Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Tableta Google Android 2.2 7 inch

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View Postrepublicall, on 23rd March 2012, 08:48, said:

acelasi modeul dar VIA8650 (nu WM ), am primit o oferta de la 970 la 500 ron merita? se poate conecta la internet cu stick USB RDS ? va multumesc

Este o teapa ordinara, sper ca nu ai cumparat-o.
Cred ca genul asta de publicitate este chiar interzis...
Pretul real al tabletei nu este in niciun caz 970 Lei cum spun ei, ci asa cum am mai discutat cam 350 Lei .
Deci ce reducere fac?
Nu va luati dupa pret atunci cand alegeti o tableta, ci dupa specificatii!
WonderMedia (WM) apartine VIA, si de acolo denumirea procesorului.
Procesorul WM 8650 a fost, la vremea lui, binevenit.
Acum insa chiar nu se mai justifica! O tableta cu touch capacitiv,512 MB RAM, cu procesor Cortex A8 si cu GPU Mali 400 sau Vivante GC800 GP poate fi gasita pana in 500 Lei sau putin peste (unele modele chiar sub 500 Lei).
Ca performanta comparativ cu WM 8650 un astfel de procesor este mult superior, deci nu luati de referinta nici viteza procesorului.
Va mai aduc in atentie ceva... Pentru tabletele fara 3G cea mai ieftina solutie cred ca este aceasta: http://pctablet.ro/#...roduct=10715200
Este vorba de un mini router wireless portabil, la care se poate conecta un stick 3G si care costa 165 RON.
L-am descoperit curand si nu l-am incercat inca, dar sper ca spun prostii acolo ...
Deci pentru tabletele de 7 inch provenite din China, preturile functie de procesor sunt cam asa:
-WM 8650 (sau VIA) ~ 350 Lei (600 MHz (800 cu overclocking)+ 300 MHz DSP)
-IMAPX210 ~ 350-400 Lei (1 GHz)
-Allwinner A10 ~ 450-750 Lei, functie de model, RAM, rezolutie, optiuni suplimentare, garantie, etc (1 - 1,5 GHZ + Mali 400 GPU).
-RockChip 2918 cam la fel (1,2 GHz + Vivante GC800 GP)
-AMLogic 8726 ~ 600 - 750 Lei, functie de model, RAM, rezolutie, optiuni suplimentare, etc. (1-1,6 GHz + Mali 400 GPU)

Normal ca vor fi si tablete cu aceste procesoare care vor fi mai scumpe, unele chiar pe drept. Pretul depinde clar si de calitatea materialelor, finisajelor, platforma folosita si calitatea componentelor, garantia oferita, etc.
Sper ca nu am "sarit calul" cu aceste detalii...

#20
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
A aparut un nou CPU in china , produs de Telechips (aceeasi firma care producea si acele procesoare ordinare de 720-800mhz)
Din fericire acesta este dual core si sta destul de bine in teste. GPU-ul este tot Mali 400.
Tabletele cu nou procesor au preturi de la 100 de dolari (110$ varianta cu 1GB ram)
Zic sa mai asteptati pana apar si la noi (probabil la 500lei) deoarece sunt destul de potente.

#21
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View Postbaghy, on 9th April 2012, 14:08, said:

A aparut un nou CPU in china , produs de Telechips (aceeasi firma care producea si acele procesoare ordinare de 720-800mhz)
Din fericire acesta este dual core si sta destul de bine in teste. GPU-ul este tot Mali 400.
Tabletele cu nou procesor au preturi de la 100 de dolari (110$ varianta cu 1GB ram)
Zic sa mai asteptati pana apar si la noi (probabil la 500lei) deoarece sunt destul de potente.
Cred ca te referi la TELECHIPS 8803. Ruleaza la 1-1,2 GHz, este Cortex A8, un singur nucleu si cred ca vor fi mai scumpe in Romania. Pretul se cam dubleaza din cauza transportului si taxelor fiscale...

#22
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
pe pandawill spuneau ca e dual core... in teste era comparabil cu tegra 2

#23
Hatsepsut

Hatsepsut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmedley, on 11th October 2011, 22:29, said:

Citeste, daca nu ai facut-o deja, topicul Tableta chinezarie chiar de pe aceasta arie si apoi ar trebui sa te linistesti si sa nu arunci 300ron pe o porcarie din asta.
Iti dai seama ce touch infect are pe care daca apesi se decoloreaza zone de jur imprejur si ce nimic nu poti face cu ea mai ales cand are !atentie! in stand-by o autonomie de 4-5h.
Eu zic ca dupa ce o cumperi, va deveni produsul de cea mai proasta calitate pe care il detii.
\

Eu zic sa iti pastrezi jignirile si sa te documentezi mai bn ca nu toate sunt la fel si pe deasupra eu am o tableta la 7 inch pe care mi-am luat-o de pe eurodualsim.ro si in primul rand este facuta in Japonia is in al doilea rand functioneaza super!

#24
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View Postbaghy, on 10th April 2012, 11:25, said:

pe pandawill spuneau ca e dual core... in teste era comparabil cu tegra 2
Mai citesc!

#25
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008

View Postmishu6969, on 9th April 2012, 00:52, said:

Este o teapa ordinara, sper ca nu ai cumparat-o.
Cred ca genul asta de publicitate este chiar interzis...
Pretul real al tabletei nu este in niciun caz 970 Lei cum spun ei, ci asa cum am mai discutat cam 350 Lei .
Deci ce reducere fac?
Nu va luati dupa pret atunci cand alegeti o tableta, ci dupa specificatii!
WonderMedia (WM) apartine VIA, si de acolo denumirea procesorului.
Procesorul WM 8650 a fost, la vremea lui, binevenit.
Acum insa chiar nu se mai justifica! O tableta cu touch capacitiv,512 MB RAM, cu procesor Cortex A8 si cu GPU Mali 400 sau Vivante GC800 GP poate fi gasita pana in 500 Lei sau putin peste (unele modele chiar sub 500 Lei).
Ca performanta comparativ cu WM 8650 un astfel de procesor este mult superior, deci nu luati de referinta nici viteza procesorului.
Va mai aduc in atentie ceva... Pentru tabletele fara 3G cea mai ieftina solutie cred ca este aceasta: http://pctablet.ro/#...roduct=10715200
Este vorba de un mini router wireless portabil, la care se poate conecta un stick 3G si care costa 165 RON.
L-am descoperit curand si nu l-am incercat inca, dar sper ca spun prostii acolo ...
Deci pentru tabletele de 7 inch provenite din China, preturile functie de procesor sunt cam asa:
-WM 8650 (sau VIA) ~ 350 Lei (600 MHz (800 cu overclocking)+ 300 MHz DSP)
-IMAPX210 ~ 350-400 Lei (1 GHz)
-Allwinner A10 ~ 450-750 Lei, functie de model, RAM, rezolutie, optiuni suplimentare, garantie, etc (1 - 1,5 GHZ + Mali 400 GPU).
-RockChip 2918 cam la fel (1,2 GHz + Vivante GC800 GP)
-AMLogic 8726 ~ 600 - 750 Lei, functie de model, RAM, rezolutie, optiuni suplimentare, etc. (1-1,6 GHz + Mali 400 GPU)

Normal ca vor fi si tablete cu aceste procesoare care vor fi mai scumpe, unele chiar pe drept. Pretul depinde clar si de calitatea materialelor, finisajelor, platforma folosita si calitatea componentelor, garantia oferita, etc.
Sper ca nu am "sarit calul" cu aceste detalii...

mersi, nu am cumparat pana la urma, era pentru cineva, spre rusinea mea nu ma stiu la tablete nici cat negru sub unghie(tot ce costa iese din sfera mea de cunoastere :) ). E pentru cineva important pentru mine. Astept sa vad daca apare vreo oferta buna la 500 ron; daca ma puteti ajuta cand apare asa ceva sa imi spuneti va raman recunoscatori(eventual prin rugaciuni :) ).

#26
Zoliba

Zoliba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2012

View Postmishu6969, on 12th October 2011, 09:34, said:

Asa o fi, dar mai exista si posibilitatea folosirii unui stick 3G extern compatibil, dar la asta este mai greu datorita acelui adaptor... Se gaseste si in varianta cu touch capacitiv dar pretul sare cam cu 150-200 Lei.
Androidul este departe de a substitui Windowsul iar tabletele sunt departe de a substitui laptopurile.
Nu trebuiesc insa neglijate produsele low cost pentru ca nu toti avem buzunarele la fel de adanci.
O tableta nu este ceva fara de care sa nu se poate trai.
Sunt si eu de acord ca uneori este mai bine sa mai pui o suta doua de lei si sa cumperi ceva mai bun, dar cum am mai spus , tine de bugetul fiecaruia.
Cea pentru care s-a deschis topicul este cea mai ieftina dintre tabletele cu Android 2.2. Next step, dupa ea este modelul Zixoon Z78 care este foarte asemanatoare ca specificatii dar un pas mai sus la performanta fiind mai bine optimizata si cam cu 100 de lei mai scumpa. O tableta capacitiva cu 3G integrat nu cred ca se pate gasi sub 1000 de Lei.

Plus de asta, o tableta scumpa nu-ti va garanta ca nu ai incompatibilitati , screen freeze-uri sau erori in aplicatii.
Bafta !


De Amlogic 8726 cortex A9 ce parere ai ?
Multumesc !

Da, apropo de produsele pt care trebuie sa bagi mana adanc in buzunar....... Am cumparat un samsung galaxy tab 7.0. Dupa vreo doua saptamani nici nu mai ajungeam la ea, de fiica mea, toata ziua se juca pe ea. Am decis sa-i cumpar o tableta de pe eurodualsim.ro, aia cu tastatura la 400 ron, http://eurodualsim.r...50-800mhz-.html vreau sa spun k aia ieftiNA MERGE SI ACUM, SAMSUNGUL E DE 2 SAPTAMANI IN SERVICE.

#27
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

View PostZoliba, on 18th April 2012, 17:30, said:

.....vreau sa spun k aia ieftiNA MERGE SI ACUM, SAMSUNGUL E DE 2 SAPTAMANI IN SERVICE.
Chiar se poate intampla. Cred insa ca aia la 400 lei nu este tocmai ieftina pentru vremurile astea si pentru ceea ce se pate face pe ea. Nu de altceva, dar daca mai pui doar cateva zeci de lei poti cumpara o tableta mult superioara.

Edited by mishu6969, 02 May 2012 - 08:51.


#28
bebelusa88

bebelusa88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmishu6969, on 2nd May 2012, 09:50, said:

Chiar se poate intampla. Cred insa ca aia la 400 lei nu este tocmai ieftina pentru vremurile astea si pentru ceea ce se pate face pe ea. Nu de altceva, dar daca mai pui doar cateva zeci de lei poti cumpara o tableta mult superioara.


Pentru vremurile astea nu este ieftin dar daca te uiti si prin supermarket-urile noastre sau hipermarket-uri ai sa vezi estetic alte tablete dar te asigur ca functional sunt la fel doar ca ei ti le dau la un pret de 398,99 pentru ca e cu 1.01 lei mai ieftina decat aia la 400 lei. Si nu te uiti ce beneficii ai la pretul asta. Asa gurile rele vorbesc mult, ca sunt 50$ pe amazon sau e-bay sau de unde au mai gasit ei, dar nu pun la socoteala ca drumul din honolulu' kuala lumpur de unde le-or aduce ei , mai adaugi si costurile vamale si transportul de la vama la tine si cam uite asa ajungi la un pret mai mare de 50$ + ca daca ti se strica, chiar daca ai garantie 1 an ala din honolulu nu o sa vina in romania la nisipestii din deal sa iti repare tie tableta. Evident o sa trebuiasca sa o trimiti la ei retur si iar o alta placere enorma. Daca esti si un client din'ala reticent ca de ce nu ai meniu in limba romana, ala te trimite inapoi de unde ai venit pe lume.

Parerea mea? Fiecare comerciant are un adaos mai mare sau mai mic, dar de cat sa stai sa te gandesti ca in nu stiu ce tara e 50$ pe cand aici e 400 mai bine te-ai gandi ca ala ca sa iti dea tie garantie a facut un contract cu un service (bani), ca sa iti dea tie o husa cadou (iar bani), ca sa iti mai dea un card cadou (iar bani) iar daca iti mai da si un pen cadou ( ala deasemenea costa bani). Asa ca oameni buni stiu ca banii nu cresc in copac dar mai ganditi si voi inainte de a comenta.

#29
zkovcs

zkovcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2012

View Postbebelusa88, on 22nd May 2012, 10:19, said:

Pentru vremurile astea nu este ieftin dar daca te uiti si prin supermarket-urile noastre sau hipermarket-uri ai sa vezi estetic alte tablete dar te asigur ca functional sunt la fel doar ca ei ti le dau la un pret de 398,99 pentru ca e cu 1.01 lei mai ieftina decat aia la 400 lei. Si nu te uiti ce beneficii ai la pretul asta. Asa gurile rele vorbesc mult, ca sunt 50$ pe amazon sau e-bay sau de unde au mai gasit ei, dar nu pun la socoteala ca drumul din honolulu' kuala lumpur de unde le-or aduce ei , mai adaugi si costurile vamale si transportul de la vama la tine si cam uite asa ajungi la un pret mai mare de 50$ + ca daca ti se strica, chiar daca ai garantie 1 an ala din honolulu nu o sa vina in romania la nisipestii din deal sa iti repare tie tableta. Evident o sa trebuiasca sa o trimiti la ei retur si iar o alta placere enorma. Daca esti si un client din'ala reticent ca de ce nu ai meniu in limba romana, ala te trimite inapoi de unde ai venit pe lume.

Parerea mea? Fiecare comerciant are un adaos mai mare sau mai mic, dar de cat sa stai sa te gandesti ca in nu stiu ce tara e 50$ pe cand aici e 400 mai bine te-ai gandi ca ala ca sa iti dea tie garantie a facut un contract cu un service (bani), ca sa iti dea tie o husa cadou (iar bani), ca sa iti mai dea un card cadou (iar bani) iar daca iti mai da si un pen cadou ( ala deasemenea costa bani). Asa ca oameni buni stiu ca banii nu cresc in copac dar mai ganditi si voi inainte de a comenta.

Nu toata lumea se gandeste k tine! Unul e mai prostanac ca celalalt, sau prost sau neatent. Adica tu cumperi cu 50$ (desi nu cred, eu nu am vazut asa ceva nici pe ebay..), platesti si transportul, care e inca 50$ ( pe putin), si dupa aia"??? unde tu garantie, unde tu service?  Astia cred ca sau au bani de aruncat pe geam, sau chiar nu au cumparat in viata lor un produs electronic, frate si de la aia de la apple se strica un buton, un ecran etc., dar de la astia care fac tablete pe banda rulanta? S acumpere de unde vor, lasa sa cumpere din , vorba ta, Honolulu.

#30
carmen890827

carmen890827

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2012
Da si eu mi-am luat de la ei o tableta  ideea e ca multi vad doar partea rea a lucrurilor fara sa stea un pic sa se gandeasca...
Mie imi place tableta cu merge e super  si raportul calitate pret este acceptabil comparativ cu alte site-uri,
:thumbup:  asa ca lasati impresiile inainte de a avea ceva clar

#31
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Pentru amatorii de tablete ieftine dar bune, va aduc in atentie tabletele Ramos seria W si W Pro, care vor avea un pret de exceptie in Romania. Adica vor fi atat de ieftine in magazin, incat nu are rost sa le mai luati de pe site-uri de ocazie.
Mai multe detalii AICI.
Dar ce au asa deosebit tabletele astea?
Pai au procesor cortex A9 (unele dual-core), 1GB RAM, Au rezolutie mai mare pe cran de 7 inch (1024x600), memoria flash 8 sau 16 GB, sunt subtirele si costa de la 485 Lei in sus.
Cu doar 100 Lei mai scumpe decat cea mai ieftina tableta de pe piata!!!
Chilipir deci...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate