Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Cires

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Buna ziua,

Acum o saptamana am cumparat un cires de la Ambient. L-am plantat la tara, ca la carte, groapa cum trebuie si musuroi ca sa nu inghete.  Avand in vedere ca abia l-am plantat si probabil ca e  firav, la iarna trebuie invelit cu ceva? Ma gandesc ca or veni geruri mari. Am vazut un vecin care invelea un smochim in folie.

#2
DGHIA

DGHIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 24.11.2010

 augustin87r, on 3rd November 2011, 23:41, said:

Buna ziua,

Acum o saptamana am cumparat un cires de la Ambient. L-am plantat la tara, ca la carte, groapa cum trebuie si musuroi ca sa nu inghete.  Avand in vedere ca abia l-am plantat si probabil ca e  firav, la iarna trebuie invelit cu ceva? Ma gandesc ca or veni geruri mari. Am vazut un vecin care invelea un smochim in folie.


Invelitul este bun, nu atat pentru protectia impotriva gerului, cat impotriva pericolului de a i se roade coaja de catre animale, ex. iepuri, cel mai des sau capre, . Este bine sa fie infipt langa tulpina si un tutore, de care sa fie legat, nu prea strans, pentru a impiedeca ruperea lui de catre vant sau de catre animale.

#3
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
pai "la tara" ce inseamna? ca daca este undeva pe langa Cartisoara, poti sa il invelesti tu si in plapuma, ca degeaba. :) mai bine nu il cumparai sau luai si tu un brad norvegian, ca e la moda.

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Multumesc de raspunsuri. La tara adica la 20km sud de RM.VL,in subcarpati. Anul trecut au fost cateva zile cu ger strasnic,dar nu consecutiv. E mai cald ca in zona SB.  Inainte sa il iau, m-am documentat putin desi imi sarisera ochii direct ca nici nu mai erau multi :D . Am citit ca se planteaza toamna intre 20 octombrie - 20 noiembrie.

Animale nu sunt ca e plantat in curte, dar nu ma locuieste nimeni acolo ca sa mai arunce un ochi. Eventual mai vin ai mei o data la 1-2 saptamani. Nu i-am batut par, e o idee buna...

#5
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu zic sa lasi ciresul in pace!
Un tutore ar fi bun.

Cu smochinul.....e alta treaba! Nu e arbore de clima temperat-continentala.
Cere ceva caldurica! Vrea clima mediteraneana. In zona ta trebuie protejat peste iarna!

Numai bine!

#6
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Mugurii ciresilor se rup foarte usor.Incercand sa invelesti /dezvelesti ciresul posibil sa rupi cativa.Asta duce la greutati in formarea coroanei.
Orice manipulare a unui pom se face prinzand pomul de baza tulpinii tocmai pentru a nu rupe mugurii din zona de formare a coroanei.
Soiurile mai rezistente la frig sunt :Stella,Van,Rivan,etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate