
De asemenea există o formație, The Cinematic Orchestra, care a făcut un sountrack pentru filmul ăsta.
Produsul e un dvd cu titlul "Cinematic Orchestra: Man With A Movie Camera".

Pe youtube găsești o mulțime de fragmente din film, unele cu soundtrack The Cinematic Orchestra și altele cu sountrack The Alloy Orchestra (cine or mai fi și ăștia...). Uite mostre link1, link2

Ăsta e ?

Plecand de la mesajul tau anterior...am cautat normal...si exact ce mi-ai scris aici mai sus am gasit si eu dar nu e ....vestea buna pentru mine e ca mi-am adus aminte ca actiune se petrecea intr-un spital de nebuni (ceva de genul asta ) si era povestea la niste indivizi care incercau sa scape de acolo..sa fuga...sa evadeze..in fine...si era o comedie dementa rau...sap in continuare...mersi multa inca o data .
Daca il descopar, dau semn normal  B)

Edited by shadowolf, 12 May 2008 - 15:07.


#45
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
Solyaris (1972) de Andrei Tarkovski, Wuthering Heights (1939).. am vazut f multe, o sa mai scriu cand mi le amintesc :P

Edited by depressed_daysleeper, 14 May 2008 - 15:50.


#46
rubber_duckie

rubber_duckie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2009
Hmmm ati vazut "Pride and Prejudice" ?

#47
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
Operation Petticoat (1959)  ;)

#48
rubber_duckie

rubber_duckie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2009
"Emma " ? "Sens and sensibility" ?  frumoase :P

#49
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
The Great Escape, Operation Pacific  ^_^

#50
rubber_duckie

rubber_duckie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2009
- La Dama de las Camelias

#51
Busstopper

Busstopper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2009
Imi cer scuze ca ma amestec in topicul vostru dar caut shi eu um film vechi can eream mic am vazut cu parintzi (cred) un film cu un caine elctronic avea super putteri shi sirena de politzie dar mai mul nu prea mai stiu ashi vrea sa-l vad din nou dar nu stiu cum se numea. Am cautat pe "Policedog"/ ElectronicDog samd dar nu gasesc nimic a mai vazut cineva asha un film am impresia ca erea cu benji (Joe Camp) in hauptrol numai ca in biografie nu apare nimic.

#52
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Chiar ca te "amesteci" in topicul asta. Trebuia sa postezi aici, pe topicul dedicat acestui gen de probleme: Cum se numeste filmul?. Are un titlu elocvent si mai e si pus sticky.

In fine, filmul pe care-l cauti, Cainele electronic, se numeste in original C.H.O.M.P.S (1979).

Edited by KoShiMin, 02 June 2009 - 14:14.


#53
addmil

addmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare dragilor, si un milion de scuze dar sunt in mare dilema, ma aflu in cautarea unui film vechi (probabil 25-30 de ani vechime) numele sub care eu am vazut filmul este "Madame O" pe vremea cand le traducea doar Irina Nistor si era pe videocaseta. Nostalgia ma face sa caut din cand in cand acest film dar nu prea am succes. Pe Imdb si in alte surse apar alte filme adiacente acestei denumiri. Daca cineva care a vazut filmul pe acele vremuri ma poate ajuta... va multumesc frumos!

#54
giussy_1

giussy_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2014
Buna-seara !
Caut un film vechi si va rog daca ati putea sa imi spuneti cum se numeste;are o faza care cred ca e greu de uitat de cineva care a vazut filmul-si sper ca cineva de aici l-ati vazut :
intr-o camera trebuiau sa innopteze un calugar si o femeie(parca afara ploua destul de tare) .Ei erau despartiti de o franghie pe care era intinsa o panza. Calugarul se lupta la greu cu ispita iar femeia nu facea mare lucru : doar se pieptana,Avea un par lung , se auzea doar zgomotul pieptanului iar calugarul se ruga .Parca pana la urma a rezistat.
Faza aceasta cu pieptanatul intr-o parte iar calugarul de cealalta parte a panzei desparitoare care se ruga sa-i dea Dumnezeu putere este dupa parerea mea greu de uitat.
Din ce film este?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate