Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 

Internet mobil 100% gratis la CosmoRom

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Deci se poate intra pe net cu Cosmorom sau nu? (Cartela PrePay cosmorom + Telefon DualBand, Modem + Cablu Date, IrDA) sau nu?

Oricum eu am sa incerc astazi, mai trebuie doar sa cumpar cartela, restul functioneaza deja. Sper sa nu arunc banii pe fereastra (11$ + TVA).

ASA CA DACA STITI CA NU MAI MERGE VA ROG POSTATI AICI.
Merci

#38
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
in primul rand parola si userul va fi la libera alegere cand activati serviciul wap....si din pacate cei de la cosmo deconecteaza in timpul zileai cam la 2-3 ore si noapre cam la 4-5 ore....oricum eu am reusit sa stau maxim 13 ore conectat cu un ericsson r320s!!!

#39
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
zmith: MERGE! Mi-am luat azi Cosmo si functioneaza, exact ca in visele noastre cele mai frumoase: mai cu pauze, mai cu opinteli, dar GRATIS!

#40
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Da am incercat si eu si MERGE!!!
Am dat 490.000 pe cartela ca era singurul loc din oras care avea cartele Cosmo; in alte locuri era 450.00 dar nu aveau. Ce sa spun semnalul e precar in toata Oradea, dar asta e alta poveste.

Merge incet, dar nu am ce comenta pentru ca e gratis.
Iar procedura de conectare e mai lunga putin, adica suni la 1234 si le ceri operatorilor sa-ti activeze WAP-ul, care va fi activat in 15 minute (in cazul meu). Iar setarile pe care trebuie sa le faci in telefon le poti primi pe fax sau pe e-mail, iar daca ii rogi frumos le vei primi chiar si la telefon. Dupa ce ai setat telefonul si driver-ul pentru modem si ai facut conexiunea dial-up (no: 1999; user:csr; pass: wap) vei fi conectat in 15 minute (aprox. 20 incercari) seara la orele 20:00 si din prima incercare dimineata la 07:00. Asa s-a intamplat in cazul meu. Eu zic ca e destul de bine.
Nu ramane decat sa ai o baterie care sa te tina cateva ore, sau sa poti conecta atat cablul de date cat si charger-ul la telefon in cazul in care foloseste cablul de date pentru a conecta PC-ul la telefon; in cazul in care folosesti IrDA atunci "te-ai scos" ca sa zic asa.

Acum as vrea sa intreb pe voi, GPRS-ul al ajuta in cazul asta sau nu? Intreb pentru ca nu am folosit deloc GPRS.

Cineva mai sus spunea ca a reusit sa se conecteze la baud mai mare decat 9600. Cum?

Nu exista soft-uri de "accelerare a net-ului" pentru acest tip de conexiune?

Bafta la conectare si cat mai mult timp de navigare prin Cosmo..... macar inca 2 ani de acum incepand.  :)

#41
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Ce scump, nene! Aici in Bucalé am dat 438.000 pe sim cu numar.

Din pacate, Cosmorom nu cunoaste GPRS.

#42
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Chiar nu cunoaste GPRS? Nu se poate, chiar nu stiam. :(
Nu cunoaste sau nu e implementat?

#43
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Am nevoie de ajutor!!!
Cine poate sa-mi spuna de unde fac rost de un driver de modem pentru terminalul Motorola T2288  ????

#44
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

Quote

Originally posted by zmith
Chiar nu cunoaste GPRS? Nu se poate, chiar nu stiam. :(
Nu cunoaste sau nu e implementat?

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, citeste mai bine ce-au scris unii care se pricep mai bine: http://www.softnews....=&threadid=7139 Expresia corecta este "nu e implementat", desi din punctul meu de vedere, inseamna ca nu cunoaste :) Oricum, sa fii convins ca nimeni nu va da GPRS pe gratis. In fond, tehnic vorbind, asa cum s-a mai spus pe forumul asta, Cosmorom nu ofera decat WAP gratuit. Cand mi-am luat cartela, l-am intrebat asa, intr-o doara, pe nenea de la ghiseu daca se pot accesa servicii de date. "Nu", zice, "pentru asta avem abonamente speciale... Asta e doar WAP"  :P

#45
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
poate sa-mi spuna careva cu ce telefoane se poate conecta?? Numai cele cu WAP sau oricare....??
Si inca nu m-am lamurit cu driverele de modem... unde, cum le instalez pt. celular?

#46
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am si eu o intrebare:
Care ar fi costul minim la care m-ar duce tel.+cablu +cartela Cosmo? Daca ar fi cat de cat  ieftin m-ar tenta sa stau si eu gratis.

#47
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
:) Aveti grija cand puneti intrebari din astea de neofit, fiindca baietii mai bazati de pe-aici nu prea or sa se deranjeze sa va raspunda, si o sa va alegeti cu tacere sau cu reply-uri semidocte (cum e cel de fata - asta e, altu' mai bun n-am!).
Telefonul trebuie sa aiba modem intern (ceea ce banuiesc ca are orice telefon cu WAP, mai putin alea cu WAP prin SMS) si sa mearga in banda de 1800Mhz. Nu stiu daca modemul trebuie sa fie musai hard sau poate fi si modem-soft. Driverul se instaleaza pe calculator, in Control Panel / Modems, ca orice modem de dial-up.
Cine stie mai bine sa ma corecteze daca gresesc.

#48
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
eu am renuntat deoarece netu-l a inceput sa mearga din ce in ce mai greu si conectarea era imposibila dupa 19 ......

#49
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Cartela Cosmo = max 500.000 lei (cu 10$ credit pe ea, pe care binenteles poti sa-l folosesti pentru convorbiri)

Telefon = cam orice telefon cu WAP + modem incorporat + care accepta cablu de date, conexiune IrDA cu PC-ul; binenteles trebuie si un driver pentru modemul telefonului, driver care trebuie instalat pe PC; exista destul de multe telefoane care se incadreaza si poate fi chiar si folosit; ar fi de preferat un Nokia care are optiune de alimentare + cablu de date in acelasi timp

Cablu de date = ? aici chiar nu stiu cat costa

IrDA card, sau USB to IrDA = solutie prea scumpa, min 30$ - 40$

#50
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

Quote

Originally posted by geo2001
eu am renuntat deoarece netu-l a inceput sa mearga din ce in ce mai greu si conectarea era imposibila dupa 19 ......

Cel mai greu m-am conectat din 30 de incercari, indiferent de ora. E adevarat ca are pauze suparatoare seara, dar la fel are si porcaria de Xnet - una peste alta, timpul de download nu a crescut semnificativ din punctul meu de vedere. Cand merge shnur, o pagina de net (de exemplu cele de pe softnews) mi-o deschide in 10-15 secunde, ceea ce pt mine e rezonabil.

#51
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda....eu am prins 1,8 kb/s cu DAP-ul....dar a inceput sa devina enervant sa stau si sa tot dau connect....cateodata mi se bloca si telefonul...

Ericsson r320s beneficiaza de cablu de date pe usb.....poti sa stai cat vrei pe net deoarece este alimentat prin portul usb....asa ca nu faceti reclama nefondata la NOKIA

#52
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
merge dar pt rata de 9.6Kbs nu cred ca vrea cineva sa aduca o melodie in 5 ore sau ceva de genu....eu miam legat pda-ul prin telefon la net pe Cosmorom si in timp ce imi actualizam niste siteuri mi se bloca si trebuia sa o iau de la capat si mai suna si ocupat ....asa ca daca va place cev gratis si de poasta calitate va sta cosmoromul la dispozitie....

#53
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pai chiar e cineva atat de disperat sa faca dl de mp3 la 1kB/s ? :) legatura wireless la iNet e utila sa'tz faci un mail mic, sa'tz iei cote diverse (daca eshti in biz) sa rezervi bilete de avion, chestii dinastea, cateva zeci de kBytes transferatzi... in special pe engine'uri special dezvoltate in acest scop.

#54
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

Quote

Originally posted by geo2001
mda....eu am prins 1,8 kb/s cu DAP-ul....dar a inceput sa devina enervant sa stau si sa tot dau connect....cateodata mi se bloca si telefonul...

Da' browserul nu stie sa se conecteze automat? Io i-am dat "try to connect 50 times" si sanatate! Oricum pe mobil formeaza instant si nici nu pierde vremea daca nu cupleaza, asa ca in max 10 min a intrat (pe Xnet poti sta si un ceas cu "line busy"...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate