Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2053
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013

View Postsilesax, on 01 iunie 2016 - 02:32, said:

Cu peste șăsi căi frumoși ...
Ieri am adus tractorașu tîrîs acasa de pe cîmp .s a rupt un pivot superior in doua .cel pe care e prinsa portfuzeta .asa ca nichelache sa stii ca si la tine pivoti care tin portfuzetele sînt pcte slabe .
Salut, până acum nu am avut probleme si chiar sambata am prasit porumbul cu el. (am folosit prasitoarea cu 2 randuri care am facut-o acum 2 luni).....in afara de pivotul superior, bieleta de directie mai are 2 "brate" care tine fuzeta. Dezavantajul la aceea prasitoare este ca nu am un sistem care sa-mi apese pe ea si a trebuit sa am ca si anul trecut un om pe post de greutate.Sper sa-i fac cu o tija filetata de 16 si cu un motoras sistemul de ridicat/coborat.

#2054
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poze ...

#2055
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Sile,poate nu pricep eu....ai sudat o jumatate de pivot ?

#2056
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci am sudat marginea lui de teava patrata apoi am pus un fel de u care venea pe deasupra si imbraca rotula  pivotului .
asa am considerat eu atunci ca tine...iete ca nu a tinut...
cei drept aveam indoieli in privinta lor de ceva vreme de cind am vazut modificarea unchiului la roti si chiar vb cu un prieten ca trebuie sa ii schimb pivotul cu o placbanda de 1 cm grosime.dar am avut treaba mereu cu el...si am tot aminat.
dar acu trebuie sa il fac neaparat.

#2057
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Salutare colegi !!! Dupa voi ,cn pe cn ar tb sa traga la greu ?? Masina pe tractoras ,sau invers ??? Ca eu azi am reusit performanta sa ingrop rotile din spate pana in punte ,si a ramas suspendat tractoriciul ,inainte nu mergea ,cal proptisem intr-o tufa ,sa vad de o poate pune jos ,inapoi sa bagat pana a ramas suspendat .......ma uitam la el si fluieram a paguba ......ma gandeam . acu' ce dracu ii fac ,cu cel scot de aici ,ca eram , departe de drum ,mult spus drum ,ceva fagase batute , si asa imi da in cap sal agat cu cea mai lunga funie de o am ,vreo 12 mt ,si intru cu masina de pe '' drum'' vreo 8 mt in iarba ,si trag inapoi de tractorici ,a patinat cam un minunt ,pana a gasit ceva piatra ,dupa care la scos din necaz ,dar se cam face de rusine tractoriciul ,ca e a duoa oara cand il scoate din necaz ,Khryslerul ,pe individ . Oricum ,nu mii ciuda pe el ,aici ,e pamant de padure ,si livada de maslini ,e batut 10 cm ,dupa care este pamant de strat ,daca ai patinat acei 10 cm ,dai de '' zapada'' ....pacat ca nu am avut timp de ceva foto ca sal fac de rusine pe tractorici . O seara faina tuturor . Stima !!

#2058
mihailsilviu

mihailsilviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2016
Salut vreau sa incherb un 445 din dezmembrari, am sanse sa mi iese cv bun cu 2500 e buget?

#2059
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Cu banii astia am vandut eu tractorasul meu U445

#2060
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am schimbat si eu azi prinderile la portfuzete spate...
am taiat  2 bucati de fier gros de 10 cu gaura gata data in el( ca altfel eu nu pot da )
am taiat surubul din pivot care e conic si intra in portfuzeta.
am sudat la el inca 3 cm de surub (dala de intra pe el piulita de 19)
apoi l-am bagat in gaura de la placbanda si i-am dat sudura .
acu stau si ma gindesc daca o sa tina sau nu se mai rupe placbanda ...si se rupe surubul.....cu toate ca am sudat doar cu superbaz...
nu am cum ca sudam portfuzetele direct de placbanda si dracu le mai rupea.....da nu mai pot da jos planetarele apoi....

Edited by silesax, 02 June 2016 - 22:27.


#2061
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Ai o gramada de tb Sile !! :)))))

#2062
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oare daca tai planetarele le dau cite o gaura si le unesc cu o teava cu 2 suruburi o tine??
ca sa sudez portfuzetele.

Edited by silesax, 02 June 2016 - 23:04.


#2063
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View Postsilesax, on 02 iunie 2016 - 23:03, said:

oare daca tai planetarele le dau cite o gaura si le unesc cu o teava cu 2 suruburi o tine??
ca sa sudez portfuzetele.
Salutare Sile . Stii ca eu nu ma pricep f bn in mecanica auto ,dar in cazul de fata iti pot da un sfat . Deci ,fara sa tai planetarele ,cauta o teava groasa in carne ,ce merge fest pe planetara ,tai din ia cat iti tb sa imbraci planetara ,o tai pe lung in 2 bucati ,o pui pe planetara ,imbraci planetara si dai sudura ,nu da gauri ,dar de vrei mai multa rezistenta faci ceva taieturi cu flexul in imbracatura si sudezi de planetara ,prin taietura . Sper ca mam facut inteles . Stima !!

#2064
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ce am rezolvat daca fac cum zici tu ??!!....pai eu vreau sa desfac planetara de la jumatate cind vreau sa scot rulmenti din portfuzeta sau sa dau cutia jos.
ca daca sudez portfuzeta pe sasiu .....nu mai pot face aceste lucruri.

#2065
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View Postsilesax, on 02 iunie 2016 - 23:31, said:

si ce am rezolvat daca fac cum zici tu ??!!....pai eu vreau sa desfac planetara de la jumatate cind vreau sa scot rulmenti din portfuzeta sau sa dau cutia jos.
ca daca sudez portfuzeta pe sasiu .....nu mai pot face aceste lucruri.
Eu la esire din cutie ,am sudat cardanul de axul cutiei ......cat tine ,tine cand se rupe ,alta ....parerea mea !! Stima !!

#2066
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Sile, eu cred ca nu tine un surub la mijlocul planetarei. Cred ca poti face un fel de cuplaj cu 3-4 suruburi ceva gen cum este prins cardanul de grup dar fara cruci cardanice.

#2067
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013

View Postsilesax, on 02 iunie 2016 - 23:31, said:

si ce am rezolvat daca fac cum zici tu ??!!....pai eu vreau sa desfac planetara de la jumatate cind vreau sa scot rulmenti din portfuzeta sau sa dau cutia jos.
ca daca sudez portfuzeta pe sasiu .....nu mai pot face aceste lucruri.
sile putina imaginatie. in spate la portfuzeta sunt 4 suruburi. o placa metalica, faci o gaura pe rotund in locu unde intra planetara si 4 gauri unde vor veni cele 4 suruburi. nu vei mai avea dureri de cap, si adaptarea va fi foarte simpla.

#2068
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum adica sa fac o gaura pe rotund in locul unde intra planetara???pai nu intra in gaura fuzetei ?eu unde sa mai fac o gaura?!!...
dar taierea ei la jumate si sa fac doua flanse ca la cardan ,da este o ideie buna.

#2069
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013

View Postadyturcu, on 02 iunie 2016 - 18:05, said:

Salutare colegi !!! Dupa voi ,cn pe cn ar tb sa traga la greu ?? Masina pe tractoras ,sau invers ??? Ca eu azi am reusit performanta sa ingrop rotile din spate pana in punte ,si a ramas suspendat tractoriciul ,inainte nu mergea ,cal proptisem intr-o tufa ,sa vad de o poate pune jos ,inapoi sa bagat pana a ramas suspendat .......ma uitam la el si fluieram a paguba ......ma gandeam . acu' ce dracu ii fac ,cu cel scot de aici ,ca eram , departe de drum ,mult spus drum ,ceva fagase batute , si asa imi da in cap sal agat cu cea mai lunga funie de o am ,vreo 12 mt ,si intru cu masina de pe '' drum'' vreo 8 mt in iarba ,si trag inapoi de tractorici ,a patinat cam un minunt ,pana a gasit ceva piatra ,dupa care la scos din necaz ,dar se cam face de rusine tractoriciul ,ca e a duoa oara cand il scoate din necaz ,Khryslerul ,pe individ . Oricum ,nu mii ciuda pe el ,aici ,e pamant de padure ,si livada de maslini ,e batut 10 cm ,dupa care este pamant de strat ,daca ai patinat acei 10 cm ,dai de '' zapada'' ....pacat ca nu am avut timp de ceva foto ca sal fac de rusine pe tractorici . O seara faina tuturor . Stima !!
La iesirea din cutie pentru cardanul fata poti sa faci un troliu si il cuplezi cand ai nevoie si nu o sa mai fie nevoie sa-l faci de ras, sau poti sa recurgi la una din cele doua metode :http://video.bzi.ro/...-in-noroi-64233
http://www.220.ro/fa...roi/bPYM0Zxds0/

Edited by ninelache, 03 June 2016 - 09:38.


#2070
ninelache

ninelache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.03.2013

View Postsilesax, on 02 iunie 2016 - 23:03, said:

oare daca tai planetarele le dau cite o gaura si le unesc cu o teava cu 2 suruburi o tine??
ca sa sudez portfuzetele.
nu o sa tina, eu am avut probleme cu "cardanul " care tot asa am bagat niste suruburi si  le reteza, dupa aceea am renuntat la aceasta idee si am sudat axul (mersesem pe ideea de a face imbinari cu suruburi pentru demontarea mai usoara in cazul in care vreau sa umblu la rulmenti).Planetarele mele sunt taiate si sudate intre ele si pana acum nu am avut probleme mai ales ca la prasit sunt foarte solicitate.
Sile poti sa faci suplimentar 2 tiranti pe care sa-i fixezi de cele 4 suruburi de la fuzeta; unul in fata prins de surubul de la etrie,altul in spate prins de surubul de 8 si poti poti sa-i pui pivot jos cu un brat prins de sasiu.......

View Postdaniel_d222, on 03 iunie 2016 - 07:49, said:

sile putina imaginatie. in spate la portfuzeta sunt 4 suruburi. o placa metalica, faci o gaura pe rotund in locu unde intra planetara si 4 gauri unde vor veni cele 4 suruburi. nu vei mai avea dureri de cap, si adaptarea va fi foarte simpla.
Placa metalica deja exista si poate suda direct de ea ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate