Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Despre dezumidificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
2049 replies to this topic

#1099
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Intr-un bloc nou proprietarii s-au mutat în martie.
Unul mobilează tot apartamentul și pleacă la muncă în Italia 3 luni.
Când se întoarce acasă găsește toată casa mucegaită.
Altul se mută în casă locuieste permanent și ca să scape de umezeală și mucegai cumpără un dezumidificator.
Toate bune și frumoase dar aparatul trebuie mutat dintr-o cameră în alta și lăsat sa funcționeze mereu ca să compenseze umiditatea dintr-o casă noua construită iarna.
Un frigotehnist de meserie ca să scape de umezeala din casa lui nouă construită iarna în același bloc cu ăia doi de mai sus nu își cumpără dezumidificator și nici nu pune aparatul de aer condiționat pe dry ca să facă ce face dezumidificatorul.
Asta frigotehnistul dă niște găuri în pereți de 125mm și în una dintre găuri montează o clapetă unisens pe unde să intre aer în casă de afară și în celelalte găuri montează niște ventilatoare de perete.
Hota din bucatarie și cu restul ventilatoarelor ventilează casa perfect cu toate geamurile închise că stă la parter și nu prea îi vine să stea cu ele deschise nici pe batant.
Higroscopul din casa frigothenistului nu a urcat niciodată mai mult de cifra 60.
Locuind la parter și neavând balcon rufele le usucă în casă.

#1100
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
si?
a platit caldura scoasa aiurea afara....

Edited by arg, 05 May 2017 - 10:57.


#1101
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
si?
Păi ala primul nu a plătit nimic dar a găsit casa mucegaită.I-au mucegait și rufele în sifoniere nu doar canapelele fotoliile și saltelele de pe paturi.
Ala al doilea când dă drumul la dezumidificator nu se răcește în casă măcar un pic? Ferestrele nu le mai deschide din când în când ca să aerisească?
La ala al treilea cât crezi că scade temperatura în camera cu priza de aer de să nu merite să aibe aer proaspăt în casă și cu umiditatea în parametri normali.
Cu actualele geamuri termopane dacă dai o baștină seara când te culci faci inhalații cu ea până dimineața când pleci la serviciu.
Prin filmele americane vad instalații de ventilație de umblă hoții pe acolo lejer măcar că pe coate și genunchi.
Aia de proști cheltuiesc banii pe ventilație?

#1102
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
mai bufnita'60 mai studiaza umpic si nu mai presupune ca presupui aiurea....
ia topicul asta la cititi de la pagina 1 si o sa te convingi singur....

#1103
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Dar de ce sunteți așa de supărat?
Nu am voie să imi dau și eu cu părerea pe aici?
E cumva tabu să scrii pe topicul despre dezumidificatoare că sunt niște jucării inutile în casă din moment ce majoritatea aparatelor de aer condiționat fac și lucrul ăsta adică scot umiditatea din casă direct afară pe furtunul ăla de condens.
Mai este neapărat nevoie de o chestie pe roți prin casă să o muți de colo colo doar ca să vadă vecinii că ți-ai cumpărat toate gadget-urile?

#1104
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca vorbesti prosti:
-ac-ul desumifica prin racire,
-dezumidificatorul nu face nici cald nici rece, doar caldura pe care o degaja motorul compresorului....

deci:
-vara dezumifici cu ac-ul
-iarna prin aerisire controlata de care oricum ai nevoie, pentru ca in casa trebuie si aer prospat

Si vara si iarna daca ac-ul sau aerisierea nu face fata bagi dezunmificator electric

Edited by arg, 05 May 2017 - 11:50.


#1105
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Are rost să ne contrazicem?
Nu!
Cine citește vede el ce hotărăște că e mai bine un gadget în plus în casă sau un sistem de ventilație.
Vă salut o zi bună vă doresc!

#1106
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postowl1960, on 05 mai 2017 - 11:52, said:

Are rost să ne contrazicem?
Nu!
Cine citește vede el ce hotărăște că e mai bine un gadget în plus în casă sau un sistem de ventilație.
Vă salut o zi bună vă doresc!
toate chestiile astea sau discutat de multe ori mai sus in topic, dar asta e, e greu cu cititul....

#1107
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postarg, on 05 mai 2017 - 11:48, said:

pentru ca vorbesti prosti

deci:
-vara dezumifici cu ac-ul
-iarna prin aerisire controlata de care oricum ai nevoie, pentru ca in casa trebuie si aer prospat

Si vara si iarna daca ac-ul sau aerisierea nu face fata
Ia să vedem ce prostii vorbesc eu!
deci:
-vara merge cu ac-ul văd că ați confirmat deja.
-iarna prin aerisire controlată(pai mai controlată decât priză de aer și ventilatoarele comandate la buton ce să fie?).
Recuperatorul de caldura!
Să nu ziceți că sunt off-topic cu recuperatorul de căldură!
E un alt gadget care combină ventilația cu dezumidificatorul și care stă frumos pe perete în gaura lui fără să trebuiască mutat prin casă.
Iar la faza cu nu face față și vara și iarna nu face față dacă cumperi jucării subdimensionate.
Vă salut o zi bună vă doresc!

View Postarg, on 05 mai 2017 - 12:08, said:

toate chestiile astea sau discutat de multe ori mai sus in topic, dar asta e, e greu cu cititul....
Mă îndoiesc că și-a mai permis cineva pe topicul ăsta să recomande și alte gadgeturi care fac același lucru pentru mai buna informare a celor care nu se pricep deloc.
Acum trebuie să recunosc că dacă ai bani și casa mare poți să pui câte un dezumidificator câte un recuperator de căldură și câte un ventilator în fiecare cameră.
Și vor fi chiar utile nu ca apa sfințită care nici nu ajută nici nu strică.

#1108
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Tu prezinti situatia ca doua gauri rezolva toate problemele, eu iti spun ca nu.

Intelege ca usuc hainele in casa, stau la parter, am hota in bucatarie si ventilator in baie + ac, stiu toate situatiile....

Edited by arg, 05 May 2017 - 12:55.


#1109
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postarg, on 05 mai 2017 - 12:37, said:

Tu prezinti situatia ca doua gari rezolva toate problemele, eu iti spun ca nu.
Bănuiesc că ai vrut să scrii guri? Bănuiesc că de guri de aerisire e vorba.

Ei bine la casele și blocurile vechi cu ferestre clasice de lemn se ventila casa pe la toate rosturile ușilor și ferstrelor și nu trebuia niciun gadget din astea de azi care trebuiesc la casele cu termopan.
Fii bun și fii de-acord că toate gadget-urile în funcție de prețul lor și de ce fac sunt niște paleative sau nu.

#1110
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
nu pretul conteaza ci ceea ce fac.
gemurile termopan au o pozite intredeschis numita microventilatie in care sunt deschise cca 1cm si asigura un flux de aer suficient cat sa nu apara carcalaci in casa.
o ventilatie cu coloana functioanala in baie si/sau bucatarie va absoarbe aerul provenit de la ferestrele intredeschise... si tot asa.

la mine toate ferestrele se inchid bine, etans, usa de la intrare are garnitura, in toate gaurile si traversarile instalatiilor am indesat spuma poliuretanica.... practic casa se poate inchide ermetic, DAR eu las tot timpul ceva deschis ca sa am un flux de aer controlat.

Edited by arg, 05 May 2017 - 13:01.


#1111
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postarg, on 05 mai 2017 - 12:59, said:

la mine toate ferestrele se inchid bine, etans, usa de la intrare are garnitura, in toate gaurile si traversarile instalatiilor am indesat spuma poliuretanica.... practic casa se poate inchide ermetic, DAR eu las tot timpul ceva deschis ca sa am un flux de aer controlat.
Foarte bine DAR așa ceva https://www.google.r...iX92F-Sh1dJ5zfA ce zici ajută sau nu?
Că dacă pui și o jucărie din asta numai trebuie să închizi sau să deschizi nimic indiferent că trage hota ventilatorul sau aerul se duce pe tubulatura  de ventilație a blocului.
Eu doar atât am vrut să arăt că toate jucăriile astea nu se exclud una pe alta toate ajută dar având în vedere că toate costă bani și consumă curent trebuie să vedem care jucărie ne oferă maxim de comfort cu minim de bani cheltuiti.
Da se pierde căldura din casă cu hota și ventilatoare oare pierderea aia să coste mai mult decât contravaloarea unui pachet de țigări?

Edited by owl1960, 05 May 2017 - 13:32.


#1112
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
asa ceva am pe tubulatura de la hota, o clapeta manuala etansa.

iarna prin diferenta de temperatura se face tiraj dar vara tirajul este foate slab si invers, vine aer prin gaura de evacuare, asa ca un ventilator silentios care consuma putin ~20w face minuni.

Edited by arg, 05 May 2017 - 13:35.


#1113
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View Postowl1960, on 05 mai 2017 - 11:52, said:

Are rost să ne contrazicem?
Nu!
Cine citește vede el ce hotărăște că e mai bine un gadget în plus în casă sau un sistem de ventilație.
Vă salut o zi bună vă doresc!
Confunzi ventilatia dedicata cu niste gauri si o clapeta. Dezum nu tine loc si de aerisire. Ai dezumidificator? Fiecare are dreptul la o parere dar tu exagerezi sa nu zic altfel. Mai bine vorbim din experiente proprii nu din auzite.

#1114
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Am o vecină nemeritată cu bani mulți care nu vrea să epateze cu vile mașini și țoale scumpe.
Mă cheamă într-o zi la ea în apartament să îmi arate că are probleme cu umezeala și să o sfătuiesc ce să facă.
Bineînțeles că era deja setată pe dezumidificator din discuțiile cu colegii de serviciu.  
Atunci eu o intreb de unde crede că apare umezeala.
La care ea îmi raspunde că atunci când face duș vrea să fie foarte cald în baie și lasă apa caldă să curgă o oră să se încălzească.
Mă uit la centrala termică și era reglată pe 70*celsius.
I-am explicat că o simplă aerotermă cu 2 viteze 1000/2000W de 50 de lei no name încălzește baia la fel de bine și de repede și nu consumă mai mult de un kilowatt care costă 1 leu.
S-a uitat mirată la mine și a zis că o să incerce prima dată așa.
Cred că vă dați seama că numai a fost nevoie de dezumidificator ea nefăcând acasă ciorbe și având mașina de spalat cu uscător Miele ce a costat peste 10,000 de lei.
Așa că înainte de a cumpăra dezumidificatorul nu ar trebui să vedem ce putem face ca să eliminam sursa de umezeală cu metode mai simple și mai eficace.
Cele mai mari probleme cu umezeala le au cei care se mută în case noi și nu vor să înțeleagă că în prima iarnă trebuie să dea drumul la căldură la maxim până se usucă casa.

#1115
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View Postowl1960, on 05 mai 2017 - 12:37, said:

Ia să vedem ce prostii vorbesc eu!
deci:
-vara merge cu ac-ul văd că ați confirmat deja.
-iarna prin aerisire controlată(pai mai controlată decât priză de aer și ventilatoarele comandate la buton ce să fie?).
Recuperatorul de caldura!
Să nu ziceți că sunt off-topic cu recuperatorul de căldură!
E un alt gadget care combină ventilația cu dezumidificatorul și care stă frumos pe perete în gaura lui fără să trebuiască mutat prin casă.
Iar la faza cu nu face față și vara și iarna nu face față dacă cumperi jucării subdimensionate.
Vă salut o zi bună vă doresc!
Mă îndoiesc că și-a mai permis cineva pe topicul ăsta să recomande și alte gadgeturi care fac același lucru pentru mai buna informare a celor care nu se pricep deloc.
Acum trebuie să recunosc că dacă ai bani și casa mare poți să pui câte un dezumidificator câte un recuperator de căldură și câte un ventilator în fiecare cameră.
Și vor fi chiar utile nu ca apa sfințită care nici nu ajută nici nu strică.


View Postowl1960, on 05 mai 2017 - 12:37, said:

Ia să vedem ce prostii vorbesc eu!
deci:
-vara merge cu ac-ul văd că ați confirmat deja.
-iarna prin aerisire controlată(pai mai controlată decât priză de aer și ventilatoarele comandate la buton ce să fie?).
Recuperatorul de caldura!
Să nu ziceți că sunt off-topic cu recuperatorul de căldură!
E un alt gadget care combină ventilația cu dezumidificatorul și care stă frumos pe perete în gaura lui fără să trebuiască mutat prin casă.
Iar la faza cu nu face față și vara și iarna nu face față dacă cumperi jucării subdimensionate.
Vă salut o zi bună vă doresc!
Mă îndoiesc că și-a mai permis cineva pe topicul ăsta să recomande și alte gadgeturi care fac același lucru pentru mai buna informare a celor care nu se pricep deloc.
Acum trebuie să recunosc că dacă ai bani și casa mare poți să pui câte un dezumidificator câte un recuperator de căldură și câte un ventilator în fiecare cameră.
Și vor fi chiar utile nu ca apa sfințită care nici nu ajută nici nu strică.

Un dezum se ia dupa suprafata nu dupa "camera si gadget.ul' cum ii spui tu. E chiar asa de greu sa citesti topicul si dupa sa vii sa.ti spui parerile...?

View Postowl1960, on 05 mai 2017 - 14:25, said:

Am o vecină nemeritată cu bani mulți care nu vrea să epateze cu vile mașini și țoale scumpe.
Mă cheamă într-o zi la ea în apartament să îmi arate că are probleme cu umezeala și să o sfătuiesc ce să facă.
Bineînțeles că era deja setată pe dezumidificator din discuțiile cu colegii de serviciu.  
Atunci eu o intreb de unde crede că apare umezeala.
La care ea îmi raspunde că atunci când face duș vrea să fie foarte cald în baie și lasă apa caldă să curgă o oră să se încălzească.
Mă uit la centrala termică și era reglată pe 70*celsius.
I-am explicat că o simplă aerotermă cu 2 viteze 1000/2000W de 50 de lei no name încălzește baia la fel de bine și de repede și nu consumă mai mult de un kilowatt care costă 1 leu.
S-a uitat mirată la mine și a zis că o să incerce prima dată așa.
Cred că vă dați seama că numai a fost nevoie de dezumidificator ea nefăcând acasă ciorbe și având mașina de spalat cu uscător Miele ce a costat peste 10,000 de lei.
Așa că înainte de a cumpăra dezumidificatorul nu ar trebui să vedem ce putem face ca să eliminam sursa de umezeală cu metode mai simple și mai eficace.
Cele mai mari probleme cu umezeala le au cei care se mută în case noi și nu vor să înțeleagă că în prima iarnă trebuie să dea drumul la căldură la maxim până se usucă casa.
Termopanele sunt problema si garniturile de cauciuc... Daca casa e etansa unde iti mai iese umezeala, condensul din respiratie, transpiratie, gatatit, spalat...?

#1116
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postcoldfear, on 05 mai 2017 - 14:21, said:

Ai dezumidificator?
Ce să fac cu el dacă eu am în casă higroscop și niciodată nu a urcat acul peste 60.
Ciorbe nu fac rufe nu usuc în casă duș ca vecina nu fac.
Probabil că voi stați în case noi și încă nu a trecut o vară secetoasă peste clădire să se usuce din temelie până pe acoperiș.
În mod normal când se va usca casa garantat nu o să mai aveți nevoie de dezumidificator decât dacă faceți ca vecina mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate